fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Relacja z trybun: Jesteśmy częścią tej siły, która zła pragnąc, wiecznie dobro czyni

Bodziach

W sobotni wieczór przy Łazienkowskiej ponownie byliśmy świadkami niezapomnianego widowiska, które po raz kolejny udało się stworzyć zarówno na trybunach, jak i na murawie. Mecze Legii z Górnikiem nie mają już zbyt wiele wspólnego z klasykami dawnych lat, ale na nasz stadion przychodzimy wspierać nasz ukochany klub, nie zaś na konkretnego przeciwnika.

Około 18,5 tysiąca widzów przybyło na nasz stadion, a przed meczem miało okazję zobaczyć na własne oczy tablicę na 100-lecie Niepodległości. Ta powstała ze sporym opóźnieniem (przygotowanie jej zajęło blisko rok) w dużo skromniejszej formie niż pierwotnie ogłaszano, a ponadto z wieloma błędami. Nad jej twórcami nie będziemy się już pastwić, ale niestety na lata pozostanie ona symbolem bałaganu, jaki miał miejsce w tym czasie w gabinetach klubowych.

Całe szczęście, że o wiele innych kwestii, w tym walkę o poprawę frekwencji na naszym stadionie, mocno angażują się sami kibice. Podobnie jeśli chodzi o atmosferę na trybunach i przyciąganie młodzieży, która za kilka czy kilkanaście lat stanowić będzie o sile Żylety. Przy wejściu na stadion Nieznani Sprawcy kolejny raz przeprowadzili zbiórkę na oprawy. NaSi ultrasi kolejny raz w tym sezonie przygotowali choreografię - trzeba przyznać, że w ostatnich miesiącach legioniści nie mają sobie równych nie tylko w kwestii jakości, ale i ilości przygotowywanych opraw oraz odpalanej pirotechniki, którą co poniektórzy wolą palić jedynie za stodołą, kręcąc 'motywujące filmiki'.



Kibice Górnika do Warszawy przyjechali pociągiem specjalnym w dość dobrej liczbie (852). Na miejsce dotarli z odpowiednim zapasem, dzięki czemu w komplecie zajęli miejsca w sektorze gości przed rozpoczęciem meczu, co nie zawsze w ostatnich latach im się udawało. Zabrzanie początkowo wywiesili malowane płótno "Patrioci" z orłem w koronie i herbem KSG, a nad nim machali biało-czerwonymi chorągiewkami, odpalając do tego trochę pirotechniki. Później w swoim sektorze wywiesili sześć flag, w tym niewielkie płótno zaprzyjaźnionego Hajduka - "Torcida Split". Chorwaci wspierali ich na tym wyjeździe w 55 osób.



Przed rozpoczęciem meczu na płycie odbyła się dekoracja amp futbolistów Legii, którzy w zakończonym przez nich sezonie zdobyli brązowe medale mistrzostw Polski. Z rąk Dariusza Mioduskiego otrzymali puchar za brązowy medal w Lidze Mistrzów. Jako, że spotkanie rozgrywane było dwa dni przed 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło zabraknąć biało-czerwonych legijnych flag "PamiętaMY" oraz "Listopad 1918" (nowe płótno). W pierwszych minutach spotkania cały stadion odśpiewał cztery zwrotki hymnu państwowego.

Wcześniej, na wyjście piłkarzy na Żylecie zaprezentowana została okazała choreografia. Na dole naszej trybuny rozciągnięty został transparent "Jesteśmy częścią tej siły, która zła pragnąc, wiecznie dobro czyni", powyżej rozciągnięta została sektorówka przedstawiająca zakapturzonego legionistę trzymającego odpaloną racę, zaś drugą ręką zsyłającego "moce". Całość uzupełniły kartony tworzące tło oraz odpalonych na górze kilkadziesiąt rac w barwach.



Chociaż z naszej perspektywy murawa była doskonale widoczna, dym z rac osiadł w taki sposób, że z poziomu murawy niewiele było widać, a to spowodowało krótką przerwę w grze. Piłkarze od samego początku zdominowali zawodników Górnika i narzucili swój styl gry, raz po raz stwarzając sobie dogodne okazje. O ile w pierwszej połowie doczekaliśmy się tylko jednej bramki, to po przerwie wydawało się, jakbyśmy przeżywali deja vu z meczu z Wisłą, kiedy co kilka minut świętowaliśmy kolejne trafienia. Ledwo skończyliśmy śpiewać "Trójka do zera, trafiła Legia frajera", a piłkarze zaaplikowali rywalom gola numer cztery. A później jeszcze jednego! Co ciekawe po bramce Novikovasa Żyleta odpowiedziała - w pytaniu o strzelca bramki "Jędrzejczyk" :) Arvydas zabrzmiało chyba tym razem zupełnie tak jak "Artur".

Sektor gości pomimo mocno niekorzystnego wyniku, dawał z siebie sporo. Co prawda na Żylecie nie byli słyszalni, ale wynik 0-5 zupełnie ich nie załamał, a nawet zdjęli koszulki i dopingowali ze zdwojoną mocą, pokazując postawę "na dobre i na złe". Z obu stron w trakcie meczu nie brakowało wzajemnych "uprzejmości", ale przynajmniej z naszej strony, te nie stanowiły zbyt wiele czasu w naszym repertuarze.

Nam jednak ciągle było mało. I przy prowadzeniu 5:0, skandowaliśmy "Jeszcze jeden!". Niestety nasze życzenie nie spełniło się - gola na osłodę strzelili zabrzanie, a my zadaliśmy im krótkie pytanie "Powiedz, czy boli...?". Pozostało jednak bez odpowiedzi.

Tradycyjnie już na trybunie im. Brychczego pojawiło się sporo młodych legionistów. Tym razem najliczniejsza była grupa z Łomianek, stąd też odpowiedni transparent "Łomianki 100% Legia". Na trybunie Deyny w pierwszej połowie wisiał transparent zapraszający na grudniowy wyjazd do Wrocławia - "Nikt się tu nie zastanawia, wszyscy jadą do Wrocławia 8.12!!!".

Po meczu podziękowaliśmy zawodnikom za zwycięstwo. Skandowaliśmy w ich kierunku "Hej Legio tylko mistrzostwo", a także wspólnie pośpiewaliśmy. Po raz kolejny zachęciliśmy Pawła Wszołka do wspólnego odśpiewania pieśni, tym razem "Czarne koszule do swego ch... przytulę".

Frekwencja: 18 445
Kibiców gości: 852
Flagi gości: 6

Autor: Bodziach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (34)

+dodaj komentarz
lsr - 13.11.2019 / 18:44, *.jmdi.pl

Hasło jest parafrazą cytatu z "Fausta" Goethego, który został jakieś 150 lat później wykorzystany w "Mistrzu i Małgorzacie" jako motto.
A jeśli chodzi o Wszołka, to dałbym mu spokój. Teraz gra dla nas, i to się liczy. Nie ma co się nad nim pastwić. Chyba w swoim "groclinowym" okresie nie podpadł nam jakoś szczególnie?

odpowiedz
Peter - 14.11.2019 / 15:41, *.vectranet.pl

@lsr: Niektóre baranki nigdy nie zrozumieją, że piłkarz to zawód jak każdy inny. Gra tam, gdzie mu więcej zapłacą. On nigdy nie będzie kochał ani Legii ani KSP ani innego klubu. Tak samo jak ja nie pałam miłością do swojego zakładu pracy. Pracuję tam, bo jestem zadowolony z warunków jakie mi oferują i tyle, bez sentymentów. Kibic jest kibicem a piłkarz piłkarzem!

odpowiedz
Tomek Mokotów - 15.11.2019 / 08:32, *.play-internet.pl

@Peter:

Z tym śpiewaniem to może przesada ale:

Niektóre osiołki nigdy nie zrozumieją różnicy między pracą a robotą. Między klubem a firmą. Upadek twojego zakładu pracy to kwestia tylko zarobku twojego lub kontrahentów. Tu mamy do czynienia z miłością tzw.bezinteresowną i g.no mnie obchodzi, że on nie kocha. Ja kocham więc wymagam. Wymagam więcej.
Więc jeśli ktoś ma zamiar być tylko wkładem do koszulki to niech spada.
I rzeczywiście nie musi nic śpiewać o Legii czy Polonii ale ma robić coś wiecej niż ty w swojej robocie. Ma wiedzieć coś o klubie, dbać o jego dobre imię, starać się i walczyć.
Ty możesz sobie bumelować w robocie cały dzień i oprócz twojego szefa wszyscy mają to w 4 literach natomiast Legia interesuje tysiące ludzi.
Dla niektórych to też sposób na życie.

Twoje porównanie Legii do zakładu pracy jest jak porównywanie pocałunku z kochaną kobietą do całusa danego na przywitanie ciotce.

Mam nadzieję, że może bez ortodoksji ale będzie więcej tych baranków jak oni niż osiołków jak ty.

odpowiedz
lsr - 15.11.2019 / 21:43, *.jmdi.pl

@Tomek Mokotów:
Myślę, że gdyby zaśpiewał o swoim byłym klubie, któremu coś jednak zawdzięcza, źle świadczyłoby to o nim jako człowieku. A potem poszedłby do innego klubu i śpiewał na nas? To już lepiej, żeby nic nigdzie nie śpiewał i nie udawał kogoś innego niż jest, bo farbowane lisy nigdzie nie mają szacunku, a ci, którzy są sobą i nie zapominają, kim byli, znajdą go u kibiców.
Mieliśmy już takich, którzy na dzień dobry zgrywali na pokaz wielkich legionistów, a nigdy nimi tak naprawdę nie zostali... Ktoś o nich pamięta? Ktoś ich szanuje?

odpowiedz
Kop w KOD - 13.11.2019 / 07:16, *.play-internet.pl

Brawa dla KSG za patriotyczną oprawę i doping do końca.

odpowiedz
Bartosz - 12.11.2019 / 23:36, *.chello.pl

Łomianki to chyba za Widzewem są, he?

odpowiedz
Matigol - 13.11.2019 / 18:32, *.inetia.pl

@Bartosz: Ty tak na serio?

odpowiedz
Hg - 13.11.2019 / 21:28, *.chello.pl

@Bartosz: a ty lubisz chłopców co ?

odpowiedz
kabura - 12.11.2019 / 19:24, *.amazonaws.com

Dajcie już spokój temu Wszołasowi, i tak nie zaśpiewa przeciwko czarnym bluzeczkom

odpowiedz
Plaskacz - 12.11.2019 / 18:43, *.chello.pl

Co to? Nie ma już "Mistrza i Małgorzaty" w lekturach? Ja w technikum miałem. No ale ja chodziłem do 5 letnigo, a teraz to nie wiem czy jeszcze jest. W sumie oprawa sztos. Mocno w klimacie metalo /fantazy. Taka mieszanina Hellowen i Mayhem. Szanuję :) Jak pojawi się w formie wydruku na kredzie poproszę.

odpowiedz
nie powiem że nie - 14.11.2019 / 17:07, *.196.52

@Plaskacz: To wersja Goethego a nie Bułhakowa.

odpowiedz
Fcm - 12.11.2019 / 18:03, *.centertel.pl

Brawo Ns

odpowiedz
WKS - 12.11.2019 / 16:50, *.centertel.pl

Przykro mi to pisać, ale wojewoda coś kombinuje z sektorem gości na mecz Śląsk Legia. Mam nadzieję, że przyjedziecie. Piłka nożna bez wojewodów!

odpowiedz
prostak - 12.11.2019 / 16:07, *.comcast.net

"Jestesmy..." za skomplikowane.

odpowiedz
jarekk - 12.11.2019 / 15:56, *.metrointernet.pl

Uważam że niepotrzebne były przyśpiewki o śląskiej pani która źle się prowadzi. Nie w takim dniu. Ja tego nie śpiewałem. Patriotyczna oprawa Górnika całkiem ok. A co śpiewali tego faktycznie nie było słychać

odpowiedz
Cezary1916 - 13.11.2019 / 07:13, *.com.pl

@jarekk: to była odpowiedź na zaczepki ze strony gości ,tak już jest jak ktoś Cię obraża we własnym domu nie możesz udawać że nie słyszysz nawet w takim dniu. Pozdrawiam

odpowiedz
kibic Pogoni Szczecin - 12.11.2019 / 15:32, *.172.78

już nie możemy doczekać meczu Wami u nas łatwo nie będzie Nasi piłkarze formie

odpowiedz
Artur - 12.11.2019 / 15:10, *.25.51

Oprawa fajna, szczególnie cytat. Tyle tylko, że może 2% (jestem hojny) go zrozumiało, bo przecież z tych 18 tys może ze 100 osób (znów jestem hojny) czyta coś poza krótkimi notkami z obrazkami w necie. Pozdro.

odpowiedz
LP7 - 12.11.2019 / 13:02, *.play-internet.pl

Nie chcę narzekać, sektorówka super, ale te kartony to porażka. Gdyby były wycieniowane w kolory sektorówki, to byłoby dużo lepiej, a tak lepszy i tańszy efekt dałyby machajki na kijach

odpowiedz
jajo2 - 12.11.2019 / 12:51, *.bosch.de

kolejna oprawa o kibolach a nie o klubie i drużynie. Może kiedyś coś dla odmiany o Legii zrobicie?

odpowiedz
Pl - 12.11.2019 / 19:49, *.net.pl

@jajo2: popieram.

odpowiedz
Mac - 12.11.2019 / 12:40, *.centertel.pl

Opis super, niepotrzebne jedynie te bluzgi na Polonię - ani to rywal, ani ważna ekipa, do zapomnienia klub a my go podtrzymujemy przy życiu hasłami - inaczej już dawno by o nim zapomniano...

odpowiedz
Alan - 13.11.2019 / 08:44, *.t-mobile.pl

@Mac:
Tak to już jest w świecie kiboli z jednej strony nie ma Polonii w Warszawie a z drugiej przypominanie o niej na każdym kroku

odpowiedz
Bródno - 13.11.2019 / 21:25, *.chello.pl

@Alan: zapomniałeś dodać o mojej polonii czarna konfituro, i przestań się tu udzielać.

odpowiedz
Plaskacz - 12.11.2019 / 10:52, *.chello.pl

Euronymous wiecznie żywy xD

odpowiedz
legia praga - 12.11.2019 / 10:25, *.tpnet.pl

ALI WYPPPP NA KAMIENĄ

odpowiedz
johny - 12.11.2019 / 08:47, *.164.8

przerwa spowodowana była dymem z oprawy górnika. spiker zapowiedział jako strzelca bramki kapitana z numerem 55 - Artura

odpowiedz
wwwojtecky (L) - 12.11.2019 / 23:26, *.2.11

@johny: dokładnie tak. Bodziach na meczu nie był?

odpowiedz
Mar - 12.11.2019 / 08:17, *.213.170

No i znowu Mazurek Dąbrowskiego śpiewany w tempie pieśni żałobnej... Tragedia
"Mazurek" - już sama nazwa wskazuję, że ma być szybko i dynamicznie. trzecia i czwarta zwrotka to już tylko jęki i zamuła.

odpowiedz
B - 12.11.2019 / 10:38, *.com.pl

@Mar: Myślę, że czas abyś zorganizował jakiś trening wokalny. Zbierz ludzi, zapełnij stadion i dyryguj. W Internecie idzie ci nieźle, myślę że na żywo też dasz radę.

Powodzenia :)

odpowiedz
Kielecki Sz.pieg - 12.11.2019 / 11:06, *.play-internet.pl

@Mar: Coś w tym jest co piszesz. Nasz Hymn jest bardziej dynamiczny.
Fajnie to widać na nieco 'bogatszych' nazwijmy to uroczystościach, na których jest orkiestra wojskowa i dodaje tej dynamiki dodatkami w postaci instrumentów.

odpowiedz
bb - 12.11.2019 / 23:52, *.chello.pl

@Mar: Racja, tylko wiesz co wyjdzie przy zwiększeniu tempa ? bełkot niestety ...

odpowiedz
Zdzicho - 14.11.2019 / 05:57, *.tpnet.pl

@bb: lejcie po łbach gamoni, ktorzy hymn spiewaja w czapce

odpowiedz
Ali - 12.11.2019 / 08:14, *.249.78

Zabrakło świec dymnych, czerwonych w górnej lewej części i zielonych w dolnej prawej patrząc na Żyletę od strony południowej. Dym nadał by oprawie wyrazu, bo tak to wyszło średnio bym powiedział.

odpowiedz