Panorama Gibraltaru z Upper Rock - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Piłka nożna i turystyka

Europa FC i turystyczny Gibraltar

Maciej Frydrych i Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Już w czwartek legioniści rozpoczną zmagania w kwalifikacjach do Ligi Europy. „Wojskowych” czeka rywalizacja z Europa FC, czyli zespołem z Gibraltaru. Drużyna swoje mecze rozgrywa na Victoria Stadium, czyli obiekcie który może pomieścić 5 tysięcy widzów i znajduje się tuż obok pasa startowego miejscowego lotniska. Boisko posiada sztuczną nawierzchnię.

W minionym sezonie Europa FC zdobyła wicemistrzostwo Gibraltaru oraz wygrała krajowy puchar. „Cosmos Dolphins” są siedmiokrotnymi mistrzami swojego państwa, jednak tylko raz w 21. wieku udało im się odnieść triumf w lidze - w 2017 roku klub zdobył dublet, dokładając do mistrzostwa puchar. Największym sukcesem na skalę europejską Europa FC jest awans do 2. rundy eliminacji Ligi Europy, po ograniu ormiańskiego Piunika Erywań.

fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com

W tym roku, aby awansować do 1. rundy kwalifikacji podopieczni Rafaela Escobara pokonali andorską UE Sant Julià. W pierwszym meczu Gibraltarczycy przegrali 2-3, ale na własnym obiekcie ograli rywali aż 4-0.

W składzie naszego przeciwnika jest więcej Hiszpanów (10) niż Gibraltarczyków (8). Oprócz nich trener ma do dyspozycji dwóch Ghańczyków. Jednak jak sam przyznał w rozmowie dla TVP Sport kilku jego podopiecznych posiada inną prace poza piłką nożną. - Jest sześciu lub siedmiu zawodników, którzy poza piłką mają także inną pracę – zdradził Rafael Escobar.

Upper Rock, czyli Skała Gibraltarska

Gibraltar stanowi zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii, jest ważnym ośrodkiem turystycznym ze względu na atrakcje znajdujące się na Upper Rock, wspaniałe widoki na cieśninę i afrykańskie Góry Atlas oraz na mieszkające małpy.

fot. wnieznane.pl fot. wnieznane.pl

Kibice, którzy wybiorą się za Legią w to miejsce na pewno nie powinni żałować. Polacy znają to miejsce przede wszystkim dlatego, że właśnie na Gibraltarze, u podnóża skały w 1943 r. rozbił się samolot z generałem Władysławem Sikorskim na pokładzie. Znaczną część Upper Rock zajmuje rezerwat. Na jego terenie żyje ok. 250 małp, czyli magotów gibraltarskich. To jedynie małpy w Europie, które można zobaczyć na wolności. Nic więc dziwnego, że stanowią wielką atrakcję dla turystów. Tym bardziej, że nie obawiają się ludzi i chętnie podchodzą blisko.

fot. wnieznane.pl fot. wnieznane.pl

W środku góry znajduje się sieć jaskiń wapiennych, wydrążonych przez wodę. Najsłynniejsza St. Michael`s Cave pełni nawet funkcję sali koncertowej i podświetlona przez różnokolorowe światła prezentuje się bardzo okazale.

Więcej info o Gibraltarze i masę zdjęć znajdziecie tutaj.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

+dodaj komentarz
Maciek - 11.07.2019 / 12:30, *.vectranet.pl

@byłem, widziałem: dobre, dzięki!

odpowiedz
Bandzior - 11.07.2019 / 00:34, *.play-internet.pl

Wiadomo coś o miejscowych hools? Można bezpiecznie chodzić po mieście w barwach?

odpowiedz
PDK - 10.07.2019 / 23:03, *.chello.pl

50 metrów od trybun pas startowy,ci co pojadą będą mieć klimatyczny wyjazd :)

odpowiedz
Artur - 10.07.2019 / 22:20, *.25.51

@wicemistrzostwo Gibraltaru: jest jedno boisko na ktorym graja I liga, II liga i wszystkie inne juniorskie (glownie) druzyny.
Pozdro

odpowiedz
byłem, widziałem - 10.07.2019 / 20:41, *.centertel.pl

Dla ścisłości: panorama przedstawia głównie hiszpańskie miasteczko Linea de la Concepcion i jego okolice.
Gibraltar administracyjnie zaczyna (a patrząc od strony fotografa kończy) jakieś 100 m za linią pasa lotniska, tam jest przejście paszportowe.
Więc na zdjęciu jest tylko ułamek Gibraltaru, dużo więcej jest po lewej i za autorem zdjęcia:)

Ps. Uwaga dla wyjazdowiczów, którzy będą wynajmować auta. Duża część hiszpańskich wypożyczalni nie zezwala na wyjazd za granicę - wjazd na teren Gibraltaru jest tak traktowany. Można w takim wypadku zostawić auto w ww. hiszpańskim miasteczku i dalej udać się "z buta". Na stadion to jakieś 15-20 minut, a dodatkowo są też gibraltarskie autobusy.
I druga uwaga - na terenie Linea de la Concepcion są strefy płatnego parkowania. W okolicach więzienia (już blisko granicy) da się jeszcze zaparkować za darmo.
Z pozdrowieniem!

odpowiedz
wicemistrzostwo Gibraltaru - 10.07.2019 / 19:01, *.supermedia.pl

Powierzchnia Giblartaru to 6,5km2 (dla porównania Warszawy ponad 500km2). Jaką tam mają ligę, ile boisk?

odpowiedz
ding - 10.07.2019 / 18:42, *.chello.pl

Dlaczego nie było info o sprzedaży biletów dla kibiców (L)?

odpowiedz
Doru - 10.07.2019 / 18:33, *.play-internet.pl

Czyli to jest amatorska drużyna z tego wynika. Eh, ale będzie obciach jak Ci listonosze i fryzierzy którzy kopią sobie amatorsko piłkę po pracy strzelą bramkę Legii :)

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.