Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Piątek, 3 kwietnia 2015 r. godz. 20:56

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Historia: 20 lat od tragicznego wypadku, w którym zginął Bogusław Zych

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Dokładnie 20 lat temu, 3 kwietnia 1995 roku, doszło do tragicznego wypadku z udziałem polskich szermierzy w Naprawie. W jego wyniku zginął wspaniały szermierz warszawskiej Legii, Bogusław Zych. Mistrz Świata w drużynie floretowej z 1978 roku, dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1980 (brąz w drużynie) i 88 roku, a także brązowy medalista (indywidualnie i w drużynie) Mistrzostw Europy w 1991 roku w Wiedniu i wielokrotny mistrz Polski...

Do wypadku doszło podczas powrotu kadry polskich florecistów z zawodów Pucharu Świata w Budapeszcie. Polacy jechali mikrobusem iveco. W wypadku, do którego doszło w Naprawie koło Rabki około godziny 20:30, iveco zderzył się z dostawczym Jelczem. Warunki pogodowe były fatalne - deszcze lejący się z nieba, wobec niskiej temperatury, szybko zamarzał. Pojazd szermierzy prowadził ówczesny trener polskiej kadry, Ryszard Breś. Obok kierowcy siedział asystent Bresia, Bogusław Zych. Zych jako jedyny zginął w wypadku. Poza nim poszkodowanych zostało sześciu polskich szermierzy wracających z Budapesztu. Po tragicznym wypadku miejscowi... zrabowali torby sportowe florecistów, ich rzeczy osobiste oraz części pojazdu...

Bogusław Zych przez całą sportową karierę związany był z Legią, z którą wywalczył indywidualnie 6 medali na mistrzostwach Polski oraz 6 mistrzostw w drużynie. Długo musiał walczyć o miejsce w kadrze narodowej. Początkowo ze względu na jego posturę, bardziej wróżono mu miejsce w drużynie piłkarskiej warszawskiego klubu. Sam jednak walczył o to, by jak najwięcej osiągnąć w szermierce i w końcu, po 12 latach trafił do narodowej drużyny we florecie.

Jego największym sukcesem było mistrzostwo świata w drużynie florecistów w 1978 roku w Hamburgu. W tamtych zawodach jego wkład w złoto był naprawdę spory. W rywalizacji z drużyną NRD wygrał wszystkie cztery pojedynki. Dwa lata później podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie wywalczył brąz. Sukcesy osiągał jeszcze w wieku 40 lat - w 1991 roku w Wiedniu zdobywając brąz indywidualnie i drużynowo na Mistrzostwach Europy w Wiedniu.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem szermierzy Legii oraz asystentem w reprezentacji Polski. Został odznaczony złotym i srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz wyróżniony nagrodą Fair Play PKOl. W 1995 roku został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Warszawie.

Imię i nazwisko: Bogusław Zych
Data i miejsce urodzenia: 10.12.1951, Warszawa
Data śmierci: 3.04.1995

Sukcesy w Polsce:
Mistrz Polski indywidualnie: 1983, 1984, 1985, 1989
Wicemistrz Polski indywidualnie: 1981, 1987
Mistrz Polski w drużynie: 1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 1989

Sukcesy międzynarodowe:
Mistrz świata w 1978 roku (Hamburg) w drużynie
Uczestnik drużynowych mistrzostw Świata w 1979 w Melbourne (5. miejsce), w 1981 w Clermont Ferrand (5. miejsce), w 1982 w Rzymie (4. miejsce), w 1983 w Wiedniu (6. miejsce)
Uczestnik indywidualnych mistrzostw Świata w 1982 w Rzymie (6. miejsce)
Brązowy medalista Mistrzostw Europy w Wiedniu w 1991 (indywidualnie i w drużynie)
Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w 1980 w Moskwie (w drużynie)
Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1988 w Seulu (5. miejsce drużynowo i 15. indywidualnie we florecie oraz 10. drużynowo w szpadzie)


Grób Bogusława Zycha - fot. Michał RomanowskiKomentarze: (6)

mały(mr), 03.04.2015 21:23:40 - *.dynamic.chello.pl

Dziękuję Bodziach za wspomnienie o Bogusiu. Razem odbywaliśmy służbę wojskową w Legii w latach 1970-1972. Razem byliśmy wychowankami Legii. szacunek dla Bogusia za upór, wytrwałość i wreszcie osiągnięcie wspaniałych sukcesów. Teraz jak idę na grób Rodziców na cmentarz Wojskowy na Powązkach zapalam również święczkę wspaniałemu Koledze, na którego nagrobku widnieje napis: Ostatni Mohikanin Polskiej Szermierki.

k., 03.04.2015 22:20:21 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Wstyd przyznać ale nie znałem tej historii i postaci też, dobra robota Redakcjo. A tym hienom co okradały zwłoki to wiadomo co w gardło. Zero szacunku dla szmat. Bóg osądzi takie postepowanie.

do k,., 04.04.2015 00:15:53 - *.dynamic.gprs.plus.pl

Skąd masz znać jak na Wikipedii hasło CWKS Legia Warszawa jest rozbudowane jak linie warszawskiego metra

Łukasik, 04.04.2015 08:55:05 - *.dynamic-ww-3.vectranet.pl

Dziękuje, i mam nadzieję że kiedyś sprawiedliwość spotka tych co rabowali!! CAŁA LEGIA ZAWSZE RAZEM!!!!

Obi, 04.04.2015 17:34:13 - *.dynamic.chello.pl

Trenowałem wtedy na Legii w sekcji szermierczej jako junior ... wszyscy byliśmy w szoku. Potworny wypadek. Nigdy nie zapomnę P. B. Zycha.

bat, 04.04.2015 22:52:53 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl


wylaliśmy wiele potu, jako młode chłopaki, na ceglastym boisku na do ręcznej na Skrze, grając razem w gałę, czasem przeciwko starym gwardzistom: Troczyński, Kielak i inni. Boguś był bardzo utalentowany piłkarsko, miał świetną kondycję. Graliśmy w lecie od 4 do 6 godzin bez przerwy. Ale prawdziwą pasją Bogusia była szermierka, ale nigdy nie widziałem go na żywo. Bardzo koleżeński, wszechstronnie usportowiony, dobry człowiek.Aha, jeszcze w zimie, w ogródku Jordanowskim graliśmy w hockeja, czasem ktoś przychodził z Legii, pamiętam np Komorskiego i jego kij, prawdziwą Męcinę zakrzywioną na parze. A na półligowe przychodził grać "Lacha" Stachurski.

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!