REKLAMA

Biblioteka legionisty: Wielkie walki Zbigniewa Pietrzykowskiego

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W tym roku na rynku ukazała się książka podsumowująca walki wielkiego przed laty pięściarza Zbigniewa Pietrzykowskiego, który w latach 1955-56 reprezentował barwy Legii. Pietrzykowski trafił do Legii z OWKS-u Wrocław, a po okresie dwuletniej służby w wojsku wrócił do rodzinnego miasta Bielska-Białej, gdzie do grudnia 1967 roku reprezentował miejscowy BBTS.

Pietrzykowski boksował w wagach od papierowej do ciężkiej. Trzykrotnie zdobywał medale na igrzyskach olimpijskich - w 1956 roku w Melbourne brąz (w wadze lekkośredniej, będąc zawodnikiem Legii), cztery lata później w Rzymie srebro (w wadze półciężkiej) oraz w 1964 roku w Tokio brąz (w wadze półciężkiej). Zdobył ponadto pięć medali mistrzostw Europy - czterokrotnie złoto (m.in. w 1955 roku jako zawodnik Legii) i raz srebro. Z Legią zdobył trzy tytuły drużynowego mistrza Polski - w sezonach 1954/55, 1955/56 oraz 1956/57. W drużynie Legii stoczył 16 walk ligowych - wszystkie zwycięskie.

Autor przedstawia pokrótce postać Zbigniewa Pietrzykowskiego i jego dokonania, ale nie jest to typowa biografia. Nie dowiemy się o jego dzieciństwie ani kolejnych krokach kariery. Tak jak wskazuje na to tytuł, bardziej zapoznamy się z przebiegiem poszczególnych walk świetnego pięściarza. W tym oczywiście wszystkich najważniejszych, m.in. z Laszlo Papem czy Cassiusem Clayem. A walk Pietrzykowskiego było mnóstwo - autor podaje, że wszystkie źródła wskazują na inną ich liczbę, łącznie z oficjalną legitymacją zawodnika. Przyjąć można, że walk było 367, z czego zwycięskich 351, dwie remisowe i 14 przegranych.

W publikacji poznajemy szczegóły poszczególnych pojedynków z opisem rywali (czasami bardzo obszernymi), przebiegiem ich karier, a także wypowiedziami zawodników i trenerów po poszczególnych walkach. Książka na pewno zainteresuje osoby interesujące się historią polskiego i legijnego pięściarstwa, które w latach 50. i 60. stało na bardzo wysokim poziomie.

Tytuł: Wielkie walki Zbigniewa Pietrzykowskiego
Autor: Jerzy A. Kulesza
Wydawnictwo: Sigma
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 232
Cena: 42 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.