Transparent na meczu z Zagłębiem - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

1 euro z Napoli dla uchodźców polskiego pochodzenia z Donbasu oraz repatriantów

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W czwartek legioniści rozegrają drugi mecz fazy grupowej Ligi Europy. Przeciwnikiem "Wojskowych" będzie włoskie SSC Napoli, które jest faworytem grupy D. Pierwsze dwie kolejki europejskich pucharów odbywają się pod hasłem "90 minutes for hope", co oznacza, że 1 euro z każdego biletu ma być przeznaczone na pomoc uchodźcom. Legia już 2 tygodnie temu zapowiedziała, że przeznaczy te pieniądze na rzecz sprowadzenia do ojczyzny polskich uchodźców ze strefy wojennej w Donbasie.

Mimo wszystko wśród części kibiców panuje niepewność, czy przypadkiem pieniądze z biletu nie trafią do imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Fani Legii podczas ligowego meczu z Zagłębiem Lubin wyrazili swoje zdanie na ten temat. Z kolei w Poznaniu kibice z Kotła bojkotowali mecz z Belenenses - na stadionie zjawiło się zaledwie 7 tysięcy osób.



W związku z pytaniami i wątpliwościami, jakie do nas przesyłacie, poprosiliśmy klub o sprecyzowanie aktualnej sytuacji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że organizatorem akcji jest European Club Association, a nie UEFA. We wrześniu w zarządzie ECA znalazł się większościowy właściciel stołecznego klubu, Dariusz Mioduski. W komunikacie ECA prosi kluby o włączenie się w akcję pomocy w jednej z dwóch pierwszych kolejek fazy grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy. - Akcja jest całkowicie dobrowolna - wyjaśnił nam Seweryn Dmowski, którego zapytaliśmy o to, czy Legia mogła nie przystąpić do akcji. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pozostałe pytania:

W komunikacie ECA nie ma sprecyzowanej informacji, które organizacje otrzymają wsparcie od klubów. Kto i kiedy o tym zadecyduje?
Seweryn Dmowski: - Nie ma jeszcze sprecyzowanej procedury podjęcia tej decyzji ani wybranych organizacji, którym miałyby być przekazane pieniądze - cały czas trwają wewnętrzne prace ECA w tym zakresie.

Kto będzie przekazywał zebrane środki na rzecz wybranych organizacji: czy odbędzie się to za pośrednictwem ECA, czy zrobi to Legia bezpośrednio na rzecz wybranej (przez siebie?) organizacji?
- Nie jest to jeszcze postanowione, natomiast Legia Warszawa podjęła już decyzję o przekazaniu zebranych podczas meczu z Napoli środków (równowartość 1 euro od każdego biletu) na rzecz pomocy uchodźcom polskiego pochodzenia z Donbasu oraz repatriantom.

Której konkretnie organizacji Legia zamierza przekazać pieniądze?
- Trwają rozmowy z podmiotami oraz aktywistami, którzy prowadzą projekty pomocowe dla Polaków w Donbasie. Na tym etapie nie wiemy jeszcze jak formalnie będzie wyglądało przekazanie pieniędzy - nie można wykluczyć ani wsparcia konkretnej organizacji, ani bezpośredniego pokrycia przez Legię Warszawa konkretnych kosztów pomocy potrzebującym na Wschodzie. Wszystkie środki zebrane w ramach tej akcji zostaną przekazane uchodźcom polskiego pochodzenia z Donbasu oraz repatriantom.

Niektórzy dziennikarze i kibice sugerują, że przekazanie 1 euro uchodźcom polskiego pochodzenia z Donbasu nie zwolni Legii z przekazania 1 euro ECA, które potem zostanie przekazane wg uznania przez organizację. Czy to prawda? Legia w sumie odda 2 euro z każdego biletu?
- Akcja ECA jest całkowicie dobrowolna, o czym informuje sama organizacja w swoim komunikacie - nie ma więc w ogóle tematu "zmuszania" czy "zwalniania". Legia Warszawa zadeklarowała udział w akcji i przekazanie równowartości 1 euro od każdego sprzedanego biletu na mecz Ligi Europy z Napoli na rzecz polskich uchodźców i repatriantów z Donbasu.

Komentarz kibica: "Chcę mieć jasną odpowiedź od klubu, na co przeznaczone zostanie 1 euro z biletów oraz że ma ryzyka, iż te pieniądze trafią do uchodźców z Bliskiego Wschodu, w innym wypadku nie wybieram się na mecz. Nie mam zamiaru sponsorować dżihadu w Europie". Czy Legia daje taką gwarancję?
- Wszystkie środki zebrane w ramach tej akcji zostaną przeznaczone na pomoc polskim uchodźcom i repatriantom z Donbasu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (25)

+dodaj komentarz
Roe - 27.09.2015 / 22:35, *..dynamic.chello.pl

Odpowiedzi są jakieś zagmatwane... Nikt nie powiedział, że pieniądze nie trafią do arabów. W związku z tym i niestety moje towarzystwo nie obejrzy tego meczu... Mieliśmy kupi karnety. Pieniądze za bilet można wysłac jakiejś organizacji wspierającej Polaków.

odpowiedz
wrt - 27.09.2015 / 12:25, *..mobile.sferia.net

dziwne ,ze żaden miliarder znany nie sprowadził chociaż jednej rodziny naszych , , albo przynajmniej polityk milioner , nawet tylko dla piaru i głosów żaden nie wpadł na to , skąpstwo i głupota jednocześnie

odpowiedz
as - 27.09.2015 / 05:13, *..hsd1.or.comcast.net

Przestańcie nazywać Syryjczyków uchodźcami. To są IMIGRANCI!!!

odpowiedz
Do Do redakcji i P.Dmowskiego - 26.09.2015 / 23:12, *..warszawa.vectranet.pl

Jasne, że możesz wesprzeć biednych Polaków / repatriantów z Donbasu. Daj np. na Caritas, a w przelewie napisz, że ma to iść na biednych Polaków / repatriantów z Donbasu albo inną ich akcję pro-polską, którą chcesz wesprzeć zamiast arabskiej.

A akcja Legii super. NIE dla arabskich emigrantów zarobkowych, a TAK dla zagrożonych wojną Polaków chcących wrócić do ojczyzny, którzy kultywują Polskość od lat, mimo, że ich Rosjanie wywieźli i prześladowali!

odpowiedz
Mariol - 26.09.2015 / 17:37, *..w86-249.abo.wanadoo.fr

Super akcja,moze by tak rozszerzyć o zbiórkę pieniędzy,jakieś konto.Tam sa Polacy,którzy potrzebują naszej pomocy.

odpowiedz
M - 26.09.2015 / 17:17, *..adsl.inetia.pl

Bardzo ogólnikowe odpowiedzi. Wniosek! arabusy dostaną pieniądze

odpowiedz
mastek - 26.09.2015 / 17:15, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

o jakich uchodźcach mowa nie idę mam w dupie takie akcje

odpowiedz
kosmos - 26.09.2015 / 16:29, *..dynamic.chello.pl

ani grosza dla tych młodych wypasionych byczków zmierzających po socjal do Niemiec!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz
hmmm - 26.09.2015 / 16:27, *..opera-mini.net

a ponoć nie miało być polityki na stadionach? Nie rozumiem tej akcji, nawet nie chodzi o to do kogo ta kasa ma trafić zamysłem ECA, ale sam fakt takiego jak to na Wschodzie mówią prikazu...

odpowiedz
tomaldo lecz sie na głowe! - 26.09.2015 / 15:42, *..static.chello.pl

do lekarza!!!

odpowiedz
lsr - 26.09.2015 / 15:13, *..dynamic.chello.pl

Tak, to ludzie i to ludzie, ale jedni z nich stanowią dla nas i naszych rodzin śmiertelne zagrożenie, a inni nie. Zobaczcie, co ci biedni uchodźcy (a w większości dość majętni imigranci) wyczyniają w innych krajach. Chcecie mieć takie burdy i taki element u siebie?

odpowiedz
L jak Legia do żabek - 26.09.2015 / 14:59, *..promontel.net.pl

Od nienawiści islamistów do innych ludzi to głowy tracą ale chrześcjanie pajacu

odpowiedz
Robert - 26.09.2015 / 14:22, *..dynamic.chello.pl

Lepiej te pieniądze dać na którąś z innych sekcji Legii, choćby na hokej na lodzie.

odpowiedz
do jbb - 26.09.2015 / 14:00, *..centertel.pl

Oni woleli mieć pewność, że jak klub zostanie "poproszony" (czytaj zmuszony) do wsparcia uchodźców to ich pieniądze nie będą wsparciem takiej akcji.
Dodatkowo chcąc nie chcąc "w świat" poszedł jasny przekaz, że nie zgadzają się na to i obraz pustych trybun to pokazał

odpowiedz
Tomidlo - 26.09.2015 / 13:54, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

A czy Legia to PCK czy klub piłkarski??? Jak za dużo pieniędzy w kasie Legii jest to czemu nie kupujecie lepszych zawodników??? Dla mnie to chore podejście i tyle. Znaleźli się bogacze. Nie kupuje biletu. Żegnam. W głupich akcjach nie biorę udziału.

odpowiedz
Żabek - 26.09.2015 / 13:33, *..32.dynamic.ttnet.com.tr

I to ludzie i to ludzie. Niektórzy to już głowy potracili w tej nienawiści..

odpowiedz
majusL@legionista.com - 26.09.2015 / 13:04, *..146.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

i dobrze. Polakom trzeba pomoc. byle nie poszla kasa na islamski brud ....

odpowiedz
p - 26.09.2015 / 12:59, *..centertel.pl

WSZYSCY NA MECZ !!!!!!

odpowiedz
jbb - 26.09.2015 / 12:54, *..185.ajc.com.pl

i to jest właściwe podejście do tematu, zgadzamy się, ale na naszych warunkach.
łachy mogły zrobić tak samo, ale oni woleli przyjść garstką na stadion

odpowiedz
tomiacab - 26.09.2015 / 12:51, *..centertel.pl

musi być komplet. kiedy jak nie teraz.

odpowiedz
hm - 26.09.2015 / 12:28, *..dynamic.chello.pl

Ciekawe co na to ECA ;)

odpowiedz
kibic - 26.09.2015 / 12:17, *..smtvsat.pl

To ludzie, i to ludzie

odpowiedz
flotta - 26.09.2015 / 12:01, *..centertel.pl

I to mi sie podoba. A "uchodzcy" z turcji grecji i wloch i tak po chwili przeniosa sie do niemiec bo tam lepszy socjal i nic nie trzeba robic...

odpowiedz
Do redakcji i P.Dmowskiego - 26.09.2015 / 11:29, *..play-internet.pl

Jeśli nie mogę zjawić się na meczu, to czy mogę również wesprzeć tą akcję analogiczną lub wyższą kwotą?

odpowiedz
Heisenberg - 26.09.2015 / 11:20, *..dynamic.chello.pl

I wszystko jasne. Kupowac bilety na Napoli i jedziemy z makaronami jak z Cwelikiem 4:1!

odpowiedz