Raport EY | fot. Hagi / Legionisci.com
REKLAMA

Jakie korzyści daje Warszawie Legia?

Woytek, źródło: Legionisci.com

Zespół analiz ekonomicznych firmy EY na zlecenie Legii przygotował analizę społeczno-ekonomicznych efektów działaności klubu. Według raportu medialna promocja Warszawy dzięki występom Legii w Lidze Mistrzów była warta ponad 33 miliony złotych, a realne korzyści finansowe dla miasta wynosiły niemal 14 milionów złotych.

- Te 33 miliony złotych oznaczają, że tyle musiałaby wydać Warszawa, żeby zaistnieć na rynkach międzynarodowych w taki sposób, w jaki to jej dała Legia Warszawa. To prowadzi do oczywistego wniosku, że Legia jest nierozerwalnie związana z Warszawą. Zależy nam i wszystkim powinno zależeć na współpracy. Warszawa jako stolica nie ma dużych przedsiębiorstw, z których jest znana, i które by ją promowały. Legia jest w TOP1 - mówi Łukasz Sekuła z zarządu klubu.

Nie da się ukryć, że pod kątem wartości medialnej w skali europejskiej w ostatnich dwóch latach klub znacznie stracił, odpadając w eliminacjach europejskich pucharów.

- W raporcie pokazujemy dane historyczne z zakończonych rozgrywek, na podstawie których miasto może zobaczyć, jak może w różny sposób pomóc klubowi, żebyśmy wrócili do tych pucharów. Zrozumienie pozycji Legii w mieście będzie korzystne dla obu stron. Jako przykład siły Legii można też przypomnieć kibicowską oprawę z żołnierzem niemieckim. Dzięki niej Powstanie Warszawskie zafunkcjonowało w świadomości ogólnoświatowej na niespotykaną wcześniej skalę - mówi Jarosław Jankowski z zarządu Legii.

fot. EY

Oprócz zmiennej wartości medialnej raport kładzie nacisk na ekonomiczny aspekt funkcjonowania klubu i jego przełożenie na miasto, województwo i kraj. Największa część efektów działalności Legii generowana jest na terenie samej Warszawy - ponad 73%. W sezonie 2016/17 było to 411 mln zł przychodów ze sprzedaży, ok. 274 mln zł wartości dodanej wytworzonych towarów i usług, ok. 1,5 tys. miejsc pracy i ok. 10,7 mln zł dochodów podatkowych. Doliczając do tego czynsz dzierżawy stadionu (3,7 mln zł) eksperci wyliczyli, że finansowe korzyści netto dla m.st. Warszawy ze względu na działalność Legii wynoszą niemal 14 mln zł. Z kolei miasto wspiera klub przez sponsoring kwotą... 630 tys. zł. Dla porównania ostatnio Jagiellonia otrzymała o miasta 3 mln zł, co stanowi około 10% budżetu tego klubu. Z raportu wynika, że w sezonie 2016/17 klub zatrudniał 396 osób w tym 107 piłkarzy (wszystkie roczniki).

Legia popularna w całej Polsce

Klub regularnie wykonuje badania, z których wynika, że Legii w Polsce kibicuje 6 mln osób. Rozpoznawalność marki Legii jest na poziomie 90%. - To potwierdza czym jest Legia. Legia ma oddziaływanie na Polskę i na Europę - uważa Sekuła.

- 62% osób z Polski deklarujących, że kibicuje Legii jest spoza województwa mazowieckiego. Poza Białymstokiem cała ściana wschodnia jest legijna. Natomiast wykluczając miasto jak Wrocław, okazuje się, że np. w województwie dolnośląskim mamy masę kibiców. Ponadto jesteśmy w pierwszej piątce polskich marek pojawiających się w internecie. Najczęściej konkurujemy z Allegro, które wydaje na to mnóstwo pieniędzy - dodaje Artur Adamowicz, dyrektor ds. komunikacji w Legii.

W tygodniach rozgrywania przez Legię meczów w europejskich pucharach zainteresowanie samą Warszawą wzrastało 2-4 krotnie. 6,5% całkowitej rocznej liczby wyszukiwań hasła "Warszawa" w Internecie w pięciu krajach, z którymi mierzyli się "Wojskowi", było związane właśnie z tymi meczami.

Na co liczy klub?

- Chodzi nam przede wszystkim o zmianę mentalności i podejścia. Symbioza między Legią a Warszawą powinna być oczywistością. Chcemy doprowadzić do tego, żebyśmy byli ważną częścią miasta także w kwestii promocji, a także chcemy żeby miasto bardzo silnie identyfikowało się z Legią. Dzisiaj to jeszcze nie jest tak, jak powinno być odczuwalne. Ten raport ma usystematyzować wiedzę, którą my wszyscy mamy. Te raporty są przede wszystkim dla nas, ale także dla urzędników, żeby pokazać czym jest Legia. Jesteśmy przedsiębiorstwem, który oddziałujące na to miasto w sposób wymierny. Trzeba jasno powiedzieć, że jesteśmy ważnym elementem tkanki miejskiej nie tylko w wymiarach sportowym i społecznym, ale także ekonomicznym. Zależy nam na tym, żeby traktować Legię nie tylko jako klub sportowy, ale także jako przedsiębiorstwo. Ten raport jest także ważny dla polskiej piłki, bo pokazuje czym są kluby piłkarskie dla miast przez pryzmat Warszawy i Legii - mówi Jarosław Jankowski.

W ostatnim czasie Legii udało się osiągnąć postęp w tej materii. Stołeczne kluby sportowe zostały zwolnione na najbliższe 2 lata z płacenia podatku od nieruchomości. Po ponad 2 latach "walki" coraz bliżej jest realizacja dwóch boisk od strony ulicy Czerniakowskiej, za które to klub zapłaci 7 mln złotych, a będą na nim trenowały dzieci i młodzież. Na dodatek po latach i tak to będzie własnością miasta.

fot. EY

- Nie chodzi nam o to, by Legia miała coś dostać, ale jeżeli proces wydzierżawienia terenu, który jest nieużytkiem trwa ponad 2 lata, to czy to jest efekt dobrej woli i współpracy, czy raczej niezrozumienia? W momencie kiedy jest partnerstwo, to takie rzeczy załatwia się szybko. My nie prosimy by ktoś nam wybudował boiska. Stawki mamy rynkowe, relacja jest więc bardzo fair - może aż za bardzo fair z naszej strony, bo inne miasta tak nie działają. Stawiamy jednak na profesjonalizm i chcemy rozmawiać o konkretach, czyli np. te 14 milionów zł korzyści dla miasta kontra 630 tys. zł, które otrzymujemy - mówią przedstawiciele klubu.

Można się spodziewać, że cały czas będzie podnoszony wątek sprzedaży praw do nazwy stadionu. W klubie czują, że dialog z miastem się poprawił i ogólnie jest coraz lepszy klimat do współpracy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (38)

Bidon - 28.11.2018 19:12:46, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

6 mln kibicow a Ja sie pytam kiedy ostatnio na Ł3 byl pelny stadion, pamieta ktos moze ? Te badania sa tyle samo warte jak inne statystyki mowiace o tym ze w Warszawie srednia zarobkow to ok 6 tys zlotych. Pic na wode fotomontaz nic wiecej.

Daniel - 28.11.2018 19:22:06, *.play-internet.pl

6 mln.kibiców w Polsce a prawie na każdym meczu połowa stadionu pusta... Niestety lepiej nie będzie. Teraz dzieciaki i młodzież wolą konsole, smartfony itd.

Do Bidon - 28.11.2018 19:42:14, *.dynamic.chello.pl

Teraz jest bardzo wygodnie , masa "kibicow" identyfikuje się z klubem oglądając mecz w TV , wrzucić foto do MS czy śledzić wynik na smartfonie. Na stadion masz fanatyków bez względu na dzień godzinę czy pogodę. I tu jest problem.

olew - 28.11.2018 20:29:13, *.warszawa.vectranet.pl

Niefortunne. Kocham nasze miasto tak jak Legię. Mówmy co miasto i warszawiacy mogą dać Legii, ale też co Legia winna uczynić dla miasta i warszawiaków. Legia powinna mieć lokalną stację radiową, nadającą 24 godziny, z reklamami i ogłoszeniami miejskimi. Cały tydzień przed meczem konkursy, wywiady, wspomnienia i zachęta do ruszenia ..py na Ł3. Legia powinna każdego sezonu organizować (patronować?) mistrzostwa kolejnej dzielnicy, 16 najlepszych drużyn z "coachami" z Legii (nasi zawodnicy i trenerzy), finał i feta na Legii . A uczniowie z tej dzielnicy w danym sezonie ulgi istotne na Legię. PKiN podświetlony winien być barwami Legii. Szaliki z nazwami dzielnic, czapeczki z nazwami dzielnic, koszulki z tymi nazwami. Warszawiacy winni mieć symboliczną zniżkę na bilety.karnety - np. 1% . ZTM w pojazdach cały tydzień winien reklamować mecz na Łazienkowskiej (wywiady, zaproszenia, akcje, bramki) . Autobusy obsługujące linie na stadion winny być malowane w nasze barwy. Od wiosny można też pewnej fantastycznej grupie kibolskiej (wszyscy wiemy komu...) dać licencję na malowanie rowerów (skuterów) w nasze barwy. Na meczach Legii muszą być władze Warszawki, co najmniej wiceprezydent i nawijać w radio i tv o korzyściach z tej rekreacji. Należy zarejestrować stałe zgromadzenie w połowie maja na fetę po mistrzostwie (od Wizytek do Zamku). W składzie Legii powinien być zawsze choć jeden warszawiak z urodzenia. Legia w ostatnich latach poprawiła marketing, ale jest jeszcze trochę do zrobienia. Miasto jest "skazane" na Legie , to nasz warszawski klub, ale może Legie pokazywać intensywniej. Zróbmy w ramach budżetu obywatelskiego wyspy Legii z e sponsorskim piwem, budki ptasie w naszych barwach oraz niech każda dzielnica wynajmie naszych najlepszych graficiarzy by każda szkoła była estetyczna .

Kuba - 28.11.2018 20:41:36, *.82.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Cieszę się, że została poruszona kwestia boisk treningowych przy stadionie od ul. Czerniakowskiej. Plany ich budowy ciągną się latami, a młodzież nie ma gdzie trenować. Kiedy wreszcie one powstaną? Jak długo jeszcze pod samym stadionem będzie niewykorzystane pole i krzaki?

jo - 28.11.2018 21:02:36, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Bidon, kwestia kibicowania na stadionie to jest to co nas różni np. od Anglików... Tam mecz to jest coś więcej niż 90 minut (nawet kopania się piętą po czole...). To jest sposób na spędzenie dnia ze znajomymi, z przyjaciółmi czy rodziną. Wizyta w pubie, spotkania itd. Zobacz jaki jest przekrój widowni - od niemowlaka po zaawansowanych wiekiem emerytów czy emerytki, którzy z całą pewnością nie zasilą grona fanatyków za bramką bo dla nich Klub to jest tradycja i sposób spędzania czasu wolnego.
Jesteśmy daleko za nimi w tak wielu kwestiach, że zbudowanie takiej fantastycznej otoczki na około klubu zajmie nam tyle samo czasu co im - dziesiątki lat...
Dziś mamy ofertę dla jakiegoś grona kibiców ale na tym rola klubu się poniekąd kończy i tu właśnie musi (MUSI !!!) włączyć się miasto użyczając swojej historii i kultury, wspierać tradycję i razem z klubem "trąbić" o meczu by zbudować widownię live wyciągniętą z kapci przed tv czy smartfonem.

Jerz z Potoku - 28.11.2018 21:29:30, *.dynamic.chello.pl

Tekst Kol. Woytka absolutnie na czasie i jak najbardziej pożądany.
Sądzę, że aktualnie zaistniały obiektywne (również optymistyczne) przesłanki do bardziej korzystnego dla klubu układania się z władzami stolicy w kwestiach wzajemnych rozliczeń finansowych.
Proponuję i apeluję - za pośrednictwem Redakcji naszego serwisu - do władz Legii, aby nie szczędziły wszelkich wysiłków w przedmiotowej kwestii. Twierdzę również, że tak sprzyjający klimat do ew. renegocjacji dotychczasowych rozliczeń w relacji klub - miasto może się długo nie powtórzyć.
Skoro jako klub dysponujemy największym budżetem w ESA, a jednocześnie nasz matecznik, czyli m.st. Warszawa posiada budżet zdecydowanie nieporównywalny (oczywiście in plus) z innymi aglomeracjami wojewódzkimi, to śmiertelnym grzechem byłaby niemożność "dogadania się" w rzeczonym temacie.
Również, bardzo gorąco, popieram "ratuszową" inicjatywę (odpłatnego) nazwania stadionu Legii [Warszawa Arena]. Na tym wielce prawdopodobnym porozumieniu pijarowsko zyskałaby stolica, a finansowo Legia.
Szczególne serdeczności dla pomysłodawców tych badań, a także dla firmy EY

magoo - 28.11.2018 21:34:38, *.dynamic.chello.pl

@olew... no ku...a szacun za te pomysły...

Do olew - 28.11.2018 21:55:29, *.61

Kilka naprawdę ciekawych pomysłów! Pozdro!

Cult⚽️Legia and friends forever - 29.11.2018 00:35:28, *.172

Miasto z Legiá powinno rozbudować tereny i zbudować Centrum Legii Sportu Warszawy boiska hale silownie baseny, I budowa portu praskiego Legii nad wisłá!oba brzegi łáczył by most Legii tylko dla pieszych,,takie Warszawskie molo sportowe Stolicy Naszej Warszawy !

Tomek Mokotów - 29.11.2018 01:01:35, *.centertel.pl

Większość badań firemek typu Ernst & Young czy Deloitte to zabawne żonglowanie danymi statystycznymi... Oczywiście część z tego to prawda ale np.zyski Warszawy podane tu jako 14 mln.to typowe dla firm doradczych wróżenie z nie do końca prawdziwych wzorów... Jeśli określona ilość ludzi w Berlinie przeczyta o Warszawie/ Legii to twórcy podobnych raportów zakładają, że pewien % z nich kupi produkt z tym związany.
Nie jest to prawda. Suma jest znacznie zawyżona A Warszawa to nie adidasy które można rzeczywiście kupić. Do Warszawy można przyjechać ale nie zrobi tego taka ilość osób z powodu usłyszenia o Legii.

Ale skoro są tego typu raporty na zamówienie to już sprawa płacącego za takie "dane"

magnetik - 29.11.2018 07:03:44, *.adsl.inetia.pl

Jak ma być pełny stadion jak grają jak padaki ?
Kto przyjdzie i zapłaci za bilet by oglądać drewnianego Kucharczyka ??? Kto ?

Phoenix(L)k - 29.11.2018 08:13:08, *.226

@olew:

Kilka pomysłów fajnych - jeden niestety nie...

"Autobusy obsługujące linie na stadion winny być malowane w nasze barwy" - a w środku reklama pewnego żeńskiego klubu kosza, który to klub jest sponsorowany przez MZA... jakoś mi się to gryzie...

Hm - 29.11.2018 08:14:43, *.dynamic-ra-12.vectranet.pl

Miasto opłaciło Legii budowe stadionu za mnóstwo milionów. I to prawdziwych a nie statystycznych.

wot - 29.11.2018 08:24:36, *.91.ip4.neteter.pl

to, że nie jadę na każdy mecz do w-wa bo 400km to znaczy, że nie mogę być kibicem? fuck logic

@Hm - 29.11.2018 08:55:38, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Po pierwsze nie miasto bo miasto nie ma swoich pieniedzy tylko z podatków czyli warszawiaków a po drugie 95% Stadionów w Polsce zostało wybudowanych przez nas czyli z podatków a nie przez kluby. Chorzów, Wisła, Śląsk, Poznań, Gdańsk, Narodowy itd itp.

Do wot - 29.11.2018 08:58:38, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Jasne, że jesteś! Jest nas dużo poza Warszawą i to logiczne, że na każdym meczu nie można być. Powinni się wstydzić ci co są na miejscu no ale to prawda teraz młodzi maja za dużo atrakcji w dużych miastach i to problem nie tylko kibiców Legii.

matus007 - 29.11.2018 09:22:25, *.play-internet.pl

Jesteśmy waszą STOLICĄ !!!!!

do Bidon - 29.11.2018 09:29:50, *.fe.bosch.de

do Bidon, nie wiem w jakim środowisku sie obracasz albo w jakim wieku jesteś że uwazasz że średnia 6tys jest za wysoka. Ja uważam że srednia jest dużo wyższa. Szczerze mówiąc myslę że kazdy z moich znajomych zarabia więcej. Trzeba było się tylko uczyć i pójść do dobrej pracy lub zalożyc swoje..

X - 29.11.2018 09:33:57, *.164

Raporty E&Y, Delloite, PwC, ... to, jak już ktoś wspomniał, zaklinanie rzeczywistości pod z góry założoną tezę. Teza ta jest prosta - miasto musi się ugiąć i obniżyć, najlepiej do 0 PLN, wszystkie opłaty, które nalicza Legii, bo miasto z tytułu Legii czerpie same profity. Ten raport właśnie miał pokazywać te profity, tylko goście z E&Y zabrali się do tematu sztampowo i polecieli urojonymi zyskami z ekwiwalentów reklamowych i podobnych dupereli, zamiast np. podliczyć zyski społeczne z tytułu aktywizacji sportowej społeczeństwa.
Faktem fakt, że Legia chciałaby mieć match day od rana do wieczora, ale niestety sama nie ma pomysłu i mocy, żeby coś takiego wykreować, żeby zbudować taką kulturę i potrzebę w społeczeństwie.
Do tego samo miasto nie wie co począć ze sportem, którego jest domem. Brak tutaj strategii, jak to wszystko ogarnąć, żeby jedno nie kanibalizowało drugiego i żeby nie pobudzać lokalnych animozji, a jednocześnie poświęcić odpowiednio dużo uwagi każdej ze stron.

Prezes powinien pójść i sam urabiać ludzi w ratuszu, a nie walić pod publikę w ratusz jakimiś śmiesznymi raportami od pseudofiremek, które przepalają z tego tytułu gigantyczny hajs.

@olew - parę świetnych pomysłów i KP powinna z nich skorzystać.

Holger - 29.11.2018 09:57:32, *.centertel.pl

Ten raport to eufemizm.
Niech napiszą prosto w oczy.
Nie mamy pieniędzy!!!

Roma - 29.11.2018 10:05:46, *.dynamic.gprs.plus.pl

Zarząd zamiast wydawać pieniądze na takie analizy ( tak na prawdę nic nowego nie wnoszące - o tym każdy myślący wie ), pomyślałby o zakontraktowaniu prawdziwych piłkarzy, bo to rozwiązałoby w prosty sposób wiele spraw, od frekwencji na stadionie ( pieniądze ), po rozpoznawalność w Europie ( pieniądze ) przez granie na europejskich boiskach nie tylko w lipcu i sierpniu. Tylko grając w LM Legia mogłaby przebierać w chętnych do sponsorowania. Najbardziej podoba mi się ten fragment o konieczności symbiozy Legii z Warszawą. Potęgą tego klubu jest to, że to "Legia Warszawa" i oba elementy są tu istotne, a przy tym nierozłączne.

Do do bidon - 29.11.2018 10:15:24, *.193.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

To gratuluję, że obracasz się w takim środowisku. Ciekawi mi tylko, czy korzystasz z jakichś usług publicznych typu, szkoły, autobusy, policja, straż, sklepy, poczta, szpital, zakłady usługowe, itd bo zdecydowana większość ludzi pracujących tam nie zarabia na etacie 6 tys do ręki.

do Do do bidon - 29.11.2018 12:19:08, *.dynamic-ra-02.vectranet.pl

brawo kolego za rzetelny komentarz. To że ktoś trzaska większą kasę to nie znaczy że należy obrażać nauczycieli/aptekarzy/urzędników a ci wszyscy ludzie naprawdę mają wyższe wykształcenie i "się uczyli". Reszta bez studiów - roźnie w życiu bywa, jak ktoś się urodzi w biednej rodzinie to ma 10% szans że "będzie się uczył na studiach" bo po prostu nie ma kasy. I tyle.

Mniej złośliwości zyczę, bo różnie w zyciu bywa...

dodododod Bidon - 29.11.2018 12:39:19, *.fe.bosch.de

No to przeszliście z jednej skrajności w druga skrajność. Przyczepiłem sie do Bidona który nie zna nikogo kto ma 6 tys, ja nie znam nikogo kto ma mniej (i nikogo nie obrazałem). Więc średnia jest w połowie. I o to mi chodziło. Srednia to srednia.

mk - 29.11.2018 13:25:48, *.play-internet.pl

Z tymi zarobkami średnimi 6,000, to prosta sprawa, jeden zarabia 20,000, czterech po 2500 i w ten sposób wychodzi średnia 6,000 ;) A że Warszawa ma w d**** sport i wizerunek w sumie też, bo i tak wszyscy walą tu drzwiami i oknami, to inna sprawa. Jak ktoś chce podsumowania podejścia władz do sportu, to najlepiej przejść się na Skrę. Za tę kasę co miasto wyciska z Legii rok w rok to ile się dobrze orientuję, to byśmy sobie raz na dwa-trzy lata wybudowali ośrodek treningowy dla młodzieży...

Cult⚽️Legia and friends forever - 29.11.2018 14:57:24, *.115

Legia! to Warszawa a Warszawa to Legia!

Stan - 29.11.2018 15:22:46, *.172.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Jest jeszcze Polonia Warszawa. Pomimo marnej sytuacji, marka tego klubu jest również świetnie rozpoznawalna i kojarzona mocno z Warszawą.

Do cult - 29.11.2018 15:26:21, *.play-internet.pl

Ty jednak jesteś kretyn

Do hm - 29.11.2018 15:34:46, *.play-internet.pl

Wam też nowy kurnik zbudują na konfidenckiej

oLaf - 29.11.2018 15:39:30, *.dynamic-ra-02.vectranet.pl

pomysły fajne, dodałbym jeszcze : plakatowanie miasta przed każdym meczem, wizyty piłkarzy w szkołach podst./średnich - ale nie "raz do roku" tylko jak jest poniedziałek wolny to zasuwamy na godzinkę do szkoły - po 3 piłkarzy do jednej, kolejni do drugiej etc.

Do stan - 29.11.2018 16:16:24, *.play-internet.pl

Nie ma poloni w Warszawie nie ma poloni...

ostet - 29.11.2018 16:48:20, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

ceny biletów są za duże w porównaniu do jakości, w meczach w których trzeba się męczyć oglądając niecelne podania i straty piłek Michała Fatalczyka to bilety powinny kosztować max 10zł najdroższe

olew - 29.11.2018 18:26:06, *.warszawa.vectranet.pl

Mamy naprawdę dobrą pozycję wyjściową. Brak konkurencji. Warszawiacy, niekoniecznie kibole, bardzo lubią Legię. Potrzeba jednak ruszyć tyłki i wyjść z dość staroświeckich relacji. Niektóre rzeczy są proste i prawie bezkosztowe. W Warszawce jest sporo obcokrajowców, spotykam na Ł3 : Angoli, Hiszpanów, Ukraińców, gdyby nasze spikery ich witały w ich językach pomnożyliby publikę i roznieśli naszą sławę. Miasto mogłoby na rogatkach , dworcach i centrach umieścić ładnie przetworzoną, naszą (piękną!) frazę - "Niepokonane Miasto, Niepokonany Klub" z oboma herbami (jakże fajnie wracałoby się z wyjazdów...) .Na stronie klubu są wywiady z ramolami takimi jak ja (trochę nudne), można fotki takich z peselami na czwórkę, piątkę i szóstkę pokazywać przed meczem z krótkim autokomentarzem, klub ma nasze peselki i wie kto tu był od zawsze... . Wiem , że Was wzburzę , ale myślę, że kiedyś wreszcie nie zdobędziemy mistrzostwa Polski. Chodzi o to by to wyglądało na przypadek , dlatego wnioskuję o zmianę nazewnictwa ; Bal Mistrzów ( sylwester miejski w barwach Legii z legijnymi pieśniami ( Oczywiście Niemen i oczywiście Pablo Pavo , może być Kazik ), Bar Mistrzów (Sports Bar i mam nadzieję następne knajpki) , Śniadanie Mistrzów ( warszawskie bary mleczne- miasto o nie dba , przyłączy się ) . Co do nazwy stadionu, petycja do miasta (zbierzemy chyba 100.000 podpisów) duży trójkolorowy neon z syrenką na dachu, nazwa z użyciem "Warszawy" za godziwe wsparcie coroczne (potrącenie czynszu np.), albo po prostu "Ł3" i wtedy te 6 milionów... ( myślę że nas jest milion, ale to też zacna liczba) zobowiązuje się odmieniać nazwę sponsora stadionu w korespondencji, w adresach, na koszulkach, wszędzie ! Sponsor to sprawdzi i wtedy skłonny będzie kasę równie zacną zapłacić. Pomyślcie jedna ładna oprawa z logo Ł3 ........... i dopiskiem "lubimy cię" idzie w świat... ( no to potrafimy !) - kupimy sobie wreszcie jakichś dwu Vadisów. Wolałbym "wersję warszawską", ale nasz zarząd kompletnie chyba olał spieniężenie lub zwarszawienie nazwy stadionu.

olew - 29.11.2018 19:25:16, *.warszawa.vectranet.pl

do @stan

Tak nie jest i nie było nigdy , zarówno przed II wojną jak i po, teraz to w ogóle nie ma takiej okoliczności , nie ma takiej kwestii. Poza tym tutaj rozmawiamy o Legii i Warszawie. Leguny lubią osiedlowe kluby; Marymont, Hutnika, Warszawiankę , Orła, Ursus, Okęcie itd. Was nie lubimy, ale tkwijcie i żyjcie jak umiecie...

Jimmy L - 30.11.2018 12:49:46, *.dip0.t-ipconnect.de

Duzo fajnych pomyslow,ale ja bym na poczatek w dniu w ktorym gra Legia bardziej informowal Warstawiakow o ktorej jest mecz ile biletow sprzedano z kim graja io co,i to Ma byc w lokalnych mediach,my co chodzimy na Legie my Wiemy ale potrzebni sa Ci co sporadycznie chodza na mecze zeby chodzili czesciej.To musi byc swieto pilkarskie jak w innych miastach w Europie!! To nie jest trudne wiecej zaangazowania ze strony Klubu

Do olew - 01.12.2018 01:03:02, *.play-internet.pl

A idź pan w piz.. z tą Warszawką. Właśnie wyszło co to za pomysłodawca... Marketing włażenia ludziom do lodówek, aż się obudzimy w komercyjnej bajce. Jeszcze tego brakuje, żeby Ukraińców witac na Lazienkowskiej.

Po ostatnich pomysłach z wysyłaniem kurtek do tedego i takich komentarzach jak tutaj widać, że coś złego się dzieje z charakterem naszego klubu. To tede powinien się prosić Legii a nie odwrotnie. On jest jakim wypierdkiem show biznesu, który nawet nie miał odwagi powiedzieć, że jest z Warszawy jak się go pytali w innych miastach. A to jest Legia, największy klub w tym kraju, historia wielu sekcji, zawodników i trenerów, którzy wyszkolili setki mistrzów Polski, dziesiątki mistrzów Europy, świata, medalistów olimpijskich w różnych dyscyplinach. I do cholery nie po to szliśmy po Kijowie dając wyraz tego co myślimy o ukraińskich "bohaterze" narodowym, żebym teraz słuchał jak ktoś ich wita w moim najświętszym miejscu. Jak Angol przychodzi na ten stadion to niech się cieszy, że może uczestniczyć w czymś czego w swoim kraju nie uswiadczy.

Ten herb to coś więcej niż modne logo dla jakiegos erasmusa z hiszpanii gdy wloch, którzy przyjechali zaliczac dziewczyny bo ładne i imprezować bo tanio. Więc wyp...aj z tą Warszawką, kolego olew.

P(L)UTO - 01.12.2018 10:22:04, *.121

Śmiechu warty artykuł. Wiecie jak „dzięki” Legii Warszawa zaistniała na rynkach międzynarodowych? To sobie przypomnijcie mecz Legia vs Borussia i debili w legijnych barwach napadających na ludzi na silverze. Taki obraz Warszawa idzie w świat