Biblioteka legionisty: Mundial pod koszem

Książka "Mundial pod koszem" wydana została przed startem koszykarskiej reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Chinach, gdzie Polacy prowadzeni przez Mike'a Taylora osiągnęli niespodziewany sukces. Na łamach książki Łukasza Ceglińskiego poznajemy zawodników tworzących tę reprezentację, która wywalczyła awans na Mundial w 2019 roku. Przedstawione zostały również losy kadry Polski, która po raz pierwszy i przez lata jedyny, startowała na Mistrzostwach Świata w roku 1967 w Urugwaju.

W kadrze, które w Montevideo zajęła piąte miejsce było dwóch zawodników Legii - Janusz Wichowski, który jeszcze w tym samym roku zakończył reprezentacyjną karierę, a takze Włodzimierz Trams. Z książki dowiadujemy się m.in. dlaczego Mistrzostwa Świata w Urugwaju przeniesiono z roku 1966 na rok kolejny. A także dlaczego turniej został zapamiętany jako lodowe mistrzostwa. Otóż Cilindro Municipal w Montevideo, mogąca wówczas pomieścić 18 tysięcy widzów, nie miała centralnego ogrzewania. "Mecze odbywały się w bardzo niskiej temperaturze, która dochodziła nawet do minus 5 stopni. Gdy przyszło do rozgrywania rundy finałowej, pogoda jeszcze się pogorszyła" - czytamy.

Z książki dowiedzieć się można między innymi, że swego czasu do Legii mógł trafić jeden z najlepszych polskich podkoszowych dawnych lat, Mieczysław Łopatka. "Mogłem pojechać do Warszawy, bo wiedziałem, że Legia też się o mnie starała, albo do Śląska. Lepsze kontakty miałem z zawodnikami tego drugiego klubu, więc wsiadłem w pociąg i udałem się do Wrocławia" - wspomina Łopatka. Po latach, na początku XXI wieku, w koszykarskiej Legii zagrał natomiast Mirosław Łopatka.

Oprócz wspomnień nt. zawodników z lat 60., wiele miejsca poświęcono kadrowiczom Mike'a Taylora, którzy we wrześniu sprawili olbrzymią niespodziankę, pokonując na Mundialu reprezentacje Chin oraz Rosji.

Tytuł: Mundial pod koszem
Autor: Łukasz Cegliński
Wydawnictwo: MC Media