REKLAMA

Legia poszerza współpracę z klubami z Warszawy i regionu

Raffi, źródło: Legia.com

W środę 23 stycznia przy Łazienkowskiej 3 odbyły się pierwsze warsztaty dla trenerów z klubów mazowieckich. Pojawiło się na nich blisko 70 trenerów z kilkudziesięciu klubów z Warszawy i regionu. Ma być to krok do lepszej współpracy z tymi klubami, tak by najzdolniejsi gracze z regionu mogli rozwijać się w Legii już w młodym wieku, a kluby i trenerzy również odnosili z tego korzyści.

Wdrażane będą dalsze inicjatywy w tym kierunku. Środowe wydarzenie zapoczątkowało cykl warsztatów, które Legia zamierza organizować regularnie, dwa razy w roku; sądząc po zainteresowaniu uczestników, chętnych nie zabraknie.

Środowe warsztaty składały się z trzech bloków. Pierwszym były prezentacje menedżera akademii Radosława Mozyrki i dr Piotra Żmijewskiego z Legia Lab. Menadżer APLW opowiedział o modelu gry, celach treningowych, metodologii pracy czy filozofii treningowej Akademii Legii. Pokazał, jakie cechy u piłkarzy chce kształtować w pierwszej kolejności, jak wygląda praca z młodszymi i starszymi chłopcami.
– Organizujemy te warsztaty przede wszystkim po to, by budować jak najlepszą więź z klubami lokalnymi. Zależy nam, by w regionie szkolono coraz to lepszych piłkarzy, bo raz, że podnosi to poziom rywalizacji, co jest dobre dla wszystkich, a dwa - więcej zdolnych zawodników z Mazowsza będzie mogło trafiać do naszej Akademii. Teraz te proporcje między chłopcami pochodzącymi z województwa mazowieckiego i z innych części Polski rozkładają się mniej więcej pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Docelowo chcielibyśmy, by zdecydowaną większość stanowili zawodnicy z regionu. Emocjonalnie związani z tym miejscem, z naszym klubem – tłumaczy ideę środowego spotkania Radosław Mozyrko.

Następnie głos zabrał dr Żmijewski, naukowiec odpowiedzialny za projekt Legia Lab. Przybliżył temat wysiłku i zdolności wysiłkowych młodych zawodników, na podstawie badań naukowych oraz własnych wieloletnich doświadczeń. Nakreślił również ideę powstania laboratorium w ośrodku w Książenicach oraz zwrócił uwagę na rolę wiedzy naukowej w rozwoju sportowym klubu.

Każdy z trenerów, który wziął udział w środowych warsztatach otrzymał zniżkę na Kongres Science4Football. To międzynarodowe wydarzenie promujące praktyczną i sprawdzoną wiedzę oraz technologie w obszarze piłki nożnej i nauk o sporcie odbędzie się 1 - 2 maja przy Łazienkowskiej 3. Skierowane jest do fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów, sportowców, lekarzy, trenerów różnych specjalizacji, rodziców sportowców, ludzi biznesu czy skautów. Czołowi eksperci z innowacyjnych klubów piłkarskich i innych organizacji zaprezentują oraz omówią na nim stan wiedzy i trendy przyszłości.

Drugą częścią warsztatów była obserwacja treningu w towarzystwie koordynatorów: U5 - U12 Sebastiana Różyckiego oraz U13 - U18 Piotra Urbana. Każdy uczestnik otrzymał przed zajęciami konspekt tego treningu, w jego trakcie mógł na bieżąco zadawać pytania koordynatorom, a po zakończeniu wymienić uwagi z trenerami prowadzącymi zajęcia na temat zastosowanych przez nich środków treningowych, poszczególnych ćwiczeń i ich celu, praktycznego wdrażania założeń programu szkolenia.

Trzeci blok stanowiła dyskusja w mniejszym gronie. Trenerzy goszczący na warsztatach mogli przy danym stoliku porozmawiać z menadżerem Radkiem Mozyrko, dyrektorem Akademii Jackiem Zielińskim, koordynatorem U5 - U12 Sebastianem Różyckim, koordynatorem U13 - U18 Piotrem Urbanem, koordynatorem treningu indywidualnego Mateuszem Kamudą, treningu motorycznego Cesarem Sanjuanem-Szklarzem czy treningu bramkarskiego Maciejem Kowalem.

Poruszono między innymi temat przejść zawodników z Legia Soccer Schools do Akademii, skautingu lokalnego i krajowego, priorytetów treningowych, przesunięć do starszych zespołów, "dnia bez trenera", funkcjonowania działu treningu indywidualnego, rozwoju bramkarzy pod kątem rozumienia gry czy wsparcia dla zawodników późnodojrzewających.
W ostatnich dwóch latach Akademia Legii podjęła także inne działania, które mają służyć regionowi.
Od roku trenerzy z Mazowsza, którzy prowadzili chłopca tuż przed przejściem do Legii, otrzymują od klubu sezonowy karnet na domowe mecze Legii, przez rok od przejścia zawodnika do Legii. W każdej relacji z meczów Akademii w kat. U14-U18 na klubowym profilu na Facebooku i na stronie internetowej Akademii wymieniane są nazwy klubów, z których ci chłopcy do Legii trafili.

Za sprawą decyzji PZPN zostały zlikwidowane ekwiwalenty za transfer, w przypadku zawodników do 12 roku życia. Jednak od niedawna ruszył legijny system solidarnościowym dla klubów z Mazowsza. Jednak jeśli taki chłopiec który trafi do Legii w młodym wieku z innego klubu, pozostanie tu i po 15 roku życia podpisze kontrakt, to jego poprzedni klub będzie miał prawo do bonusu. Gratyfikacja w jakimś stopniu pokryje ekwiwalent, jaki ten klub mógłby uzyskać od Legii, gdyby chłopiec przechodził do nas dopiero w kategorii starszej. W każdym sezonie najstarsza kategoria, której będzie dotyczył bonus, to U13 w chwili przeprowadzenia transferu, a zatem w obecnym sezonie dotyczyć będzie chłopców z rocznika 2006 i młodszych, w następnym sezonie najstarszy zawodnik objęty systemem solidarnościowym to rocznik 2007, etc.

Klub liczy na to, że powyższe inicjatywy pomogą w relacjach między klubami i szkółkami na Mazowszu i pozwolą na skupianie pod skrzydłami Akademii, stosunkowo wcześnie, graczy z największym potencjałem w regionie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

+dodaj komentarz
BIALY484 - 28.01.2019 / 18:42, *.214.145

Jezeli doprowadzi to do tego ze w przyszlosci przestana sciagac graczy(w tym miejscu chcialem napisac inne slowo ale nie bede unizal sie do tego samego poziomu na jakim stoja ich umiejetnosci) z zagranicy i zaczna stawiac na polakow to super pomysl....na polaku i pozniej zarobisz i bedzie chcial sie wyrwac do jak najsilniejszego klubu a wiec i poziom jego gry bedzie lepszy....

odpowiedz
RKS Okęcie - 26.01.2019 / 13:10, *.orange.pl

Zapraszamy do współpracy z klubem RKS Okęcie.

odpowiedz
DZ - 26.01.2019 / 11:35, *.chello.pl

Gdyby ta akademia mioduskiego nie była nastawiona na wyciąganie pieniędzy od rodziców z przerostem ambicji, to byłaby prowadzona współpraca ze szkołami w sąsiedztwie Legii (vide sekcja hokeja), a tak zajęcia piłkarskie m.in. w tych placówkach są organizowane np. przez trenerów z Muranowa, z macierzystego klubu lewandowskiego.

odpowiedz
oLaf - 26.01.2019 / 12:32, *.vectranet.pl

@DZ: gościu, macierzysty klub Lewandowskiego to Delta W-wa, klub 100% legijny.(Siekierki), więc nie wiem o czy piszesz.
ale 100% racji odnośnie " akademia mioduskiego nie była nastawiona na wyciąganie pieniędzy od rodziców z przerostem ambicji, "

odpowiedz
..... - 26.01.2019 / 12:59, *.co.uk

@DZ: O czym ty mowisz????? Jakie wyciaganie pieniedzy? Czlowieku ogarnij sie! Albo powiedz na jakiej podstawie wypisujesz takie dyrdymaly albo juz przestan ze swoimi nowosciami.. zdarza sie ze zajecia odbywaja sie rowniez w szkolach, doczytaj jak mi nie wierzysz! Jesli juz to sekcja hokeja jest wyciaganiem pieniedzy! Masz jakichs znajomych ktorzy maja dzieci w sekcji hokejowej??? Popytaj.. tam Rodzice musza placic za wszystko! Jak dziecieca druzyna jedzie na tyrniej to kochani Rodzice musza zaplacic nawet za koszulke swojej pociechy! Poza tym czy ty myslisz ze np escuela to za darmo dzieci szkoli??? Nawet w Sempie Ursynow sie placi.. wiec o tym ty mowisz?????

odpowiedz
..... - 27.01.2019 / 04:20, *.centertel.pl

@.....:
Widzę, że KP wraca do tradycji iti i zainwestowała w swoich internetowych obrońców/trolli.
Pomyślcie, co będzie, jak się wszystko wyda.

odpowiedz
DZ - 27.01.2019 / 08:46, *.centertel.pl

@oLaf:
Jesteś pewny ws. Delty?!

odpowiedz
W9 - 27.01.2019 / 12:28, *.t-mobile.pl

@oLaf: Międzyparkowa i varsovia Warszawa to wg Ciebie Siekierki? Delta była poźniej.

odpowiedz
DZ - 28.01.2019 / 02:14, *.centertel.pl

@.....:
Porównaj miesięczne wydatki na treningi piłkarskie w akademi miduskiego do tych hokejowych w klasie sportowej w SP nr 29 na ul. Fabrycznej i ładnie tu wszystkich przeproś!

odpowiedz
Dzidekk - 26.01.2019 / 06:20, *.vodafone-ip.de

Super inicjatywa. Brawo! Oby tak dalej. Rozwój na wielu płaszczyznach.
PS. Z innej beczki: wie ktoś jak wygląda w końcu kwestia boisk przy Czerniakowskiej? Dogadali się z sekcją strzelecką? Budują?

odpowiedz
Cult⚽️Duma I Sława! - 26.01.2019 / 05:59, *.200.14

Bravo!Suuper!Idea!

odpowiedz
Kurek85 - 26.01.2019 / 02:24, *.249.8

Brawo!

odpowiedz
Lukadz2634 - 25.01.2019 / 21:32, *.cheeloo.net

Wydaje mi się, że to dobra inicjatywa. Co sądzicie o tym?

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.