REKLAMA

Biblioteka legionisty: Miasto noży

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Na naszym rynku ukazuje się naprawdę bardzo niewiele książek związanych z tematyką kibicowską. Jedną z nielicznych, która w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku pojawiła się w wybranych księgarniach, jest książka traktująca o środowisku krakowskim, o dość dobrze oddającym tamtejsze zwyczaje tytule - "Miasto noży". Jej autorem jest kibic Cracovii, Wojciech Mucha, który w latach 2003-11 był gniazdowym na stadionie "Pasów".

Całość przedstawiona jest w formie fikcji literackiej. O czym traktuje książka? To historia kibiców, którzy przygotowują się do derbowego spotkania Cracovia - Wisła. Autor przedstawia nam szczegółowo kibiców obu rywalizujących ze sobą krakowskich klubów, których drogi przecinają się każdego dnia. Nastolatkowie zmagają się z codziennymi problemami - aresztem domowym za zbyt późne powroty do domu czy przeszukaniami na mieście ze strony policji. Są też regularne akcje na mieście - jedni "dojeżdżają" drugich, za co niebawem należy spodziewać się odwetu. Jak to w krakowskich klimatach bywa, mało która z "akcji" odbywa się honorowo, a efektem tego są trupy. Całość oczywiście została zmyślona, ale można podejrzewać, że doświadczenie autora było inspirowane doświadczeniami własnymi bądź najbliższych znajomych.

Na derbowy charytatywny mecz kibice przygotowują oprawy, szykują się również zaprzyjaźnione z Wisłą oraz Cracovią ekipy, a mobilizację widać także wśród mundurowych. Zdradzić możemy, że w książce znalazł się mały wątek związany z kibicami Legii - przy okazji podróży Arki i Polonii na mecz do Krakowa, ale o efektach książkowych zmagań pisać nie będziemy. Aby fabuła była bardziej pokręcona, autor wplata zauroczenie jednego z szefów grupy kibicowskiej młodą dziennikarką, która to ma ważny wpływ na losy głównego bohatera.

Książka bardzo mocno przypomina wydaną przez 10. laty przez Michała Buczaka "Krew na stadionach". Oczywiście inni są jej bohaterowie, inne miejsce akcji, ale czyta się ją bardzo podobnie.

Tytuł: Miasto noży
Autor: Wojciech Mucha
Wydawnictwo: Cień Kształtu
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 420

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

+dodaj komentarz
Plaskacz - 12.02.2020 / 16:47, *.chello.pl

A to TEN Wojciech Mucha. Poznałem go w zupełnie innych okolicznościach haha. Tyle lat znajomości. Refleks szachisty xD

odpowiedz
Plaskacz - 22.01.2020 / 12:12, *.chello.pl

Kapitalna oprawa graficzna. To stylizowanie na vhs oddaje ducha czasów.

odpowiedz
Elquatro - 22.01.2020 / 18:29, *.chello.pl

@Plaskacz: ah te niemieckie pornosy

odpowiedz
Plaskacz - 24.01.2020 / 14:27, *.chello.pl

@Elquatro: Teresa Orlowsky z Różaka :)

odpowiedz
News⚽️Legia - 21.01.2020 / 17:15, *.02.net

Pułki sie uginajá...a kiedy jakiś film fabularny o kibicach...

odpowiedz
:) - 21.01.2020 / 20:47, *.chello.pl

@News⚽️Legia: nakręć jak kibicujesz z kolegami na oddziale to będzie

odpowiedz
Hg - 21.01.2020 / 22:06, *.chello.pl

@:) : tytuł "Ucieczka z Sobieskiego "

odpowiedz
Alan - 21.01.2020 / 14:16, *.t-mobile.pl

Dajcie spokój z tym honorem i zasadami ten kto choć trochę zna pewne klimaty ten dobrze wie ze to zwykle slogany zresztą nie ma ekipy powtórzę jeszcze raz NIE MA EKIPY której nie można choć 1 zarzucić krzywej akcji czy zachowania każdy ma coś na sumieniu zresztą wystarczy popatrzeć w kroniki kryminalne i to czym się zajmują bojówki różnych klubów .

odpowiedz
Bródno - 21.01.2020 / 15:45, *.chello.pl

@Alan: wy na konfidenckiej to na pewno żadnego honoru nie macie...

odpowiedz
B77 - 21.01.2020 / 17:59, *.a1.net

@Alan: co innego krzywe akcje, a co innego ucięcie komuś ręki czy kosa w brzuch

odpowiedz
Elquatro - 21.01.2020 / 12:12, *.chello.pl

Kto nie czyta ten donosi

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.