fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton

Słowo po niedzieli: Soczewka

Qbas, źródło: Legionisci.com

Zwykle unikam komentowania wypowiedzi D. Mioduskiego. Zawarte w nich bowiem stężenie futbolowej ignorancji, zuchwalstwa i oderwania od rzeczywistości jest tak wysokie, że mówi samo za siebie. Ostatnio jednak prezes poruszył na tyle ciekawy temat, że się do niego odniosę. Twitter.

W rozmowie z „Przeglądem Sportowym” p. Mioduski powiedział: „Zszedłem z Twittera, wciąż mam tam konto, ale w ogóle nie zaglądam. Twitter stał się rzeką hejtu, przestał być rzeczowym, konstruktywnym narzędziem do komunikacji i wymiany poglądów”. Oczywiście każdy ma swoją wrażliwość na krytykę, złośliwości, czy nienawistne komentarze i może korzystać z tego medium jak chce i kiedy chce. Sęk w tym, że prezes teraz się dziwi albo zdziwionego udaje, a TT od lat jest taki sam. Jest kalką społeczeństwa z wszystkimi jego wadami, z tą różnicą, że osoby znane z telewizji, gazet itd. nagle znajdują się na wyciągnięcie ręki każdego użytkownika. Można więc wpaść na ciekawych rozmówców, konstruktywnych krytyków, ale i na nerwusów, czy ludzi niezrównoważonych psychicznie.

Być może D. Mioduski o tym nie wie. Długo żył bowiem w bańce, karmiąc kibiców przygłupimi zdjęciami, sloganami („Wrócimy silniejsi!”, „Zawsze mocniej!”). Zachowywał się jak nastolatek łasy na „serduszka”, czy też „lajki”. Podobno nie tylko on prowadził swój profil, bo dostęp do niego miał ponoć Artur Adamowicz, były już najbliższy współpracownik w Legii, odpowiadający, o zgrozo, za komunikację klubu na zewnątrz. Niemniej treści tam zamieszczane szły na konto prezesa.

Twitter był fajny, jak się zdobywało medale, ogłaszało kolejne transfery, czy wchodziło na Kilimandżaro. Twitter był potrzebny, jak się tam prowadziło politykę komunikacyjną klubu, deprecjonowało dorobek poprzedników, sterowało emocjami poprzez prywatne wiadomości i komentarze. Ponad rok temu w tekście „Podsumowanie” z cyklu „Słowo na niedzielę” pisałem: „Zaczęło się też szczucie kibiców na siebie, szczególnie na Twitterze. Próbowano podzielić środowisko. Nie jest tajemnicą, że z konta Mioduskiego wysyłane były wiadomości do różnych użytkowników, w których przedstawiał on swoje plany, zamierzenia, narzekał na rzucanie kłód pod nogi, przekazywał swoje sugestie. Szybko okazało się, że krytycy działań Mioduskiego, ci samodzielnie myślący kibice, to tak naprawdę wrogowie klubu”.

I nagle szok. Twitter wcale nie jest fajny. Wahadło wychyliło się bowiem w drugą stronę i źródła inspiracji hejterów stały się przedmiotem ich ataków. W wielu klubach z ambicjami, a w szczególności w Legii, gdzie najmłodsze pokolenia, czyli te najbardziej aktywne w mediach społecznościowych, zostały rozkapryszone przez sukcesy w poprzednich latach, ocena działań klubu ogranicza się do bieżących wyników. Te za kadencji DM były coraz gorsze, w końcu zrobiły się fatalne i to właśnie teraz, gdy prezes poukładał legijne klocki zupełnie już po swojemu. Do tego cała otoczka, sposób funkcjonowania klubu, trenerska i piłkarska karuzela, dziecinne błędy polane sosem impertynencji, bajdurzenia prezesa i nieustające wyciąganie ręki po pieniądze od wszystkich wokół zniechęcają nawet najzagorzalszych kibiców. Apatię zaś potęguje brak nadziei na poprawę sytuacji.

Na początku swej prezesury Dariusz Mioduski zaktywizował działania na Twitterze. Mam wrażenie, że chciał, niejako wzorem poprzednika, pokazać siebie z dobrej strony, jako człowieka swobodnego w kontaktach, który chętnie komunikuje się z kibicami, podejmuje z nimi dyskusje, czasem puści kontrolowany przeciek informacji. Potrzebował atencji. Obecnemu prezesowi zabrakło jednak czasu i naturalnego luzu, by w te interakcje regularnie wchodzić. Wreszcie zaś zaczął się ich unikać. Tegoroczne wpisy można policzyć na palcach jednej ręki, jest ich równo pięć. We wszystkich prezes się chwali lub wypina pierś do medali. W momentach kryzysowych, gdy twitterowa legijna społeczność oczekiwała zajęcia stanowiska przez Mioduskiego, ten chował głowę w piasek, a w ostatnich kilkunastu miesiącach właściwie jej stamtąd nie wyciągał.

W praktyce więc konto służyło jedynie jako narzędzie klubowej propagandy sukcesu i za takie należy je traktować. Taką przyjęto strategię komunikacyjną. I w porządku. Tyle tylko, że jak się już zaczęło ją realizować, zdecydowało wejść w social media, to nie tylko wtedy, gdy jest dobrze, a jest coraz rzadziej, ale również, gdy nie idzie. W innym wypadku trudno traktować serio zarówno prezesa, jak i strategię.

Cała historia z Twitterem p. Mioduskiego to odzwierciedlenie zarządzania Legią w soczewce. Chce się, próbuje, ale nie umie, ucieka od problemów. Czemu? Bo się nie rozumie.

Autor: Jakub Majewski “Qbas”
Twitter: QbasLL

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (37)

+dodaj komentarz
oLaf - 16.10.2019 / 13:04, *.vectranet.pl

dopóki Miodek będzie miał jedyny pomysł na Legię w stylu "kupmy ogórków po 300 000 Euro, może któregoś sprzedamy za 2 mln Euro i jakoś przebidujemy" to NIC nie osiągniemy!!!

Zamiast 8 ogórków wystarczy kupić 2 dobrych i za pół roku "to samo" i za rok "to samo" i wtedy rośniemy w siłę. Inaczej zostajemy z 24 ogórami.... i jest mizeria. : (

odpowiedz
Ajdija - 15.10.2019 / 12:33, *.centertel.pl

Mozna zamiast kupic karnety, w ramach stowarzyszenia zlozyc sie na przejecie klubu. Wylonic kadencyjny zarzad i wsio. Na pewno na krotka mete bedzie to bolesny pomysl. Jak dojdzie do tragedii przez Mioduskiego to pppprewolucja jak najbardziej wskazana. Na rp

odpowiedz
Ajdija - 15.10.2019 / 12:44, *.centertel.pl

Na razie wstrzymac sie i na chlodno obserwowac co sie dzieje z klubem, domagac sie od prezesa i trenera informacji i planow dzialania, oczywiscie nie tak, by dzialac na szkode klubu.

odpowiedz
jano - 15.10.2019 / 17:23, *.orange.pl

@Ajdija: taa i po 3 latach III liga!

odpowiedz
tomiacab - 15.10.2019 / 17:53, *.virginm.net

@Ajdija: miodek przedstawił w niedawnym wywiadzie swoje plany

odpowiedz
Ajdija - 15.10.2019 / 23:56, *.tpnet.pl

@Ajdija: Przeczytałem te ostatnie wywiady. Pan Mioduski zaraża optymizmem. Mnie niestety nie. Patrząc na to, jak przebiegła cyfryzacja strony i jak wszystko co miało działać, nie działa - nie zachęcają mnie jego wypowiedzi.

odpowiedz
XXX - 15.10.2019 / 09:22, *.t-mobile.pl

Mnie kibica Legii po 25 latach boli najbardziej ,że dożyłem czasów gdzie nijakie drużyny z eklapy wpadają na Ł3 jak po swoje i szyderczo jeszcze się śmieją ! Jaki Sa Pinto był taki był ,ale u niego było widać ,że coś na treningach działają .Lecz zebrano grupę niezadowolonych z dziennikarzami Legii net na czele i paroma piłkarzykami,którym za ciężko było za....dalać i poszli w kierunku DNA ! Gdy w końcu pozbędziemy się Vuko z ławki i przyjdzie TRENER , to jestem w stanie przeżyć stratę M.P ,ale dać mu czas na pracę od a do z!
Od zatrudnienia Vuko było wiadomo ,że nic nie zdziała , ale że będzie gorszy od trenera kobiet to się nie spodziewałem !

odpowiedz
Klauf - 15.10.2019 / 13:12, *.lukman.pl

@XXX: Ja zdobyłem MP i PP :)
a Vuco miejsce w grupie spadkowej.

odpowiedz
XXX - 15.10.2019 / 09:11, *.t-mobile.pl

Powiem szczerze ,że jestem zły a nawet wściekły .Z kredytu zaufania do DM nic nie zostało .Niestety korpo Legia nastała ! Zamiast zatrudnić trenera , brał nie trenerów i nadal takiemu kibicuje ! W sobotę nie spodziewam się niczego dobrego ,może po za zmianą trenera po meczu ! BL jawi się teraz jako cudo twórca ,ale co się dziwić jak w klubie nie liczą się z ludźmi , tylko patrzą na tabelki .Legia bez napastnika , co strzeli 15 bramek brzmi dziwne , trzeba za to Vuko podziękować i miejmy nadzieje ,że to ta chwila ! Czego się nie dotknie to spierdzieli .Jak słyszę tekst ,że szatnia jest za nim to nie wiem co mam myśleć o naszych graczach ? Jest im wygodnie ciepło i przytulnie , bo trener jest jak dobry wujek !

odpowiedz
kangaroo - 15.10.2019 / 08:20, *.centertel.pl

Do kogo się modlić żeby zabrali od nas tych dwóch nieudaczników Mioduskiego i Vukovicia, którzy spychają ten zasłużony klub w coraz większe bagno i pośmiewisko

odpowiedz
Normalny człowiek - 14.10.2019 / 23:19, *.chello.pl

Mam coraz gorsze zdanie na temat zarządzania klubem. Nigdy nie miałem dobrego, ale teraz ma coraz gorsze. Dochodzę wręcz do niechęci.
Autor felietonu - Qbas, zwraca uwagę na kolejne złe zachowania Pana M. Fajnie, bo nie każdy śledzi social media i o takich zachowaniach wie.
Dobry tekst o niedobrych dla Nas czasach.
Pytanie, czy nie warto zacząć myśleć co robić, żeby ratować to co z Naszej Legii zostało?

odpowiedz
CCC - 14.10.2019 / 22:11, *.centertel.pl

ZABIERZCIE JUZ TEGO AMATORA PREZESIKA ZANIM NAS SPUSCI DO 1 LIGI. LEGIA TO MY A NIE TWOJE GROSZE ZA KTORE CHCESZ TEN KLUB PROWADZIC BIEDAKU

odpowiedz
Łochu - 15.10.2019 / 08:26, *.tpnet.pl

@CCC: przestań krzyczeć, i gdzie polskie znaki? ą,ę, itp.

odpowiedz
Kibolek - 15.10.2019 / 11:02, *.telefonica.de

@CCC: Dobrze mówi. Takim minimalizmem jak robi to MIODUSKI nie da się nawet budki z hot dogami prowadzić. MIODUSKI oszuscie i AMATORZE w sobotę Twoje pożegnanie ?to przyjdę kupię ten bilet jak nie to TYLKO WYJAZDY . MIODUSKI WONT

odpowiedz
zawsze z Wami - 14.10.2019 / 21:08, *.tpnet.pl

Zespół buduje się od obrony, a nie od ataku. A obrona polega na skutecznym odbiorze piłki. Wystarczy, że Legia straci piłkę, a defensywa Legii nie nadąży raz lub dwa razy za rywalem i jest praktycznie rzecz biorąc po meczu.

odpowiedz
Zlb82 - 14.10.2019 / 18:29, *.t-mobile.pl

Niestety Nasz wszechmogacy nlgdy nie dorówna Lesnemu!!!! Tak po prawdzie to z kim go równać??? Z patataj???

odpowiedz
PrzemoL - 14.10.2019 / 19:03, *.chello.pl

@Zlb82 : Z wojciechowskim z polonii. Niestety, zmierzamy w tym samym kierunku.

odpowiedz
LP7 - 14.10.2019 / 20:49, *.play-internet.pl

@Zlb82 : O czym Ty mówisz? Leśny pchał w gardło Mario Piekario grube miliony prowizji od transferów, prosto z klubowej kasy. Ten człowiek zniszczył wszystko, co Legia ugrała w LM. On i jego świta, która okradła klub.

odpowiedz
Cezary1916 - 14.10.2019 / 21:14, *.com.pl

@LP7: Leśnodorski stworzył Legię która grała w LM tak samo jak Romanowski więc miał i prawo się zwinąć, zarobił tą kasę dla Legii

odpowiedz
Yorick - 14.10.2019 / 21:19, *.orange.pl

@LP7:
Leśnodorski - prawie co sezon MP i gra w LE, raz LM.
Mioduski - raz MP, 0 gry w Europie.
Więcej takich - jak się byłeś uprzejmy wyrazić - "złodziei" poproszę.

odpowiedz
Mamamija - 14.10.2019 / 21:23, *.virginm.net

@LP7: ty idioto!

odpowiedz
Ibis - 14.10.2019 / 22:45, *.chello.pl

@Mamamija:
Świetny wpis; gratuluję!

odpowiedz
dino - 15.10.2019 / 08:23, *.vectranet.pl

@LP7:
A co Lesny mial ta kase Miodkowi zostawić,
Fakt Miodek nie będzie mial nawet kasy zeby ja zabrać co gorsze zostawi nas z długami

odpowiedz
zakładam kaptur jeszcze bardziej hermetyczny - 14.10.2019 / 18:26, *.virginm.net

pudel k..asie, ośmieszasz nas w ekstraklasie

odpowiedz
dino - 14.10.2019 / 19:07, *.amazonaws.com

@zakładam kaptur jeszcze bardziej hermetyczny:
pudel jełopie osmieszasz nas tez w Europie

odpowiedz
Ding - 14.10.2019 / 17:26, *.play-internet.pl

Ja tam swoich mediów społecznościowych używam wybiórczo: raz dyskutuję z innymi, raz do komunikacji jednokierunkowej.

odpowiedz
Gienek - 14.10.2019 / 15:28, *.netfala.pl

Brak słów... Mioduski w ogóle nie zna się na piłce, do tego otacza się klakierami też nie znającymi się na piłce. To wszystko prowadzi Legię na manowce, z roku na rok są coraz gorsze wyniki. Kiedy Legia awansowała w 2016 roku do Ligi Mistrzów wydawało się, że zostanie hegemonem w polskiej lidze na długie lata. Później przyszły rządy Mioduskiego… Ręce opadają.

odpowiedz
Rafal - 14.10.2019 / 14:06, *.play-internet.pl

Niestety, taka jest prawda, ten pan nas stacza na dno sportowo i organizacyjnie.

odpowiedz
Wojtas - 14.10.2019 / 11:42, *.net.pl

Zmiana trenera tuż tuż

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 14.10.2019 / 09:56, *.play-internet.pl

Niestety,ale tak to działa.Propaganda jest wszechobecna i to nie tylko w Legii,ale ogólnie cała nasza rzeczywistość się na niej opiera.Jak by ludzie wiedzieli,jaka jest prawda,to już dawno 3-cią W.Ś.mielibyśmy za sobą.Tak samo w Legii.Jak by kibice się dowiedzieli prawdy,w jaki sposób Mioduski robi pieniądze na klubie i po co wogóle w Legii jest,(chociaż niektórzy z NaS pewnie wiedzą,tylko nie powiedzą),to już dawno na trybunach by była taka rozpierducha,że każdy kolejny właściciel,który by chciał w ten sposób doić Legię,by się nad tym poważnie zastanowił,czy warto.I po to przede wszystkim wymyślone zostały tzw socjalmedia-do kreowania rzeczywistości,a nie do jej przedstawiania.Pozdrawiam myślących.AVE LEGIA.

odpowiedz
Darek - 14.10.2019 / 10:52, *.t-mobile.pl

@FOREVER LEGIA: Niektórzy z NaS pewnie wiedza ale nie powiedza.Bardzo ładnie to ująłes.

odpowiedz
CLZR - 14.10.2019 / 21:59, *.centertel.pl

@FOREVER LEGIA:
Dokładnie , jak napisałeś - niektórzy z NaS wiedzą.
Całkowicie się z ToBą zgadzam.

(Cała Legia Zawsze Razem)

odpowiedz
QQQ - 14.10.2019 / 09:27, *.chello.pl

Wszystko pęknie w kibicach po porażce z Lechem..
bo ta porażka nie jest wcale wykluczona patrząc na nasz styl...

odpowiedz
Zdzicho - 14.10.2019 / 17:37, *.tpnet.pl

@QQQ: ale z lechem raczej nie przegramy bo tsm tez rzadza korposzczury nastawione ns wynik i wcale nie sportowy, co staczs klub. To nie piast

odpowiedz
hehe - 14.10.2019 / 09:14, *.vectranet.pl

na nowego wlasciciela tylko patomejwen z saskiej kepy

odpowiedz
Ding - 14.10.2019 / 17:29, *.play-internet.pl

@hehe: co to patomejwen?

odpowiedz
Lesny Dziadek - 14.10.2019 / 21:07, *.play-internet.pl

@Ding: Patomejwen to pryszcz bolesny, ktory zawsze powstaje w ujsciu tylnego otworu. Podobno boli przeokrutnie.

odpowiedz