Arvydas Novikovas - fot. Marcin Banaszkiewicz
REKLAMA

Pod lupą LL! - Arvydas Novikovas

Kamil Dumała, źródło: Legionisci.com

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy na w meczu z ŁKS-em na lewym skrzydle zobaczymy Arvydasa Novikovasa, czy nowego zawodnika Legii Mateusza Cholewiaka. Trener Aleksandar Vuković ostatecznie w wyjściowym składzie postawił na Litwina. Postanowiliśmy przyjrzeć się występowi byłemu graczowi Jagiellonii Białystok.

Początek nie należał do najlepszych w wykonaniu skrzydłowego. W 4. minucie wszedł w niepotrzebny drybling w polu karnym rywali i w efekcie stracił piłkę, zamiast dośrodkować ją do czekających partnerów. Arvydas stoczył siedemnaście pojedynków z rywalami i wygrał w dziewięciu z nich. Nie był to jednak najlepszy gracz w Legii pod względem skuteczności wygranych starć, na pierwszym miejscu uplasował się Domagoj Antolić z 77% skuteczności, a tuż za nim Michał Karbownik (76%).

W powietrzu Litwin stoczył trzy pojedynki i nie przegrał ani jednego, podobnie jak wspomniany Antolić. Na ziemi już było gorzej, gdyż czternaście pojedynków i tylko sześć wygranych. Obok Igora Lewczuka to jeden z najgorszych wyników całego zespołu. Podobnie sześć pojedynków wygrał Paweł Wszołek i Luquinhas. Często holował piłkę i wdawał się w bezsensowne dryblingi. Próbował tylko raz odebrać piłkę rywalowi i zrobił to skutecznie, jednak raz próbował tylko jeden zawodnik Legii, a był nim Mateusz Cholewiak, który na boisku przebywał tylko czternaście minut. Novikovas siedmiokrotnie stracił piłkę na rzecz rywala, najwięcej w zespole zrobił to Marko Vesović (10 razy), tuż za nim José Kanté (8 razy) i Novikovas wraz z Karbownikiem po siedem razy.

Skrzydłowy starał się robić zamęt w szeregach ŁKS-u, jednak nie wiele z tego wychodziło. Wielokrotnie podejmował złe decyzje, często zwlekał z podaniem do kolegów, „pchając” się tam, gdzie było dwóch zawodników rywali. We fragmentach meczu, gdzie szybciej powinien zagrywać do partnerów, zwlekał z podaniem i odwrotnie, gdzie powinien przytrzymać futbolówkę, to starał się szybko odgrywać. Przykładem może być sytuacja z 56 minuty, kiedy otrzymał w polu karnym podanie od Wszołka i znajdował się w trudnym położeniu, próbował zagrywać piętą do kolegi z drużyny, ale piłkę przejęli zawodnicy z Łodzi bądź ta z 16 minuty. Wtedy Litwin znajdował się z prawej strony pola karnego i zamiast trochę podciąć piłkę przy dośrodkowaniu, postanowił zagrać po ziemi, nie stwarzając zagrożenia pod bramką rywali.

Oczywiście nie wszystko było złe w wykonaniu Novikovasa. Skrzydłowy najczęściej z drużyny był faulowany, wywalczając trzy rzuty wolne. Na początku meczu celnie dośrodkowywał z rzutu wolnego na głowę Kanté i tylko skuteczna parada Arkadiusza Malarza uchroniła gości przed utratą bramki. Tuż przed przerwą skutecznie wrócił się do defensywy, blokując młodego zawodnika ŁKS-u i przerywając groźną akcję rywali. Natomiast w 45. minucie uderzył sprzed pola karnego, piłkę przed siebie wypluł Arkadiusz Malarz, z dobitką ruszał już Kanté, ale został wyprzedzony przez Morosa Gracię.

Nie był to udany występ Arvydasa Novikovasa. Z pewnością wymagać możemy od niego o wiele więcej. Pamiętamy, jego mecze w barwach Jagiellonii i mamy wrażenie, że nie wykorzystuje swoich wszystkich atutów. Gra drużynowa, a nie pod siebie przyniesie wiele korzyści skrzydłowemu, jak i całej Legii. Warto pamiętać, że konkurencja nie śpi. Maciej Rosołek, który zmienił w 63. minucie Novikovasa wpisał się na listę strzelców, trafił w słupek i był bardziej aktywny od swojego starszego kolegi.

Arvydas Novikovas
Czas gry: 63 minuty
Strzały / celne: 1 / 1 (100%)
Faule: 1
Faulowany: 3
Spalone: 0
Straty piłki: 7
Odbiory / udane: 1 / 1 (100%)
Podania celne: 40 / 31 (78%)
Podania kluczowe / celne: 1 / 0 (0%)
Podania przyjęte: 43
Pojedynki / wygrane: 17 / 9 (53%)
Pojedynki w powietrzu / wygrane: 3 / 3 (100%)
Pojedynki na ziemi / wygrane: 14 / 6 (43%)
Zwody / wygrane: 7 / 4 (57%)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

+dodaj komentarz
Yorick - 11.02.2020 / 22:08, *.orange.pl

Powiedzmy wprost, zagrał 3x lepiej niż jesienią. Kto wie, czy nie najlepszy jego występ w tym sezonie.
A i tak nie łapie się do 11-ki. Od Rakowa w 1. składzie Cholewiak.

odpowiedz
Pawel - 11.02.2020 / 16:35, *.vectranet.pl

Michał Kucharczyk byłby lepszy i taki swojski

odpowiedz
oLaf - 11.02.2020 / 14:47, *.vectranet.pl

już pisałem - chyba specjalnie promują Novikovasa żeby go sprzedać. On gra głupio, na jego kiwki z młódości już niewielu daje się nabrać, robi co prawda trochę zamieszania ale ew. strzały na bramkę zwykle są hiper niecelne.

Jeździec bez głowy.

odpowiedz
Janek z Bielan - 11.02.2020 / 13:32, *.chello.pl

Na razie największe rozczarowanie transferowe, już nawet Gvilia się trochę ogarnął, trochę.

odpowiedz
Gienek - 11.02.2020 / 12:55, *.netfala.pl

Po meczu z łks w końcu powinno dotrzeć do Vuko, że to drewno nie nadaje się do Legii i powinno co najwyżej leżeć przy kominku. Gwilia niech gra za Novikovasa, dał dobrą zmianę z łks.

odpowiedz
majusL@legionista.com - 11.02.2020 / 12:02, *.174.42

Im szybciej zniknie z Legii tym lepiej dla Legii. Litwin won!!

odpowiedz
norge - 11.02.2020 / 11:46, *.chello.pl

Powinno się ogrywać Rosołka, któremu się chce, a kolega Novikovas powinien wzmocnić szeregi L2

odpowiedz
tekken (L) - 11.02.2020 / 11:39, *.230.92

Widać, że jest w formie. Trzeba dać mu grać.

odpowiedz
MP.J ( L ) - 11.02.2020 / 11:17, *.t-mobile.pl

Pozoruje grę i mam nadzieję że Vuković w końcu to zrozumie.

odpowiedz
o0o - 11.02.2020 / 11:08, *.amazonaws.com

no niestety Novikovas na ta chwile to niewypał w Legii

odpowiedz
ax1212 - 11.02.2020 / 11:06, *.tpnet.pl

drewno w Litwy

odpowiedz
Pan Mietek - 11.02.2020 / 09:44, *.samlerhuset.no

Jak dziś pamiętam pierwszy występ Pana Novikovasa na Ł3: typ nie wiedział co się wokół niego dzieje, biegał jak dziecko w mgle i jedyne zauważalne zagrania to były gesty przepraszające do kolegów z zespołu z a swoje złe zagrania, złe ustawienia.
Myślę, że warto umożliwić mu wzmocnienie II Legii...

odpowiedz
eri - 12.02.2020 / 08:00, *.t-mobile.pl

@Pan Mietek: albo innego klubu

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.