Aleksandar Vuković, Stanisław Czerczesow z żoną i Krzysztof Dowhań - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Czerczesow: Vuković wszystko mi wytłumaczył

Woytek, źródło: polsatsport.pl

Roman Kołtoń przeprowadził wywiad ze Stanisławem Czerczesowem na antenie Polsatu Sport, w którym Rosjanin wypowiedział się na temat początków swojej pracy w stołecznym klubie i pomocy, którą otrzymał od osób pracujących wówczas w klubie.

- Okres w Legii był bardzo trudny, ale zarazem interesujący. W momencie, kiedy przyszedłem do Legii, ważne było, kto jest wokół mnie. Piłka nozna jest specyficzna. Możesz znać historię klubu, ale tak naprawdę musisz poznać jego mentalność - nie tylko polskich zawodników, ale całej drużyny. W Warszawie jedno się zgadzało: Legia w sercu była mistrzem i ja też. To było dla mnie najważniejsze. Poza tym miałem przy sobie bardzo doświadczonych ludzi. W moim sztabie był Adam Mieszkowski, nasz tłumacz, Michał Żewłakow i Dominik Ebebenge, którzy znali polską piłkę od środka. To oni mi wytłumaczyli, o co chodzi w tym projekcie. Dużą rolę odgrywał też Aleksandar Vuković, obecny trener drużyny. Najpierw zawsze pytam o sytuację w klubie. Kiedy poznam detale zespołu, jestem w stanie postawić odpowiednią diagnozę i podjąć kroki. Vuković mi wszystko wytłumaczył, przez co było mi łatwiej poukładać skład i dobrze prowadzić drużynę. Myślę, że to było najważniejsze, ponieważ kiedy przejmuję zespół, to szybko robię zmiany i transfery. Każdy ma swoje zdanie w sztabie: główny trener, asystent, ale dzięki tym ludziom postawiłem Legię "na nogi" - powiedział Czerczesow.

- Vuković był wystarczająco długo w Legii, by wiedzieć, o co chodzi w tym klubie. Dla niego to nie jest nowa sytuacja. Legia miała być mistrzem i on doskonale to wiedział, wciąż o tym wie. Mam nadzieję, że uda mu się odzyskać tytuł, życzę mu powodzenia, bo jesteśmy w kontakcie. Często mnie pytano, kto mógłby poprowadzić Legię. Uważałem, że "Vuko" jest jednym z tych, który mógłby to zrobić. Sądzę też, że Piotr Nowak byłby dobrym wyborem. Znam jeszcze kilku, którzy daliby sobie radę, ale Vuković był w grupie potencjalnych kandydatów - dodał trener reprezentacji Rosji.


Vuković o Czerczesowie:
- Czerczesow ma coś takiego i wie kto jest jakim człowiekiem i komu może ufać. Bardzo żałowałem jego odejścia. Najwięcej nauczyłem się w sferze podejścia do zawodników i ich traktowania w sposób sprawiedliwy. Nie można sobie wymarzyć większego mentora.

- Stanisław wychodził z jednego prawidłowego założenia - musisz po prostu pokochać to, co masz. Pokochać tę drużynę, skupić się na nich, trenować i zrobić lepszymi. Jeśli myślisz tylko o wymianie pięciu zawodników na kolejnych pięciu, to wtedy jesteś menedżerem piłkarskim, a nie trenerem. Trenerem jest człowiek, który przede wszystkim chce pracować z ludźmi, chce ich rozwijać i wykorzystywać ich potencjał. Na tym najbardziej polega praca trenera. I on to świetnie robił. To jest człowiek, który nieprzypadkowo osiąga sukces z Rosją i to idąc trudną drogą. Początku nie miał łatwego i teraz zbiera owoce. Drużyna Rosji wygląda znakomicie. Nie dziwi mnie to i nie zaskakuje, tylko cieszy. W klubie z tęsknotą o nim mówimy. Ja sam rozpowiadam jego anegdoty młodszym trenerom, bo są bardzo przydatne.

- W mojej ocenie - a obserwowałem to z bliska - Czerczesow był po prostu tak bardzo mocną osobowością, że było to wielkim atutem, ale mogło być też drobnym problemem. Miałem wrażenie, że on jest tak mocny, że każdy czuje tę moc - nawet sami właściciele klubu. W moim odczuciu to miało największy wpływ, że był trener, który jest ponad wszystkich i tylko Putin jest nad nim . To sprawiło, że trzeba było szukać innych rozwiązań. On tak bardzo czuł projekt Legia, że pieniędzy nie stawiał na pierwszym miejscu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

+dodaj komentarz
Sasza - 12.11.2019 / 08:20, *.net.pl

Panie Stanisławie, sto lat!!! Zawsze będę Pana dobrze wspominał bo moim zdaniem wycisnął man maks z tego co wtedy było możliwe, w tamtej sytuacji i z tamtymi zawodnikami. A ci, którzy narzekali i dalej narzekają, że było to w marnym stylu, szukają na siłę dziury w całym. Żałuję, że nie pozwolono Panu kontynuować pracy w Legii i zbudować drużyny od podstaw według własnej koncepcji. Może kiedyś... Szczerze pozdrawiam!

odpowiedz
anty vuko - 11.11.2019 / 14:08, *.vectranet.pl

Trzeba było wytłumaczyć vukoviciowi na czym polega trenerka !!!

odpowiedz
L - 11.11.2019 / 14:51, *.tpnet.pl

@anty vuko: Do lekcji!!! Jutro szkoła...

odpowiedz
WETERAN - 12.11.2019 / 00:42, *.chello.pl

@anty vuko: Kiedy czytam takie gówniarskie dowcipasy, jestem przekonany, że ich autorem jest szczyl, który sam niczego nie osiagnął. I nie osiągnie, bo taki jest los przemądrzałych nieudaczników.

odpowiedz
KowaL - 11.11.2019 / 12:53, *.vectranet.pl

Czyli Vuko to pomazaniec po Stasiu! Brawo!

odpowiedz
Kibic - 11.11.2019 / 12:41, *.net.pl

Wielu trenowało Legię, nie wielu dało radę, ale Czerczesow dał radę. Byl

odpowiedz
Klx - 11.11.2019 / 10:16, *.02.net

Stasiu wróć

odpowiedz
Ćwiartka - 11.11.2019 / 08:25, *.play-internet.pl

Tak Stasiu wróć . Lm czeka z Tobą ma to sens

odpowiedz
BL - 11.11.2019 / 08:22, *.interpc.pl

Będę powtarzał do końca: STANISŁAW WRÓĆ!

odpowiedz
Ćwiartka - 10.11.2019 / 22:32, *.play-internet.pl

L
Chyba z tobą

odpowiedz
L. W. 1916 - 10.11.2019 / 20:59, *.chello.pl

Stasiu ty jesteś wielkim człowiekiem i trenerem byłeś zawsze z Legia i wiedziałeś jak ją poprowadzić do Mistrzostwa i miałeś koncepcje na Ligę Mistrzów.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo sukcesów L.W. 1916

odpowiedz
Elquatro - 10.11.2019 / 20:55, *.chello.pl

Fajnie jakby Stachu wpadl na Zylete, z przemycona cwiartka czystej, i zarzucił przez mikrofon, jazda z ku.wami!!! Albo jak Boruc, w naszym sektorze na wyjezdzie w LE na stadionie lokomotiwu, gdy klepniemy ta laleczke beja krychowiaka 6-0, za rok

odpowiedz
geds - 10.11.2019 / 21:16, *.chello.pl

@Elquatro:
niby dlaczego miałby zrobić z siebie mendę bez szacunku dla innych ludzi?

ludzie cenią go właśnie za to że nie jest takim opisanym przez ciebie ćwokiem

odpowiedz
L - 10.11.2019 / 21:31, *.119.30

@Elquatro: Czerczesow nie pije

odpowiedz
wieloletni kibic i fan - 10.11.2019 / 20:07, *.vectranet.pl

dotarło coś do niego, poszli, dziekuju...

odpowiedz
Elmone - 10.11.2019 / 19:28, *.203.111

Stasiu wróć!!!

odpowiedz
Florek - 10.11.2019 / 18:44, *.t-mobile.pl

Oo to dobre ,heee .

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.