Pierwsza odznaka WKS Legja Warszawa - fot. Dariusz Chojnacki
REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Pierwsza odznaka Legji (43)

Dariusz Chojnacki, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W związku z premierą oficjalnej kolekcji ubrań Legii na 100-lecie klubu sygnowanej okrągłym stylizowanym napisem "Legja" przedstawię historię tego herbu. Jest to pierwsza znana odznaka wydana przez Wojskowy Klub Sportowy Legja Warszawa najprawdopodobniej w okolicach roku 1923. Jako herb Legii obowiązywała po połączeniu z Koroną Warszawa przez około 2,5 roku. W tym czasie stołeczny klub posiadał barwy biało–zielone.

Odznaka ta była odznaką klubową-organizacyjną i noszona była przez członków klubu w klapie marynarki. Odznaka ta wykonana była w emalii piecowej z mocowaniem w postaci słupka z nakrętką i mierzył niespełna 20 mm. Odznaka wykonana została w pracowni jednego z najlepszych polskich grawerów okresu międzywojennego Józefa Michrowskiego. Pracownia jego mieściła się w Warszawie przy ulicy Nowy Świat nr 15.

Z uwagi na swoją unikalność odznaka ta traktowana jest jako „biały kruk” na rynku kolekcjonerskim.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera lub posiadacie ciekawe pamiątki naszego klubu proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.