Transparent na meczu z Zagłębiem - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

1 euro z Napoli dla uchodźców polskiego pochodzenia z Donbasu oraz repatriantów

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W czwartek legioniści rozegrają drugi mecz fazy grupowej Ligi Europy. Przeciwnikiem "Wojskowych" będzie włoskie SSC Napoli, które jest faworytem grupy D. Pierwsze dwie kolejki europejskich pucharów odbywają się pod hasłem "90 minutes for hope", co oznacza, że 1 euro z każdego biletu ma być przeznaczone na pomoc uchodźcom. Legia już 2 tygodnie temu zapowiedziała, że przeznaczy te pieniądze na rzecz sprowadzenia do ojczyzny polskich uchodźców ze strefy wojennej w Donbasie.

Mimo wszystko wśród części kibiców panuje niepewność, czy przypadkiem pieniądze z biletu nie trafią do imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Fani Legii podczas ligowego meczu z Zagłębiem Lubin wyrazili swoje zdanie na ten temat. Z kolei w Poznaniu kibice z Kotła bojkotowali mecz z Belenenses - na stadionie zjawiło się zaledwie 7 tysięcy osób.W związku z pytaniami i wątpliwościami, jakie do nas przesyłacie, poprosiliśmy klub o sprecyzowanie aktualnej sytuacji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że organizatorem akcji jest European Club Association, a nie UEFA. We wrześniu w zarządzie ECA znalazł się większościowy właściciel stołecznego klubu, Dariusz Mioduski. W komunikacie ECA prosi kluby o włączenie się w akcję pomocy w jednej z dwóch pierwszych kolejek fazy grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy. - Akcja jest całkowicie dobrowolna - wyjaśnił nam Seweryn Dmowski, którego zapytaliśmy o to, czy Legia mogła nie przystąpić do akcji. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pozostałe pytania:

W komunikacie ECA nie ma sprecyzowanej informacji, które organizacje otrzymają wsparcie od klubów. Kto i kiedy o tym zadecyduje?
Seweryn Dmowski: - Nie ma jeszcze sprecyzowanej procedury podjęcia tej decyzji ani wybranych organizacji, którym miałyby być przekazane pieniądze - cały czas trwają wewnętrzne prace ECA w tym zakresie.

Kto będzie przekazywał zebrane środki na rzecz wybranych organizacji: czy odbędzie się to za pośrednictwem ECA, czy zrobi to Legia bezpośrednio na rzecz wybranej (przez siebie?) organizacji?
- Nie jest to jeszcze postanowione, natomiast Legia Warszawa podjęła już decyzję o przekazaniu zebranych podczas meczu z Napoli środków (równowartość 1 euro od każdego biletu) na rzecz pomocy uchodźcom polskiego pochodzenia z Donbasu oraz repatriantom.

Której konkretnie organizacji Legia zamierza przekazać pieniądze?
- Trwają rozmowy z podmiotami oraz aktywistami, którzy prowadzą projekty pomocowe dla Polaków w Donbasie. Na tym etapie nie wiemy jeszcze jak formalnie będzie wyglądało przekazanie pieniędzy - nie można wykluczyć ani wsparcia konkretnej organizacji, ani bezpośredniego pokrycia przez Legię Warszawa konkretnych kosztów pomocy potrzebującym na Wschodzie. Wszystkie środki zebrane w ramach tej akcji zostaną przekazane uchodźcom polskiego pochodzenia z Donbasu oraz repatriantom.

Niektórzy dziennikarze i kibice sugerują, że przekazanie 1 euro uchodźcom polskiego pochodzenia z Donbasu nie zwolni Legii z przekazania 1 euro ECA, które potem zostanie przekazane wg uznania przez organizację. Czy to prawda? Legia w sumie odda 2 euro z każdego biletu?
- Akcja ECA jest całkowicie dobrowolna, o czym informuje sama organizacja w swoim komunikacie - nie ma więc w ogóle tematu "zmuszania" czy "zwalniania". Legia Warszawa zadeklarowała udział w akcji i przekazanie równowartości 1 euro od każdego sprzedanego biletu na mecz Ligi Europy z Napoli na rzecz polskich uchodźców i repatriantów z Donbasu.

Komentarz kibica: "Chcę mieć jasną odpowiedź od klubu, na co przeznaczone zostanie 1 euro z biletów oraz że ma ryzyka, iż te pieniądze trafią do uchodźców z Bliskiego Wschodu, w innym wypadku nie wybieram się na mecz. Nie mam zamiaru sponsorować dżihadu w Europie". Czy Legia daje taką gwarancję?
- Wszystkie środki zebrane w ramach tej akcji zostaną przeznaczone na pomoc polskim uchodźcom i repatriantom z Donbasu.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.