fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Trener Legii nie chce tworzyć portugalskiej kolonii

Woytek, źródło: Mais Futebol / maisfutebol.iol.pt

Podczas pierwszego zgrupowania w Troi legionistów odwiedziły media portugalskie, które przeprowadziły długą rozmowę ze szkoleniowcem mistrzów Polski. Poniżej prezentujemy najciekawsze fragmenty wywiadu dla Mais Futebol.

- Kiedy trafiłem do Legii, drużyna była na piątym miejscu w tabeli - smutna, pozbawiona motywacji, nieprzekonana i niewierząca. Atmosfera w zespole, który przywykł do wygrywania, i to nie tylko w rozgrywkach krajowych, ale także w europejskich pucharach, była jednym wielkim smutkiem, zawstydzeniem i nieszczęściem. Ryzykiem dla mnie było rozpoczęcie pracy w takich okolicznościach po świetnym sezonie w Standardzie Liege. Pomyślałem jednak, że skoro opuściłem Standard, to kolejny projekt będzie musiał być zwycięski, z drużyną, która walczy o tytuł mistrzowski. Dlatego zaakceptowałem ofertę Legii.

- Myślę, że zdobędziemy mistrzostwo i Puchar Polski - nie tylko ja tak myślę, ale drużyna także. Nie będzie to jednak łatwe, bo w lidze jest wiele konkurencyjnych zespołów ze sporymi możliwościami, takich jak Jagiellonia, Wisła, Lechia i Lech. Te drużyny, łącznie z nami, są głównymi kandydatami do zdobycia tytułu. (...) Cały czas musimy być uważni i realizować swoje cele. Często o wynikach ligowych decydują drobne szczegóły. Drużyny sporo strzelają ze stałych fragmentów gry i dużo nad tym pracują. Są też zespoły, które grają prostą piłkę i jest to bardzo fizyczna piłka nożna. Jest dużo walki o pierwsze, drugie piłki i szybko szukana jest okazja do zdobycia bramki. (...) Jesienią dominowaliśmy niemal w każdym meczu, ale zawsze były sytuacje, po których mogliśmy stracić gola z powodu braku koncentracji.

- Jeżeli drużyna czuje, że trener nie wierzy w sukces, to przegrywa, ale ja mam swój sposób bycia. Wszyscy mnie znają i wiedzą, że jestem bardzo emocjonalną osobą, starającą się przekazać motywację i pozytywną energię na boisko. Oczywiście, nie mogę rozmawiać z zawodnikami przez cały mecz, żeby ich nie dekoncentrować, ale są momenty, w których mogę interweniować i mieć decydującą rolę w niektórych sytuacjach - szczególnie przy korygowaniu taktyki w defensywie. Zawsze powtarzam, że często wielkie zwycięstwa lub wielkie porażki wynikają z błędów indywidualnych. Na tym się skupiam: pracujemy indywidualnie nie tylko nad techniką i taktyką, ale także mentalnie, by gracze cały czas mieli odpowiednie nastawienie i byli skupieni.

Profil zawodnika: mentalność ponad talent

- Obecnie w mojej drużynie jest tylko jeden lub dwóch zawodników, którzy nie rozumieją języka angielskiego, ale wyjaśniam im wszystko spokojnie, a dodatkowo moi koledzy sobie nawzajem. Kwestia komunikacji nie jest żadnym problemem.

- Przewagą, którą mają portugalscy gracze, jest dobre zrozumienie założeń taktycznych i ich realizacja na boisku. Ogólnie rzecz biorąc, my portugalscy trenerzy nie różnimy się od siebie za bardzo. Owszem, mamy różne osobowości czy pomysły na grę, ale są pewne uniwersalne zasady, które zawodnicy portugalscy znają i trafiając do innych klubów, nie muszą ich się uczyć, bo są dla nich fundamentalne.

- W tej chwili nie jesteśmy klubem, który może kupować, raczej jesteśmy sprzedającymi. Agra i Rocha byli dla nas korzystnymi zakupami pod względem ceny do jakości, a także naszego stylu gry i tego, czego od nich oczekuję. Atutem jest to, że są Portugalczykami, ale nie jest to najważniejsze. Najważniejszy jest profil zawodnika, który mnie interesuje. Podstawą jest mentalność i sposób bycia. (...) Nie chcę w zespole zawodników bez pasji i bez ambicji. Bywa, że są zawodnicy gwarantujący wysoką jakość, ale nie pasują do mojego profilu, ponieważ dużo już wygrali i nie są odpowiednio zmotywowani. Czasami twierdzę, że wolę, by zawodnik miał mniej talentu, ale posiadał pozostałe cechy. One dadzą mi zawodnika na 30-40 meczów, a sam talent da mi piłkarza na 5-10 meczów. Talent nie jest czymś, co daje mi jako trenerowi gwarancję, więc preferuję inny profil graczy.

- Andre Martins był świetną okazją - bardzo w niego wierzę. Ma duże umiejętności i uważam, że ma przed sobą jeszcze wiele lat gry w piłkę. Wierzę, że może wskoczyć na kolejny poziom i grać w bardziej konkurencyjnej lidze. Oczywiście, byłoby to dla mnie złe, gdyby odszedł, ale zawsze chcę dla graczy jak najlepiej, chcę by się rozwijali.

Czy w Legii będzie portugalska kolonia?

- Jeżeli masz odpowiednią jakość i profil, który określiłem, zawsze jesteś mile widziany w zespole. W tym momencie mamy jednak ograniczenia finansowe, a ponadto nie chcę tworzyć kolonii portugalskiej. Musi zostać zachowana równowaga i musimy to uszanować. W Portugalii był czas, że wszystkie kluby miały wielu Brazylijczyków i przez to progres Portugalczyków się zatrzymał. Jeżeli zespół wygrywa, to wszystko jest w porządku, ale jeżeli nie wygrywa, to wszyscy upatrują w tym winy.


przeczytaj więcej o:
REKLAMASklep Imperium
REKLAMA

Komentarze (40)

+dodaj komentarz
Marcel - 21.01.2019 / 10:53, *.t-mobile.pl

Chyba nie mówisz prawdy,bo nie można być jednocześnie z dwóch krajów.

odpowiedz
Do Marcel - 20.01.2019 / 14:11, *.chello.pl

Z Trynidad & Tobago

odpowiedz
Abc - 20.01.2019 / 14:07, *.chello.pl

Nie chce ale muszę

odpowiedz
WWL - 20.01.2019 / 10:34, *.play-internet.pl

@do WWL::

O co ci ciulu chodzi.
Nie mam szacunku do miasta co nie szanuje kibiców innego i nie wpuszcza na stadion.
To są właśnie standardy Łukaszenki.
HIWDP

odpowiedz
ANTY OSET, AAA, HUGON, e(L)o - 20.01.2019 / 07:26, *.inetia.pl

@@ANTY: No właśnie i tak ta dyskusja powinna wyglądać Pozdrawiam

odpowiedz
krys008 - 20.01.2019 / 07:22, *.t-mobile.pl

"Atutem jest to, że są Portugalczykami", atutem, to ewentualnie może być, że piłkarz kęs Polakiem, przypominam trenerowi, że znajduje się w Polsce. Trener powinien być obiektywny, oceniać, przez pryzmat umiejętności, cech charakteru, zaangażowania, a nie narodowości. Moim zdaniem, nieświadomie częściowo odpowiedział na postawione w tytule pytanie. Czy ja się "czepiam" RSP, czy jestem do niego uprzedzony. Tak, jestem. Tak jak mówiłem, doceniam pracę i zaangażowanie, ale nie jestem fanem trenera jako osoby.

odpowiedz
Jimmy L - 19.01.2019 / 21:28, *.t-ipconnect.de

Portugalczycy sa Lepiej wyszkoleni technicznie, trener chce polaczyc nasz silowy z ich finezyjmym Stylem, zobaczymy co z tego wyjdzie? Na nasza mlodziez musimy poczekac jeszcze z pare Lat (mysle o Akademi) Co mnie martwi to Lech czytalem fora lecha Nawalka tez wprowadzil tam porzadek i szykuje sie na walke o Mistrza. Zobaczymy kto jest lepszym trenerem Sa Pinto czy Nawalka ?

odpowiedz
Janek - 19.01.2019 / 20:09, *.chello.pl

@Marcel: Z Portugalii

odpowiedz
eth - 19.01.2019 / 19:44, *.t-mobile.pl

@brl: wolałbyś oglądać brazylijsko-afrykańską (pod względem składu) Legię w 1/16 Ligi Europy czy polską w dolnej ósemce Ekstraklasy? Mnie zależy na wynikach, z nikim w składzie nie muszę się utoźsamiać, ale jeśli już poruszyłeś ten temat: ja nie utoźsamiam się jedynie z Polakami w Legii, lecz z tymi którzy tu grają od lat. Dlatego bliżej mi do Rado, Vuko na ławce, Kuchego czy Astiza niż Mączyńskiego czy Stolarskiego. Powracając do meritum (sukcesy z obcokrajowcami versus męczarnie z Polakami), nikogo do swoich racji nie zamierzam zmuszać, ale zawsze i wszędzie wybiorę pierwszą opcję bo nie chodzę na mecze aby się z kimś utożsamiać. Ideałem byłyby sukcesy z Polakami, ale jeśli miałbym do wyboru jak powyżej, to wybieram opcję pierwszą.

odpowiedz
Marcel - 19.01.2019 / 18:50, *.t-mobile.pl

Słuchajcie, a ten Ricardo Pasinto z jakiego jest kraju, bo nigdzie tego nie napisali?

odpowiedz
brl - 19.01.2019 / 18:49, *.chello.pl

@eth: co Ci tak na wynikach zależy? ja wolę skład, z którym się jakoś mogę utożsamić, a nie bandę najemników wygrywającą ligę ogórkową...

odpowiedz
Salta - 19.01.2019 / 17:02, *.icpnet.pl

@WWL: koledzy dobrze pisali. Na środku obrony aktualnie u nas jest mocna obsada. A ta kase za Imaza z Kostalem lepiej zostawić na wykupienie Cafu i ewentualne przedłużenie Martinsa

odpowiedz
do WWL: - 19.01.2019 / 16:13, *.vectranet.pl

@WWL: ale polskie miasto to ty szanuj, bo jest polskie a nie białoruskie.

odpowiedz
eLka - 19.01.2019 / 15:22, *.tpnet.pl


Bramka Kacpra Skibickiego w sparingu
https://youtu.be/Za9uNBC_xFg

odpowiedz
WWL - 19.01.2019 / 15:17, *.play-internet.pl

@grf:

Wziąłbym samego Imaza bez Kostala to byloby taniej.
Natomiast Arsenic to klasa sama w sobie i biorąc go za darmo i wypromować to za rok można by go nawet za 10mln ojro puścić .
Niby nie mamy kasy a tracimy okazję na dobry zarobek.

odpowiedz
Mixon - 19.01.2019 / 14:48, *.centertel.pl

@ostet: popieram, też nie mogę patrzeć na jego regularnie fatalną grę

odpowiedz
Arek - 19.01.2019 / 14:44, *.tpnet.pl

Dzban to pajacu między uszami masz i do tego pusty, że po oczach bije.

odpowiedz
grf - 19.01.2019 / 14:41, *.chello.pl

@WWL:
Na dziś nic nie wskazuje na odejście Remy'ego lub Pazdana, Arsenić byłby piątym ŚO, nie stać nas na tak rozdmuchaną kadrę. Imaz z Kostalem poszli do Jagiellonii za 750 tys. euro. Na dziś nie mamy kasy na takie transfery. Potężna dziura budżetowa to nie wymysł dziennikarzy, ale fakt. Niestety trza to przyjąć do wiadomości. Grupa LE w przyszłym sezonie plus sprzedaż Szymańskiego/Nagy'a to konieczność.

odpowiedz
LWL - 19.01.2019 / 14:31, *.tpnet.pl

Ciekawy wywiad - bedzie dobrze ! "L"!!!

odpowiedz
ale jaja - 19.01.2019 / 14:26, *.skranetcan.pl

nie chce ale tworzy
PYTAM PO CO TWORZYĆ AKADEMIĘ

odpowiedz
eth - 19.01.2019 / 13:39, *.t-mobile.pl

A co to za różnica? Espirito Santo też z Wolverhampton zrobił portugalską kolonię i z dobrymi wynikami awansowali do PL. Nie ważne kto - ważne są wyniki, atmosfera w szatni, mistrzostwo i Europa. Jakby gwarantem tego byli Egipcjanie albo Japończycy to lepiej byłoby zrobić kolonię egipską lub japońską niż za wszelką cenę dążyć do składu polsko-polskiego tylko dlatego że zapanował w Polsce taki trend i że "lobbują" za tym wszelkie media i PZPN.

odpowiedz
Robot - 19.01.2019 / 13:31, *.centertel.pl

@Manekin:

Kuchy sring

odpowiedz
WWL - 19.01.2019 / 13:03, *.play-internet.pl

@Kasztelan:

Weź ty się rozpędź i je...j barana o ścianę!

odpowiedz
WWL - 19.01.2019 / 13:01, *.play-internet.pl

Mnie szlag trafia że byla okazja za darmo wziąć z wisly Arsenica i za grosze Imaza (najlepszych pilkarzy wisly)a wzięła ich szmata z Białorusi.
Co my k...a nie możemy rządzić?
W ten sposób urósł nam chyba najpoważniejszy przeciwnik do mistrza

odpowiedz
Manekin - 19.01.2019 / 12:37, *.net.pl

Kasztelan sam się pogoń Kucharczyk KING

odpowiedz
Kasztelan - 19.01.2019 / 11:35, *.inetia.pl

Niech on w końcu pogoni Kucharczyka bo patrzeć na jego grę nie można.

odpowiedz
@ANTY - 19.01.2019 / 10:16, *.com.pl

@ANTY OSET, AAA, HUGON, e(L)o, Andrew, daniel:

A jaka jest Twoja mantra?
Zacznie grać jak na Legie przystało to będę mówił, że jest dobry. Póki co to od początku sezonu jest piach z jakimś tam małym wyjątkiem raz na 5 czy 10 spotkań.
Kiedy będzie czas na chwalenie to będziemy chwalić.
Faktycznie za Sa Pinto wszyscy się wzięli do roboty bo pokazał na przykładzie kilku zawodników, że nie ma miejsca na walenie w h...ja i, że nie ma miejsca na strzelanie fochów. Przy nim będzie ciężko zagrać na zwolnienie trenera. Jak zawalisz to na boisko nie wejdziesz. I bardzo dobrze bo ja mam dosyć już patrzenia na to jak się kopią po czołach i frajerskie oddawanie wyników jak choćby z Wisłą K przy wyniku 2-0 ledwo zremisować 3-3.

Raz jeszcze obiektywizmu i pamiętaj, że nie ma ludzi niezastąpionych.

odpowiedz
jasio865 - 19.01.2019 / 10:14, *.com.pl

Witajcie!!Sa juz sprowadza swoich ,nie jest prawdą co mówi,do tej pory pracował w innych klubach niecały rok,więc co dalej z tymi ,co ich sprowadził??!!czy ta karuzela będzie trwać dalej?jasne ,boisko zweryfikuje temat!!!

odpowiedz
ANTY OSET, AAA, HUGON, e(L)o, Andrew, daniel - 19.01.2019 / 09:51, *.inetia.pl

@@Anty: ANDREW ! Twoje słowa : " Sabotaż to on wprowadza(ł) mącąc w szatni i buntując innych i kablując na innych " . A skąd Ty to wszystko tak wiesz ? Gdyby rzeczywiście tak było to u Sa Pinto nie " powąchał " by trawy. A gdzie Go obraziłeś ? Tam gdzie jak zwykle znalazłeś sobie kozła ofiarnego w postaci Kuchego i Rado ! I ta Twoja gadka powtarzana jak mantra " łażenie po boisku ". Jednak robisz postępy, bo już mniej jadu sączysz, oby tak dalej w stronę obiektywizmu. I jeszcze jedno ! Nie używaj odzywki " misiu kolorowy " bo to pachnie patologią, chyba, że z Twojej strony to była pieszczota w moim kierunku ?

odpowiedz
@Anty - 19.01.2019 / 09:25, *.com.pl

@ANTY OSET, AAA, HUGON, e(L)o, Andrew, daniel:
misiu kolorowy, właśnie przede wszystkim to bądź obiektywny. Choć raz jeden przyjmij krytykę.
Sabotaż to on wprowadza(ł) mącąc w szatni i buntując innych i kablując na innych. A po drugie jego łażenie po boisku to raczej brak zaangażowania. Tylko ty go usilnie bronisz pod każdym jednym komentarzem dot. jego osoby.

Pokaż mi jeszcze palcem gdzie obraziłem twojego guru?! Napisałem, że wzięli się do roboty bo kontrakty się kończą. Czytaj ze zrozumieniem.
Pozdro

odpowiedz
Adi - 19.01.2019 / 08:29, *.opera-mini.net

Portugalska kolonia czy polska kolonia a co za różnica? Sa porozbijal tą druga bo tamta mleka nie dawała i wyniki odrazu przyszły.pewnie i przyjdzie czas tą pierwszą grupe ale nie jeszcze teraz.

odpowiedz
ANTY OSET, AAA, HUGON, e(L)o, Andrew, daniel - 19.01.2019 / 07:52, *.inetia.pl

@Andrew : Jak zwykle musiałeś zaistnieć " pozytywnie " . Kucharczyk ma braki techniczne i nigdy nie będzie naszym " RIBERYM ". Ale odmawianie mu zaangażowania i lenistwo, to przepraszam za wyrażenie " ku...a " sabotaż. Zamknij się wreszcie albo bądź obiektywny. Wiem, czekasz z tymi innymi oszołomami na rozpoczęcie ligi, bo nie macie paliwa do brudnego hejtowania Michała. Obiektywizm przede wszystkim !!!

odpowiedz
Andrew - 19.01.2019 / 07:09, *.centertel.pl

@oLaf:
Otoz to i bardzo dobrze. Dlatego nasze klubowe smieszki Kucharczyk i Radovic sie wzieli w końcu do roboty. Chociaz z drugiej strony to pewnie tez dlatego ze kontrakty sie koncza.

odpowiedz
Sss - 19.01.2019 / 00:19, *.t-mobile.pl

To czekam aż odsunięty od zespołu będzie największy człapak Antolić

odpowiedz
oLaf - 18.01.2019 / 23:19, *.vectranet.pl

dobra, ja kupuję te wyjaśnienia - mam dosyć typów w stylu Mączyńskiego, którzy człapią i chcą tylko pensję pobierać a nie zasuwać!

To jest Legia, tu trzeba zapierdzielać albo wypad z klubu!!!!! : )

odpowiedz
eLka - 18.01.2019 / 23:09, *.tpnet.pl

To jest wywiad a nie nasze pismaki sportowe w kółko i to samo ;) Oczywiscie to nie do was redakcjo :)

odpowiedz
różowo to nie wygląda - 18.01.2019 / 22:56, *.206.72

Nie talent , a profil zawodnika . Do tego , nie mamy za wiele środków . Więc zbierając te dwie kwestie do kupy , zagadka wydaje się być wyjaśniona zawodnik z talentem jest w cenie na którą nas nie stać .

odpowiedz
Arek - 18.01.2019 / 22:49, *.tpnet.pl

Trener nie chce w zespole piłkarzy bez pasji i ambicji. To już wiadomo, czemu Mąki w Legii nie ma. Zresztą on od samego początku jak do nas przyszedł jakiś taki zblazowany mi się wydał i dlatego przynajmniej mi on tu nie pasował. I chyba nawet nie tylko mi.

odpowiedz
Michu - 18.01.2019 / 22:35, *.centertel.pl

Wisla to juz chyba nie jest konkurentem. Baby jagi tez bym sie nie obawial a łach co najwyżej trzecie miejsce zajmie.

odpowiedz
Bolo - 18.01.2019 / 21:28, *.22.8

Prosił bym by zrobić jakiś artykuł o wolskim znowu złapał kontuzję wesprzeć chłopaka te wiązadła masakra szkoda nam go

odpowiedz