Z obozu rywala

Arka przed meczem z Legią

Maciej Frydrych - Wiadomość archiwalna

Arką Gdynia nie wygrała meczu od ośmiu kolejek. 26 listopada gdynianie podejmowali Wisłę Kraków z którą pewnie zwyciężyli 4-1, było to prawdopodobnie najlepsze spotkanie w wykonaniu podopiecznych Zbigniewa Smółki w tym sezonie.

Następnie arkowcy w lidze przegrali sześć meczów oraz dwa zremisowali i zostali wyeliminowani przez Jagiellonię Białystok z Pucharu Polski. Aktualnie Arka zajmuje 11. lokatę w tabeli ze stratą aż jedenastu punktów do grupy mistrzowskiej, w której jeszcze nigdy nie udało im się zagrać. Ich byt w najwyższej klasie rozgrywkowej wciąż jest zagrożony, ponieważ nad strefą spadkową mają przewagę jedynie dwóch oczek.

Podczas zimowej przerwy Arka rozegrała pięć sparingów. Najpierw gdynianie mierzyli się ze zdobywcą Pucharu Bułgarii Sławią Sofia, z którą bezbramkowo zremisowali. W drugim meczu towarzyskim arkowcy 1-0 ograli bułgarskie Czerno More Warna. Następnie żółto-niebiescy wygrali 2-0 w starciu z ukraińskim FK Ołeksandrija. Czwarty sparing z macedońską Makedonija Ǵorcze Petrow Skopje trener Zbigniew Smółka nazwał „próbą generalną” i został on utajniony. Gdynianie zwyciężyli w tym pojedynku 2-1. Ostatnim rywalem Arki był kazachski Szachtior Karaganda, z którym arkowcy wygrali 2-1. Najlepszym strzelcem obozu został Rafał Siemaszko, który zdobył cztery bramki. „Siema” rozegrał cztery mecze, a na boisku spędził 215 minut, co daje gola co niespełna 54 minuty.

Rafał w tym sezonie zdobył jedynie trzy gole i znaczenie przegrywa rywalizacje o wyjściowy skład z Maciejem Jankowskim. Maciek ma na swoim koncie siedem trafień. Najlepszym strzelcem drużyny z Gdyni jest Michał Janota, który zdobył już dziesięć goli oraz zaliczył trzy asysty. Dziewięć goli ustrzelił w lidze, co daje mu szóste miejsce w klasyfikacji strzelców, gdzie zajmuje lokatę ex aequo między innymi z Carlitosem. Ostoją zespołu oraz jego fundamentem jest golkiper Pavels Steinbors. Łotysz jest też jedynym z najlepszych bramkarzy w Ekstraklasie.

W listopadzie ubiegłego roku Arka Gdynia związała się umową promocyjną z meksykańskim miastem Chignahuapan. Kibice szybko zobaczyli owoce tej współpracy, ponieważ do zespołu z Gdyni trafili urugwajski pomocnik Agustin Barán oraz lewy obrońca, Meksykanin Rogelio Chávez. Ten pierwszy ma 23 lata oraz posiada polski paszport. Agustin nie zaistniał w lidze meksykańskiej, głównie grał na drugim szczeblu tych rozgrywek. Chávez jest zwycięzcą Ligi Mistrzów CONCACAF, a na najwyższym szczeblu rozgrywek w Meksyku zagrał łącznie 229 razy. Rogelio ma też na koncie jeden występ w reprezentacji, w 2014 roku rozegrał 63. minuty w towarzyskiej rywalizacji z USA. Prezes arkowców zdradził jaką rolę będzie pełnił 34–latek.

- Po podpisaniu przez klub umowy partnerskiej z meksykańskim miastem Chignahuapan z regionu Puebla, Rogelio, jako bardzo rozpoznawalny tam zawodnik, będzie ambasadorem tego regionu w Arce i promotorem współpracy z Chignahuapan - zdradził Wojciech Pertkiewicz.

Do klubu trafił też Maksymilian Banaszewski, który jest wychowankiem Hutnika Warszawa. Ostatnim pracodawcą 23–latka była Stal Mielec. Maks zagrał dotychczas we wszystkich ligowych meczach Arki, jednak jeszcze ani razu nie przebywał na murawie od pierwszej do ostatniej minuty. Kontrakt zimą podpisał też Michael Olczyk. 21–latek urodził się w Niemczech, ma za sobą mecze w reprezentacjach Polski do lat 17, 18 i 20. Nowy nabytek gdynian zadebiutował w spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec. Na wypożyczenie do Arki trafił Marko Vejinović. Holender jest piłkarzem AZ Alkmaar, w którym w tym sezonie rozegrał cztery mecze. W Eredivisie Marko rozegrał łącznie niemal 200 spotkań. Dotychczas 29–latek występował jedynie na terenie swojego rodzinnego kraju. Nowy nabytek gdynian zadebiutował w rywalizacji z Lechem Poznań, po meczu trener arkowców skomentował występ Vejinovicia.

- Duża jakość. Czas będzie działał na jego korzyść i jak zrozumie się z zespołem, to bardzo mocno się przyda. Widać, że daje dużo spokoju i pewności. Jest to piłkarz z innej bajki i oby udowadniał to na naszych boiskach - mówił trener Arki.

Podczas zimowej przerwy z klubem pożegnał się Andrij Bohdanow. Ukrainiec będzie reprezentował barwy Desny Czernihów. Z drużyny na stałe wyjechał też Adrian Klimczak, który rozegrał w Arce tylko jedno spotkanie. Adrian został zawodnikiem ŁKS-u. Na niższych szczeblach rozgrywkowych w naszym kraju ogrywać się będą: Michał Żebrakowski, Szymon Więckowicz i Mateusz Wesierski, są oni jedynie wypożyczeni z klubu.

Ostatni pojedynek arkowców z Legią zakończył się remisem 1-1. Wynik meczu już w 3. minucie otworzył Maciej Jankowski. Tuż przed przerwą stan spotkania wyrównał Michał Kucharczyk.