REKLAMA

Biblioteka legionisty: Galeria legend ekstraklasy

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W styczniu tego roku na rynku pojawiła się książka "Galeria Legend Ekstraklasy", przedstawiająca najlepszych piłkarzy w historii najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Oficjalnym partnerem publikacji została Ekstraklasa SA.

Na ponad 520 stronach znajdujemy opisy 105 piłkarzy - po piętnastu z siedmiu przyjętych okresów: 1927-1939, 1948-1960, 1961-1970, 1971-1980, 1981-1990, 1991-2000 i 2001-2010. Historie zawodników w danym okresie uszeregowano alfabetycznie.

Przy każdym z nazwisk, oprócz 2-3 stronicowego opisu, znajdujemy informacje o klubach (ekstraklasy), które reprezentował, lata gry w najwyższej lidze, jak również liczbę meczów (ligowych) i bramek. Całość zebrał Wojciech Bajak, starając się przedstawić sylwetki wszystkich ekstraklasowych gwiazd, jak najciekawiej. Szczególnie dla młodszych kibiców jest to lektura godna polecenia, bowiem poznać w niej mogą sylwetki piłkarzy, którzy przed laty dominowali na polskich boiskach.

Fani Legii mają naprawdę sporo do poczytania w środku. Oprócz sylwetek graczy przedwojennych, takich jak Martyna, czy Nawrot, jak również Wacław Kuchar (w Legii był trenerem młodzieży), mogą poczytać o Deynie, Gadosze, Brychczym, Polu, Kempnym, Zientarze, Żmijewskim, Ćmikiewiczu, Buncolu, Janasie, Dziekanowskim, Okońskim, jak również o zawodnikach z ostatniego ćwierćwiecza - Kowalczyku, Piszu, Podbrożnym, Kucharskim, Łapińskim, Vukoviciu, Surmie, Borucu, Zielińskim, czy Wieszczyckim.

Pozycja wydaje się ciekawa, choć zapewne skierowana jest do wąskiego grona odbiorców. Można podejrzewać, że raczej będzie czytana wybiórczo, nie zaś od deski do deski. Podział, jakiego dokonał autor daje jednak możliwość łatwego "przemieszczania" się pomiędzy sylwetkami poszczególnych graczy.

Tytuł: Galeria legend ekstraklasy
Autor: Wojciech Bajak
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 525
Cena okładkowa: 44,99 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.