Tomasz Zahorski i Richard Grootscholten - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Grootscholten: To jeden z największych projektów w Europie

Wiśnia, źródło: sport.onet.pl - Wiadomość archiwalna

- Budowanie kultury futbolu może trwać czasami pół dekady. Żeby stworzyć akademię potrzebujesz 10-12 lat. Jeśli popytasz w Benfice czy Ajaxie, to powiedzą, że tyle właśnie zajęło im zrobienie wszystkiego od podstaw. 10 lat to jest minimum. Ale czy dziś w piłce ktoś chce czekać? - mówi w wywiadzie dla Onetu Richard Grootscholten, dyrektor wykonawczy akademii Legii Warszawa.

Podoba się panu przepis o obowiązkowym młodzieżowcu w drużynach ekstraklasy?
- Bardzo dobry pomysł.

Ale wiele osób to krytykuje. Co im pan powie?
- Najtrudniejsza część w szkoleniu to okres od 16 do 22 roku życia. Gdzie znaleźć najlepsze środowisko do rozwoju tych piłkarzy? Jeśli są dobrzy, idą do pierwszego zespołu. Ale potem trener mówi: "on nie łapie, nie jest gotowy". Oczywiście, że nie łapie, bo jest młody. Ale gdzie ma grać? Zasada z jednym młodzieżowcem wymusza na trenerach, żeby podejmowali ryzyko. Skoro sami go nie podejmują, to może lepiej im to narzucić z zewnątrz. Brak dobrych młodzieżowców w lidze zabije szkolenie. Potrzebujecie przykładów w akademiach i klubach. Młodzi dają radę. Ten pomysł na pewno wypali, dobry ruch federacji.

Co jest pierwszą zmianą, która może usprawnić software Akademii Legii?
- Jestem jeszcze za krótko w Legii, żeby mówić o zmianach. Na razie to wszystko obserwuję. Ale na pewno wiem, jak wygląda idealna akademia, którą mam w głowię i do której dążę w każdym miejscu. Najważniejszą rzeczą jest to, co dzieje się na boisku między trenerem a piłkarzem. Ważni też są ludzie, którzy pracują w administracji, pracownicy biurowi, osoby, które zajmują się analizą. Musisz dbać o wszystkich. Ale podstawą jest codzienna relacja między trenerem a piłkarzem, tylko tak możemy wydobyć potencjał. Kult wiedzy musi być na topowym poziomie.

- Chcę żeby piłkarze i trenerzy widzieli to podobnie. Musimy mieć jasność, co to znaczy być w Legii Warszawa. Bo to jest presja, ogromna presja. Musimy oswoić z nią młodych zawodników. Druga sprawa: w najlepszych akademiach, kiedy idziesz korytarzem, czujesz pewną energię. Są tam ludzie, którzy kochają swoje miejsce pracy. Mają ten błysk w oku. Kochają dyskutować. Spierają się. Na czymś im w życiu zależy. Nigdy nie wydobędziesz z siebie czegoś ekstra, jeśli pracujesz tylko dlatego, bo ci płacą. "Feeling" to jest coś, co odróżnia dobre akademie od słabych.

Akademia Legii za parę lat będzie pana wizytówką?
- Wierzę w siebie. Wierzę w to miejsce. Niewiele klubów ma to coś, a ten klub to ma. Jeżeli będziemy cierpliwi za parę lat zobaczycie owoce. To jeden z największych projektów w Europie. Jestem dumny, że jestem jego częścią.

Holender Richard Grootscholten został dyrektorem wykonawczym akademii Legii Warszawa w czerwcu.

Cały wywiad z nim dostępny tutaj.

fot. Mishka / Legionisci.com
fot. Mishka / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

+dodaj komentarz
eduardo - 18.08.2019 / 14:04, *.tpnet.pl

@DawidL: chlopie załamałes mnie

odpowiedz
p10 - 18.08.2019 / 06:31, *.tpnet.pl

@Priorytet: AWANS DO II-Ligi!: Nawet nie na Mazowszu. Objechać całą Lubelszczyznę. Obecnie nie ma tam ani jednego klubu na poziomie nawet I ligi. A nie wierzę by nie było tam zdolnych chłopaków. Z Wisły Puławy np. Jarek Niezgoda. Znalazłby się zdolne chłopaki, którzy zapier...lali by aż miło, bo szansa na grę w Legii to byłaby dla nich jedyną szansą na rozwój. I nie mieliby czasu na lansowanie się grą w Legii i koniec treningu to koniec gry w piłkę.
Potrzeba raptem kilkunastu skautów, którzy by byli w stanie obejrzeć wszystkie mecze nawet na poziome 5 ligi. Najciekawszych graczy zapraszać na obozy i wybierać z nich kilka-kilkanaście osób z potencjałem.

odpowiedz
Priorytet: AWANS DO II-Ligi! - 18.08.2019 / 02:02, *.chello.pl

Priorytetem szkoleniowym w tym roku powinien być awans rezerw do II Ligi. Rezerwy Lecha już tam są i będą mieli spore korzyści dla szkolenia swoich młodych (których zresztą mają bardzo wielu, najwięcej młodzieżowców w ekstraklasie...).

Skoro za rok szykuje się przeprowadzka, byłoby dobrze, żeby rezerwy mogły rywalizować z lepszymi przeciwnikami dającymi więcej szans na naukę, więcej meczów "pod presją", wdrożenie w rytm rozgrywek na szczeblu centralnym (dłuższe wyjazdy, a nawet zgrupowania...).

Fajnie by było, gdyby rezerwy kiedyś awansowały do I-Ligi (ale chyba ciągle jeszcze obowiązuje idiotyczny przepis zakazujący gry drugiej drużynie w lidze niższej o jeden stopień...).

Oprócz centralnej akademii Legia powinna zbudować sieć klubów partnerskich w całym Mazowszu (i nie tylko), od których wymagana by była porządna infrastruktura i zaangażowanie samorządu, a w zamian eksperci z Legii regularnie by prowadzili zajęcia z tamtejszymi piłkarzami oraz ich lokalnymi trenerami (szczegółowa analiza wideo meczów, wskazanie błędów taktycznych i wyjaśnienie jak ich uniknąć, testy zawodników z wykorzystaniem technologii Akademii itd.).

Warto też zrobić serię filmików szkoleniowych kierowanych do młodych graczy w różnym wieku, w których byłyby wskazówki pomagające im jak najlepiej przygotować się do testów w Akademii, lub po prostu do podnoszenia ich techniki, wydolności oraz innych umiejętności piłkarskich i taktycznych.

Naprawdę potencjał mamy ogromny i pora go wreszcie wykorzystać! Samo Mazowsze ma 5,5 miliona mieszkańców, czyli 1/3 tego co cała Holandia lub 1/2 Belgii. A jakie efekty szkoleniowe mają tamtejsze akademie nie trzeba pisać.

odpowiedz
Korwin Mikke, ale nie Janusz - 17.08.2019 / 19:51, *.t-mobile.pl

Dlatego uważam że Unia Europejska powinna być zniszczona!

odpowiedz
Ktoś - 17.08.2019 / 14:23, *.play-internet.pl

Powinniście określić słowo sukces, co.to jest dla Legii? LM czy LE w grupie i odpadnie ? Czy coś więcej? Czy może sprzedaż wychowanka na poziomie 10 mln euro ? Dziś takie kwoty płacą za głębokie rezerwy w Anglii czy Niemcach. Jakie sukcesy? Określić!

odpowiedz
grzechu - 17.08.2019 / 13:17, *.orange.pl

@Stanislaw:
oczywiście, że pamiętam. w pniewach grał skuteczny zenon burzawa! do tego tomek rząsa i piotrek tyszkiewicz.

odpowiedz
Stanislaw - 17.08.2019 / 11:45, *.centertel.pl

@Michal.iv2: dokładnie , to była tylko maksymalnie skoncentrowana opinia "większości znafcuff" z forum ,ironia w czystej postaci.
Osobiście uważam że ,sukces powstaje w ciszy i potrzebuje czasu. Nie sztuką jest wpakować kupę kasy, kupując sukces na sezon lub dwa,a potem upadek. Historia zna wiele takich efemyryd. KSP Wojciechowskiego, Amica,. Groclin .. Tygodnik Miliarder Pniewy( pamięta ktokolwiek,że istniał taki klub?)

odpowiedz
Michal.iv2 - 17.08.2019 / 11:33, *.spitfireuk.net

@DawidL: ty bys nie zauwazyl ironii, nawet wtedy kiedy podeszlaby do ciebie na ulicy, przedstawila sie i kopnela cie w dupe.
Pozdrawiam.

odpowiedz
DawidL - 17.08.2019 / 10:40, *.play-internet.pl

@Stanislaw: Nie ty o tym będziesz decydował .Wytlumaczyl człowiek dokładnie jak to wszystko funkcjonuje czego nie zrozumiałeś ? O presji też powiedział że trzeba oswajać młodych piłkarzy że w Legii jest ogromną presja.Nikt na świecie w rok czy dwa dobrej akademi nie zrobił .W jaki sposób chcesz to zrobić ? Pozdro dla normalnych (L)

odpowiedz
Stanislaw - 17.08.2019 / 09:48, *.centertel.pl

Jakie 10 lat? Wyniki mają być już w następnym meczu i mistrzostwo obowiązkowe co rok i co najmniej 85% wygranych meczów i max 15% remisów . Jak nie to nieudacznik nie ma miejsca w akademii

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.