Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Medal kolarski z 1933 roku fot. Grzegorz Karpiński / legia.warszawa.pl
Medal kolarski z 1933 roku fot. Grzegorz Karpiński / legia.warszawa.pl
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 12:29

Kącik kolekcjonera: Przedwojenny medal kolarza Legii (52)

Grzegorz Karpiński, źródło: legia.warszawa.pl

90-lecie istnienia sekcji kolarskiej Legii to dobra okazja aby opisać przedwojenny kolarski medal. Grzegorz Karpiński, badający historię stołecznego klubu, w szczegółach przybliżył tę pamiątkę na swojej stronie. Medal już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Zgodnie z dedykacją na rewersie pochodzi z 1933 r. i został przyznany za 3. miejsce w wyścigu kolarskim na dystansie 100 km.

Jak na swoje 85 lat stan jego zachowania jest bardzo dobry a prawdziwą ciekawostką jest oryginalna wstążka w ówczesnych barwach klubowych, biało-zielona przeszywana czarną nicią.

Do kogo należał medal?

Była to pierwsza w 1933 r., poważna impreza kolarska rozgrywana cyklicznie o przechodni puchar Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego (PUWFiPW). Wyścig rozgrywano na trasie o długości 100 km (a precyzyjniej 2 x 50 km) ze startem i metą w Jabłonnej i na podwójnej pętli przez Strugę, Nieporęt i Zegrze. Sprawozdawca Przeglądu Sportowego z 6 maja 1933 napisał co prawda, ze trasa prowadziła do Zgierza ale to nie jest możliwe ponieważ nie mieściłaby się w określonym dystansie. Zatem najprawdopodobniej pomylił Zgierz z Zegrzem.

Do walki o puchar na starcie stanęło 14 teamów kolarskich. Legia, Świt, Tramwajarz, Skoda, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Prąd wystawiły po dwie drużyny składające się z 3 kolarzy każda a JUR i AKS po jednej trójce. Regulamin zawodów przewidywał wyścig na czas w konkurencji drużynowej o nagrodę główną, wspomniany puchar. Zwyciężała drużyna, której zawodnicy w najszybszym czasie pokonali cały dystans. Wynik wyliczano na podstawie czasu dla najszybszych dwóch kolarzy z każdej trójki.

Oprócz nagrody głównej zawodnicy rywalizowali także o zwycięstwo indywidualne w jeździe na czas. Tu nagrodą były medale fundowane przez kluby i wręczane za pierwsze trzy miejsca w czasówce.

Wspomniany wyścig drużynowy wygrał team Legii I w składzie Eugeniusz Michalak, Eugeniusz Targoński oraz Wiktor Olecki (do wygranej zmierzono czas Michalaka i Targońskiego), drugie miejsce zajęła sensacyjnie pierwsza trójka Świtu, trzecia była drużyna Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Z kolei w konkurencji indywidualnej medal za I miejsce zdobył Eugeniusz Michalak z Legii z czasem 3:02:10 sek., drugi był Michał Korsak-Zaleski z WTC a na trzecim miejscu uplasował się Eugeniusz Targoński z Legii i to właśnie do niego ten medal należał.


Więcej szczegółów na temat medalu oraz samego kolarza Legii znajdziecie tutaj. Polecamy!Komentarze: (1)

oLaf, 17.05.2018 21:54:18 - *.dynamic-ra-01.vectranet.pl

niezła historia, szczególnie z znalezieniem kolarza!

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!