PZPN: Rozgrywki będą kontynuowane

Woytek, źródło: PZPN - Wiadomość archiwalna

Zarząd PZPN na dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu podjął decyzje w sprawie kontynuacji rozgrywek piłkarskich w Polsce.

PKO Ekstraklasa, Fortuna I liga i II liga będą się odbywały zgodnie z normalnym trybem bez udziału widzów. W wypadku, gdyby mecze przez pewien czas nie mogły się odbywać w związku z zarządzeniami organów administracji państwowej, zostanie ustalony nowy terminarz. Dopuszcza się opóźnienie końca rozgrywek o maksymalnie tydzień.

Jeżeli przerwa w rozgrywkach będzie zbyt długa, aby ich dokończenie było możliwe, to jako końcowe tabele w PKO Ekstraklasie, Fortuna I lidze i II lidze zostaną uznane tabele po ostatniej w pełni rozegranej kolejce. Wówczas w Fortuna I lidze i II lidze nie odbędą się baraże o awans do wyższych klas rozgrywkowych, a premiowane awansem bezpośrednim będą trzecie miejsca w tabeli.

Jednocześnie PZPN podjął decyzję o zawieszeniu do 29 marca rozgrywek niższego szczebla (tj. III ligi i niższych) i młodzieżowych.

W związku z aktualną sytuacją związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 i zagrożeniem epidemiologicznym na terytorium Polski, na podstawie art. 36 § 1 pkt 10) Statutu PZPN postanawia się, co następuje:

Art. 1


1. Mecze Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym, PKO BP Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi i drugiej ligi będą rozgrywane zgodnie z terminarzem rozgrywek.

2. Rozgrywki III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i Futsalu, kobiet i mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych zostają zawieszone do dnia 29 marca 2020 r. włącznie.

Art. 2

1. W sytuacji, gdy decyzja właściwych władz administracyjnych skutkować będzie brakiem możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium Polski lub części jej terytorium, rozgrywki mogą zostać zakończone pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, na podstawie decyzji Zarządu PZPN, Komisji ds. Nagłych PZPN lub Zarządów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.

2. W sytuacji, o której mowa w ust. 1:

1) Jako kolejność drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek.

2) Za ostatnią rozegraną kolejkę rozgrywek przyjmuję się tę, w ramach której zostały rozegrane wszystkie zaplanowane mecze lub w sytuacji nierozegrania pojedynczych meczów zostały one zweryfikowane, zgodnie z postanowieniami regulaminów rozgrywek lub Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

3) W przypadku, gdy regulamin danych rozgrywek przewiduje rozegranie meczów barażowych o awans do rozgrywek wyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 2020/2021, awans do tej klasy uzyskają:

a) w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami tej samej klasy, klub/y zajmujący najwyższe miejsce w końcowej tabeli rozgrywek spośród klubów uprawnionych do udziału w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021;

b) w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami różnych klas, klub/y wyższej klasy rozgrywkowej, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021.

4) W sytuacji, gdy kluby o których mowa w pkt 3 nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021, zastosowanie będą miały odpowiednie postanowienia Uchwały nr XII/183 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych.

3. Upoważnia się Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do zastosowania innych zasad niż wymienione w ust. 2 pkt 3 w prowadzonych przez siebie rozgrywkach.

Art. 3

1) W sytuacji, gdy decyzja właściwych władz administracyjnych skutkująca wcześniej brakiem możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium Polski lub części jej terytorium zostanie uchylona, cofnięta lub w jakikolwiek inny sposób utraci swoją moc, obowiązującą:

a) organy prowadzące rozgrywki, w miarę możliwości, ustalą obligatoryjne nowe terminy rozegrania zaległych kolejek rozgrywek, przy czym nie mogą one przypadać później niż termin ostatniej kolejki, wynikający z przyjętego na sezon 2019/2020 ramowego terminarza rozgrywek;

b) organy prowadzące rozgrywki mogą swobodnie ustalać nowe terminy rozegrania zaległych kolejek, tj. również poza terminami sobota/niedziela;

c) w sytuacji, gdy liczba zaległych kolejek uniemożliwiałaby rozegranie ich wszystkich przed terminem ostatniej kolejki wynikającym z przyjętego na sezon 2019/2020 ramowego terminarza rozgrywek, rozegrana zostanie tylko określona liczba zaległych kolejek bez konieczności rozgrywania meczów barażowych;

d) w pierwszej kolejności zostaną ustalone terminy zaległych kolejek, które w ramowym terminarzu rozgrywek zostały zaplanowane jako wcześniejsze, natomiast pozostałe zalegle kolejki nie zostaną rozegrane.

2) Dopuszcza się możliwość przedłużenia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy, przez organ prowadzący, do dnia 24 maja 2020 roku.

3) W przypadku braku możliwości rozegrania wszystkich zaległych kolejek, zastosowanie będą miały postanowienia Art. 2 ust. 2.

4) Upoważnia się Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do zastosowania innych zasad niż wymienione w ust. 1 w prowadzonych przez siebie rozgrywkach z zastrzeżeniem, iż muszą być one zakończone do dnia 30 czerwca 2020 roku.

Art. 4

Upoważnia się Komisję ds. Nagłych PZPN do podejmowania bieżących decyzji w pilnych sprawach z zakresu oficjalnych rozgrywek piłkarskich na terytorium RP, w tym w szczególności rozgrywek Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym, wynikających z aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 i zagrożeniem epidemiologicznym na terytorium Polski.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (36)

+dodaj komentarz
Zenek - 13.03.2020 / 09:20, *.centertel.pl

Widzę że większość wypowiadających się tu kibiców też łyka jak pelikan całą tę bajkę z wirusem. Zacznijcie obserwować rzeczywistość i myśleć

odpowiedz
Zwłaszcza we Włoszech ,lemingu . - 13.03.2020 / 09:53, *.t-mobile.pl

@Zenek :

odpowiedz
Darek - 13.03.2020 / 07:00, *.t-ipconnect.de

Wystarczy jeden przypadek koronawirusa wśród piłkarzy lub sędziów i rozgrywki będą zawieszone.Na dzień dzisiejszy wszystkie imprezy masowe są odwolywane.Mysle,że jak zagraja jeszcze tę kolejke do końca to będzie dobrze.Ale w takich warunkach sezonu nie da się dograć do końca.

odpowiedz
Po ch mecze bez kibiców - 12.03.2020 / 23:32, *.centertel.pl

Jak wyźej.

odpowiedz
L - 12.03.2020 / 23:15, *.orange.pl

Jak dla mnie głupota.
Mecze bez kibiców to tylko straty finansowe dla klubów.
Liga powinna się zakończyć w obecnej sytuacji po 30 kolejce.

odpowiedz
XXX - 12.03.2020 / 20:11, *.amazonaws.com

Nieodpowiedzialne zachowanie PZPN. Zupełnie jakby losy świata zależały od tego, czy piłkarze wyjdą na boisko. Zero wyobraźni.

odpowiedz
PPU - 12.03.2020 / 19:38, *.chello.pl

Teraz Legia musi być ciągle pierwsza bo jak tylko spadnie na drugie miejsce to dziwnym trafem wytrzymają rozgrywki pajace z PZPN. Legia Mistrz.

odpowiedz
News⚽️Legia - 12.03.2020 / 19:20, *.virginm.net

A dlaczego nie można by było przed okazaniem biletu sprawdzać temperature wchodzácego I tak można by było wyłapać zainfekowanych i utrzymac normalne oglâdanie meczy ale już po jabłkach...

odpowiedz
dino - 12.03.2020 / 19:25, *.amazonaws.com

@News⚽️Legia:
Dlatego, że taki delikwent idąc na mecz podróżowałby komunikacją miejską zarażając innych, a nawet jak samochodem to po drodze z parkingu i w kolejce przy wejściu mógłby zarazić kilkanaście innych osób

odpowiedz
powiślak - 12.03.2020 / 20:15, *.centertel.pl

@News⚽️Legia: dlatego ze to sprawdzanie temp. mozna se w dupe wsadzic

odpowiedz
Bartosz - 12.03.2020 / 16:26, *.chello.pl

Liga musi być zlikwidowana co wy robicie ludzie wirus szaleje opamiętajcie się trzeba zamknąć wszystko i przeczekać to!

odpowiedz
wwwojtecky (L) - 12.03.2020 / 18:26, *.166.137

@Bartosz: uspokój się człowieku!

odpowiedz
DawidL - 12.03.2020 / 19:44, *.play-internet.pl

@Bartosz: Oddychaj !

odpowiedz
Co ja widzę :) - 12.03.2020 / 13:56, *.centertel.pl

Widzę k6 w 4 (piątej) lidze

odpowiedz
Ding - 12.03.2020 / 13:27, *.chello.pl

Jesteśmy Legią Warszawa - my nie przyjmiemy tytułu przy zielonym stoliku!

odpowiedz
Grzegorz - 12.03.2020 / 13:55, *.t-mobile.pl

@Ding: chyba nie do końca wiesz co oznacza "przy zielonym stoliku"

odpowiedz
lob - 12.03.2020 / 13:56, *.chello.pl

@Ding: Czytaj ze zrozumieniem. Mistrzem będzie ten, kto będzie miał najwięcej punktów w momencie przerwania rozgrywek. Jak będzie miała Legia to zostanie mistrzem, a jak inna drużyna to ona zostanie. I tyle w temacie. Na razie to my mamy najwięcej punktów, które zdobyliśmy po ciężkich bojach. Nikt nam tych punktów za darmo nie podarował...

odpowiedz
Felek - 12.03.2020 / 14:08, *.netfala.pl

@Ding: Przy zielonym stoliku mistrzostwa przyjmuje klub, z którym gramy w najbliższą sobotę. Legia uczciwie zapracowała na swoje miejsce w tabeli.

odpowiedz
dino - 12.03.2020 / 14:38, *.amazonaws.com

@Ding:
Chłopie, może odpocznij od Internetu bo codziennie wypisujesz jakieś bzdury. Cały nasz wysiłek miałby pójść na marne? Zielony Stolik to gdy mistrza zdobywa drużyna w wyniku odgórnej decyzji nie będąca na czele tabeli

odpowiedz
ding - 12.03.2020 / 15:18, *.chello.pl

@dino: Chyba ty powinieneś odpocząć, bo nie dość, ze klikasz w każdy news, to jeszcze czytasz wszystkie komentarze i zapamiętujesz ich autorów. A możesz książki czytać...

odpowiedz
dino - 12.03.2020 / 15:40, *.amazonaws.com

@ding:
Wybacz ale twoje posty sa "wybitne" od pomysłu wycofywania kredytów z PKO po tym jak nam Komisja Ligi zamknęła stadion, przez stwierdzenia, że ograniczenie dostępnosci dziennikarzy na meczach to decyzja polityczna a nie w związku z epidemią, a teraz sugerujesz, ze nasz cały wysiłek w tym sezonie ma pojśc na marne i mistrza mamy oddać, sam nie wiem komu, Lechowi, Piastowi? W sumie nic dziwnego, poziom umysłowy typowy dla przeciętnego widza TVNu.

odpowiedz
Peter - 12.03.2020 / 16:06, *.vectranet.pl

@dino: Albo TVP :-D

odpowiedz
dino - 12.03.2020 / 16:20, *.amazonaws.com

@Peter:
Dokładnie tak, jednak w wyżej wymienionym przypadku bramka nr 1

odpowiedz
obserwator hipokryzji - 12.03.2020 / 19:58, *.chello.pl

@dino: Ten poziom to raczej bardzo blisko "kurwizji"

odpowiedz
Arek - 12.03.2020 / 23:21, *.tpnet.pl

@ding: Tobie też by nie zaszkodziło, to może zrozumiałbyś co to jest zielony stolik. Przy zielonym stoliku to łach zdobył tytuł i szczyci się tym do dziś. A tu jest trochę inna sytuacja, a nawet całkiem inna tak 180 stopni. Tak więc, jak Ty kolegę, tak ja Ciebie do czytania zachęcam.

odpowiedz
Walerek - 12.03.2020 / 13:23, *.netfala.pl

Wygrać z amiką i przypieczętować mistrza. Na tym ich obiekcie stadionopodobnym zrobiliśmy to już 2 lata temu. Czas na powtórkę :-)

odpowiedz
:) - 12.03.2020 / 14:15, *.fmbank.pl

@Walerek: pieknie

odpowiedz
Hillman - 12.03.2020 / 13:19, *.chello.pl

gdyby Lech, Cracovia albo inne drużyny były na czele Liga byłaby już zawieszona

odpowiedz
Romcio - 12.03.2020 / 18:25, *.plus.pl

@Hillman: Nie zdziwiłbym się gdybyś miał rację.

odpowiedz
Radzio - 12.03.2020 / 13:11, *.play-internet.pl

MISTRZ MISTRZ LEGIA MISTRZ

odpowiedz
Grzegorz - 12.03.2020 / 13:09, *.skyware.pl

Jedna kwarantanna zespołu z extra klasy i rozgrywki storpedowane, mało prawdopodobne że mecz z Wisła się odbędzie, Mistrz jest NASZ !!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz
SEBO(L) - 12.03.2020 / 13:04, *.chello.pl

Jeśli mielibyśmy tak zostać mistrzem w okrojonych rozgrywkach,to dopiero tzw. teren i reszta Polski miałaby używanie,że podarowano nam mistrzostwo... Chyba,że do "akcji" wkroczą Musiały,Przybyły, czy inne Frankowskie,i wykonają robotę pozwalającą zdobyć tytuł kolejnemu przypadkowiczowi,jak Piast ostatnio (nie twierdzę, że im pomagano). Zresztą, zawsze można mistrza wybrać,jak w Kolumbii,i zrobić nim np. Koronę...

odpowiedz
Wolfik - 12.03.2020 / 14:17, *.mm.pl

@SEBO(L): W takiej sytuacji i tak przewiduję niezłe cyrki, zwłaszcza w meczach drużyn zagrożonych. Nasza przewaga jest na tyle duża, że nie sądzę byśmy zdążyli ją pogubić zwłaszcza iż sytuacja z epidemia jest dynamiczna i raczej nie zakładam że te 30 pełnych kolejek dogramy. Piłkarze i ludzie z ich otoczenia to też ludzie w dodatku nie siedzą raczej na dupie. Jeden przypadek choroby i 'po ptokach".

odpowiedz
Mr.Kanister - 12.03.2020 / 13:04, *.play-internet.pl

La Liga zawiesiła rozgrywki a u nas kontynuujemy granie. Prawa telewizyjne rządzą....

odpowiedz
lob - 12.03.2020 / 14:00, *.chello.pl

@Mr.Kanister: Jak we Włoszech było tylu chorych co w Polsce to oni chodzili na stadiony i bawili się w knajpach. Nawet jak u nich sto osób zmarło, to też chodzili na mecze i do knajp i kawiarni. Nie porównuj obecnej sytuacji Polski do Włoch.
Oby u nas do tego nie doszło co we Włoszech się dzieje.

odpowiedz
Vuko - 12.03.2020 / 15:33, *.tpnet.pl

@lob: co ma la liga do serie a? Wlasnie dlatego, ze to nasze badziewie bez kibicow to nie bedzie tego co we Włoszech tzn bedzie bardziej lagodnie

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.