Książka o Jacku Gmochu
REKLAMA

Biblioteka legionisty: Najlepszy trener na świecie. Wywiad rzeka z Jackiem Gmochem

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Jacka Gmocha nikomu przedstawiać nie trzeba - był wybitnym trenerem, miał wiele wspólnego z Legią. Pochodzący z Pruszkowa Gmoch przez 8 lat rozegrał 190 meczów w barwach naszego klubu, a karierę trenerską - po bardzo poważnej kontuzji - w roli asystenta również rozpoczynał przy Łazienkowskiej. Książka "Najlepszy trener na świecie" będąca wywiadem rzeką, przedstawia tę nietuzinkową postać w bardzo pozytywnym świetle.

Jacek Gmoch w przyszłym roku skończy 80 lat, czasem w telewizji rozśmiesza słownictwem i dziwnymi sformułowaniami, ale jedno trzeba mu oddać - zna się na piłce jak mało kto. Trzeba też przyznać, że pan Jacek zestarzał się w naprawdę sympatyczny sposób - nie wymądrza się na każdy temat, nie wchodzi w politykę, a jedyne tematy, które porusza cały czas, to merytoryczna analiza meczów.

W książce poznajemy Gmocha jako chłopaka z Pruszkowa, który opowiada o czasach wojny i odbudowywaniu stolicy. Dowiadujemy się jak grał w piłkę w Zniczu, a następnie w barwach Legii. Nie mogło zabraknąć wątku, który przedwcześnie zakończył karierę piłkarską Gmocha - poważnej kontuzji, po której nie udało mu się już wrócić do uprawiania sportu. Wiele miejsca poświęcono karierze trenerskiej, zarówno w reprezentacji Polski, jak i w Grecji.

Rozmowa z autorami książki jest bardzo luźna, często daleko odbiega od wątku głównego, ale czyta się ją bardzo dobrze. W dużej mierze dzięki naprawdę ciekawemu rozmówcy, jakim jest bohater książki. Kibice Legii zdecydowanie powinni lepiej poznać tę jakże sympatyczną postać, która na 90-lecie naszego klubu została włączona do Galerii Sław Legii.

Tytuł: Najlepszy trener na świecie. Wywiad rzeka z Jackiem Gmochem
Autor: Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 448
Rok wydania: 2018
Cena okładkowa: 49,99 złWięcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

+dodaj komentarz
haha - 08.08.2018 / 22:30, *..dynamic.chello.pl

Na zdjęciu podobny do Rado :)

odpowiedz
??????? - 08.08.2018 / 20:13, *..29.threembb.co.uk

Mam tylko jedno pytanie.. Czy w ksiazce zawarta jest informacja o tym ze gmoch Podwazal 'warsztat' i osiagniecia SP Kazimierza Gorskiego??? Tytul jest dosc ciekawy.. nie przeczytam ksiazki ale chcialbym wiedziec kogo tytyluja najlepszym trenerem na swiecie.. bo to ze nie ma tu mowy o gmochu, nie mam zadnych watpliwosci!!!!!!!!

odpowiedz
RR - 08.08.2018 / 15:19, *..100

Książka godna polecenia. Dużo fajnych wątków (wojna, realia PRL, Legia, bank informacji, MŚ'78, Grecja), anegdotek, a do tego naprawdę znakomicie i lekko się ją czyta. W odróżnieniu do innych "biografii" związanych z piłką (jak książki o Kowalu, Sypniewskim, Iwanie, Królu, Szamo itp.) jest pozytywna i optymistyczna poprzez pokazanie, że nawet w obliczu dużych przeciwności losu (np. złamanie nogi kończące karierę piłkarską) można naprawdę sporo osiągnąć w życiu, być wizjonerem (banki informacji) i pozostać dobrym człowiekiem.

odpowiedz
olew - 08.08.2018 / 14:52, *..warszawa.vectranet.pl

Spieprzył najlepszą reprezentacje w historii Polski ( 1978) , my wtedy obok Holendrów skład mieliśmy kosmiczny ; a on ; Kukla na bramce , Kasperczak na stoperze ( zamiast Gorgonia !!!!) , Lubański na ławie , Masztaler gra. To był koszmar . Jedyny raz w historii byliśmy jednym z faworytów do mistrzostwa mundialu i dupa.

odpowiedz
kris - 08.08.2018 / 14:33, *..play-internet.pl

Polecam książkę bo bardzo dobrze się ją czyta. Naprawdę ciekawie opowiedziana historia.

odpowiedz
powiś(L)e - 08.08.2018 / 13:31, *..internetdsl.tpnet.pl

Nie popisał się jednak będąc trenerem reprezentacji na MŚ w '78 r..

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.