fot. Marcin Banaszkiewicz
REKLAMA

Felieton

Słowo na niedzielę: Wrażenie

Qbas, źródło: Legionisci.com

Przedłużająca się saga sprzedaży najlepszego strzelca Legii w sezonie 2019/20, zmieniła się niestety w prawdziwą telenowelę. A to wszystko było dobrze, by potem zaczęły się problemy, nastąpiło ich spiętrzenie, aż wreszcie kumulacja. W efekcie widoki na happy end zostały zasnute mgłą.

Zacznę jednak sprawy niejako pobocznej. Legia kolejny raz sprzedaje swego najlepszego strzelca za kwotę mniejszą niż 5 mln euro. Nie wnikając w szczegóły, to fakty są takie, że w ciągu trzech lat sprzedaliśmy czterech napastników, którzy razem zdobyli dla drużyny 129 bramek. I właściwie za każdym razem kibice przyjmowali to ze zrozumieniem: a, bo to tylko kontuzjogenny Niezgoda, a, bo Nikolić nie strzela w Lidze Mistrzów, a, bo Prijović ciągle zmienia kluby, a zresztą za takie pieniądze, to na pewno pozyskamy świetnego następcę. No i jakoś nigdy nie pozyskujemy.

Idę więc o zakład, że nowy napastnik, o ile taki w ogóle zimą przyjdzie, bo bez problemu potrafię sobie wyobrazić sytuację, że jednak nie, nie strzeli wiosną więcej niż 8 goli w obu rozgrywkach. By wyrobić sobie takie zdanie wystarczy spojrzeć na historię zimowych transferów do Legii. Ostatnim atakującym, który regularnie trafiał w rundzie rewanżowej do siatki był Piotr Włodarczyk w 2004 r. Nie mam więc złudzeń, że Niezgodę będzie trudno zastąpić, choć będąc na miejscu prezesa też bym go teraz, gdy jest na topie, sprzedał. Zwłaszcza, że to piłkarz, jak się okazało, nie tylko z problemami z kręgosłupem, ale i z sercem.

Przejście Niezgody do Portland przedłużało się w czasie. Amerykańscy i polscy dziennikarze przekazywali informacje serwowane im przez kluby o problemach administracyjnych, m. in. z pozwoleniem na pracę. Może to nawet była i prawda, bo piłkarz obecnie niezdolny do uprawiania sportu mógł mieć kłopot z jego uzyskaniem. Mówiąc jednak poważnie, nie sposób było w to uwierzyć, zważywszy na kartę z historią choroby Jarosława, a także na wcześniejsze transfery Polaków za ocean, które odbywały się bez większych turbulencji. Wątpliwości dodały wypowiedzi dyrektora generalnego Portland Timbers, który wskazywał na trwające badania lekarskie i trwające negocjacje. Bomba wybuchła w piątek, gdy dziennikarz Sport.pl Tomasz Włodarczyk poinformował, że zawodnik przejdzie w USA ponowną ablację serca.

Niezgodzie ablację robiono już latem 2018 r. Informowano wówczas, że w 95% przypadków jest to skuteczny zabieg, wyłączający dalsze problemy z sercem. Okazało się jednak, że Jarosław znalazł się w 5% pechowców. Dziwnym zbiegiem okoliczności sprawa wyszła podczas testów przed transferem do nowego klubu. Czy wobec tego Legia nie prowadziła regularnych badań piłkarza, czy też może były one niedostatecznie precyzyjne (casus Novikovasa)? A może klub już wcześniej wiedział o nawrocie problemów z sercem Niezgody?

Jakby jednak nie było, konieczność przeprowadzenia zabiegu stawia Legię w bardzo trudnej sytuacji. Portland bowiem, ze zrozumiałych względów, wstrzymuje finalizację transferu, czekając na wyniki zabiegu i prognozy lekarzy, choć podobno bardzo chcą pozyskać zawodnika. Dyrektor sportowy Radosław Kucharski zaś uzależnił pozyskanie nowego atakującego od sprzedaży Niezgody. Czas ucieka, a wraz z jego upływem maleją szanse na pozyskanie kogoś wartościowego, choć mam nadzieję, że Kucharski, zgodnie z obietnicami, jest już dogadany z nowym atakującym. Co jednak jeśli Amerykanie odstąpią od transferu?

Plan był prosty, a przy tym sensowny: sprzedajemy Niezgodę, pieniądze w większości idą na długi, a część przeznaczamy na nowego napastnika. Pojawiły się jednak komplikacje. Zdrowotne, biznesowe i sportowe. Czy były do uniknięcia? Możliwe i chciałbym wierzyć, że nie. Ale czy bylibyśmy zaskoczeni, gdyby Amerykanie odnieśli wrażenie, że w podczas transakcji nie zostali potraktowani do końca fair?

P.S. Jarek, dużo zdrowia! Trzymaj się!

Autor: Jakub Majewski “Qbas”
Twitter: QbasLL
Kątem Oka na FB

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

+dodaj komentarz
Nie pisz głupot - 27.01.2020 / 03:25, *.optonline.net

Napiszę tak, jeden z najgorszych felietonów, kompletnie bez sensu. Gdyby Amerykanie Jarka nie chcieli, to już dawno byłby na zgrupowaniu w Belek.
To o napastnikach przemilczę....

odpowiedz
oLaf - 26.01.2020 / 21:56, *.vectranet.pl

to jeszcze nic, nie wiem czy Miodek już sobie nie odpuścił el. LE/LM i tak naprawdę to chce nam tu zrobić "fermę kurczaków": kupić b. tanio młodego, podchodować (wystawiać w 1 rundzie) i następnie sprzedać po 2-4 mln Euro i ... na przeżycie będzie : (

... i tak w kółko po 3-ch co rundę.

odpowiedz
Wiedza - 26.01.2020 / 21:12, *.55.37

Mój brat miał taki zabieg. Jak rozmawiał z ludźmi na oddziale to dowiedział się, że można mieć kilka takich zabiegów co jakiś czas. Nie jest to wycięcie wyrostka robaczkowego. Raz i po sprawie.

odpowiedz
Jerz z Potoku - 26.01.2020 / 20:22, *.chello.pl

Na tą chwilę "wrażenie" z wciąż niedopiętego transferu - moim zdaniem - jest fatalne.
W tym trwającym, kilkanaście dni zamieszaniu, szczerze trzymam kciuki za:
- pomyślnie przeprowadzoną operację/zabieg w USA, albowiem zdrowie piłkarza powinno być najważniejsze;
- sfinalizowanie długo oczekiwanej transakcji, co umożliwiłoby legijnym decydentom na skuteczne pozyskanie (określenie życzeniowe) nowego napastnika i wreszcie
- pozytywne "zweryfikowanie" jakości świadczonych usług przez klubową komórkę medyczną. Wbrew pozorom, ten ostatni czynnik może mieć niebagatelne znaczenie już w niedalekiej przyszłości, przy kolejnych próbach transferowych naszych zawodników do MLS lub innych renomowanych lig. Jeżeli został popełniony, tzw. błąd w sztuce (mniemam, że lekarskiej), to jego skutki mogą niechybnie odcisnąć piętno na obecnym klubowym wizerunku. Ale obym się mylił.
Ps.: Autor przedmiotowego felietonu sformułował między wierszami pytanie, o być może kapitalnym znaczeniu, cyt.: "Co jednak jeśli Amerykanie odstąpią od transferu?" No właśnie...
Serdeczności

odpowiedz
Arek - 26.01.2020 / 14:51, *.tpnet.pl

W takim razie, dawać Włodara:) A serio to, dużo zdrowia Jarosławie!

odpowiedz
Mariusz Wąziutko - 26.01.2020 / 11:26, *.chello.pl

Jak widać każdy Jarosław ma jakiś defekt

odpowiedz
Ginka - 26.01.2020 / 19:00, *.chello.pl

@Mariusz Wąziutko: O, to, to!

odpowiedz
Cichy - 26.01.2020 / 11:04, *.jmdi.pl

Wykryli. Czyli w trakcie rundy u nas by wykryli i Niezgoda i tak by nie mogl grac....

odpowiedz
tomiacab - 26.01.2020 / 09:48, *.virginm.net

"w 95% przypadków jest to skuteczny zabieg, wyłączający dalsze problemy z sercem." - teraz Novikovas wali po majtach, bo pewnie miał zabieg robiony w tym samym miejscu co Jarek.

odpowiedz
Rado - 26.01.2020 / 19:45, *.com.pl

@tomiacab: Novikovas tez zalicza się do tych 5% wcześniej gdy grał w Niemczech również przechodził zabieg ablacji

odpowiedz
Gość - 26.01.2020 / 08:38, *.plus.pl

Komedia z tym transferem. Znów dajemy robić z siebie frajera. Oddaliśmy najlepszego zawodnika na cały okres przygotowawczy za ocean. Wciąż nie wiadomo czy będzie czy nie będzie, a następcy nie możemy pozyskać. Toż to amatorka i śmiech na sali. Ręce opadają.

odpowiedz
jadowski - 26.01.2020 / 09:45, *.btcentralplus.com

@Gość: ależ Cię to kręci i jak fajnie pisze się Tobie takie gnioty, karm się tą żółcią dalej, sącz ten jad tylko się tym udław !

odpowiedz
WETERAN - 26.01.2020 / 13:04, *.chello.pl

@Gość: No, geniusz jesteś! Najlepszy sprzedawca marchwi w powiecie.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.