Przed rokiem Legia rozpoczęła Puchar Polski meczem z Chojniczanką - fot. Mishka / Legionisci.com

Starty Legii w Pucharze Polski w XXI wieku

Mecz w I rundzie Pucharu Polski to roku dla Legii niemała zmiana. Do tej pory tylko w poprzednim sezonie zdarzyło się, aby "Wojskowi" rozpoczynali rywalizację już od tego etapu. Niemniej jednak sprawdziliśmy, jak w ostatnich niespełna 20 latach radzili sobie legioniści na starcie tych rozgrywek. Rezultaty nie pozostawiają złudzeń - przed starciem z Puszczą wszystkie karty są po stronie stołecznego klubu.

W XXI wieku Legia zaliczyła dwie wpadki, jeśli chodzi o swoje pierwsze spotkanie w Pucharze Polski. Najbardziej wstydliwą jest ta sprzed 13 lat, kiedy w Sanoku drużyna prowadzona przez Dariusza Wdowczyka uległa trzecioligowej Stali 1-2. Oczywiście z obecnej kadry zawodniczej Legii nikt nie grał w tamtym starciu, ale dobrze mogą pamiętać je członkowie sztabu szkoleniowego - Marek Saganowski oraz Jan Mucha, a także szef skautingu Tomasz Kiełbowicz. Pełne składy, a także relację z tego starcia możecie sprawdzić u nas w tym miejscu.

Oprócz tej kompromitującej przegranej, Legia poniosła jeszcze tylko jedną. Można pamiętać ją zdecydowanie lepiej, ponieważ mecz z Górnikiem Zabrze miał miejsce 10 sierpnia 2016 roku. Wtedy trenerem "Wojskowych" był Besnik Hasi, a tamtego wieczoru w koszulkach z "eLką" na piersi zadebiutowali Maciej Dąbrowski oraz Vadis Odjidja-Ofoe. Po pierwszej połowie nic nie zwiastowało nadchodzącej porażki. Goście prowadzili po trafieniach Nemanji Nikolicia oraz Kaspera Hamalainena i na drugą połowę wyszli pewni swego. W niej strzelali już jednak tylko piłkarze Górnika, którzy lepsi okazali się także w dogrywce. Warto dodać, że wtedy trenerem gospodarzy był Marcin Brosz, dla którego były to pierwsze miesiące w Zabrzu. 46-latek prowadzi drużynę nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego, natomiast Legię od tamtej pory trenowało już pięciu różnych szkoleniowców.

Najczęściej z rywalami o klasę niżej

W opisywanych przez nas latach Legia najwięcej razy grała z drużynami z drugiego poziomu rozgrywkowego. Do tego grona zalicza się również Puszcza Niepołomice, która podejmie stołeczny klub w środę. Dotychczas w XXI wieku najniżej notowanym przeciwnikiem na tym szczeblu rywalizacji był grający w lidze okręgowej drugi zespół Rozwoju Katowice, a także będący w trzeciej lidze drugi zespół Sandecji Nowy Sącz.

Rywale Legii z uwzględnieniem ich ówczesnej ligi:

Pierwszy poziom rozgrywkowy: Śląsk Wrocław, Górnik Łęczna
Drugi poziom: KS Myszków, Tłoki Gorzyce, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Wisła Płock, GKP Gorzów Wlkp., Pogoń Szczecin, Okocimski Brzesko, Miedź Legnica, Górnik Zabrze, Chojniczanka Chojnice, Puszcza Niepołomice
Trzeci poziom: Okęcie Warszawa, Stal Sanok, Rozwój Katowice, Wisła Puławy
Czwarty poziom: Sandecja II Nowy Sącz
Piąty poziom: Rozwój II Katowice

Najwyższe zwycięstwa

W ostatnich 19 latach najwyższymi wygranym w pierwszym meczu rozgrywek o Puchar Polski były wygrane 4-0. Miały one miejsce trzykrotnie: w 2007 (Sandecja II), 2012 (Okocimski) oraz 2014 roku (Miedź). O ile w pierwszym przypadku przeciwnik był zdecydowanie najniżej notowany, to jednak zarówno przed siedmioma, jak i pięcioma laty oponentami Legii były drużyny z pierwszej ligi.

Statystycznie Legia zdobywała do tej pory ponad dwa gole na mecz. Z kolei bardzo rzadko jej bramkarz był pokonywany - aż 11 razy legioniści zachowali na rozpoczęcie Pucharu Polski czyste konto.

Mecze z dodatkowym czasem

Oprócz opisywanego wcześniej spotkania z Górnikiem, w którym do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, jeszcze dwa razy zdarzyło się, aby 90 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 2001 roku na stadionie we Wrocławiu. Wtedy w regulaminowym czasie utrzymał się bezbramkowy remis, chociaż w ostatniej minucie gospodarze nie wykorzystali rzutu karnego. To zemściło się na nich tuż przed końcem dogrywki, kiedy do siatki trafił Bartosz Karwan.

Siedem lat później dodatkowy czas potrzebny był również do wyłonienia zwycięzcy pomiędzy Wisłą Płock a Legią. Po 90 minutach był remis 1-1, a jedynego gola dla piłkarzy Jana Urbana strzelił Maciej Iwański. W dogrywce pomocnik ponownie wpisał się na listę strzelców, tym razem wykorzystując rzut karny.