REKLAMA

Biblioteka legionisty: Terlecki

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W listopadzie tego roku na rynku ukazała się druga książka o Stanisławie Terleckim, który w latach 1988-89 rozegrał 31 meczów w barwach naszego klubu. O ile pierwsza pozycja zatytułowana "Pele, Boniek i ja" była pisana we współpracy z samym piłkarzem i dotyczyła głównie kariery sportowej tego nietuzinkowego zawodnika, to nowe wydawnictwo skupia się na ostatnich latach życia Terleckiego.

Autorem nowej książki zatytułowanej po prostu "Terlecki" jest dziennikarz Super Expressu, Piotr Dobrowolski. Z liczącej nieco ponad 200 stron pozycji, dowiemy się przede wszystkim jak wyglądały ostatnie lata Stanisława, który mimo zarobienia sporych pieniędzy w USA, w ostatnich latach życia "biedował". Zawodnik nie miał gdzie się podziać, trafiał do oddziału w jednym z łódzkich szpitali, a jego losem niezbyt interesowała się najbliższa rodzina. Losy Terleckiego nie pozostały obojętne pojedynczym osobom, które poznał właśnie we wspomnianym ośrodku - to one użyczyły mu dachu nad głową. Autor, rozmawiając z kolejnymi osobami, stara się dowiedzieć, czy w jaki sposób naprawdę doszło do śmierci Terleckiego - czy ta nastąpiła na skutek celowego przedawkowania tabletek (w połączeniu z alkoholem), czy może - jak wskazują niektóre osoby - poprzez zaniedbanie kobiety, z którą w tamtym czasie mieszkał Stanisław.

O związkach piłkarza z Legią z książki nie dowiemy się zbyt wiele. Chociaż Terlecki urodził się w Warszawie (i pochowany został na cmentarzu Wolskim), przedstawiany jest jako osoba, której najbliżej było do Łodzi (tam też zmarł), a jego sercu najbliższy był Łódzki Klub Sportowy. Osoby zainteresowane tym, jak wyglądała piłkarska kariera Terleckiego, powinny sięgnąć po pierwszą książkę o zawodniku. Z tej dowiedzą się jedynie zdawkowych informacji o Terleckim jako piłkarzu.

Tytuł: Terlecki
Autor: Piotr Dobrowolski
Wydawnictwo: Harde
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 244
Cena okładkowa: 39,99 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.