fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton

Słowo na niedzielę: Głód

Qbas

Legia pozyskała Cholewiaka i Pyrdoła. Przy stracie Niezgody, takie transfery wywołują u kibiców dużą irytację. Niezrozumiałą, bo przecież był już czas przyzwyczaić się obniżania jakości w Legii. A tym, którzy tego jeszcze nie zrobili, szczerze polecam nadrobić zaległości w tym aspekcie.

Trzy lata temu Legia, po zajęciu 3. miejsca w grupie Ligi Mistrzów, szykowała się do meczów w 1/16 finału Ligi Europy z Ajaxem. Od tamtej pory w Europie rozegrała jeden dwumecz z rywalem o znanej marce (przegrane el. LE z Rangers), a zwykle odpadała w przedbiegach z nieznanymi zespołami. W klubie zaś zmieniło się niemal wszystko. Przeszliśmy drogę od kilkunastu milionów zysku po 155 mln zadłużenia. Efekty widać na wszystkich możliwych polach – od pozyskiwania coraz tańszych (czyt. słabszych zawodników, wśród których na szczęście trafiają się takie okazje jak Wszołek), przez niskonakładowe akcje marketingowe i rocznicowe, po wybór i jakość produktów w klubowym sklepie.

Wpływ na tę sytuację ma kilka czynników: szaleńcza polityka finansowa i sportowa, zwłaszcza w dwóch pierwszych latach rządów samodzielnego właściciela i nowego prezesa, brak inwestora i (co jest zarówno skutkiem, jak i przyczyną) awansów do rozgrywek grupowych europejskich pucharów. W wielu tekstach o tym pisałem, sygnalizowałem i się zżymałem, zwłaszcza, że wielu kibiców ślepo ufało w zapewnienia i plany prezesów. Niestety, wszystko szybko weryfikowały fatalne wyniki - kolejne klęski w eliminacjach europejskich pucharów, aż wreszcie utrata mistrzostwa - oraz rewolucje personalne w składzie, sztabie sportowym i w kadrze zarządzającej.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że p. Mioduski cofnął klub w rozwoju na wielu polach i z aspirującego średniaka miękko weszliśmy w buty europejskiego słabiaka bez perspektyw. Co bowiem przed nami? Jaki jest pomysł na Legię? Hodowanie młodych piłkarzy i sprzedawanie ich, by z tych pieniędzy spłacać dług? Ściągać zawodników pokroju Gwilii, Luquinhasa i teraz Cholewiaka, którzy albo w ogóle w pucharach nie grali, albo zostali przez nie negatywnie zweryfikowani?

Patrząc na to, co się wydarzyło w klubie, nie sposób uwierzyć, że coś miałoby się w tym zakresie poprawić. Brakuje ku temu racjonalnych przesłanek. Trzeba więc przyjąć rzeczywistość, choć nie bezrefleksyjnie, jaką ona jest. Wspierać Legię, dopingować ją do, nawet małych, sukcesów i zaakceptować, że o grze w pucharach nie mamy co marzyć, z czym, jak się wydaje, nawet pogodzili się i w klubie. W mojej ocenie nadeszła więc pora, by przestać się nadmiernie zżymać. Bo ile można? Trzeba przeczekać i ściskać kciuki za sukcesy na krajowym podwórku. "Splendid isolation".

Nie jest to zresztą nowa sytuacja. Wystarczy sięgnąć pamięcią 10-13 lat wstecz i przypomnieć sobie rządy ITI. Oni również raz wykonywali kompulsywne ruchy transferowe, szastając pieniędzmi (m. in. Grzelak, Iwański, Arruabarena, „truskawkowy zaciąg”), by potem podwijać ogon pod siebie i dziadować Ostrowskim, Rockim i zagranicznymi anonimami. Potem jednak już poszło, zdobywaliśmy seryjnie mistrzostwa, regularnie graliśmy w fazach grupowych europejskich pucharów.

Jest oczywiście jedna różnica – wtedy Wisła była potęgą i długo nie mogliśmy zdobyć mistrzostwa Polski, a sukces w lidze był dla nas spełnieniem marzeń. Obecnie natomiast nie mamy w lidze elektryzującego rywala, a co najwyżej sezonowe efemerydy i walczymy głównie sami ze sobą. Jednocześnie jako kibice jesteśmy bardziej rozkapryszeni. Chcemy odzyskać tytuł, ale to nie wystarczy. Tłuste lata 2013-2017, gdy znaleźliśmy swoje miejsce w Europie i dominowaliśmy w lidze, stały się punktem odniesienia. A przecież i wówczas byliśmy nienasyceni, chcieliśmy więcej i więcej.

Dziś jesteśmy kilka pięter niżej, karmieni bajkami o przyszłości i bzdetami o digitalizacji. Od tego się nie najemy, zwłaszcza że głodni chodzimy już od paru lat. A przecież przed nami trudne czasy w europejskich pucharach, również ze względu na reorganizację rozgrywek. Obawiam się więc, że jeszcze długo głód nas nie opuści. Chyba że, jak wspomniałem, zmienimy sposób myślenia i, podobnie jak inne kluby, skupimy się na lidze. Może dzięki temu stanie się wreszcie ciekawsza? Bo że lepsza, to już nie mam nadziei.

Takie 15 mistrzostwo i 20 puchar w tym roku smakowałyby może nie wyśmienicie, ale zupełnie dobrze.

Autor: Jakub Majewski “Qbas”
Twitter: QbasLL
Kątem Oka na FB

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (61)

+dodaj komentarz
Rozsądek - 14.01.2020 / 20:46, *.chello.pl

Hehe nie czytam jak pisał Qbas to na pewno kolejny pojazd po Prezesie ;) Ma moc.

odpowiedz
marruda - 13.01.2020 / 20:10, *.centertel.pl

Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że niektórzy znajdują swoistą rozkosz w opowiadaniu jak się strasznie pogorszyło od LM. Proponuję porozmawiać, w jaki sposób udało się dojść tam gdzie teraz znowu chcielibyśmy być. I próbować powtórzyć. 1. Zwycięstwo ze Spartakiem i od razu b udany występ. Tego trzeba znów. Wygrać z kimś dużo lepszym. Przynajmniej na papierze.

odpowiedz
Yorick - 14.01.2020 / 10:27, *.orange.pl

@marruda:
Powiem więcej. Wcale się po LM nie pogorszyło. Tylko polepszyło. Teraz tylko wystarczy wygrać z kimś lepszym i silniejszym, np. AC Milan - a potem już jakoś pójdzie.

odpowiedz
marruda - 16.01.2020 / 21:08, *.orange.pl

@Yorick: A do tej LM to po prostu weszliśmy z drzwiami...Jak drzelismy prawie do ostatniej minuty czy ta mega potęga z którą graliśmy nam nie strzeli na 2:0... A potem jak równy z równym... 0:6 0:2 1:5 4:8... Tak. Byliśmy 3 lata temu na poziomie LM i w ogole na poziomie Realu M. Bo przecież zremisowalismy. Dla mnie L którą grała że Spartakiem była lepsza od tej z LM. Ta co 'odpadła z Celtikiem też.I nawet ta co odpadła że Steaua...

odpowiedz
Marcin - 13.01.2020 / 18:30, *.28.108

Mnie najbardziej denerwuje jedna sprawa. Sprzedajemy takiego Jarka Niezgodę za 4 mln USD i zamiast albo:
1. spłacić tym część długu;
2. kupić młodego, zdolnego i szybkiego zawodnika

to rozważamy w ogóle jako klub zakup Igora ANGULO lub innego piłkarza, krótko przed lub po trzydziestce. Przecież to jest marnowanie pieniędzy na zawodników, którzy mogą dać tylko krótkotrwały sukces, a w dalszej perspektywie niechybnie na nich się straci.
Kupujmy młodych i dobrych, a do tego kilku doświadczonych i będzie super PAKA.
Zawsze LEGIA !!!

odpowiedz
Yorick - 14.01.2020 / 10:26, *.orange.pl

@Marcin:
Mam jeszcze lepszy plan. Kupić młodego zdolnego doświadczonego błyskotliwego pracowitego zawodnika. A najlepiej trzech. Co sobie będziemy żałować.

odpowiedz
Walus - 14.01.2020 / 14:08, *.t-mobile.pl

@Marcin: witam. Chętnie każdy by widział Polska i Młoda Legie, ale... Przypomnijmy sobie początek tego sezonu. Zespół w przebudowie. Pozbyliśmy się kilku młodych perspektywicznych (Malarz, Rodo, Hama) i już marudzenie z każdej strony. Potem budowanie od nowa drużyny. Jedna czy dwie porażki słaby początek i znowu marudzenie. Młodzi ale musi być od razu sukces.

odpowiedz
kawulok - 13.01.2020 / 18:11, *.centertel.pl

Tym szkodnikiem nie był niejaki Wondzel (poprawnie: Wandzel), jak napisał ktoś na tym forum, tylko Dzyndzel, albo bardziej precyzyjnie - Brandzel

odpowiedz
Wolfik - 13.01.2020 / 17:37, *.mm.pl

O teraźniejszości pisałem nie raz, nie ma sensu sie powtarzać. Zawsze można powspominać jak ówcześni włodarze klubu zabawili się w tzw. "spór właścicielski" zgodnie przewalając ponad 20 mln euro "wypracowane" awansem do LM.
Trafiło się jak ślepej kurze - można się było zabawić. Kolejnego razu nie będzie, w każdym razie nie zanosi się, bym tego dożył.

odpowiedz
Jerz z Potoku' - 14.01.2020 / 19:10, *.chello.pl

@Wolfik:
Szanowny Kolego, po Twoim wpisie (os. zda.) czuję się zobowiązany pożyczyć Tobie i innym średnio starszym legijnym fanom 100. kibicowskich wiosen!
Ponoć cierpliwość zawsze popłaca...
Serdeczności

odpowiedz
Tomek Mokotów - 14.01.2020 / 21:37, *.play-internet.pl

@Wolfik:

Ja po PZP w '91 też myślałem, że jeszcze dlugo przyjdzie czekać. I to samo po LM w '94... a potem były jeszcze 1/8 finałów P.UEFA.

Jeszcze dożyjesz sukcesów, spokojnie :)

odpowiedz
olew - 13.01.2020 / 15:07, *.vectranet.pl

głupota i nienawiść do Legii w parze

odpowiedz
m4 - 13.01.2020 / 14:06, *.51.162

gdzie 500+ dla pilkarzy pytam sie ?? jak ma byc lepiej jak oni koniec z koncem wiaza ledwno...

odpowiedz
Pnk - 13.01.2020 / 13:48, *.centertel.pl

@redakcja : czy znane są jakieś szacunkowe koszty utrzymania akademii? Bo wszyscy liczą hajs za piłkarzy, a zapominają że to trzeba utrzymać.

odpowiedz
Po(L)ubiony - 13.01.2020 / 15:30, *.chello.pl

@Pnk: Ano właśnie. Do kosztów szkolenia, dochodzą koszty kształcenia, utrzymania, opieki lekarskiej, fizjoterapii, ubezpieczenia etc. Kilka lat inwestowania, by potem coś zarobić. Do tego konieczna jest jeszcze atrakcyjna "wystawa" w odwiedzanym miejscu, czyli mocna, grająca w dobrym towarzystwie, pierwsza drużyna. Moim zdaniem, Mioduski nie jest na to gotowy. Poleci raczej metodą Kulczyka: tanio kupi, coś rozpocznie i sprzeda z jakimś zyskiem. Od dawna powtarzam, że jedziemy tą samą drogą, co pyry.

odpowiedz
Tomek c - 13.01.2020 / 13:25, *.t-mobile.pl

A ja uważam że to jest wszystko zaplanowane. Pamiętajmy że idą zmiany w pucharach. Nasz prezes przestał już kalkulować LM, LE tylko wziął sobie na cel 3 puchar który rusza od przyszłego sezonu.
A dlaczego:
1) z racji pieniędzy które tam będą które planowane są na trochę niższym poziomie niż obecnie w LE.
2) dużo mniejsze ryzyko że Legii tam nie będzie gdyż będą słabsze drużyny a co najważniejsze że Legia na 99,9% zawsze będzie rozstawiona.
3) skupić się slabszymi ( tańszymi ) piłkarzami na lidze żeby wygrywać mistrza a w najgorszym przypadku być w trójce.

Kasa nieco niższa niż LE ale na Polskie warunki i tak dobra, częste mistrzostwo, gra w pucharach prawie zawsze w grupie, niższa koszty drużyny, co jakiś czas kilka mln z transferów, pełniejsze trybuny. Plan trochę bez ambicji ale biznesowo mistrzostwo świata.

odpowiedz
Mario - 13.01.2020 / 16:27, *.timplus.net

@Tomek c: Człowieku, takim składem, to w pucharze pasztetowej mogą sobie zagrać. Ha, ha, ha, tak sobie wszystko do przodu zaplanował ? Jedynie co może być prawdą, to on nie liczy na awans w pucharach, tylko handel zawodnikami. To pokazała jesień, gdzie na rozkaz prezesa, wierny wuefista wystawiał Kulenovica, który się zabijał o własne nogi.

odpowiedz
Tomek c - 14.01.2020 / 14:36, *.t-mobile.pl

@Mario: akurat jeżeli chodzi o Kulenovicia to uważam że źle zrobili że go sprzedali. Liczyli że od razu zacznie strzelać i sprzedadzą go za 5 -7 min. Tylko że przez to że spalili chłopaka któremu nie szło, wystawiali go mimo duzej presji klubu i kibiców. Zamiast go przytrzymać to sprzedali go za frytki. A Legia grając tym systrmem potrzebuje właśnie taki typ napastnika. I od razu proszę nie pisać że 19 lat i presja bo na zachodzie grają. Jesteśmy w Polsce i tacy zawodnicy zresztą jak wszędzie mogą nie dać rady głową

odpowiedz
Ziomek69 - 13.01.2020 / 10:30, *.65.135

Niestety w naszej szarej ekstraklasowej rzeczywiści tak musiało się zdarzyć, że skończy się złota era pucharów europejskich. Sponsoring w lidze sponsor generalny ekstraklasy i prawa telewizyjne lecą w dół (pod względem wypłacanych premii dla klubów) podobnie jak frekwencja na stadionach. Do tego dochodzi właściciel, który nie ma pojęcia jak prowadzić klub sportowy. Właściciel, któremu się wydaje, że klub piłkarski prowadzi się jak zwykłą firmę.

odpowiedz
Yorick - 13.01.2020 / 15:00, *.54.57

@Ziomek69:
Właściciel wyznacza wizję rozwoju i strategiczne cele, a środki do ich osiągnięcia dobiera prezes. Właściciel nie musi się znać, ale prezes tak i tu jest nasza główna słabość.

odpowiedz
Po(L)ubiony - 13.01.2020 / 09:25, *.chello.pl

Jak ostatnio donoszą, na debiut Świerczoka w Legii nie ma co liczyć. Ludogorec (podobno) postawił zaporową cenę: 1 mln euro. Nie mamy takiej góry pieniędzy. Może kupić którąś z siatkarek? Po klapie z Turaskami powinna być zniżka. Darek, rozważ to.

odpowiedz
Juri - 13.01.2020 / 07:28, *.inetia.pl

Czemu tyle długu?
Za mało kibiców przychodzi?
Za tanie bilety?
Za drodzy piłkarze?

odpowiedz
jo - 13.01.2020 / 06:25, *.tpnet.pl

Zamiast głód równie dobrze o polityce pudla można użyć smród... Redakcja zapomniała tylko o jednym. W przeciągu miodko lat na tym samym a nawet wyżej są ceny karnetów...

odpowiedz
kibic Legii od zawsze - 13.01.2020 / 00:13, *.chello.pl

Wszystko,co Qbas napisał,to prawda ale rzeczywistość jest taka,jaka jest!Możemy sobie ponarzekać,popsioczyć ale możemy tylko mieć nadzieję,że pan Darek M. wreszcie zrozumiał swoje błędy i ich nie powtórzy! Bo -niestety-właściciel musi sprzedać kilku zawodników ale - mam nadzieję - że zrobi to w rozsądny sposób-za dobra kasę i nie wszystkich na raz! To,że trener Vuko dostał kredyt zaufania od właściciela to dobry prognostyk - chyba DM przestał nerwowo reagować.Obecny skład - nawet bez Niezgody,Cafu - pozwala zdobyć krajowe trofea,może ktoś z młodzieży zabłyśnie,jak Szymański,czy Karbownik !Może pojawią się piłkarze pokroju Wszołka i Luiqunhasa.... A to dałoby nadzieję na awans do rozgrywek grupowych LE a może nawet LM!
Trzeba być optymistą!!!!!

odpowiedz
Yorick - 13.01.2020 / 16:17, *.54.57

@kibic Legii od zawsze:
Pozwoli albo i nie. Sezon temu pytaliśmy po co nam Medeiros, skoro mistrzostwo i bez niego zdobędziemy w cuglach. Legia bez Niezgody na 100% będzie miała kłopot i oby nie wróciła mantra "cały mecz dominowaliśmy, tylko zabrakło skuteczności".
Inna sprawa, że cała reszta stawki jest jeszcze słabsza i to o dwie klasy. Grupa pościgowa pt. Cracovia Pogoń i Śląsk wydaje się jeszcze słabsza niż Lechia i Piast rok temu, a do tego (poza Cracovią) też się osłabiają.

odpowiedz
Prezio - 12.01.2020 / 22:34, *.tpnet.pl

Coś czuje że nasi prezesi w ekstraklapie wyczuli świetny biznes na kopaczach i poziom bedzie coraz gorszy w naszej lidze

odpowiedz
Jerz z Potoku - 12.01.2020 / 21:31, *.chello.pl

Felieton Kol. Jakuba odbieram jako kwintesencję trzyletnich samodzielnych rządów właścicielskich p. Mioduskiego. I tak jak wcześniej napisali, m.in.: @Yorick, @mr dari, @Śródmieście południowe, @floydy i @Rafał - do przedmiotowego tekstu nic dodać, nic ująć oczywiście poza...aprobatą.
Owszem, na plus obecnego włodarza można zaliczyć podejmowanie licznych próby schodzenia z wybujałych kontraktów b. legijnych gwiazdeczek oraz dążenie do osiągnięcia względnej równowagi finansowej. Jednak powtórnego manewru, ponownie obliczonego na tani zysk, tj. sprowadzenia, tzw. zaciągu bałkańskiego (po portugalskim) wraz z dwoma pseudo trenerami już nie sposób logicznie zrozumieć, a tym bardziej racjonalnie ocenić. Tą przysłowiową "powtórką z rozrywki", zafundowaną seniorskiej drużynie Legii i jej kibicom, p. Mioduski zepchnął nasz klub w otchłań futbolowej przeciętności przynajmniej na kilka lat. Ta konstatacja zaboli i to cholernie zaboli nawet średnio ambitnego kibica! A cóż dopiero mają odczuwać Ci fani Legii, którzy nadal pielęgnują w swojej pamięci wspomniane "tłuste lata 2013-17"?
Chcąc jednak znaleźć (wskazać) jakieś konkretne pozytywy w obecnej legijnej rzeczywistości, to z pewnością widoczną poprawę stylu gry i skuteczności podopiecznych trenera Vukovicia. Oczywiście, ten drugi walor może już niebawem lekko się zdezaktualizować.
Pozostaje wierzyć, że prezes dekady - przynajmniej do zakończenia obecnego sezonu - zaniecha dalszego "wyjmowania piłkarskich puzzli" z personalnej układanki tak mozolnie tworzonej przez naszego szkoleniowca. Tym bardziej, że pole manewru w tym względzie nieubłaganie zawęża się...
Kibicowskie serdeczności

odpowiedz
Bamber 140 KG - 12.01.2020 / 21:28, *.chello.pl

Największy ferment w Legii zrobił się jak Lesnodorski ściągnął tego szkodnika Wondzela. Facet wydoił Legie a dodatkowo skłocił dwojke właścicieli i dał noge z kapuchą. Wondzel to najwiekszy szkodnik Legii w ostatnim 10leciu.

odpowiedz
jo - 13.01.2020 / 10:37, *.centertel.pl

@Bamber 140 KG: 100% racji. Nic dodać nic ująć.

odpowiedz
Roma - 12.01.2020 / 20:30, *.domynet.pl

Tak właśnie jest. Co więcej - cały czas pamiętam słowa prezesa, że zdobycie mistrzostwa się nie opłaca. Tak więc o Europie możemy zapomnieć, a i na tym naszym podwórku może być różnie.

odpowiedz
vez - 12.01.2020 / 19:50, *.upc.ch

Jedynym pozytywem prezesa Mioduskiego jest inwestycja w akademie. nie ludzmy sie ale bez tego nawet przy regularnej grze naszego klubu w pucharowych rundach daleko w dlugiej perspektywie i tak bysmy nie zaszli bo predzej czy pozniej staloby sie co juz sie wydarzylo - jakies nietrafione transwery, kolejny ch.....y trener i kolejny zjazd w przecietnosc. Tak to jest jakas alternatywa by znowu sie troche wybic i podniesc poziom gry. pozdro

odpowiedz
Słowo po słowie i ... o/słowie - 12.01.2020 / 19:43, *.t-mobile.pl

Tekst ma przesłanie ktore ma pomóc czytelnikowi i uchować go przed emocjami ktore o ironio kierowały autorem :))) na podsumowanie transferow jest za wczesnie. Okno otwarte. Chlopaki gdyby nie odejscie Kuczarczyka i Adama nie mielibysmy dzis Karbownika. Gdyby nie odejscie Carlitosa Niezgoda mialby dzisiaj 3 gole i kazdy z was by pisał ze trzeba go oddac za darmo:))) nie plakac:)

odpowiedz
Ginka - 12.01.2020 / 23:12, *.chello.pl

@Słowo po słowie i ... o/słowie: ale główne przesłanie tekstu nie dot. transferów. O co Koledze biega? Oczekuję konkretów!

odpowiedz
oLaf - 12.01.2020 / 19:06, *.vectranet.pl

to mnie rozwaliło ; ) " przecież był już czas przyzwyczaić się obniżania jakości w Legii. A tym, którzy tego jeszcze nie zrobili, szczerze polecam nadrobić zaległości w tym aspekcie."

Niestety modus operanti Miodka to "tanio kupić 19-latka, promować go na siłę w Legii kosztem odpadania w el. LE, a potem sprzedać za 2-3 mln Euro żeby załatać dziurę".. : (((

Tak to daleko nie zajedziemy...

odpowiedz
Po(L)ubiony - 12.01.2020 / 18:50, *.chello.pl

Jeszcze chwila i tak jak kibice Leszka, bedziemy pasjonować się walką o górną ósemkę.

odpowiedz
Keny - 14.01.2020 / 14:01, *.230.191

@Po(L)ubiony: My już się pasjonujemy jak kibice "amica wronki", za ile sprzedamy kolejnych zawodników. Nie wiem co jest w tych ludziach że jarają się sprzedażą zawodników. Dla mnie starszego kibica okres 2013-2017 to najlepszy okres w historii Legii. Człowiek emocjonował się wszystkim, nawet czasami ciężko było bilet kupić na mecz. A teraz w tej gównolidze nie możemy nawet odjechać rywalom, a z roku na rok poziom jest coraz niższy. Przykro ale mam nadzieje że w niedalekiej przyszłości przyjdzie normalność i właściciel bardziej będzie skupiał się na sukcesach niż na tabelkach w excelu. pozdrawiam

odpowiedz
Yorick - 12.01.2020 / 15:08, *.orange.pl

Widzi to każdy kto ma oczy. Mioduski jako *właściciel* jest OK i jego wizja co do zasady jest dobra, natomiast jego ekstramalna nieudolność, impulsywność i brak doświadczenia w roli *prezesa* stały się przyczyną upadku klubu. Mioduski chyba nie spodziewał się, że będzie aż tak fatalnym prezesem i że AŻ TYLE spieprzy. Tak jak pisze Qbas, to jest degradacja sportowa, marketingowa, rankingowa - cywylizacyjne cofnięciea w rozwoju co najmniej o dekadę. Tego czasu już nie odzyskamy i ta czarna plama w historii klubu (porażki z Trnavą itd.) na zawsze zostanie już na kartach historii przy nazwisku Mioduskiego. Ale możemy trzymać kciuki, że właściciel wyciągnął wnioski i że będzie tylko lepiej. Prawdą są słowa, że Polska ma jedną z większych gospodarek w Europie i to się prędzej czy później musi przełożyć na bazę fanów, a co za tym idzie osiągnięcia ligi. Obecne ruchy w skali mikro (utrzymanie Vuko; angaż Luqui, Wszołek, Gwilia, a teraz Cholewiak, Pyrdoł) są dobre, tj. wyciągają pewnie blisko maksa z tego, na co pozwala sytuacja - a więc znamionują ogarnięcie i powrót zdrowego rozsądku. Na krajowym podwórku konkurencji nie ma, więc trzymajmy kciuki, żeby takimi dobrymi małymi kroczkami odbudować w tej próżni pozycję lokalnego hegemona, która wyniesie nas przynajmniej do rywalizacji z drugim garniuterm europejskich średniaków.

odpowiedz
mr dari - 12.01.2020 / 15:08, *.orange.pl

Ktoś może powiedzieć: Leśny miał taką politykę na prowadzenie klub, a Mioduski taką. Jedni i drudzy będą przedstawiali swoje argumenty za i przeciw. Myślę jednak, że skupiając się tylko i wyłącznie na samych faktach i osiągnięciach poruszanych w tym artykule, możemy wyrobić sobie przynajmniej z grubsza odpowiednie zdanie. Ja swoje zdanie już sobie wyrobiłem od momentu zmiany prezesa Legii i tego zdania nie zmienię. Cieszy mnie tylko fakt, że po wielu utratach MP na własne życzenie, dane mi było przeżyć naprawdę fajne chwile na przestrzeni lat 2013-2017.
Idźcie, ofiara spełniona.
Amen.

odpowiedz
lucho_83 - 12.01.2020 / 14:37, *.chello.pl

Wróciliśmy do czasów "...jedzmy łyżką, a nie chochlą..."

odpowiedz
oLaf - 12.01.2020 / 19:08, *.vectranet.pl

@lucho_83: korekta: nie "łyżką" a "łyżeczką" to nowy trend, trudno się najeść, w ogóle robota głupiego...

odpowiedz
kostekmatros@gmail.com - 12.01.2020 / 14:30, *.atman.pl

Pięknie piszesz,nie zawsze racjonalnie.Ale spoko.Miej więcej wiary a sukcesy Cię zadziwią.

odpowiedz
XD - 12.01.2020 / 14:04, *.chello.pl

jakie 14ste? 15ste mistrzostwo

odpowiedz
Qalifornia - 12.01.2020 / 13:44, *.orange.pl

Eeee, przesadzasz. Będzie dobrze.

odpowiedz
Zygfryd - 12.01.2020 / 12:28, *.play-internet.pl

Co za wypociny,daj lepiej na msze,a nie do pisania się zabierasz

odpowiedz
Zyga - 12.01.2020 / 17:20, *.chello.pl

@Zygfryd: Napisz coś ty, z przyjemnością poczytamy wirtuoza pióra

odpowiedz
Zygfryd - 12.01.2020 / 17:58, *.play-internet.pl

@Zyga: a co tu pisać takie teksty powinny być umieszczane na żal.pl jest w tym tekście troche prawdy ale generalnie przebija się tęsknota za zbawcą na białym koniu czytaj Boguś tekst równie obiektywny jak komentarze kijka na forum no ale każdy może mieć swoje zdanie,a ty masz takie?

odpowiedz
Rafał - 12.01.2020 / 12:17, *.144.254

Tak jest właśnie,nic dodać nic ując. Bardzo to smutne!

odpowiedz
Leon - 12.01.2020 / 12:01, *.chello.pl

Płacz i ciągłe narzekanie ... każdy by to zrobił lepiej, inaczej ale najlepiej cudzymi zasobami . To tak jak codziennie ktoś by Ci mówił jak masz żyć we własnym domu i jak masz się odżywiać .

odpowiedz
Kreon - 12.01.2020 / 16:17, *.chello.pl

@Leon : A Ty wolałbyś radość i poklepywanie pana prezesa po plecach. Cudzymi zasobami dobre. Chyba nie masz na myśli zasobów pana prezesa, bo z nich nawet złotówka nie popłynęła i nie popłynie.

odpowiedz
Kujawiak - 12.01.2020 / 17:08, *.plus.pl

@Leon : Nie no, pewnie - zobacz sobie lata prezesury BL i porównaj z "osiągnięciami" Mioduskiego.

odpowiedz
Kalbar - 12.01.2020 / 20:43, *.t-mobile.pl

@Leon : Chodzi on to że z dobrze funkcjonującego klubu staliśmy się ligowym sredniakiem co zawdzięczamy TYLKO I WYŁĄCZNIE OBECNEMU WŁAŚCICIELOWI PREZESOWI! Rozmontowane zostało dosłownie wszystko co funkcjonowało od drużyny po administrację skauting i marketing. Jeżeli Mioduski chciał się uczyć zarządzania klubem to mógł sobie Zawiszę kupić i tam się bawić ,A nie ośmieszać Legii i jej kibiców swoimi dzialaniami i wypowiedziami.

odpowiedz
Śródmieście południowe - 12.01.2020 / 11:21, *.chello.pl

W samo sedno. Odpowiednie dać rzeczy słowo. Należy się modlić o to, że pasożyt Legii odsprzeda komuś klub, ale czy znajdzie się chętny, po prawie 3 latach rządów tej miernoty.

odpowiedz
Uszy - 12.01.2020 / 11:03, *.centertel.pl

Ciekawy artykół pozdro RR

odpowiedz
Marian - 12.01.2020 / 17:02, *.t-mobile.pl

@Uszy: u otwarte

odpowiedz
Elquatro - 13.01.2020 / 07:24, *.chello.pl

@Marian : wlasnie ze zamkniete

odpowiedz
Mateusz - 12.01.2020 / 10:57, *.232.159

15 ste Mistrzostwo jak cos

odpowiedz
Alan - 12.01.2020 / 10:51, *.t-mobile.pl

By była jasność nie jestem fanem obecnego Prezesa ale doceniam to co jest teraz bo może być gorzej jak w latach wcześniejszych gdy MP dla kibica Legii to naprawę było wydarzenie a nie norma tak jak jest teraz więc przypomnę tylko ze autor wspomina o tłustych latach 2013-2017 a Pan Dariusz Mioduski od 2012 jest w Legii a od 2014 jest jej właścicielem resztę niech każdy sam sobie odpowie.

odpowiedz
floydy - 12.01.2020 / 10:50, *.chello.pl

No i co po tym mistrzostwie i pucharze oprócz kolejnego numerka na klubowym autobusie i melanżu na Starówce? Zawsze traktowałem sukces w lidze jako trampolinę do pucharów, całe te „niezapomniane super mecze” z Jagiellonia czy górnikiem miały dać możliwość rywalizacji w Europie. Widać to po frekwencji na meczach, udało nam się zapełnić stadion tylko z Rangers, żaden z meczów decydujących o mistrzostwie na to nie pozwolił. Udusimy się w tej beznadziejnej lidze, zreszta gdyby nie Nieznani Sprawcy to na meczach nie byłoby nawet deucyfrowej liczby widzów.

odpowiedz
Peter - 12.01.2020 / 15:57, *.vectranet.pl

@floydy: A mnie zawsze bardziej elektryzowały pojedynki o MP z Widzewem, Wisłą czy Lechem niż super-mecze w Europie, gdzie odsetek pikników na trybunach był znacznie większy niż podczas spotkań ligowych.

odpowiedz
floyd - 12.01.2020 / 18:17, *.t-mobile.pl

@Peter: i co, dalej się bardziej ekscytujesz? Meczami z beznadziejnym Lechem, bankrutem Wisłą, ledwo żywym Górnikiem, zdechłym Ruchem czy Widzewem? Liga jest dramatycznie słaba i jedynym powiewem jakości i niecodziennym emocji sa właśnie puchary, anie sztucznie pompowanie idiotycznego pomysłu esa 37 gdzie kiedy w rundzie finałowej po raz trzeci gramy z tym samym zespołem, chce mi się wymiotować.

odpowiedz
Gabro - 12.01.2020 / 10:23, *.chello.pl

15-te

odpowiedz