Radość Kulenovica po bramce w Białymstoku - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Analiza

Kto pierwszym napastnikiem?

Wiśnia, źródło: EkstraStats / Legionisci.com

Nieczęsto zdarza się, aby w Legii był kłopot bogactwa na pozycji napastnika. W poprzedniej rundzie Ricardo Sá Pinto miał jednak w kim wybierać, jeśli chodzi o tę formację. W kadrze miał do dyspozycji aż czterech piłkarzy, a piąty wyleczył kontuzję w końcówce roku i teraz również będzie brany pod uwagę podczas ustalania wyjściowego składu. Przeanalizowaliśmy nieco występy każdego z napastników pod kątem ich skuteczności i przydatności dla drużyny.

Jeśli chodzi o statystyki indywidualne, to zdecydowanie najlepiej wypada Carlitos. Hiszpan strzelił 11 goli w 28 meczach, dzięki czemu stał się najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny. Nie można zaprzeczyć, że ma duży instynkt do strzelania goli. Potrafi znaleźć się w polu karnym i wykorzystać nadarzającą się sytuację. Tak było chociażby podczas pamiętnego spotkania z Wisłą Kraków, zremisowanego 3-3, kiedy wpadł w pole karne i huknął nie do obrony w kierunku dalszego słupka. Pomimo swoich wielu zalet, wydaje się, że Carlitos jeszcze nie do końca wpasował się do stylu gry stołecznego klubu. Często starał się rozwiązywać akcje samodzielnie, nie dostrzegał lepiej ustawionych partnerów i kończył akcje strzałami z nieprzygotowanych pozycji. Jego dryblingi nierzadko również pozostawiały wiele do życzenia. Na pewno dużo wyjaśni się po zimowych przygotowaniach, które powinny być dla niego kluczowe. W Warszawie oczekują tego, że w nowym roku zobaczą Carlitosa w takiej dyspozycji, z jakiej pamiętają go z gry w Wiśle.

Hiszpan mógł zanotować w poprzedniej rundzie kilka trafień więcej, lecz czterokrotnie trafił w słupek lub poprzeczkę - to najwięcej ze wszystkich podopiecznych Ricardo Sá Pinto. Ponadto Carlitos jest piłkarzem, który potrafi sam stworzyć sobie sytuacje bramkowe, a także znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, aby skorzystać z podania partnera z zespołu. W Ekstraklasie miał aż 15 okazji do zdobycia gola, z czego cztery z nich wypracował sobie samodzielnie. Dla porównania José Kanté przez 16 ligowych meczów miał tylko cztery sytuacje strzeleckie. Procentowo Carlitos miał bardzo duży udział w akcjach bramkowych swojej drużyny (32,4%).

fot. Woytek / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com

Idzie młodość

Największym konkurentem Carlitosa do gry w ataku jest Sandro Kulenović. Młody Chorwat tylko dwukrotnie dostał szansę gry od pierwszej minuty w spotkaniu ligowym, lecz za każdym razem starał się ją wykorzystać w stu procentach. Nie zawsze jednak potrafił poradzić sobie z obrońcami przeciwnika, ale poprzednią rundę zakończył z trzema zdobytymi golami. Dwa z nich okazały się niezwykle ważne dla mistrzów Polski. Pierwszy dał remis na stadionie w Białymstoku, a drugi zagwarantował zwycięstwo nad Zagłębiem Sosnowiec. Czy Kulenovicia można więc nazwać piłkarzem od "zadań specjalnych"? Na takie określenie może jest jeszcze za wcześnie, ale z całą pewnością Sá Pinto ma w kadrze wartościowego dżokera. Na potwierdzenie tych słów wystarczy dodać, że 19-latek ma najlepszy stosunek rozegranych minut do zdobytych bramek w całej lidze. Średnio trafiał w ekstraklasie co 98,3 minuty. Wspomniany wcześniej Carlitos ma tę średnią gorszą o ok. 69 minut.

Jeśli chodzi o statystyki Jarosława Niezgody oraz Eduardo, to nie ma co tutaj zbytnio się rozpisywać, ponieważ w rundzie jesiennej nie odegrali oni na boisku znaczących ról. Więcej minut w drużynie rozegrał Kanté, lecz w sumie w 25 meczach zdobył jedynie 5 bramek. Z biegiem czasu stracił zaufanie trenera i spadł w hierarchii napastników na pozycję numer pięć. Wydaję się, że były napastnik Wisły Płock nie podbije już stolicy. Niewykluczone, że jeszcze zimą zmieni pracodawcę lub przynajmniej zostanie gdzieś wypożyczony.

Na kogo postawi Sá Pinto?

Podczas meczów sparingowych Portugalczyk będzie mógł eksperymentować. Na tę chwilę jego pierwszym wyborem jest oczywiście Carlitos, lecz ostatnie dobre mecze w wykonaniu Kulenovicia mogły dać szkoleniowcowi do myślenia. Chorwat spełniał swoje zadania po wejściu z ławki rezerwowych i dobrze współpracował z kolegami z drużyny. Niewykluczone, że trener Legii zdecyduje się na jeszcze inne rozwiązanie. Może spróbuje grą dwójki napastników lub wycofa nieco do tyłu Carlitosa, który dzięki swojej technice mógłby rywalizować z Sebastianem Szymańskim na pozycji ofensywnego pomocnika? Na papierze "Wojskowi" mogą pochwalić się odpowiednią siłą w ataku, jednak nie można wykluczyć, że zarząd nas czymś zaskoczy i sprowadzi jeszcze jednego snajpera. Dużo zależy m.in. od przyszłości Jarosława Niezgody. Jest on niezwykle ważny dla drużyny, lecz na razie musi wrócić do formy i pogodzić się z byciem numerem trzy na liście napastników. Zbawienne mogłoby okazać się dla niego wypożyczenie do innego ligowego zespołu.

Statystyki napastników Legii we wszystkich rozgrywkach:


Na kim Waszym zdaniem Legia powinna oprzeć linię ataku w nadchodzącej rundzie?

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (35)

+dodaj komentarz
Krytykant_zawodowiec - 08.01.2019 / 11:33, *.chello.pl

Jesli Carlitos zarabia duzowiecej (650 do 450 keur) od Piatka to cos z nasza liga i Legia jest nie tak. Jak mozna tyle placic za taka chu.....ne

odpowiedz
MKK - 08.01.2019 / 11:24, *.187.4

Ja też nie byłem zwolennikiem Jose Kante, ale po przyjściu do Legii grał dużo lepiej niż Carlitos. Nie wiem, co zdecydowało o jego odsunięciu, ale na pewno nie forma sportowa. Był jednym z lepszych piłkarzy w tej słabej Legii z początku sezonu.

odpowiedz
Cccc - 06.01.2019 / 21:03, *.play-internet.pl

Kulen na szpicy a Carlitosa zawsze można dać na skrzydło. Ja bym bardziej widział go właśnie na tej pozycji.

odpowiedz
Rafał N. - 06.01.2019 / 15:00, *.t-mobile.pl

Moim zdaniem Carlitos jako podstawowy napastnik, Kulenović jako superrezerwowy, Kante napastnik numer trzy. Jarkowi Niezgodzie proponuję półroczne wypożyczenie do słabszej drużyny, żeby spokojnie wracał do formy i nie marnował czasu na ławce, trybunach lub w drugiej drużynie Legii. Życzę wszystkim powodzenia i dobrej formy.

odpowiedz
Łysy - 06.01.2019 / 12:03, *.t-mobile.pl

Moim zdaniem carlitos i kante dwuch napadziorów!

odpowiedz
oLaf - 06.01.2019 / 00:16, *.vectranet.pl

ciekawe porównanie. Jak Kante przychodził to wiedziałem, że jest niezbyt skuteczny bo w Wisle Płock wielokrotnie to pokazywał...

... natomiast Carlitos był mega kotem w Wiśle a oczywiście w Legii gra średnio... może Sa go odbuduje w styczniu bo to jaja są teraz!

Kulenovic... na początku padaka ale ostatni miesiąc był świetny - może trzeba na niego stawiać? (jako małolat będzie miał wahania formy więc musimy być niestety cierpliwi...)

odpowiedz
Cult⚽️Legia and friends ! - 05.01.2019 / 20:48, *.217.203

Młodzi! Napadziory!

odpowiedz
Juri - 05.01.2019 / 19:34, *.inetia.pl

1.Carlitos
2.Kulenović
3.Niezgoda
4.Kante

odpowiedz
krys008 - 05.01.2019 / 16:12, *.t-mobile.pl

Wg mnie, po powrocie Niezgody do formy, para napastników to Niezgoda i Carlitos, młody na zmiany. Na papierze dobrze to wygląda. Teraz praca, stabikizacja i powinno być dobrze.
Kante - chyba nie ma między nim i trenera chemii. Wg mnie wypożyczenie np Górnik, lub Arka.

odpowiedz
Dogwar - 05.01.2019 / 19:26, *.play-internet.pl

@krys008: jak wypożyczyć to rylko za opcja 100% płatności jego kontraktu, inaczej nie opłaca nam się taki deal. Wtedy lepiej to sprzedać albo trzymać w rezerwach. Nie ma sensu teoretycznie wzmacniać przeciwnika i jeszcze za to płacić. No chyba że, zawra klauzule w tym wypożyczeniu, że przeciwko nam nie będzie mógł grać wtedy w ostateczności też można spróbować tego wariantu.

odpowiedz
Wolfik - 05.01.2019 / 20:58, *.mm.pl

@krys008: Całkowicie się z Tobą zgadzam. Powiem więcej, gdy Jarek porządnie przepracuje okres zimowy powinien być 1-szym wyborem trenera. Niezgoda To nasza przyszłość, a tej nie można zmarnować.

odpowiedz
Ale jaja - 05.01.2019 / 16:08, *.skranetcan.pl

Według mnie Kante nr 1 mało minut otrzymuje ale chlopak walczy takich nam trzeba
2- kulenowic młody nogi nieodstawia
3- trzeba dbać szansę wychowankowi
4-carlitos on powinien odgrywać piłki i być królem asyst

odpowiedz
PLAYMARKERA W LEGII BRAK - 05.01.2019 / 14:51, *.206.100

CO DO ROZLENIWIENIA SIĘ ,TO OSOBNY CAŁKIEM JEST TEMAT - PRZYKŁADEM SĄ NASI LIGOWCY, KTÓRZY IDĄ GRAĆ DO CYWILIZOWANEJ EUROPY I TAK DOPIERO WYCHODZĄ BRAKI W PRZYGOTOWANIU FIZYCZNYM , GDZIE ZAZWYCZAJ MUSZĄ DOPIERO PRZEZ KILKA DOBRYCH TYGODNI NADRABIAĆ BRAKI KONDYCYJNE BO NA BOISKU TO PÓŁ GODZINY NIE WYTRZYMALIBY . A CO DO PLAYMARKER TO LEPIEJ MIEĆ TAKIEGO ZAWODNIKA NA POZIOMIE OFOE NA TEJ POZYCJI NIŻ BRAK TAKIEGO ZAWODNIKA NA ŚRODKU POMOCY , BO WTEDY WKRADA SIĘ GIGANTYCZNY HAOZ W GRZE , JAK NIKT NIE JEST W STANIE W ZESPOLE KIEROWAĆ GRĄ ZESPOŁU . A MOIM ZDANIEM TO NA DZIŚ TAKIEGO PIŁKARZA W KADRZE NIEAMY ANI JEDNEGO . I TU POWINIEN BYĆ PROPRYTET PRZY NAJBLIŻSZYCH TRANSFERACH + SKRZYDŁOWI , KTÓRZY SIELIBY WIATR NA OBU FLANKACH .

odpowiedz
anty - 05.01.2019 / 15:44, *.chello.pl

@PLAYMARKERA W LEGII BRAK:

Ja pier...le nawet tego nie czytałem.
Naucz się Januszu używać wielkich liter tylko wtedy gdy to konieczne!

odpowiedz
LWL - 05.01.2019 / 13:08, *.tpnet.pl

W ataku dwoch napastnikow. Carlitos i Kante!Kulenovic wchodzacy!! "L" !!!

odpowiedz
WWL - 05.01.2019 / 12:58, *.chello.pl

Tak naprawdę Kante jest dobrym napastnikiem,mógłby grać nawet w duecie z Carlitosem.
Szkoda tylko,że Pinto go odstawił.
W każdym razie na razie bym go wypożyczył,nie pozbywałbym się go tak szybko bo ma talent.Tak samo było Orlando Sa(co prawda lepszy od Kante),którego skasował Berg.
Kulenovic jest trochę jak Niezgoda-dopisywało mu szczęście ,ale to dwa drewniaki typu Rasiak,zawsze będą coś strzelali,ale to za mało,żeby zaistnieć w Pucharach Europy.

odpowiedz
tomiacab - 05.01.2019 / 15:46, *.play-internet.pl

@WWL: bez kitu, ja do dziś nie mogę odżałować że Orlando nie dostał u nas prawdziwej szansy. To był naprawdę dobry napastnik. Jeden z lepszych w ostatnich latach. Gdyby nie było u nas w międzyczasie Prijo i Niko to bez wahania napisał bym że najlepszy.

odpowiedz
WWL - 05.01.2019 / 19:10, *.chello.pl

@tomiacab:

Zgadzam się z tobą w 100%
Można żałować,że Berg tutaj stopę postawił.

odpowiedz
Wojtek (L) - 05.01.2019 / 12:47, *.ap-media.pl

Też jestem za, jeśli chodzi o grę na 2 napastników biorąc pod uwagę, że mamy niezłych zawodników w ofensywie,a Szymański gra bardzo nierówno, swoją drogą sprzedałbym go za te 8 mln póki jest tyle wart, bo jeśli się w przyszłej rundzie nie obudzi, możemy niedługo nawet 5 z niego nie wsiąść...

odpowiedz
RS - 05.01.2019 / 12:40, *.e-cho.pl

1. Carlitos
2. Kulenović
3. Niezgoda
Pozbyłbym się Kante.

odpowiedz
Cch - 05.01.2019 / 12:28, *.mm.pl

Niezgoda to ten piłkarz którego Mioduski nie chciał sprzedać za mniej niż 10mln? Myślę, że tu trzeba mocno zainwestować w ludzi odpowiedzialnych za leczenie. Kiedyś popełnili błąd z Rado teraz Niezgoda. Co do taktyki z 2 napastnikami, to uważam, że w lidze tylko tak powinna grać Legia. Zresztą wychodziło jej to świetnie gdy był Niko i Prijo. Prijo wysoki, silny, teraz mamy Kulenovicia, dobrze grającego głową, a w miejsce Niko jest Carlitos lub Niezgoda. Ale naprawdę wątpię że na taką grę zdecyduje się Pinto.

odpowiedz
Jaaaa - 06.01.2019 / 07:28, *.t-mobile.pl

@Cch: też uważam że Legia powinna grać na dwóch napastników tak jak wtedy kiedy grał Niko i Prijo,szkoda że po paru meczach ówczesny trener z tego zrezygnował
Pytanie w jakiej konfiguracji,może kiedy Jarek będzie pełen sił to on z Kulenovicem i do tego wspomniane w artykule ustawienie Carlitosa na ofensywnej pomocnika?taka trójka mogłaby wiele dac

odpowiedz
dens - 05.01.2019 / 11:59, *.t-mobile.pl

myślę że trzeba dać szansę Niezgodzie.

odpowiedz
Pawel - 05.01.2019 / 10:54, *.202.57

Carlitos jest bardzo dobry jednak chimeryczny. Dał bym wieksza szanse na gre Kante i Kulenovicowi. Jarka Niezgode bym wypozyczyl zeby wrocil w lato do Legii z forma na LE

odpowiedz
do KIBIC LEGII - 05.01.2019 / 10:33, *.centertel.pl

Spoko. Jak Martins przepracuje zimę, to bedzie dawał radę. Może i dobrze, ze nie jest zawodnikiem pokroju Ofoe bo po sezonie trzeba byloby go pozegnać. Posiadanie Ofoe jako zawodnika przewyzszajacego cały zespól o klasę lub dwie, niesie za sobą tragedię po jego sprzedaży. Cały zespól się tak rozleniwił przy nim, że drużyna rok nie mogła się pozbierać po jego odejściu. Nasi pupile, długo nie mogli się przyzwyczaić, ze nie ma już pracusia i trzeba zaczać samemu coś grać.

odpowiedz
Cch - 05.01.2019 / 12:35, *.mm.pl

@do KIBIC LEGII: 10/10

odpowiedz
zły krasnolud ps - 05.01.2019 / 10:29, *.centertel.pl

a dobra już czaję. Pierwsze jest w lidze a drugie we wszystkich rozgrywkach. Nie było kawy dziś z rana ;)

odpowiedz
KIBIC LEGII - 05.01.2019 / 10:27, *.206.100

BRAKUJE SZYBKICH SKRZYDŁOWYCH COŚ NA BAZIE GROSICKIEGO , I TYPOWEGO PLAYMAKERA JAKIM BYŁ OFOE , KTÓRY POKIEROWAŁBY GRĄ LEGII .

odpowiedz
tomiacab do ark76 - 05.01.2019 / 10:25, *.centertel.pl

a co kiedy trener zechce grać na dwóch napstników a jeden dozna kontuzji? Nikogo na ławie?

odpowiedz
ark76 - 05.01.2019 / 12:07, *.cyfrowypolsat.pl

@tomiacab do ark76: jak mówiłem to dotyczy tylko najbliższej rundy wiosennej gdzie tych meczów jest już stosunkowo bardzo niewiele, pisząc o tym mam też na względzie dziurę w budżecie i jakieś próby pomysłów na szybkie z niej wyjście. w normalnej sytuacji 4 napastników w kadrze jak najbardziej, byle nie takich jak leniwy emeryt lub też jakaś "melodia przyszłości", która nigdy nie nadejdzie. więc gdyby pozostali carlitos, kulenovic i niezgoda to w przerwie letniej konieczny transfer czwartego, najlepiej młodego ale mogącego grać już tu i teraz, a nie kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości.

odpowiedz
zły krasnolud - 05.01.2019 / 10:24, *.centertel.pl

na górze piszecie ze Kulenovic strzela co 98,3 min, a na dole w zestawieniu , ze co 134,3.

odpowiedz
Vald - 05.01.2019 / 10:29, *.chello.pl

@zły krasnolud: "Średnio trafiał w ekstraklasie co 98,3 minuty." a dalej "Statystyki napastników Legii we wszystkich rozgrywkach". Te dane dotyczą dwóch innych rzeczy

odpowiedz
zły krasnolud - 05.01.2019 / 10:36, *.centertel.pl

@Vald: dzięki :) Przeczytalem jeszcze raz i zaczailem :) Swoją drogą fajnie zrobili to forum teraz. Trzeba się tylko przyzwyczaić, żeby komenty czytać od dołu ;)

odpowiedz
tekken (L) - 05.01.2019 / 10:09, *.chello.pl

Do ark76. Moim zdaniem 4 napastników jest ok. Trener ma alternatywę, jak jakiś gra słabiej, czy złapie kontuzję.Musi być rywalizacja i konkurencja.

odpowiedz
ark76 - 05.01.2019 / 09:55, *.cyfrowypolsat.pl

moim zdaniem na tak małą ilość meczów jaka pozostała, spokojnie w kadrze wystarczy trójka napastników. nigdzie nie wypożyczałbym Niezgody - on i Kulenovic alternatywą dla Carlitosa, który co by o nim nie mówić jest typowym napastnikiem i dajcie sobie spokój z szukaniem mu innej pozycji na boisku. jak wiemy Eduardo już nie ma, Kante do odstrzału (najlepiej sprzedać i zwolnić budżet), reszta spokojnie powinna wystarczyć bez potrzeby ściągania kolejnego o niewiadomej reputacji, formie itp. Trójka napastników nie tylko, że wystarczy ale i daje szanse gry wszystkim im trzem, z resztą zazwyczaj Legia gra i tak na jednego napastnika więc po co utrzymywać ich całą armię?

odpowiedz