fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Komentarz: Próba skoku na kasę

Woytek, źródło: Legionisci.com

Ekstraklasa szykuje się do powrotu, ale w kuluarach i w mediach trwają spory co do podziału pieniędzy z ostatniej transzy wynikającej z praw telewizyjnych i marketingowych. Kwota do podziału wynosi 56 mln zł z całkowitej sumy 225 mln zł.

Dokładnie rok temu Rada Nadzorcza Ekstraklasy wprowadziła w życie nowy model podziału środków finansowych w sezonie 2019/20. Mechanizm, za którym mocno lobbowała Legia Warszawa, bazuje na znaczącym zastrzyku finansowym dla najlepszych drużyn w końcowej tabeli, które następnie będą reprezentowały kraj w europejskich pucharach. Uwzględnia także pakiet solidarnościowy dla najsłabszych zespołów w lidze.

Jak wyliczył Przegląd Sportowy, jeżeli Legia zostanie mistrzem Polski, to do klubowej kasy wpłynie blisko 19 mln zł, z czego 12,6 mln stanowi premia dla pucharowiczów. W zgoła odmiennej sytuacji jest np. Wisła Kraków, która - jeżeli zakończy sezon na 13. pozycji - zarobi zaledwie 150 tys. zł, a jak wskoczy na 9. miejsce to nieco ponad 1 mln. I to właśnie dlatego z niektórych klubów docierają informacje o braku ciśnienia na dokończenie rozgrywek. Po prostu ci słabi ligowcy niemal wszystkie należne pieniądze już otrzymali w trzech pierwszych ratach. Najgłośniejsze uwagi wygłaszane są z Reymonta 22. Współwłaściciel krakowskiego klubu Jarosław Królewski sugerował nawet, że w tych wyjątkowych okolicznościach ostatnia transza mogłyby być rozdzielana np. na podstawie oglądalności meczów w telewizji (sic!).



Jak widać, walka toczy się nie o miejsca w tabeli, a przede wszystkim o kasę. Ligowi słabeusze próbują uszczknąć z tortu więcej, niż im się zgodnie z ustaleniami należy. W ostatnim etapie rozgrywek - co logiczne - rozdaje się nagrody za wynik na boisku, a nie za frekwencję na trybunach czy przed telewizorami. Dlaczego więc potencjalni spadkowicze chcą teraz zabrać tym, które na swoją wysoką pozycję pracowały od początku rozgrywek? Jeżeli Wisła chce zgarnąć większą nagrodę, to niech wykaże się na murawie. Miała zresztą ku temu do tej pory 26 okazji, ale delikatnie mówiąc "średnio" jej się to udawało. Na miejscu prezesa Legii na jakiekolwiek próby zagarnięcia części pieniędzy, które należą się najlepszym, spojrzałbym co najwyżej z uśmiechem politowania.

Jeżeli tylko gra w piłkę będzie możliwa, to nadrzędnym priorytetem każdego klubu powinno być dokończenie rozgrywek i szanowanie wcześniejszych ustaleń. Płacz o braku zarobku z dnia meczowego? A który klub zarobi na dniu meczowym?

Przeciąganie liny na pewno jeszcze potrwa, a co grosza obecna sytuacja daje możliwości cichego sabotowania rozgrywek w zasadzie w każdym momencie. To z kolei może spowodować, że pieniądze za ostatnią część sezonu w ogóle się nie pojawią - telewizje nie wypłacą ich Ekstraklasie, jeżeli mecze nie zostaną rozegrane. Na tym właśnie cisi buntownicy opierają swoje szanse na zmianę podziału ostatniej transzy. Coś w stylu "będziemy cicho, tylko dajcie nam więcej".

Przekaz władz Ekstraklasy powinien być jednak prosty: jak ktoś nie ma ochoty grać w piłkę, albo nie zamierza grać fair, to droga wolna - walkower, walkower, walkower i spadek z Ekstraklasy. Miejsce w drugiej czy czwartej lidze się znajdzie.

Jeżeli Wisła Kraków przez większość sezonu szorowała po dnie tabeli, to w lutym raczej nie mogła zakładać, że w czerwcu na jej konto wpłyną jakieś bonusowe pieniądze (chyba, że te pomocowe dla spadkowiczów z Ekstraklasy). Co innego w przypadku Legii, która co roku jest w czubie tabeli i już jesienią przodowała ligowej stawce, a w momencie przerwania rozgrywek miała aż 8 punktów przewagi nad wiceliderem. Dla klubu z Łazienkowskiej pieniądze z ostatniej transzy są więc istotną (planowaną) składową budżetu, a brak tych środków może spowodować ogromne problemy, większe niż przy Reymonta. Oczywiście ewentualne wypadnięcie z pierwszej trójki także może te problemy potęgować, ale wówczas jako kibice Legii nie będziemy szukali winnych w Krakowie czy Poznaniu.

Woytek

WYNIKI SONDYCzy uda się rozstrzygnąć sezon Ekstraklasy 2019/20?
SUMA GŁOSÓW: 3215
START: 28.04.2020 / KONIEC: 07.05.2020

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (43)

+dodaj komentarz
Q pokrzepieniu - 27.04.2020 / 01:30, *.centertel.pl

Propozycja jest tez taka , aby anulować rundę wiosenną i utrzymać tabelę w stanie zakończenia rundy jesiennej

odpowiedz
Bbk - 29.04.2020 / 02:48, *.comcast.net

@Q pokrzepieniu : ale po co skoro mozna grac i to powinni juz zaczac za dwa tygodnie a nie za miesiac

odpowiedz
Mirek Duda - 25.04.2020 / 13:06, *.compower.pl

Mam ponad czterdziestoletni staż na R22. Sporo pojeździłem za Wisełką i kilka razy nawet mieliśmy okazję ze sobą porozmawiać w różnych sytuacjach. Krótko chłopaki: bardzo się cieszę , że znowu wspominacie o Wisełce, w tradycyjny dla siebie "obiektywny" sposób. Nikt przy R22 nie żali się na obecną sytuację. Sami sobie jesteśmy winni i tak to jest przedstawiane w mediach i między nami kibicami. Wy jak zawsze widzicie to w inny sposób.
Ale przecież to WY tworzycie od zawsze historię, he he. Cieszę się, że piszecie o nas. Napiszcie coś jeszcze, proszę!

odpowiedz
Kalbar - 25.04.2020 / 16:44, *.t-mobile.pl

@Mirek Duda: Drogi Mirku! Całe szczęście że wasze strony są zawsze obiektywne i rzetelne zwłaszcza pisząc o innych klubach . A swoją drogą to sam napisałeś że jesteś kibicem Wisły więc co Ty tutaj robisz????
Pozdrawiam

odpowiedz
Arek - 25.04.2020 / 17:05, *.tpnet.pl

@Mirek Duda: Królewski wg. Ciebie to nikt? Gratulacje typie. A te jego dziwne pomysły to niby co to? Spalona żarówka już lepiej błyszczy niż Ty tu.

odpowiedz
(L)istek - 26.04.2020 / 00:57, *.play-internet.pl

@Mirek Duda: Będą filmy?

odpowiedz
Czwarty Pasek Na Dresie - 26.04.2020 / 19:06, *.play-internet.pl

@Mirek Duda:
Musisz tu regularnie wpadac skoro wychwyciles tego njusa :)
Ja nawet nie znam adresu waszej strony :)

odpowiedz
Dobrze poinformowany - 25.04.2020 / 09:04, *.chello.pl

Przeciez temu Królewskiemu cały czas pomaga koralik Lesnodorski ktory nie moze przezyc ze Mioduskiemu coś może wyjść, nawet się pogodził z tą wszą Stanowską i nawet mu żone puknkął. Wziąles hajs za Legię i dalej mącisz

Leśny WON

odpowiedz
Zły krasnolud - 25.04.2020 / 12:56, *.virginm.net

@Dobrze poinformowany: Darek ochłoń! Odejdź od komputera, idź puknij swoja żonkę, to ci ciśnienie spadnie.

odpowiedz
P1916 - 25.04.2020 / 22:42, *.vectranet.pl

@Dobrze poinformowany:
Jesteś idiotą czy tylko udajesz?

odpowiedz
Mateusz z Gór - 25.04.2020 / 08:50, *.inetia.pl

Jakkolwiek rozumiem, że sytuacja jest trudna i wyjątkowa i być może wymaga dodatkowych ustaleń podziału kasy z różnych źródeł to akurat tutaj mamy jasność i nie ma podstaw do tego, aby dysponować środkami inaczej niż to ustalono.

No bo przecież kluby z doły tabeli doskonale wiedziały ile mniej więcej mogą zarobić do końca sezonu poprzez miejsce w tabeli, podobnie jak drużyny z czuba mogły szacować ile w przybliżeniu dostaną. I w oparciu o te rachunki kalkulować wydatki. Więc, choć sytuacja jest specyficzna, to w tym przypadku nie ma podstaw do tego, by brać lepszym i wspierać słabszych, bo ci lepsi zrobili kalkulację przed pandemią w oparciu o wyniki, podobnie jak gorsi takową uczynili również wtedy biorąc pod uwagę dokładnie to samo.

Rozumiem, że każdy chciałby jak największy kawałek tortu, ale ten tutaj został już podzielony słusznie.

odpowiedz
krisu - 24.04.2020 / 20:44, *.centertel.pl

Telewizja nie płaci, a czy wy płacicie abonament mniejszy ?
Jeb.ć Cyfre+ z CANAL+ i TVN razem wziete.

odpowiedz
jo - 25.04.2020 / 06:48, *.tpnet.pl

@krisu: C+ to nie tylko piłka nożna.... Zluzuj i włącz swoje ukochane tvp...

odpowiedz
Mateusz z Gór - 25.04.2020 / 08:56, *.inetia.pl

@krisu:

Ja się z nc+ wyleczyłem po tym jak utracili prawa kolejno do lig europejskich i LM, a następnie kazali płacić za to dodatkowo poprzez kanały konkurencji, które włączyli do pakietu. Stanowisko było jasne, płacisz za kanały, a nie rozgrywki, które są na nich transmitowane.

Teraz sobie oglądam przez Netię i nie ma takich cyrków, bo sobie mogę usuwać programy z oferty jak chcę raz w miesiącu i wraz z wstrzymaniem rozgrywek wywaliłem po prostu C+, Polsat Sport Premium i Eleven i nie płacę. I to jest uczciwe podejście.

odpowiedz
Jazracą - 25.04.2020 / 09:56, *.chello.pl

@jo: A przyjmujesz do głowy,że są osoby które podpisały umowy tylko i wyłącznie dla sprotu?

odpowiedz
Yl annav - 24.04.2020 / 20:36, *.com.pl

Niech Królewski sprawdzi konta może przelew od Vanna Ly się pojawił. Lol

odpowiedz
kalosz - 24.04.2020 / 18:09, *.mm.pl

codo tych praw telewizyjnych z transmisji to czemy w zasadzie tak wogóle jest? czy niebylo by takij sytuacji jakby kazda druzyna dostala tyle samo kasy,w koncu graja na "jednym poziomie" rozgrywkowym...

odpowiedz
tomiacab - 24.04.2020 / 20:14, *.virginm.net

@kalosz: ale nie kazdy zapewnia takie same dochody satcji telewizyjnej. Nie wracajmy do komuny. Krolewski cwaniak chce ugrać hajs na kryzysie. Zasaday zostały ustalone i trzeba ich dotrzymać, a swoje obiekcje niech zglasza względem ustalania podzialu kasy w kolejnych sezonach.

odpowiedz
Mrok - 24.04.2020 / 20:39, *.chello.pl

@kalosz: bo system ma premiować jakość a nie jakoś. Ci którzy graja lepiej mają zazwyczaj większa oglądalność, przez to więcej osób ogląda reklamy przy okazji ich meczów. Poza tym niektóre kluby są znacznie bardziej oglądane niż inne i częściej więc telewizja je transmituje, w lepszym czasie antenowym. Wiele czynników jest takich które mówią, że nie mogą wszyscy mieć po równo.

odpowiedz
Arek - 24.04.2020 / 16:14, *.tpnet.pl

Przecież ten typ się ośmiesza z każdą swoją wypowiedzią. Nikt miśkom z Krakowa nie kazał dostawać w dupsko 9 razy z rzędu. W tym pamiętne dla nas 7:0. Bardzo trafny komentarz. Nie chce frajerstwo grać, to walkower i won klasę niżej!

odpowiedz
oLaf - 24.04.2020 / 15:54, *.vectranet.pl

niektóre kluby powinny się wstydzić za brak sportowego podejścia do gry!!!

Jak czytam, że Piast i Craxa by najchętniej zakończyła sezon bo dostanie kilka mln zł więcej obecnie bo są na wysokich miejscach, Zagłębie i Wisła "bo nie spadnie" to mi się rzygać chce (na nich). Wstyd!!

odpowiedz
ksieciunio - 24.04.2020 / 14:24, *.chello.pl

bardzo mądry i dobry artykuł !!!!!!!!

odpowiedz
Yeti - 24.04.2020 / 14:18, *.netfala.pl

Ja zawsze będę szukał winnych w Poznaniu. Winnych złodziejskiego zachowania w 93 roku i okradnięcia Legii z mistrzostwa. Dla mnie już zawsze ten poznański klub będzie kojarzył się z brakiem honoru i złodziejstwem. Dodatkowo korupcja w tym klubie i obecna gra na licencji amiki, żeby nie być zdegradowanym, dodatkowo wzmaga we mnie niechęć do tego klubu. Dla mnie ten klub to już nawet nie ku.wa, która bierze kasę bądź co bądź za usługę. To jest szmata i mniej niż zero.

odpowiedz
Arturius1916 - 24.04.2020 / 15:34, *.tpnet.pl

@Yeti: 100% racji brachu!

odpowiedz
WarsawFan - 24.04.2020 / 15:37, *.tpnet.pl

@Yeti: " (...) a rok 93 do nas należy,
cała Polska widziała, nikt nie uwierzył!
Ukradli nam Mistrza ze związku złodzieje,
Zemsta! Na Ujazdowskich Alejach płomienie! (...)"

odpowiedz
tomiacab - 24.04.2020 / 20:21, *.virginm.net

@Yeti: Mordo, zgadzam się z Tobą co do tego co napisales, ale nijak ma sie to do podzialu kasy za prawa telewizyjne wsezonie 2019/20. Mowisz dobrze, ale nie w tym temacie. Jesli chodzi o obecny spor i to co napisaleś, to sprowadzasz rozmowę na złe tory, bo rozmywasz faktyczny problem, nad ktorym pochyla sie ten artykul. Idac Twoim tokiem myslenia, za chwile dwa krakowskie kluby będa miec pretensję o straty do Króla Zygmunta, bo im stolice za...ł. A lódź o to że Deyna przeszedl do Legii i w ten sposob robi się bazar. pochylając się na dsednem sporu, to nie nalezy nic zmieniać, bo tak zostało ustalone przed sezonem i ewentualne roszczenia oraz zmiany, mozna jedynie rozpatrywać w kontekscie sezonu 2020/21 i kolejnych. Tu jest sewdno, a Ty robisz aferę jak w sejmie, a bo pis to a po tamto. 1993 byl w 1993, a tera mamy sezon 2019/2020.

odpowiedz
tomiacab - 24.04.2020 / 20:25, *.virginm.net

niech oni się zajmą problemami związanymi z wznowieniem rozgrywek, a nie podziału kasy, bo ta już zaostała dawno ustalona i tyle w temacie. Idą tym tokiem, to pyry mogą zglosić powrot do liczenia dwoch punktow za zwyciestwo, bo to im zmniejszy dystans do lidera. Dajmy spokoj i nie idźmy ta droga. Pozdrawiam (L)

odpowiedz
Pezeperowiec na wygnaniu. - 24.04.2020 / 13:28, *.chello.pl

A w Legii prezes nie będzie wiedział co zrobić z tą kasą. I znowu kupi tych piłkarzy co inne kluby w Europie nie chcą. I zamiast Ligi Mistrzów będzie porażka z mistrzem z Luksemburga

odpowiedz
as - 24.04.2020 / 13:19, *.korbank.pl

Dokładnie, kto nie chce niech nie gra. Miejsca w 4 lidze się znajdą. A to, że Wisła jest teraz blisko dna tabeli to nie wina Legii czy Piasta, i niech szantażem kasy nie wołają. Jest koronawirus = jest okazja do kasy, jaką w życiu by mnie dostali normalnie. To jest kombinatorstwo i szantaż.
Panie Błaszczykowski itp - jak mnie chcesz to nie graj. Be was też liga ruszy.

odpowiedz
tomiacab - 24.04.2020 / 20:28, *.virginm.net

@as: o to to to właśnie chodzi.

odpowiedz
Józefowianin - 24.04.2020 / 13:17, *.chello.pl

Harry Potter z Krakowa ma,za krótką ruszczek dlatego zaczyna płakać.Kasa były ustalona to się nam należy.

odpowiedz
tomiacab - 24.04.2020 / 20:51, *.virginm.net

@Józefowianin: ta, to niech teraz ceniony informatyk podzieli się pensja ze sprzątaczką w swojej firmie, bo jak ona podpisywala umowę, to nie wiedziala, ze będzie kryzys. Niech się ku... przestanie osmieszać ten pajac

odpowiedz
Kuba - 24.04.2020 / 11:38, *.t-mobile.pl

Niech o podział kasy martwi się C+ i Ekstraklasa, a drużyny niech jak najszybciej zaczną przygotowywać się do dokończenia sezonu. Pogoń Szczecin już trenuje w odosobnieniu.
Przypominam też, że do europejskich pucharów przystąpi tylko mistrz Polski, reszta będzie się kopać w tej śmiesznej, trzeciej lidze Europy.

odpowiedz
Browar - 24.04.2020 / 14:50, *.mm.pl

@Kuba: w tym sezonie chyba jeszcze nie ma tego pucharu dla słabych

odpowiedz
Kuba - 24.04.2020 / 15:44, *.t-mobile.pl

@Browar : Rzeczywiście, od 2021, sorry.

odpowiedz
(L)Łomża(L) - 24.04.2020 / 11:37, *.vectranet.pl

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

odpowiedz
Pawel - 24.04.2020 / 10:58, *.amazonaws.com

Niech Wisla ma pretensje do Miska, Sarapaty i jej podobnych a nie do kogos innego...

odpowiedz
News⚽️Legia - 24.04.2020 / 12:50, *.188.231

@Pawel: Miśki I inne gady krakowskie nic nie mieli i niemogà mieć wspulnego z piłká nożnâ...

odpowiedz
Pawel - 24.04.2020 / 14:28, *.amazonaws.com

@News⚽️Legia: z piłka nozna to co z cala pewnoscia. ale "bankrut" pozostal po nich

odpowiedz
Wisła out - 24.04.2020 / 10:33, *.play-internet.pl

Cybermarian postadal wszystkie rozumy, myśli że będzie tak jak on chce. Póki co niech myśli o utrzymaniu swojego klubu w lidze, co wcale tak łatwe nie musi być. Jeśli spadną już się boję myśleć w jaki sposób wtedy po raz kolejny będą zebrać o pieniądze :)

odpowiedz
Autor - 24.04.2020 / 10:13, *.amazonaws.com

A mogli spać po ludzku rok temu, to problemów by nie bylo. Jak to mówią tonący brzytwy się chwyta. Legia Mistrz!

odpowiedz
mjr. krzyś - 24.04.2020 / 10:05, *.tpnet.pl

tak jest!

odpowiedz