fot. Mishka

Relacja z trybun: Nie rusz Kazika, bo zginiesz!

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Po meczu z Rangersami trzeba szybko wrócić do rzeczywistości ligowej i skupić się na niej do końca sezonu. Pewnie, wojaże i sławienie Legii w całej Europie to niesamowita sprawa, ale w tym roku mieliśmy jedynie cztery okazje ku temu, choć z drugiej strony i tak więcej niż przed rokiem. Mecz z Rakowem był o tyle wyjątkowy, że rozgrywany 1 września, czyli w rocznicę śmierci legendy naszego klubu Kazimierza Deyny.

Przed meczem nie brakowało dyskusji nt. trzeciego kompletu na ten sezon. Czarne koszulki Legii... to jeszcze niedawno brzmiało by tak niedorzecznie, że byłoby brane za głupi żart. Niestety jak się okazuje, doszło do tego, że piłkarze naszego klubu zagrali mecz w trykotach tego właśnie koloru, który później "łatano" żółtymi wstawkami, dodając do tego "piękną" ideologię... Aż strach pomyśleć, kiedy ktoś na wyższych stołkach wpadnie na pomysł biało-niebieskich koszulek, albo inny, równie idiotyczny.

Kibice z Łazienkowskiej jak co roku zaangażowali się w obchody rocznicy śmierci "Kaki". Znicze zapalono na grobie Deyny na Powązkach, a przed spotkaniem zorganizowano przemarsz ze Źródełka pod pomnik naszej (L)egendy. Fani z Łazienkowskiej zatrzymali się przy budynku klubowym, w miejscu, w którym znajduje się tablica poświęcona najlepszemu piłkarzowi w historii naszego klubu, a następnie zgromadzili się wokół pomnika, gdzie złożony został czerwono-biało-zielony wieniec z biało-czerwoną szarfą oraz podobizną "Kaki". Przy pomniku zapalone zostały znicze. Swój wieniec złożyli wcześniej także przedstawiciele klubu. Kibice, po przemówieniu przedstawiciela grupy Deynowcy, który w imieniu p. Marioli Deyny dziękował wszystkim za kultywowanie pamięci po ś.p. Kazimierzu, skandowali głośno "Deyna Kazimierz, nie rusz Kazika, bo zginiesz".



Legia nie grała z Rakowem na swoim stadionie od 21 lat, bowiem częstochowianie długie lata spędzili w niższych klasach rozgrywkowych. Nic dziwnego, że wyjazd do stolicy cieszył się wśród nich sporym zainteresowaniem. Kibice Rakowa do stolicy przyjechali pociągiem specjalnym w dobrej jak na swoje możliwości liczbie. W sektorze gości stawili się z odpowiednim zapasem czasowym w 646 osób (z czego 3 zakazowiczów za bramami), wywiesili kilka flag - m.in. biało-czerwoną "Raków" oraz nowe płótno "Podróżnicy. Jesteśmy zawsze tam, gdzie nasz RKS gra". Motyw drugiej z flag, która na tym meczu zaliczyła debiut, został przeniesiony na szaliki, które posiadał każdy z obecnych na tym wyjeździe RKS-iaków. W sektorze gości Raków wspierany przez Chemika Kędzierzyn (20) i Lechię Gdańsk (5). Na początku spotkania częstochowianie wywiesili transparent naznaczony czerwonymi plamami symbolizującymi krew - "Obrońcy polskich granic - dziś Was z dumą wspominamy".



Jedno co trzeba im oddać, to pełne zaangażowanie przez cały mecz - bez względu na wynik dopingowali na 100 procent swoich możliwości (również przy stanie 0-3) i do tego bez napinki, tj. notorycznego bluzgania na nasz klub. Zresztą i z naszej strony doping prowadzony był w wybitnie kulturalny sposób.

Mecz poprzedziła minuta ciszy ku pamięci Deyny. Chwilę później cały stadion skandował "Deyna Kazimierz, nie rusz Kazika, bo zginiesz". Następnie, jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego, cały stadion odśpiewał cztery zwrotki hymnu narodowego. Arbiter nawet poczekał chwilę z rozpoczęciem meczu. Hymn oczywiście odśpiewany został ze względu na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej również okazji na Żylecie zadebiutowała biało-czerwona flaga "Wrzesień 1939". Później skandowaliśmy jeszcze "Cześć i chwała Bohaterom".



Tym razem piłkarze Legii zaczęli mecz koncertowo - bardzo szybko dwukrotnie do bramki gości trafił Jarek Niezgoda. "Ja-ro-sław, Ja-ro-sław!" - niosło się rytmicznie z trybun zarówno po golu numer jeden, jak i dwa. A, że tego dnia nasz napadzior miał dzień konia i trafił do bramki po raz trzeci, owacje na jego część miały miejsce raz jeszcze, a później kolejny raz - kiedy opuszczał murawę, a w jego miejsce wchodził Carlitos.

Przy stanie 3-0 nie mogło zabraknąć przyśpiewki "Trójka do zera...". W naszym repertuarze pojawiła się także dawno niesłyszana pieśń "Pierwszy gol, drugi gol, trzeci leci...". Przy pozdrawianiu zgód, nieco dłużej pośpiewaliśmy "Legia i Olimpia, Olimpia i Legia", bowiem w trakcie spotkania na Żyletę dotarła grupa wyjazdowa z Elbląga, wracająca z meczu ZKS-u w Rzeszowie.

W drugiej połowie, przy jakże korzystnym dla nas wyniku, śpiewaliśmy na bardzo dobrym poziomie pieśń "Nie poddawaj się, ukochana ma...". Mieliśmy też okazję sporo przed końcem meczu zaśpiewać "Śpiewajmy hej sialala...". Doskonałe nastroje mieliśmy już do końca meczu, nawet pomimo straconej bramki w ostatniej akcji niedzielnego spotkania. Ta natomiast sprawiła sporo radości przyjezdnym, którzy pomimo niekorzystnego wyniku nie zwalniali tempa nawet na moment. I chociaż na Żylecie byli słyszalni może kilka razy, robili swoje.

Po meczu podziękowaliśmy piłkarzom za zwycięstwo. Przed nami dłuższa przerwa meczowa - na najbliższy mecz za dwa tygodnie do Białegostoku nie pojedziemy ze względu na zakaz za spalone ostatnio flagi "Jagi" (to nasz drugi i ostatni zakazany mecz w B-stoku). W drugiej połowie września czeka nas seria trzech wyjazdowych meczów - w Płocku, Krakowie i Niepołomicach. Przy Ł3 spotkamy się dopiero 28 września na meczu z Lechią.

P.S. Na Żylecie wywieszony został transparent na całą szerokość naszej trybuny z pozdrowieniami dla braci po drugiej strony muru - "PDW - Bodek, Ufo, Komiks, Chraniuk, Ufa, Bina, Głowa, Rudy, Kanapka, Karp, Cinek, Maniek, Mrówa, Dżambo, Kiler, Japa, Gazownik, Dolin, Piona, Maciek, Stasiu, Front, Łazana, Święty, Bodzio, Karol Koki, Bartek Koki".

Frekwencja: 13 084
Kibiców gości: 646
Flagi gości: 4

Autor: Bodziach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (35)

+dodaj komentarz
walo - 07.09.2019 / 10:51, *.chello.pl

Śpiewanie ,, nie poddawaj sie...'' przy prowadzeniu Legionistów 3:0 straci na swojej mocy przy wyniku kiedy będziemy przegrywali i bardziej potrzebowali tej piosenki. Gniazdowy wyciągnij wnioski.

odpowiedz
Gocław - 06.09.2019 / 15:31, *.chello.pl

Jeden gol, drugi gol, trzeci leci,
na tablicy trzy zero się świeci,
Co za szał, co za szał, co za radość,
ta drużyna Rakowa to słabość.

odpowiedz
Zdzicho - 05.09.2019 / 07:41, *.tpnet.pl

K...wa to polonia grala czy Nasza Legia?
Czarne szmaty sie jednoznacznie kojarza

odpowiedz
Zdzicho - 05.09.2019 / 07:08, *.tpnet.pl

Byly dwie zacne rocznice i mialy byc dwie oprawy ale chyba cenzura nie puscila....

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 04.09.2019 / 16:42, *.play-internet.pl

A ja się wcale nie dziwię,że "Nie poddawaj się....."jest śpiewana na każdym meczu,niezależnie od wyniku.Siła przyzwyczajenia-nie jesteśmy gotowi na zwycięstwa .Tak jak na reprezentacji rzucane było "Nic się nie stało..."

odpowiedz
Tak - 04.09.2019 / 01:19, *.rzeszow.pl

Rozumiem, że "nie poddawaj się" można rozumieć jako dalsze zagrzewanie do walki, ale jest to totalnie od od dupy strony. Trochę tak jakbyśmy zamiast śpiewać "Legia gol" , zaczęli śpiewać "Legia nie strac gola" . No bo przecież i to i to można zrozumieć jako walkę o wygrana. "Nie poddawaj się" ludzie śpiewają ciszej, niż np. śpiewali "mistrzem Polski jest", bo tak na prawdę nie czują tego śpiewając to przy 3:0...

odpowiedz
Och (L) ota - 03.09.2019 / 20:27, *.amazonaws.com

doping niestety jest slaby,i od jakiegos juz czasu tak jest..i nie chodzi mi o decybele ale repertuar.Przy 3:0 nie poddawaj sie to nie pasuje do niczego.

odpowiedz
i znowu ja... - 03.09.2019 / 15:31, *.84.65

jak można przy 3:0 śpiewać "nie poddawaj się"?!?!

odpowiedz
gazza - 03.09.2019 / 18:46, *.inetia.pl

@i znowu ja...:
Dokładnie - też zauważyłem tą żenadę...Prowadzą 3:0 a ci Nie poddawaj się...
Coraz gorzej na trybunach - Jedno Glasgow wiosny nie czyni...

odpowiedz
23 - 03.09.2019 / 20:16, *.chello.pl

@gazza: podejdź i zapytaj się gniazdowego na następnym meczu

odpowiedz
Frof - 03.09.2019 / 22:17, *.chello.pl

@i znowu ja...: ale słyszałeś co powiedział Piotrek zanim to ruszyło?

odpowiedz
Alan - 04.09.2019 / 05:49, *.t-mobile.pl

@23:
A gwarantujesz że kopa w głowę nie będzie ?
Wkoncu cala Legia zawsze razem
Prawda......

odpowiedz
aqweds - 05.09.2019 / 00:49, *.chello.pl

@Alan: odstaw tvn i gw. Dla własnego zdrowia.

odpowiedz
1975 - 03.09.2019 / 15:28, *.84.65

Bodajże w 1975 roku Legia grała jeden mecz w niebieskich koszulkach i białych spodenkach.

odpowiedz
floyd - 03.09.2019 / 15:08, *.ktmtelekom.pl

Mówiłem ze Raków to honorowa ekipa i nie musza wylewać kompleksów na Ł3 bo ich nie maja. Naprawdę fajny wyjazd z ich strony i doping przez cały mecz, mimo fatalnego wyniku. Przypomnijmy ile to pseudo topowych ekip typu Wisła czy Śląsk cichło z każda minuta, a Raków był chyba nawet coraz głośniejszy. Legia Mistrz!

odpowiedz
brat_on_tour - 03.09.2019 / 14:28, *.net.pl

Kanapka? :)

p.s. czy było po bramkach pytanie "ile goli ma Legia?"

odpowiedz
dens - 03.09.2019 / 18:35, *.t-mobile.pl

@brat_on_tour: było

odpowiedz
dino - 03.09.2019 / 19:15, *.108.201

@brat_on_tour:
było

odpowiedz
Kokosz - 03.09.2019 / 11:50, *.tpnet.pl

Powtórzę to co pisałem wcześniej, doping na fajnym poziomie ale śpiewanie nie poddawaj się przy prowadzeniu 3:0 to przegięcie, jest masa lepiej pasujących piesni

odpowiedz
Hej - 03.09.2019 / 11:44, *.plus.pl

"W drugiej połowie, przy jakże korzystnym dla nas wyniku, śpiewaliśmy na bardzo dobrym poziomie pieśń "Nie poddawaj się, ukochana ma...".

Kurcze, jaki to problem dopasować do rzeczywistości słowa i śpiewac np. "Jeszcze jeden gol, ukochana ma.."? Potrzeba czasem więcej elastyczności troszkę ;)

odpowiedz
Zdziwionu - 03.09.2019 / 15:41, *.centertel.pl

@Hej: to naprawdę takie trudne do zrozumienia, że "nie poddawaj się" można również odebrać jako to, by piłkarze się nie zatrzymywali, dalej atakowali i zapier...lali?

odpowiedz
Norbi - 03.09.2019 / 16:35, *.tpnet.pl

@Hej: świetny pomysł ciekawe czy kumaci to podchwycą...

odpowiedz
ciekawy - 03.09.2019 / 11:19, *.citimedia.pl

bedzie otwarta sprzedaż na wyjazd do Płocka?

odpowiedz
Kibic L - 03.09.2019 / 15:48, *.centertel.pl

@ciekawy: tak będzie. Info z profilu NSow z FB.

odpowiedz
Alan - 03.09.2019 / 11:19, *.t-mobile.pl

Barwy Legii to Czerwony Biały Zielony i Czarny wiec skoro Legia gra w koszulkach każdego z tych koloru to czemu raz na jakiś czas nie może zagrać w czarnych ? Co do braku bluzgow i dobrze że nie było tego festiwalu kompleksów..... czy jak kto woli gdy to jest z naszej strony festiwalu nienawiści.....Wkoncu mieliśmy bardzo ważna rocznicę 80 wybuchu wojny a czy to Warszawa czy Częstochowa to wszyscy jesteśmy Polakami i każdego z nas ta rocznica dotyczy .

odpowiedz
Ding - 03.09.2019 / 13:00, *.play-internet.pl

@Alan: Koszulki w kolorze czarnym są tak jakby przysłowiowe, szczególnie w jednym z polskich miast.

odpowiedz
Jasio - 03.09.2019 / 13:06, *.55.106

@Alan: jak nie rozumiesz to sie wstydz. Nie masz sie czym chwalić.

odpowiedz
Pacho - 03.09.2019 / 18:45, *.chello.pl

@Ding: a ja mówię że w stolicy jest tylko jeden klub piłkarski i może grać w strojach jakich chce. W stolicy nie ma i nie było innego klubu piłkarskiego!!!

odpowiedz
Grchw - 03.09.2019 / 19:41, *.play-internet.pl

@Pacho: słabo znasz Stolicę, jest jeszcze kilka innych klubów...

odpowiedz
Domel - 03.09.2019 / 22:32, *.net.pl

@Pacho: chcesz zmiany historii?
kolejnej?
znasz klub Drukarz Warszawa? No ! to stamtąd przyszedł Wojtek Kowalczyk

odpowiedz
Darooo - 04.09.2019 / 00:48, *.tpnet.pl

@Domel: Kowlaczyk jest z Poloneza Warszawa na Bródnie

odpowiedz
t - 04.09.2019 / 08:35, *.edu.pl

@Domel:
Kowal był z Poloneza!

odpowiedz
Kibic Legii od zawsze - 04.09.2019 / 09:38, *.t-mobile.pl

@Grchw:Inne klubiki są ale jest tylko jeden wielki klub -LEGIA!

odpowiedz
Mamut - 04.09.2019 / 15:14, *.t-mobile.pl

@Grchw: Olimpia, Hutnik, Okęcie, Gwardia(ale ten raczej chlubą nie jest), Skra,Ursus, Warszawianka, Sarmata, GP Targówek, Polonez,

odpowiedz
Pacho - 04.09.2019 / 15:49, *.2.20

@Kibic Legii od zawsze: sorki, miało być klub przez wielkie K.

odpowiedz