fot. Adam Polak
REKLAMA

Z kart historii

Niekorzystny bilans z greckimi klubami

Wiśnia, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W dotychczasowej historii Legia grała trzy dwumecze z greckimi zespołami. Dwukrotnie jej przeciwnikiem był Panathinaikos, a raz PAOK. Tylko raz udało się "Wojskowym" ograć zespół z tego kraju - miało to miejsce 24 września 1996, kiedy ekipa Mirosława Jabłońskiego zwyciężyła w Warszawie 2-0.

1973/1974

Grecki zespół po raz pierwszy przyjechał na Łazienkowską w 1973 roku. Wówczas w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów Legia rywalizowała z PAOK-iem, z którym odpadła po zaciętym dwumeczu. W pierwszym spotkaniu padł remis 1-1, a jedynego gola strzelił dla gospodarzy Jan Pieszko.Dwa tygodnie później w rewanżu podopieczni Lesa Shannona byli już górą, wygrywając po bramce Dimitrisa Paridisa w 77. minucie. Tym samym legioniści zostali wyeliminowali z dalszego udziału w rozgrywkach.1995/1996

Na kolejne starcie Legii z greckim klubem kibice musieli czekać aż 23 lata. Była to jednak rywalizacja wyjątkowa, ponieważ w elitarnej Lidze Mistrzów. W ćwierćfinale tych rozgrywek przeciwnikiem polskich piłkarzy był Panathinaikos, który w swoim składzie miał dwóch reprezentantów biało-czerwonych - Józefa Wandzika oraz Krzysztofa Warzychę. W pierwszym starciu na Łazienkowskiej nie zobaczyliśmy goli.Rozstrzygnięcie musiało paść w Atenach, gdzie kluczową rolę odegrał wspomniany wcześniej Warzycha - zdobywca dwóch bramek. Oprócz niego do siatki Macieja Szczęsnego trafił także Juan Jose Borrelli, pozbawiając tym samym warszawski klub marzeń o awansie.1996/1997

Okazja do kolejnego rewanżu nadarzyła się jeszcze w tym samym roku, lecz tym razem w ramach Pucharu UEFA. We wrześniu 1996 roku Legia poleciała do Aten, gdzie w pierwszym meczu przegrała 2-4. Jedyną nadzieją przed drugim starciem był fakt dwóch strzelonych goli za sprawą Dariusz Czykiera oraz Cezarego Kucharskiego.24 września na Łazienkowskiej kibice zobaczyli spotkanie, które na długo zapadło im w pamięci. Faworyzowany Panathinaikos przegrał 0-2, tracąc drugą bramkę w ostatnich minutach meczu. Najpierw do siatki trafił Marcin Mięciel, a sprawy awansu rozstrzygnął Kucharski, który tym samym został bohaterem tego dwumeczu.Przed czwartkowym starciem z Atromitosem trzeba mieć nadzieję, że Legia poprawi nieco bilans spotkań z greckimi klubami. Jak na razie wypada on na niekorzyść polskiej drużyny, która na sześć meczów wygrała tylko raz. Nie ma co ukrywać, że Atromitos, w porównaniu do klasy rywali, z którymi Legia rywalizowała w przeszłości, prezentuje się dużo słabiej. Dzisiejsza Legia także jest już jednak inna, co sprawia, że najbliższe spotkanie zapowiada się niezwykle emocjonująco.

Mecze Legii z greckimi zespołami:
PZP: Legia 1-1 PAOK (19.09.1973)
PZP: PAOK 1-0 Legia (3.10.1973)
LM: Legia 0-0 Panathinaikos (6.03.1996)
LM: Panathinaikos 3-0 Legia (20.03.1996)
PU: Panathinaikos 4-2 Legia (10.09.1996)
PU: Legia 2-0 Panathinaikos (24.09.1996)

Bilans: 1-2-3 (bramki: 5-9)

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.