REKLAMA

Biblioteka legionisty: Historia kołami pisana

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

90-lecie sekcji kolarskiej Legii Warszawa zostało uświetnione wydaniem albumu "Historia kołami pisana". Choć jego dystrybucja prowadzona jest raczej w "podziemiu", ci którzy zdecydują się wyłożyć 50 złotych na naprawdę ładnie wydany album, z pewnością nie będą żałować. Ten okraszony jest sporą liczbą fotografii, ale i tekstu nie brakuje.

Tomasz Jaroński i Stanisław Brzósko postanowili przybliżyć historię legijnego kolarstwa, bogatego zresztą w sukcesy. Wszak legioniści przez wiele lat odnosili sukcesy na krajowym podwórku, ale także z sukcesami reprezentowali nasz kraj na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. W liczącej nieco ponad 200 stron książce poznajemy kolejno początki kolarskiej Legii (czyli od 1928 roku), a także reaktywację po drugiej wojnie światowej. Pozycja pisana jest chronologicznie i w ten właśnie sposób przedstawia kolejne dekady kolarzy reprezentujących barwy naszego klubu. Józef Lange, Eugeniusz Michalak, Wiktor Olecki - to najważniejsze osoby kolarskiej Legii z jej początków, którym przygotowano 1-2-stronicowe biogramy.

Bohaterami lat kolejnych byli m.in. Stanisław Królak, Wiesław Podobas, Andrzej Trochanowski, Roman Siemiński, Stanisław Szozda i Zbigniew Szczepkowski - te postaci, a także sukcesy legionistów sezon po sezonie poznajemy na kolejnych kartach albumu. Ten opisuje także historię Czesława Langa, ale i Legię bardziej współczesną - najpierw startującą pod szyldem "PEKAES Lang Rover Legia", później jako "Legia-Bazyliszek" czy "Legia-Felt", aż po czasy obecne. Na koniec znajdujemy listę medalistów spod znaku czarnej eLki w różnych konkurencjach i na zawodach różnej rangi (mistrzostwa Polski, Europy, świata, IO, CISM, Tour de Pologne).

Wydawnictwo "Historia kołami pisana. 90 lat kolarstwa w Legii Warszawa" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kibiców Legii, interesujących się historią naszego klubu. Pozycja nie wyczerpuje oczywiście tematu i można powiedzieć, że biorąc pod uwagę liczne sukcesy naszych kolarzy, traktuje o nich trochę bardziej niż pobieżnie. Żałować można przede wszystkim, że wydawnictwo nie doczekało się lepszej korekty, bo przy tak ładnie wydanej pozycji pojawiające się błędy rażą podwójnie.

Książkę można zakupić w siedzibie sekcji kolarskiej Legii, przy ulicy Jerzego Waldorffa 29 w Warszawie. Cena: 50 zł.Tytuł: Historia kołami pisana. 90 lat kolarstwa w Legii Warszawa
Autor: Tomasz Jaroński, Stanisław Brzósko
Wydawnictwo: OFI Krzysztof Gawrychowski
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 216
Cena: 50 złotych

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.