Statystyczne podsumowanie jesieni

Zakończyła się pierwsza część sezonu 2014/15. Legia Warszawa półmetek rozgrywek może zaliczyć do bardzo udanych. Mistrzowie Polski świetnie radzą sobie w ekstraklasie oraz w Lidze Europy. Wygrali także swoje dwa mecze w krajowym pucharze. Jak ostatnie pięć miesięcy wyglądało w statystykach? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tradycyjnym podsumowaniem.

2000/2001 - 3 (3)*

* - w nawiasie miejsce na koniec rundy jesiennej w danym sezonie.

Legia Warszawa już trzeci raz z rzędu została mistrzem jesieni. W poprzednich dwóch przypadkach stołeczni piłkarze najlepsi okazali się także na koniec sezonu, co daje dobry prognostyk na przyszłość dla kibiców "Wojskowych". Obecnych rozgrywek ekstraklasy Legia nie zaczęła jednak najlepiej. Po porażce w 1. kolejce z GKS-em Bełchatów gracze tego klubu musieli rozpocząć marsz ku górze tabeli, startując z odległego 12. miejsca. Podopieczni Henninga Berga sukcesywnie osiągali swój cel poza dwoma wyjątkami. Po przegranej w 7. kolejce z Podbeskidziem Bielsko-Biała spadli z drugiej na piątą lokatę, a po porażce w 11. kolejce z Piastem Gliwice przesunęli się z pierwszego na drugie miejsce. Potem Legii udało się wrócić na właściwe tory i odzyskać pozycję lidera już w następnej serii gier. Od tamtej pory, tj. od 19 października, aktualni mistrzowie Polski prowadzą w tabeli.

BRAMKI STRZELONE

Miejsca, z których padały bramki dla Legii:

W sumie - 72 (2,1 na mecz)
Po strzałach nogą - 55 (76% wszystkich bramek)
Po strzałach głową - 17 (24%)

Po rzutach karnych: 5 - Vrdoljak 3, Broź, Sa
(niewykorzystanych: 3 - Vrdoljak 3)
Skuteczność: 62,6%

Bezpośrednio po rzutach wolnych - 0
Zdobyte po stałych fragmentach - 13 (rożny), 1 (wolny)

Strzelone w dogrywce - 2

Legia w tym sezonie w ofensywnie zdecydowanie lepiej spisuje się w drugich połowach rozgrywanych przez siebie meczów. W okresie od 45 do 90 minuty strzeliła dotychczas o 16 bramek więcej niż w pierwszych trzech kwadransach. Najgorszej legioniści wyglądają podczas pierwszych 15 minut. W tym okresie zdobyli zaledwie 5 goli, co daje niecałe 7% wszystkich trafień. Piłkarze "Wojskowych" najskuteczniejsi są za to w ostatnich kilkunastu minutach pojedynków. W przedziale minutowym 76-90 pokonali bramkarzy rywali aż 20 razy.

Na 72 strzelone przez Legię gole trzy padły po samobójczych strzałach przeciwników. Miało to miejsce podczas spotkań z Cracovią, Trabzonsporem oraz Saint Patrick's Athletic, kiedy to przeciwnicy ułatwili legionistom zadanie, kierując piłkę do własnej siatki. Jak na razie zdecydowana większość goli podopiecznych Henninga Berga jest zdobywana po strzałach nogą (55) niż głową (17). Dotychczas sędziowie podyktowali dla Legii osiem rzutów karnych. Tylko pięć z nich zostało zamienionych jednak na gola. Skuteczni na punkcie oddalonym jedenaście metrów od bramki okazali się Łukasz Broź, Orlando Sa i Ivica Vrdoljak (trzykrotnie). Chorwat jednak oprócz swoich goli zdobytych z rzutów karnych może się także pochwalić aż trzema przestrzelonymi jedenastkami. Kapitan "Wojskowych" nie potrafił pokonać bramkarzy Celtiku Glasgow (dwukrotnie) oraz Metalista Charków.

BRAMKI STRACONE

Miejsca, z których Legia traciła bramki:

W sumie - 28 (0,8 na mecz)
Po strzałach nogą - 26 (92,9% wszystkich bramek)
Po strzałach głową - 2 (7,1%)

Po rzutach karnych - 0
(obronionych: 1, Dusan Kuciak w meczu z Metalistem Charków w Kijowie)
Skuteczność bramkarza: 100%

Stracone po stałych fragmentach - 2 (rożny)

Statystyki bramkarzy:

Dusan Kuciak (25 puszczonych bramek w 31 spotkaniach) (śr. 0,8 bramek puszczonych na mecz)
Konrad Jałocha (3/4) (0,75)
Łukasz Budziłek (0/0) (0)

W tym sezonie Legia Warszawa straciła jak na razie we wszystkich rozgrywkach 28 bramek. Prawie wszystkie, bo aż 26, zostały strzelone przez rywali nogą. Tylko dwukrotnie bramkarz stołecznej drużyny został zaskoczony po celnym uderzeniu piłki głową. Dotychczas przeciwko legionistom został podyktowany jeden rzut karny, który został obroniony przez Dusana Kuciaka. Miało to miejsce podczas spotkania Ligi Europy przeciwko Metalistowi Charków. Co ciekawe, była to zarazem pierwsza obroniona przez Słowaka jedenastka w karierze.

Cieszyć może fakt, że w obecnych rozgrywkach legioniści bardzo dobrze spisują się podczas stałych fragmentów gry. Do tej pory przez rywali nie został zdobyty żaden gol bezpośrednio z rzutu wolnego, a rzut rożny przyniósł trafienie tylko w dwóch przypadkach.

Statystycznie Legia najsłabiej radzi sobie w obronie podczas pierwszego i ostatniego kwadransa pierwszej połowy. W ciągu pierwszych piętnastu minut golkiper "Wojskowych" został pokonany siedmiokrotnie. W okresie od 31 do 45 minuty musiał natomiast wyciągać piłkę z siatki aż dziewięciokrotnie, co daje ponad 1/3 straconych przez stołeczny klub goli. Ogółem Legia w pierwszej połowie dała sobie wbić jak na razie 21 bramek, a po zmianie stron aż o 66% procent mniej - zaledwie siedem.

W tym sezonie bramki Legii strzegło dwóch bramkarzy. Czterokrotnie między słupkami stawał Konrad Jałocha, a 31 razy uczynił to Dusan Kuciak. Jednak np. podczas meczu z Cracovią obydwaj piłkarze zagrali na murawie. Słowak musiał wówczas opuścić plac gry w 56. minucie z powodu kontuzji. Jałocha w rozegranych przez siebie pojedynkach przepuścił trzy bramki, co daje średnio 0,75 puszczonych goli na spotkanie. Kuciak jest o 0,05 gorszy, ale nie ma co ukrywać, że on okazji do wykazania się miał dużo więcej. Kuciak zanotował w obecnych rozgrywkach 245 udanych interwencji, a jego klubowy kolega zaledwie 37.

SPOTKANIA

Wszystkich spotkań: 34 (19 ekstraklasa + 4 LM + 8 LE + 2 PP + 1 SP)

Mecze u siebie: 12-3-2 (bramki: 36-15)
Mecze na wyjeździe: 12-0-5 (bramki: 36-13)

Wygrane: 24 (70,6% wszystkich meczów)
Remisy: 3 (8,8%)
Przegrane: 7 (20,6%)

Legioniści w tym sezonie rozegrali 34 spotkania. Zdecydowana większość, bo aż 19, toczyło się w ramach rozgrywek ligowych. Piłkarze Henninga Berga zagrali także 12 pojedynków w europejskich pucharach, dwa w Pucharze Polski oraz zmierzyli się w starciu o Superpuchar kraju.

Ponad 70%, czyli dokładnie 24 mecze, zakończyły się zwycięstwami Legii Warszawa. Trzykrotnie na boisku był remis i aż siedmiokrotnie "Wojskowi" musieli przełknąć goryczy porażki. Jeżeli chodzi o grę na własnym boisku oraz na obiektach rywali, to mistrzowie Polski lepiej wyglądają podczas starć na Łazienkowskiej. Na 17 meczów aż 12 zakończyło się ich zwycięstwem, natomiast w 17 starciach wyjazdowych ponieśli 5 porażek. Ciekawie natomiast wygląda statystyka bramek strzelanych przez Legię. Na swoim stadionie strzela średnio 1,4 gola, natomiast na obiektach przeciwników aż 2,1. Odwrotnie wygląda sprawa jeżeli spojrzymy na bramki stracone: u siebie średnio 0,6, na wyjazdach 0,8.

Bramki strzelane i tracone przez Legię w poszczególnych minutach z uwzględnieniem rozgrywek: