fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Szczegóły możliwego powrotu na boiska pod koniec maja

Wiśnia, źródło: Przegląd Sportowy

Z inicjatywy Ekstraklasy, jej klubów i przy wsparciu PZPN powstała grupa robocza, w skład której wchodzą przedstawiciele drużyn, a także grupa lekarzy. Znajdują się w niej również m.in. Tomasz Zahorski oraz dr Piotr Żmijewski z Legii. Pracuje ona nad zaleceniami, które mają pozwolić na bezpieczne i szybkie wznowienie rozgrywek - informuje "Przegląd Sportowy".

W ostatnich dniach grupa pracowała nad szczegółowymi wytycznymi, które pozwoliłyby wrócić piłkarzom na boiska pod koniec maja. Poniżej przedstawiamy skrót wypracowanych propozycji, o których opowiedział Krzysztof Pawlaczyk, szef sztabu medycznego Lecha Poznań.

Mają zostać stworzone maksymalnie 50-osobowe grupy dla każdego klubu. W ich skład wejdą m.in. piłkarze, trenerzy i fizjoterapeuci. Każdy z nich będzie musiał codziennie wypełniać formularz, który zawiera m.in. zestaw pomiarów medycznych. W przypadku wystąpienia chociażby jednego symptomu zakażenia koronawirusem będzie musiał niezwłocznie zgłosić taki przypadek. Wszystkie takie grupy będą musiały od najbliższego poniedziałku poddać się izolacji sportowej na dwa tygodnie.

Podczas tej izolacji, każdy członek grupy będzie musiał stosować się do wytycznych i ograniczyć kontakty społeczne. Piłkarze natomiast w tym czasie będą trenować indywidualnie.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń, podczas tej izolacji sportowej piłkarze prawdopodobnie wrócą do zajęć na boiskach treningowych, które będą odizolowane i nie będą
miały do nich wstępu osoby postronne. Niewykluczone jednak, że obowiązkowe będzie nałożenie maseczek, co jest jedną z reguł narzuconych przez ministerstwo zdrowia.

fot. Maciej Frydrych / Legionisci.comfot. Maciej Frydrych / Legionisci.com

Na koniec dwutygodniowej izolacji każdy z członków grupy zostanie poddany testowi na obecność koronawirusa. Na tę chwilę jest to termin 4 maja. PZPN zadeklarował, że będzie partycypował w kosztach tego przedsięwzięcia jako elementu tarczy ratującej krajową piłkę.

Jeżeli wynik jakiejś z osób będzie budził podejrzenia, to wówczas zostanie ona zakwalifikowana do bardziej szczegółowego testu genetycznego.

Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem i nikt nie będzie wykazywał oznak choroby, możliwe jest trenowanie w małych grupach w pierwszym tygodniu po zakończeniu izolacji sportowej. Po tym terminie, czyli w okolicach 10 maja, rozważany były powrót do normalnych zajęć treningowych. Cały czas zachowane zostałyby jednak zasady izolacji społecznej, a także wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Jeżeli wszystkie założenia się spełnią, a sytuacja w kraju nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu, to jest możliwy powrót do gry pod koniec maja. Wcześniej planowane jest jednak przeprowadzenie drugiego testu wśród członków grup na obecność koronawirusa. Wówczas poddani testom zostaliby dodatkowo ludzie związani z obsługą meczów, a także sędziowie czy ekipy telewizyjne.

Zakłada się, że wszystkie osoby, które będą miał bezpośredni udział w meczu i będą znajdować się w pobliżu boiska również powinny stale raportować swój stan zdrowia.

Wśród przygotowanych procedur wyróżnia się również m.in. odkażanie szatni i pranie odzieży zawodników w odpowiednich warunkach i temperaturze. Piłkarze i członkowie sztabu szkoleniowego nie będą mogli kontaktować się z innymi osobami w klubie, a także dziennikarzami. Wszelkie wywiady będą mogły być przeprowadzane wyłącznie w formie zdalnej.

Podczas podróży zespołu na mecz wyjazdowy również powinny być przestrzegane wszelkie zasady bezpieczeństwa. Autokary powinny być dezynfekowane, a kierowcy pracować w maseczkach i jednorazowych rękawiczkach.

Jeżeli podczas izolacji sportowej u którejkolwiek z osób zostałoby wykryte zakażenie koronawirusem, to wówczas względem tej osoby podejmowana jest standardowa procedura. Odpowiednie instytucje rozpoczęłyby dochodzenie, aby dotrzeć do wszystkich osób, które miały kontakt z zarażoną osobą. Wprowadzone procedury pozwoliłyby zawęzić jednak to grono do jak najmniejszej liczby osób.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (68)

+dodaj komentarz
Pablo - 22.04.2020 / 10:37, *.co.uk

Mecze z kibicami ! W miejscach kultu 1 osoba na 15 m2 !

odpowiedz
nil - 21.04.2020 / 16:31, *.tpnet.pl

Jedno pytanko.A co jeśli nie daj Boże podczas rozgrywek zostanie wykryty koronawirus u piłkarza danej drużyny? Cała drużyna idzie na kwarantannę???I co się dzieje z tą drużyną które miejsce zajmuje jak jest wyłączona z rozgrywek?

odpowiedz
:) - 22.04.2020 / 07:31, *.chello.pl

@nil: spada do do pierwszej ligi

odpowiedz
Matt - 21.04.2020 / 15:46, *.tpnet.pl

Kilka kolejek już nas ominęło. Chcielibyście zobaczyć jakie byłyby wyniki Legii gdyby grała? Ja tak pół na pół.

odpowiedz
tomiacab - 21.04.2020 / 09:15, *.virginm.net

ściągnijcie ju z pierwsej strony tą porazkę z piastem! ile mamy na to patrzeć?

odpowiedz
ja - 20.04.2020 / 21:46, *.chello.pl

Dlaczego nasi piłkarze nie trenują?
Normalni ludzie chodzą do pracy gdzie stykaja się z innymi ludźmi, a piłkarze nie mogą trenować? Owszem jestem za ograniczaniem kontaktu, ale bez przesady.
Przecież można trenować po 2-3 w odległościach conajmniej 5 metrowych, robić treningi strzeleckie czy ostrą pracę na siłowni.
Ale na nasze gwiazdeczki trzeba uważać, są za dużo warte, nie to co jakies piłkarzyki Bayernu np. Lewandowski.

odpowiedz
Arek - 20.04.2020 / 23:34, *.tpnet.pl

@ja: im się grać nie chce, no przynajmniej niektórym, a Ty im trenować każesz? Masz za duże wymagania człowieku. Patrz co się dzieje. Jedni mają utrzymanie, drudzy puchary, po co grać? I to wszystko w imię zdrowia naszego, Waszego i ch...j wie tam kogo jeszcze. Ale niech przyznają Legii tytuł, zobaczysz dopiero co się będzie działo.

odpowiedz
gazza - 20.04.2020 / 18:33, *.inetia.pl

Niech grają w kombinezonach i taką dużą piłką - To przynajmniej będzie można się z tego pośmiać !

odpowiedz
(L)Łomża(L) - 20.04.2020 / 15:33, *.vectranet.pl

30.05 - dokończenie ćwierćfinałów PP
6, 13, 20, 27.06 - dokończenie fazy zasadniczej E-klasy
17.06 - półfinały PP
4, 8, 11, 15, 18, 22, 25.07 - runda bonusowa E-klasy
31.07 - finał PP

odpowiedz
Vito L - 19.04.2020 / 22:22, *.petrotel.pl

Wprowadzić zakaz plucia na murawę to będzie mniejsza możliwość zakażenia.

odpowiedz
Legia sk-ce - 19.04.2020 / 11:37, *.vectranet.pl

Kaaaaazdy mecz w nowych strojach...hahaha

odpowiedz
Szelka - 19.04.2020 / 00:30, *.chello.pl

Przytoczony przez redakcję tekst "PS", to klasyczne wróżenie z fusów.
Ja rozumiem, że trzeba o czymś pisać, ale wypadałoby aby publikowany na tym forum "materiał" zawierał choćby najmniejszy konkret. Całą inną resztę, czyli pospolitą paplaninę mamy na co dzień i to w nadmiarze.

odpowiedz
Br. - 18.04.2020 / 21:04, *.centertel.pl

"... i pranie odzieży zawodników w odpowiednich warunkach i temperaturze". Tzn. że do tej pory były prane źle??? Hehehe... Idioci

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 19.04.2020 / 08:11, *.247.75

@Br.: Pewnie do tej pory były prane w 30 stopniach zgodnie z ekomodą, a teraz będą w 60 stopniach zgodnie z modą koronavirusową.

odpowiedz
Kuba - 19.04.2020 / 11:31, *.t-mobile.pl

@vadisodjidjiaofoe: Te ich poliestrowe wdzianka można prać w temperaturze 40', bo inaczej się zbiegną.

odpowiedz
... - 19.04.2020 / 13:57, *.master.pl

@Br.: czy dres "trenera" był kiedyś prany ??

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 19.04.2020 / 14:55, *.247.220

@Kuba: lepiej grać w zbyt ciasnych szortach niż dać się zeżreć niewidzialnemu demonowi Koronavirusowi! ;-)

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 19.04.2020 / 15:42, *.247.220

@Bartez: A Ty wiesz, że nie? Znasz kogoś, kto zmarł na TO i wiadomo, że to było TO? Albo chociaż znajomy znajomego? Bo ja nie. Pracuję w korporze. W całej korporze - kikadziesiąt tysięcy ludzi i nie ma żadnego chorego. A w telewizji ARMAGEDDON.

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 19.04.2020 / 15:44, *.247.220

@vadisodjidjiaofoe: Co ja mówię chorego. Nawet zarażonego. Najlepiej to wyłączyć TV i epidemia jak ręką odjął. Tyle, że mandat można dostać ;-)

odpowiedz
I dobrze ,że nikogo nie znasz - 19.04.2020 / 17:56, *.vectranet.pl

@vadisodjidjiaofoe: ja tylko ,koleżankę ,z pracy która była na kwarantanie

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 19.04.2020 / 18:14, *.247.220

@I dobrze ,że nikogo nie znasz : Pewnie, że dobrze. Na kwarantannie też znam, ale to standardowa po powrocie z zagranicy, co jest jedynym powodem odosobnienia. Trochę gorzej, że cały kraj zaorany przez COŚ czego w zasadzie nie ma.

odpowiedz
I dobrze ,że nikogo nie znasz - 20.04.2020 / 05:33, *.t-mobile.pl

@vadisodjidjiaofoe: Tu kolego możemy powiedzieć o całym świecie ,że się zatrzymal

odpowiedz
Radek - 20.04.2020 / 12:37, *.versatel.nl

@Br.: Też nikogo chorego nie znam i moi znajomi również nikogo takiego nie znają

odpowiedz
:) - 22.04.2020 / 07:34, *.chello.pl

@Radek: mordo bo to jest ściema, klamia w telewizji, czasami słyszę głos upadającej ze stołu szpilki gdzieś w Argentynie a o wirusie nic nie słyszałem. Nie dajmy się zwariować. Pozdro

odpowiedz
I dobrze,że nikogo nie znasz - 22.04.2020 / 11:26, *.t-mobile.pl

@:w Itali też kłamią ,Hiszpani

odpowiedz
bronek49 - 18.04.2020 / 18:01, *.chello.pl

dlaczego niby przy zakończeniu niedokonczonego sezonu nie wyłaniać mistrza to byłoby krzywdzące dla Legi która prowadzi mając 8 pkt przewagi a przypominam że to byłby drugi tytuł stracony przez Legie bo pierwszy to w 1993r ,każda drużyna mogla mieć więcej punktów jakby chciało się im grać ,dlatego powinna liczyć się aktualna tabela iuznany mistrz i spadkowicze

odpowiedz
Do_boiskowych_sprzedawczyków - 18.04.2020 / 15:45, *.tpnet.pl

Walczyć, trenować, wszyscy i tak musicie wnet zachorować!

odpowiedz
775 - 18.04.2020 / 15:10, *.orange.pl

To jest kompletnie pozbawione sensu. Samo podejrzenie zakażenia w danym sztabie to eliminacja tego klubu z rozgrywek na minimum 2 tygodnie. I co wtedy? Dopiero się zacznie młyn - szczególnie krzywdzące byłoby to dla drużyn walczących o mistrzostwo lub utrzymanie. Do tego w czarnym scenariuszu pół ligi zarazi się wirusem i nie zaczniemy grać nawet nowego sezonu. Moim zdaniem jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest zakończenie rozgrywek z taką tabelą jaką mamy, nie wyłaniając ani mistrza ani nie spuszczając z ligi żadnego klubu. Do rozgrywek europejskich zgłosić kluby zgodnie z obecną kolejnością w tabeli, o ile jakieś rozgrywki europejskie w ogóle będą. A od nowego sezonu zacząć wszystko od nowa w tym samym składzie. Oczywiście to wymagałoby współpracy zawodników, którzy musieliby pójść na znaczne obniżki kontraktów aby kluby mogły przetrwać. Mam jednak wrażenie, że cichymi szkodnikami całej tej sytuacji są menedżerowie piłkarzy, którzy do tej pory mocno myśleli nad tym jak dużo zarobić i się nie narobić i całkiem dobrze im to szło, ale źródełko wyschło i nie mogą się z tym pogodzić. Bo trzeba będzie się wziąć za pracę.

odpowiedz
Kibic - 18.04.2020 / 20:23, *.84.166

@775: Najsprawiedliwsze będzie takie rozwiązanie, jakim pójdzie większość europejskich lig. Każda gadka, że "co to za mistrz" będzie ucięta

odpowiedz
Juri - 18.04.2020 / 14:52, *.inetia.pl

Niech grają,nie będą chcieli,to zerwanie kontraktu z winy zawodnika.

odpowiedz
Arek - 18.04.2020 / 14:44, *.tpnet.pl

Co się tak umartwiacie? Przecież na grypę więcej umiera. Czy aby nie tak? Jak ktoś ma wątpliwości, to niech sobie wpisy z marca poczyta. Władza kłamie, opozycja pohukuje, normalnie same mądre ludzie w tym kraju. Ciekaw jestem, co by było, gdyby obecna opozycja sprawowała rządy. Przez całe 8 lat miała okazję się wykazywać. Szczęście w nieszczęściu, bo nie było pandemii. Ale widelce, łyżki wymyślanie tematów zastępczych chyba pamiętacie. Jeszcze do niedawna ludzie byli po sądach ciągani.

odpowiedz
Wolfik - 18.04.2020 / 21:48, *.mm.pl

@Arek: Kolego, było dokładnie tak samo, tyle że na odwrót. Ci co są teraz "za" byliby "przeciw" a ci co "przeciw" byliby "za". A za oknem widziałbyś dokładnie to samo, co teraz.

odpowiedz
Arek - 18.04.2020 / 23:34, *.tpnet.pl

@Wolfik: przecież ja o tym dobrze wiem. Byłoby dokładnie jak piszesz. Dlatego mój wcześniejszy wpis traktuj jako prześmiewczy.

odpowiedz
.. - 19.04.2020 / 16:57, *.master.pl

@Arek: ty to jednak jełop jesteś

odpowiedz
Cary - 20.04.2020 / 00:31, *.chello.pl

@Arek: była pandemia h1n1, poradzili sobie dużo lepiej

odpowiedz
News⚽️Legia - 18.04.2020 / 14:32, *.188.147

Miało być pod koniec kwietnia teraz maja a pewnie bédzie pod koniec czerwca , aby...chodź do lata wyszli na boiska ...

odpowiedz
Matt - 18.04.2020 / 14:10, *.tpnet.pl

Czy zawodnicy podczas meczu będą mieli przestrzegać odstępu 2 m?

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 19.04.2020 / 08:12, *.247.75

@Matt: w końcu się nauczą grać z pierwszej piłki

odpowiedz
Ding - 18.04.2020 / 13:12, *.chello.pl

Jeśli władza ustami polityka Szumowskiego mówi, że normalne wybory będą możliwe za dwa lata, to i gra w maju nie wypali.

Równie dobrze można wrócić do zgłaszanago przeze mnie kilka lat temu prześmiewczo postulatu dogrywek na go-kartach.

odpowiedz
Ciekawsze pomysły może? - 18.04.2020 / 14:08, *.vectranet.pl

@Ding: heeee

odpowiedz
Wolfik - 18.04.2020 / 14:18, *.mm.pl

@Ding: Władza gada zawsze to, co jest dla niej wygodne. I z reguły są to sygnały sprzeczne ze sobą. Może bezpieczniej byłoby dograć sezon korespondencyjnie....

odpowiedz
Ciekawsze pomysły może? - 18.04.2020 / 14:25, *.vectranet.pl

@Wolfik: widzisz w kolejce do sklepu nie przeszkadza a do wyborów już tak ,ot mentalność Kalego

odpowiedz
WETERAN - 18.04.2020 / 14:42, *.chello.pl

@Wolfik: Sprawniej będzie za pomocą sms-ów. A efekt ten sam.

odpowiedz
Kuba - 18.04.2020 / 16:14, *.t-mobile.pl

@Ding: ANKIETA korespondencyjna

odpowiedz
Kuba - 18.04.2020 / 13:09, *.t-mobile.pl

Liga będzie szarpana, co jakiś czas będą wypadać poszczególne sztaby/drużyny z podejrzeniem zakażenia. Co wtedy? Walkower?
Czy wszyscy piłkarze będą mieć tyle odwagi, by wyjść na boisko? Tylko silni psychicznie gracze będą grać dobry futbol.
Ekstraklasa powinna też określić liczbę kolejek jakie są do rozegrania. Będzie runda mistrzowska?

odpowiedz
oLaf - 18.04.2020 / 13:01, *.vectranet.pl

matko, cackają się z nimi jak z jajkami wielkanocnymi!! W sumie o tyle dobrze, że będą grać.

Ciekawe, że nikt nie certoli się tak z normalnymi ludźmi np. budowlańcami na budowie czy kasjerkami w Biedrze - a tam to dopiero jest potencjalny kontakt z wirusem!!

Gdzie równość?? ; )

odpowiedz
Wolfik - 18.04.2020 / 14:30, *.mm.pl

@oLaf: Na początku lutego w jednej ze stacji radiowych podawano, że na grypę choruje w Polsce ponad 700 tys. ludzi. Jeśli oficjalne dane mówią że na koronawirusa choruje ponad 8tys. ludzi to czym my się właściwie przejmujemy? Skąd takie restrykcje, nakazy i obostrzenia? Albo te dane są wzięte z dupy, albo mamy do czynienia ze ściemą tysiąclecia.
Z jednej strony mamy praktycznie zakaz wychodzenia z domu, z drugiej strony wyganiają ludzi do pracy, na wybory. Maseczki były niewskazane, teraz są konieczne.

Prawda pewnie leży po środku. Nie ma szczepionki na ten wirus. I dopóki go nie będzie władze będą mogły robić co chcą, każda decyzja będzie wydawana w otoczce "konieczności walki z pandemią". I nikt tego nie zaneguje.

odpowiedz
Tom - 20.04.2020 / 17:19, *.plus.pl

@Wolfik: dokładnie wykorzystują to do sterowania ludźmi.

odpowiedz
Filip_Legionista - 18.04.2020 / 12:15, *.169.237

Będąc realistą to się nie uda, wystarczy potwierdzony 1 przypadek wirusa w trakcie tych przygotowań i już 1 klub z piłkarzami i zapleczem jest wyeliminowany, a co za tym idzie cała ekstraklasa też :(
P.s. Legia Mistrz ????????

odpowiedz
xyz - 18.04.2020 / 11:47, *.tpnet.pl

Kasa misiu kasa... Biorąc pod uwagę statystyki, to obecnie sytuacja wygląda dużo gorzej, niż w momencie zawieszania rozgrywek. (wtedy była mniejsza liczba zakażonych i zgonów)

I o ile rozumiem, kwestie finansowe, to gdy nie to, dla mnie osobiście, powrót w takiej formie jaka jest proponowana, nie ma najmniejszego sensu. Biorąc pod uwagę specyfikę wirusa, to trudno jest wymyślić coś gorszego dla piłki nożnej jako sportu kontaktowego. Nie wierzę, że nawet jeżeli się uda rozpocząć rozgrywki, to piłkarze nie będą mieli ,,wewnętrznej blokady": z jednej strony mamy społeczeństwo, któremu zaleca się przebywanie w bezpiecznej odległości od siebie, a z drugiej piłkarzy, którzy muszą (ok powinni, jeżeli chodzi o eksptraklapę ;) grać kontaktowo? Moim zdaniem to nie ma racji bytu. O udziale kibiców w meczach w ogóle nie wspominam, bo jak pójdziemy na mecz za rok, to będzie dobrze.

odpowiedz
Adamsson - 18.04.2020 / 11:36, *.vectranet.pl

Smutno się to zapowiada. Jak w filmach Sience-Fiction.. tak nam się światek wyłożył.....

odpowiedz
oko - 18.04.2020 / 10:29, *.chello.pl

to jest nie do ogarnięcia, pierwsze pozytywne testy o kogoś z drużyny/sztabu i kwarantanna (chyba że będą kombinowac i ukryją)

odpowiedz
Vuko - 18.04.2020 / 09:07, *.tpnet.pl

Po co wracac? Bez kibicow? Tylko dla pieniedzy?

odpowiedz
Sputnik 44 - 18.04.2020 / 09:17, *.cyfrowypolsat.pl

@Vuko: raczej po to żeby nasza Premiership nie padła na pysk...

odpowiedz
Leśny Dziadek - 18.04.2020 / 09:05, *.centertel.pl

Powinni grac w kombinezonach, masaczkach i przylbicach z logo klubu. To bedzie dopiero Grunwald...

odpowiedz
Hg - 18.04.2020 / 10:28, *.chello.pl

@Leśny Dziadek: spieprzaj dziadu

odpowiedz
Wypier,, - 18.04.2020 / 10:42, *.vectranet.pl

@Leśny Dziadek: dziadu

odpowiedz
Leśny Dziadek - 18.04.2020 / 20:13, *.centertel.pl

@Wypier,,: Chetnie cie kolego poznam.

odpowiedz
Alan - 18.04.2020 / 07:43, *.t-mobile.pl

Niestraszny nam wirus ani nawet ebola.....

odpowiedz
eLo - 18.04.2020 / 10:32, *.chello.pl

@Alan: o co ci chodzi czarna konfituro?

odpowiedz
Alan - 18.04.2020 / 13:46, *.t-mobile.pl

@eLo:
Czarna konfituro ? Zapewniam cię ze to nie Ja wymyśliłem ten transparent wiec skąd ta agresja ?

odpowiedz
(L) - 18.04.2020 / 07:21, *.ilabs.pl

Weteran

Konstytucja ! Konstytucja....!

;)

odpowiedz
Andy - 18.04.2020 / 09:54, *.chello.pl

@Sputnik 44: ja bym wolał pić to winko z pińcet plus niż spinać poślady tak jak ty :)

odpowiedz
WETERAN - 18.04.2020 / 00:55, *.chello.pl

LIpa. Największą liczbę zakażeń przewiduje się na przełom kwietnia i maja. To jeszcze przed nami, czyli będzie gorzej, a nie lepiej. Ale mamy udawać, że życie wraca do normy, bo... 10 maja wybory! Po dwóch tygodniach nastąpi kolejny gwałtowny skok zachorowań, więc... Lipa.

odpowiedz
KKK - 18.04.2020 / 20:17, *.stansat.pl

@WETERAN: Tak ? naprawdę ? W Niemczech, czy w Czechach też piłkarze wracają bo w Polsce wybory 10 maja ?

odpowiedz
Kedar1985 - 18.04.2020 / 00:43, *.tpnet.pl

Ale mecze bez publiczności pewnie przez rok (lub więcej). Szczerze napisze, że straszna lipa. Z jednej strony zrozumiałe ale z drugiej to już nie będzie to samo. To tak jak spektakl w teatrze bez widowni. Zero klimatu

Dwa jestem ciekaw "poziomu" meczów przy założeniu, że procedury bezpieczeństwa treningu zawodników będą miały założenia, że zawodnicy trenują oddzielnie a potem w małych grupach. Zgranie będzie szalone. Już widzę te konstruowanie akcji w Naszej ekstraklapie. Piłka sobie zawodnik sobie :)

odpowiedz
Kruszankin do Cyzia cudowna akcja! - 18.04.2020 / 00:50, *.chello.pl

@Kedar1985: wjazd z brama i po problemie. Tak by było kiedyś, w dzisiejszych czasach za dużo kiboli w rurkach (i maskach teraz).

odpowiedz
Zawieja - 18.04.2020 / 07:42, *.t-mobile.pl

@Kruszankin do Cyzia cudowna akcja!: rurki i obowiązkowo kolczan sprawiedliwość przewieszony przez ramię kiedys nazywany pederastka torebeczka .

odpowiedz