Gwilia jeszcze niedawno grał w drużynie Górnika - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Ciekawostki przed meczem

Fakty i liczby: Łazienkowska niegościnna dla Górnika

Wiśnia, źródło: Legionisci.com

Górnik w lidze nie wygrał od sześciu meczów, a na Łazienkowskiej z Legią od 1998 roku. Ponadto zabrzanie są jedynym zespołem w Ekstraklasie, który w tym sezonie na wyjeździe jeszcze nie zwyciężył. Historia i statystyki jasno wskazują faworyta sobotniego starcia. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami przed spotkaniem z Górnikiem.

Ostatni raz Górnik wygrał w Warszawie 18 października 1998 roku. Od tamtej pory rozegrano pomiędzy obydwoma drużynami na Łazienkowskiej 22 spotkania. Bilans to 16 zwycięstw gospodarzy oraz 6 remisów.

Marcin Brosz jest drugim z najdłużej aktualnie pracujących w jednym klubie trenerów w Ekstraklasie. Szkoleniowiec prowadzi Górnika od 3 lat i 4 miesięcy. Nieco dłuższym stażem może pochwalić się jedynie trener Rakowa Częstochowa Marek Papszun, który jest na swoim stanowisku dwa miesiące dłużej.

Brosz jako trener przeciwko Legii rozegrał 16 meczów, w których zanotował bilans 4-2-10. Po raz pierwszy przeciwko "Wojskowym" zagrał w marcu 2010 roku jako szkoleniowiec Odry Wodzisław. Potem trenował Piasta Gliwice, Koronę Kielce oraz Górnika Zabrze.

Podstawowym bramkarzem Górnika jest Martin Chudy, którego kibice Legii mogą znać z jego występów w Spartaku Trnawa. Słowak był piłkarzem tego zespołu, kiedy ten eliminował "Wojskowych" z gry w eliminacjach Ligi Mistrzów. W lipcowym dwumeczu w 2018 roku Chudy skapitulował tylko po strzale Inakiego Astiza.

Górnik swój atak opiera na Igorze Angulo, który jest od czasu swojego przyjścia wyróżniającym się piłkarzem zabrzan. W poprzednim sezonie został królem strzelców Ekstraklasy. Hiszpan łącznie dla Górnika zagrał w 132 meczach, w których zdobył 75 bramek.

Jedynym piłkarzem w kadrze Górnika, który w przeszłości grał w Legii, jest Adam Ryczkowski. Dla pierwszej drużyny "Wojskowych" rozegrał 9 meczów, strzelając w nich dwa gole.

Górnik w lidze nie wygrał od ośmiu kolejek. Ostatni raz komplet punktów zdobył 28 sierpnia, kiedy ograł u siebie Koronę Kielce 3-0. Od tamtej pory dwukrotnie przegrał i zanotował 6 remisów (pięciokrotnie był to wynik 1-1).

Górnik jest jedną z dwóch drużyn w lidze, która w tym sezonie nie wygrała jeszcze na wyjeździe. Na siedem rozegranych spotkań poza swoim stadionem gracze Marcina Brosza cztery razy zremisowali i trzy razy przegrali. Drugą drużyną o zerowej liczbie zwycięstw na wyjeździe jest Wisła Kraków.

W Legii występuje czterech piłkarzy, którzy niegdyś grali w Górniku. Mateusz Wieteska występował w Zabrzu w sezonie 2017/18 (42 mecze/7 goli), Walerian Gwilia w rundzie wiosennej poprzednich rozgrywek (18/1), a Jose Kante w rundzie wiosennej sezonu 2015/16 (16/0). Z kolei Kacper Kostorz w sezonie 2013/14 i w rundzie jesiennej 2014/15 był zawodnikiem juniorów Górnika.

Wyjazdowy mecz z Górnikiem Zabrze w 1964 roku, to jedna z najwyższych porażek Legii w historii. Tego dnia legioniści polegli na Śląsk aż 0-5.

Górnik jest trzecim zespołem w lidze, który najczęściej traci gole po stałych fragmentach gry. Na 14 straconych bramek w tym sezonie, zabrzanie dali się zaskoczyć po dobrze wyegzekwowanym stałym fragmencie gry sześciokrotnie.

REKLAMASklep Imperium
REKLAMA

Komentarze (14)

+dodaj komentarz
panda - 09.11.2019 / 07:24, *.tpnet.pl

Powisle Warszawa kontra Czarni Zabrze,a sedziowal Pan Laguna.

odpowiedz
madd - 08.11.2019 / 21:31, *.centertel.pl

Kiedyś jak chodziłem na Żyletę lata 70-80 to byłem... zdrowszy (dacie ryja dobrze robi)
np. mecz z Górnikiem jak sędzia suchanek dał Deynie czerwoną a on mu ją wyrwał i schował mu do kieszeni :) co to były za emocje... a może byłem po prostu młody?

odpowiedz
jarekk - 09.11.2019 / 06:48, *.metrointernet.pl

@madd: Ta historia czerwonej karki miała swoje tło. Kazik cały mecz był niesamowicie faulowany a kalosz nic. W jednej akcji sfaulowali go ewidentnie w polu karnym a kalosz zamiast na wapno pokazuje wolny. Metr przed polem karnym. Jak się odwrócił plecami to Kazik kopnął piłkę i go w te plecy trafił. No i za to była kartka. I cały stadion się zagotował. Ale Kazik został idolem Warszawy i ma dziś pomnik. A suchanek co?

odpowiedz
madd - 09.11.2019 / 08:07, *.orange.pl

@jarekk: Prawda. Widzę, że pamiętasz więcej szczegółów... mi utkwiło też w pamięci, że parę osób oglądało mecz przyczepionych na masztach jupiterów :)... takie były czasy. Pozdro.

odpowiedz
Widziałem - 09.11.2019 / 08:55, *.elartnet.pl

Zdaje się, że rzucił tą kartką o murawę

odpowiedz
madd - 09.11.2019 / 09:17, *.orange.pl

@Widziałem: tak też mogło być :) napewno tę kartkę mu wyrwał z ręki :)

odpowiedz
Miki55 - 09.11.2019 / 12:23, *.chello.pl

Nie wyrwał tylko wytrącił ręką.

odpowiedz
madd - 09.11.2019 / 14:23, *.orange.pl

@Miki55: ...jak dochodzenie w ipn :)

odpowiedz
Domingosz - 08.11.2019 / 18:41, *.play-internet.pl

O ile dobrze pamiętam podobne tytuły były przed meczem z srakovią, że nie wygrali w Warszawie od 40 lat i takie tam churra optymistyczne pisanie........ jaki był wynik chyba nie muszę przypominać .

odpowiedz
lhm - 08.11.2019 / 14:24, *.153.161

Takie tytuły to proszenie się o kłopoty ;)

Pogoń dobrym gościem dla Legii
“Przeciwnikiem mistrzów Polski będzie Pogoń Szczecin, z którą "Wojskowi" mogą pochwalić się dobrą passą domowych starć. Ostatni raz w Ekstraklasie przegrali oni z nimi u siebie w sezonie 1982/83”

Historia po stronie Legii
”W niedzielę Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Piastem Gliwice i spróbuje podtrzymać swoją dobrą passę spotkań na tym stadionie. Ostatnie cztery mecze w Gliwicach zakończyły się wygranymi stołecznego klubu.”

Trzy punkty pojadą do Warszawy?
“W obecnym sezonie płocczanie na własnym stadionie grali trzy razy. Raz wygrali, raz zremisowali i raz przegrali. W sumie w lidze zdobyli 7 oczek, co daje im aktualnie 13. miejsce. Wisła straciła najwięcej bramek ze wszystkich klubów - 15 w 7 meczach.”

Obrona kluczem do sukcesu?
“Lechia nie wygrała z Legią od ponad trzech lat. Ostatni razy lechiści w starciu z legionistami komplet punktów zgarnęli w maju 2016 roku. Od tamtej pory w meczach tych dwóch drużyn pięć razy górą była Legia, a trzy razy padł bezbramkowy remis.”

PS 1
Brosz ma na imię MARCIN a nie Marek.

PS 2
Zróbcie coś, żeby najnowsze komentarze były dodawane na dole listy!
Książki nie czyta się od końca do początku.

odpowiedz
(L)istek - 08.11.2019 / 17:05, *.play-internet.pl

@lhm: Z tymi komentarzami to masz 100% racji.

odpowiedz
Autor - 08.11.2019 / 14:18, *.t-mobile.pl

Szykuje się historyczna porażka.

odpowiedz
SNS - 08.11.2019 / 14:07, *.onet.pl

Górnik nie wygrał w tym sezonie jeszcze na wyjeździe a na Łazienkowskiej ostatni raz w '98. My ostatnio lubimy przegrywać z kimś pierwszy raz po wielu latach...

odpowiedz
Janek - 08.11.2019 / 13:44, *.229.114

Nie ma innego innego zdjęcia? Gvilla jest w Legii jak coś? Po co prowo?

odpowiedz