REKLAMA

Biblioteka legionisty: Moja Legia

Bodziach, źródło: Legionisci.com

W ostatnich tygodniach na rynku pojawiła się książka byłego wieloletniego spikera Legii, Wojciecha Hadaja. Pozycję "Moja Legia" autor promował już od kilku miesięcy, zapowiadając sporo nieznanych dotąd historii. Jak więc prezentuje się książka osoby, która spędziła w klubie ponad 20 lat?

Wiadomo, że przed publikacją przeszła pewną cenzurę ze strony wydawnictwa. Jak przyznał Hadaj w jednym z wywiadów, część wątków - szczególnie tych pikantniejszych - zostało wyciętych i mają trafić do... drugiej książki byłego spikera naszego klubu.

Hadaj opowiada o swoich kibicowskich początkach, a także tym, jak trafił na Łazienkowską. Sporo miejsca poświęcił na relacje z kolejnymi prezesami. Przytacza także problemy, jakich doświadczył za swoje zachowanie w roli spikera. Jak sam przyznaje, początkowo wszystkie informacje przez mikrofon przekazywał bezpłciowo, a dopiero po pewnym czasie wszedł na wyższy poziom, podejmując się interakcji z publicznością.

Nie jest tajemnicą, że ta interakcja w ciągu przeszło dwudziestu lat wyglądała różnie. Hadaj dokładnie opisuje jak wyglądały jego "akcje" u kibiców w różnych okresach spikerskiej kariery. Dziwić może tak długi rozdział poświęcony zarobkom piłkarzy i rozwodzenie się nad czymś oczywistym, czyli tym, że ci zarabiają nieproporcjonalnie do swoich umiejętności.

W książce znajdziemy trochę opowieści "klubowych", tj. dotyczących pracowników. Niestety opowiadane są w taki sposób, że tylko bardzo kumaci albo będący bardzo blisko klubowych korytarzy, mogą domyślić się o kogo chodzi. Rzadko padają jakieś nazwiska. Na koniec poznacie też dokładny przebieg zwolnienia Hadaja z klubu. Ten dzień został opisany ze szczegółami w osobnym rozdziale.

Jak natomiast prezentuje się cała książka? Zdecydowanie można było spodziewać się więcej, szczególnie po zapowiedziach. Jeśli faktycznie najciekawsze kąski zostały usunięte przez wydawcę, można przede wszystkim żałować, że autor nie poszukał od razu innego wydawcy. Pozostaje czekać na część drugą. Tę na pewno warto przeczytać, ale bez nastawiania się na jakieś niesamowite, nieznane szerzej opowieści.

Tytuł: Moja Legia. 23 lata za kulisami największego klubu w Polsce
Autor: Wojciech Hadaj
Wydawnictwo: Oficyna 4eM
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 288
Cena okładkowa: 34,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

+dodaj komentarz
JudokaLegia - 22.02.2019 / 16:06, *.centertel.pl

Właśnie skończyłem czytać i powiem krótko, buc, bez talentu pisarskiego. Bezkrytycznie zaopatrzony w siebie i swoją wizję świata narcyz. Ustęp o swojej popularności i rozpoznawalności, przejdzie do historii literatury jako szczyt kabotyństwa. Poza oczywistą konkluzją o przepłaconych piłkarzach i nienormalnych pieniądzach w futbolu nic odkrywczego nie napisał ł. Jednym słowem nie polecam tego spikerowicza

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 23.11.2018 / 02:52, *..78

Urwane jaja,to sekret głosu Hadaja.ps Pamiętam jego megawqrwienie na wislackich,jak nie uczcili minutą ciszy którejś z kolei rocznicy śmierci Kazimierza Deyny.Poza tym,oprócz darcia japy niczym nie zasłynął.Ale i tak był lepszy niż Czerniakiewicz.

odpowiedz
Marcin - 16.11.2018 / 12:18, *..5

Dziwi mnie dlaczego nie wrzuciliście jego wywiadu promujacego książkę w którym jedzie równo po piłkarzach.Z tego opisu wynika że wywiad ciekawszy od ksiażki.

odpowiedz
olew - 16.11.2018 / 11:50, *..warszawa.vectranet.pl

przekartkowałem, raczej nudy, z drugiej strony co taki spiker wie ? niewiele wie, a jego uwagi ogólne strasznie banalne

odpowiedz
Adi - 16.11.2018 / 02:18, *..112.ipv4.supernova.orange.pl

Trochę się rozczarowałem książką Wojtka Hadaja. Zbyt dużo oczywistości i mało konkretów, a więcej ogólników. Myślałem, że pojedzie po bandzie ale być może właśnie więcej ciekawszych historii zostało pominietych przez wydawnictwo. Ogólna ocena to 6/10.

odpowiedz
Amek - 15.11.2018 / 23:53, *..internetdsl.tpnet.pl

Przeczytana-bez szału

odpowiedz
SEBO(L) - 15.11.2018 / 22:06, *..play-internet.pl

Cenzura wydawnictwa...taaaaak..." Siadaj Hadaj! Nie przeszkadzaj i nie gadaj!" I mało kto pewnie pamięta sławetne przejęzyczenie "kryta pyta,pyta odpowiada!" :)))

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.