REKLAMA

Odsłonięcie tablicy Wacława Kuchara na Stadionie Narodowym

Woytek

W najbliższy wtorek, 11 czerwca 2019 o godz. 11:00 na Stadionie Narodowym odbędzie się uroczystość odsłonięcia w Alei Gwiazd Piłki Nożnej pamiątkowej tablicy poświęconej Wacławowi Kucharowi, legendarnemu piłkarzowi Pogoni Lwów, trenerowi Legii i wieloletniemu pracownikowi stołecznego klubu.

Odsłonięcia tablic dokonają także wielce zasłużeni dla polskiej piłki nożnej: Lucjan Brychczy, Jacek Gmoch, Paweł Janas, Stefan Majewski, Józef Młynarczyk i Antoni Piechniczek.

Kuchar jako piłkarz zdobył 4 mistrzostwa kraju, 25 razy zagrał w reprezentacji Polski (9 bramek) i uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w 1924 roku. W całej piłkarskiej karierze zagrał 1052 mecze i zdobył 847 bramek. Dwukrotnie był królem strzelców polskiej ligi (1922 i 1926, w barwach Pogoni Lwów). 9-krotnie zdobywał tytuły mistrza Polski w lekkiej atletyce (bieg na 800 metrów - 2 razy, bieg na 110 m przez płotki, bieg na 400 m przez płotki, skok wzwyż - 2 razy, trójskok, dziesięciobój - 2 razy). 22 razy zdobywał mistrzostwo Polski w łyżwiarstwie, zajął szóste miejsce na Mistrzostwach Europy w 1926 roku. Został drużynowym mistrzem Polski w hokeju na lodzie w 1933 roku.

Na uroczystość zapraszają szczególnie kibice z grupy Old Fashion Man Club, którzy od lat pomagają lwowskiej Pogoni oraz prezes Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Lwów Marek Horbań.

- Pokażmy Rodakom ze Lwowa nasze wsparcie. W trakcie swej dziesięcioletniej działalności po reaktywacji Pogoń stała się ważnym ogniskiem skupiającym wokół siebie Polaków we Lwowie. Oprócz działalności stricte sportowej klub prowadzi także działalność edukacyjną, wychowawczą i kulturalną promując wartości patriotyczne i krzewienie pamięci historycznej wśród polskiej młodzieży. Ich celem jest wychowanie pokoleń młodych Polaków, którzy w przyszłości nie będą szukali szczęścia za granicą, tylko zostaną tam na miejscu, we Lwowie. Ogromną, wręcz tytaniczną robotę wykonuje tam nasz serdeczny kolega Prezes Pogoni Marek Horbań. To prawdziwy pasjonat, człowiek z powołaniem, który przewodzi niesamowitej grupie polskich dzieci i młodzieży. Bądźmy tego dnia razem z nimi - zapraszają OFMC.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

+dodaj komentarz
FI(L)IP - 11.06.2019 / 19:17, *.belgacom.be

Zważywszy na tytuły mistrzowskie i reprezentowanie Polski w najróżniejszych dyscyplinach, Wacław Kuchar to najlepszy sportowiec w historii naszego kraju. W dodatku, nie był jedynym wybitnym sportowcem w rodzinie.

odpowiedz
karpiko - 10.06.2019 / 23:07, *.chello.pl

Zacna inicjatywa tym bardziej, że Wacław Kuchar jak zaczął trenować Legię w 1948 to wliczając pracę z młodzieżą, (co prawda z przerwami) ale szkolił legionistów aż do późnych lat 60-tych.

Szkoda, że w ogóle tak mało dziś pamiętany jest udział lwowiaków czy w ogóle ludzi ze wschodniej Galicji w tworzeniu historii początków Legii.
Powszechnie przepisywany jest na okrągło mit, że Legię tworzyli głównie krakowianie. Nie jest to do końca prawdą i nie było ich wcale wówczas najwięcej. Nawet Mielech nie pochodził bowiem z Krakowa. Poznański - inny założyciel, pomysłodawca drużyny, również nie był krakowiakiem mimo że grał w Wisle i Cracovii. Jest za to pochowany na cmentarzu we Lwowie.

Największą grupę w pierwszej drużynie tworzyli bowiem właśnie lwowiacy, tacy jak Tadeusz Kowalski, Henryk Bilor, Jan Bednarski - wychowankowie Czarnych, Władysław Litwinowicz, Edmund Hardt, Zdzisław Czermański, Józef Stojek - z Pogoni czy bracia Tadeusz i Stanisław Tyrowiczowie z Lechii Lwów.

Później, w Warszawie lwowiaków - pogoniaków w Legii wcale nie było mniej. Najbardziej zasłużeni np. Aleksander Litwinowicz - prezes, Jerzy Misiński, Stanisław Wanicki, Stanisław Zemanek, Eugeniusz Sobolta - również pogoniak lwowski chociaż wychowanek Pogoni Stryj itd, itd, długo by wymieniać.

Fajna inicjatywa i warto przypominać takie historie.
Godzina uroczystości jednak rzeczywiście nietrafiona.

odpowiedz
oLaf - 11.06.2019 / 12:42, *.vectranet.pl

@karpiko: szacun. Teraz to już (prawie) nikt nie pamięta o takich miejscowościach jak Stryj czy Stanisławów...

odpowiedz
Darek - 11.06.2019 / 20:33, *.inetia.pl

@karpiko: SZACUN!

odpowiedz
OFMC - 10.06.2019 / 21:36, *.chello.pl

obserwatorze

A co to jet "fc ofmc"?

odpowiedz
obserwator - 10.06.2019 / 20:08, *.unitymediagroup.de

kiedyś na którymś z meczów widziałem jak trójka/czwórka z fc ofmc "edukowała" jednego Janusza że na żylecie nie można robić zdjęć w moich oczach zachowaliscie się jak lamusy w stosunku do kibica . nie pozdrawiam

odpowiedz
Autor - 10.06.2019 / 23:16, *.vectranet.pl

@obserwator: Wielkie brawa dla Tych panów. Widać, że ktoś jeszcze dba o poziom na Żylecie. A zdjęcia to sobie w Łazienkach pstrykajcie. W oczach kibiców jesteś lamusem nie potrafiącym uszanować miejsca jakim jest Żyleta.

odpowiedz
Lol - 11.06.2019 / 03:04, *.chello.pl

@Autor: nie posraj się lamusie. Szczekasz, ale sensu zero.

odpowiedz
kibol z Żylety - 11.06.2019 / 11:29, *.tpnet.pl

@Lol: Lol - kolejny tęczowy kibic sweetaśne fotki na Żylecie robiący. Wypad na Konwiktorską lolowy dzbanie.

odpowiedz
Adam_Wlochy - 12.06.2019 / 16:22, *.ALTER.NET

@obserwator: Raz na jesieni na 104 trafilem typa, co robi zdjecia w bardzo duzej rozdzielczosci, chlopakom z "oslonietymi twarzami" tuz przed oprawa. Mial ze mna pogadanke, po ktorej zdjecia zniknely.

odpowiedz
Autor - 16.06.2019 / 20:51, *.vectranet.pl

@obserwator: Sam kiedyś musiałem "wyprosić" z Żylety kolesia, który na mecz z Zagłębiem Lubin ubrał się w pomarańczowy t-shirt...

odpowiedz
(L) - 10.06.2019 / 17:10, *.com.pl

Ktoś nie przemyślał godziny tegoż wydarzenia a szkoda, bo frekwencja w godzinach wieczornych byłaby dużo większa

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.