REKLAMA

Borussia Dortmund kibicowsko

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Już za niespełna dwa tygodnie przy Łazienkowskiej inauguracja fazy grupowej Ligi Mistrzów. Pierwszy rywal - Borussia Dortmund - bez najmniejszego kłopotu wykorzysta pulę wejściówek na sektor gości. Ruch kibicowski w Dortmundzie jest bardzo dobrze rozwinięty, a młyn BVB, mieszczący się na trybunie stojącej, Suedtribune liczy ponad 24 tysiące kibiców. Również na wyjazdach fani Borussii pokazują się bardzo licznie.

W minionych rozgrywkach Borussia była najliczniej jeżdżącą ekipą w Bundeslidze, osiągając średnią 5770 na ligowym meczu wyjazdowym swojego klubu.W Borussii działa kilkanaście grup - na meczach wystawiany jest jednak jeden młyn (wcześniej wspomniana trybuna stojąca za bramką), skąd wszyscy prowadzą doping. Do najważniejszych grup BVB należą: The Unity, Desperados Dortmund 99, Jubos, 0231 Riot, AKLP, SGAB, Blackstars Werl, Stets Unterwegs, Sconvolts, Banda Escalada oraz Commando Süd.Kibice Borussii od wielu lat sympatyzują z Celtikiem, ale zgody w naszym tego słowa znaczeniu mają przede wszystkim z poszczególnymi grupami Arisu Saloniki. Ekipa Desperados trzyma z Boys Clogne i Super 3, natomiast The Unity z Super i Ierolohites. The Unity mają także dobre kontakty z Austrią Salzburg, Leeds United i Brøndby Alpha. Największymi kosami BVB są natomiast Schalke oraz VfL Bochum.

Borussia posiada setki oficjalnych fan klubów, które funkcjonują na całym świecie, również w Polsce. Zdobycie biletu na mogący pomieścić ponad 81 tysięcy kibiców stadion (od kilku lat "Signal Iduna Park" zastąpiła nazwę Westfalenstadion) nie należy do łatwych - co roku karnety kupuje ok. 50 tysięcy fanów. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że bilet meczowy w dniu spotkania zwalnia z opłat za transport publiczny (nie tylko w Dortmundzie, lecz w całym Zagłębiu Ruhry) - honorowany jest zarówno w autobusach, metrze, jak i pociągach (tylko 2. klasy).Ruch ultras jest bardzo dobrze rozwinięty. Kibice regularnie przygotowują oprawy meczowe, wykorzystując właściwie cały wachlarz akcesoriów - kartoniki, malowane sektorówki, folie aluminiowe, malowane transparenty i oczywiście pirotechnikę (głównie świece dymne i race). Sporadycznie zdarza się im do prezentacji wykorzystać konstrukcję dachu, do której mocowane są malowane sektorówki. Oprawy prezentują również na meczach wyjazdowych - w tym przypadku głównie flagi na kiju, kartoniki oraz piro. Przegląd choreografii BVB znajdziecie poniżej.
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.