REKLAMA

Plan powrotu Ekstraklasy zaakceptowany!

źródło: Ekstraklasa

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z Minister Sportu, Danutą Dmowską-Andrzejuk, dał zielone światło dla powrotu piłkarzy Ekstraklasy na boiska. Będą mogli wznowić treningi na przygotowanych do tego obiektach zgodnie z programem powrotu do rozgrywek zatwierdzonym przez rząd. Został on wypracowany przez sztab kryzysowy powołany przez zarząd Ekstraklasy we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

- To doskonała wiadomość. Zgoda rządu na wznowienie treningów daje nam szansę na zrealizowanie planu, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 4 tygodnie wraz z ekspertami w ramach sztabu kryzysowego. Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja – zapowiada Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A. – Równolegle otrzymaliśmy potwierdzenie informacji z UEFA o możliwości dokończenia sezonu do 20 lipca 2020 r. Tym samym właśnie ziściły się niezbędne warunki, o których mówiłem 2 tygodnie temu i mamy szansę nie tylko wznowić, ale też dokończyć rozgrywki. To efekt naszej bardzo dobrej współpracy prezesem PZPN, Zbigniewem Bońkiem, który mocno zaangażował się w walkę o powrót ligowego futbolu oraz wysiłku, który podjął wiceprezes Ekstraklasy, Marcin Mastalerek, w kontaktach z administracją rządową. Bazą do wszelkich uzgodnień były zasady powrotu do rozgrywek przygotowane przez sztab kryzysowy Ekstraklasy i ekspertów klubowych. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Zapracowało to na zaufanie władz państwowych, których przychylność dla futbolu zyskała silne merytoryczne umocowanie, dzięki czemu możemy wrócić do treningów w tej wciąż trudnej sytuacji – dodaje Animucki.

Zgodnie z wytycznymi UEFA każda federacja ma robić wszystko, aby dokończyć sezon na boisku w dotychczasowej formule rozgrywek. PKO Bank Polski Ekstraklasa – wg ostatnich oficjalnych terminów UEFA - może grać do 20 lipca, federacje z miejsc 1-15 w rankingu UEFA nawet do 3 sierpnia.

Plan powrotu na boiska został przygotowany przez działającą w sztabie kryzysowym grupę roboczą ds. wznowienia treningów i rozgrywek na czele z Tomaszem Zahorskim z Legii oraz z silnym wsparciem merytorycznym ekspertów klubowych: profesora Krzysztofa Pawlaczyka z Lecha Poznań, doktora Piotra Żmijewskiego z Legii, dyrektorów sportowych – Marka Jóźwiaka z Wisły Płock i Antoniego Łukasiewicza z Arki Gdynia, a także Michała Dutkiewicza, trenera przygotowania fizycznego Korony Kielce. Plan zyskał aprobatę zespołu medycznego PZPN pod przewodnictwem doktora Jacka Jaroszewskiego, a w rezultacie trafił do zatwierdzenia w Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Zdrowia. W trakcie przygotowań wzięto pod uwagę najlepsze praktyki z wielu federacji, lig i klubów europejskich oraz organizacji międzynarodowych, w tym European Leagues i European Club Association. Przeprowadzono też konsultacje z Ministerstwem Sportu, Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej oraz Instytutem Sportu.

Zgodnie z założeniami planu, zawodnicy i sztaby szkoleniowe (po 50 osób z każdego klubu) będą do końca sezonu (lub wymaganego sytuacją zdrowotną w kraju okresu) poddani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym, umożliwiającym bezpieczne zakończenie rozgrywek. Od początku tygodnia grupy te rozpoczęły 14-dniową izolację sportową oraz codzienne raportowanie według szczegółowej – i jednolitej dla całej ligi – ankiety medycznej, mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych symptomów chorobowych.

- Wszystkie kluby wdrożyły już określane planem procedury i przekazują dane z ankiety medycznej. Teraz musimy realizować konsekwentnie zadania postawione w kolejnych etapach. Wymaga to wysiłku, jednak wykonaliśmy ogromną pracę, by było możliwe dokończenie rozgrywek i zamierzamy sfinalizować ten proces z sukcesem. Chcemy również na boiskach pokazać, że przez przemyślane działania i zachowanie środków bezpieczeństwa można wygrać walkę z koronawirusem – komentuje Marcin Animucki.

Kolejne etapy restartu rozgrywek wg zatwierdzonego przez rząd planu:

03-04.05 – testy zawodników i członków sztabów
04.05 – treningi w grupach kilkuosobowych
10.05 – treningi drużynowe
27-28.05 – testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów
29.05 – 31.05 – 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki
18.07-19.07 – zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów

Każdy punkt czasowy planu uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń nadrzędnych Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia i GIS.

Spotkania będę rozgrywane bez udziału publiczności do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową. Do obsługi meczowej zostanie wskazana niezbędna minimalna grupa osób. Ekstraklasa już rozpoczęła prace nad procedurą określającą szczegóły organizacyjne, które będą wytycznymi dla klubów i partnerów mediowych rozgrywek.

WYNIKI SONDYCzy uda się rozstrzygnąć sezon Ekstraklasy 2019/20?
SUMA GŁOSÓW: 3215
START: 28.04.2020 / KONIEC: 07.05.2020

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (49)

+dodaj komentarz
PiotrŻo(L)iborz - 28.04.2020 / 20:33, *.play-internet.pl

Myślę, że jako liga powinniśmy to wykorzystać do przestawienia się, na system wiosna jesień.

odpowiedz
Ziomek69 - 28.04.2020 / 15:49, *.65.143

A co z karnetami w tym roku płaciliśmy za rundę zasadniczą i rewanżową. Czy klub przewiduje w jaki sposób zwróci kibica za karnety?

odpowiedz
Piotr (L) - 28.04.2020 / 12:06, *.centertel.pl

Wcale mnie nie cieszy powrót ekstraklasy skoro na trybuny nie wrócimy w tym sezonie a mój karnet poszedł się je...... ć pewnie wrócimy w przyszłym sezonie ale też nic pewnego nadal wspominam wyjazd do Gdańska i zabawę w specjalu prawie dwa miesiące temu byliśmy tęsknię jak cholera

odpowiedz
Juri - 27.04.2020 / 10:10, *.centertel.pl

Kibiców też mają w planach na powrót?

odpowiedz
Dedi - 27.04.2020 / 16:10, *.plus.pl

@Juri :
Nie ma takiej możliwości z wszystkie ligi które wznowią rozgrywki, będą grać absolutnie bez kibiców. Dziwne że w ogóle o to pytasz. Elo

odpowiedz
siup - 26.04.2020 / 22:06, *.47.103

27.05 testy zawodników, a 27 go ma być mecz PP

odpowiedz
Sprite - 26.04.2020 / 21:12, *.play-internet.pl

A jak się okaże, że np.6 zawodników będzie musiało iść na kwarantanne to będą grać rezerwami?

odpowiedz
Nie - 26.04.2020 / 21:23, *.vectranet.pl

@Sprite : ligę wstrzymamy i po 14 dniach zagramy

odpowiedz
tomiacab - 27.04.2020 / 10:03, *.virginm.net

@Sprite : Dlatego idiotyzmem jest plan rozegrania rundy finalowej. Należało zostawić sobie miejsce w kalendarzu, na ewentualne tego typu problemy i była by pewność, ze w takim czy innym terminie sezon da się dokonczyc. Nawet z dwutygodniowymi przerwami. A teraz jedna czy dwie takie przerwy i znie zmieszczą się w kalendarzu do końca lipca.

odpowiedz
Autor - 26.04.2020 / 20:20, *.t-mobile.pl

"Trener" prze..i mistrzostwo i będziecie płakać, że rozgrywki ruszyły

odpowiedz
News⚽️Legia and Friends Forever - 26.04.2020 / 21:15, *.94.116

@Autor: a ty....żałosny lamênciarzu... żebyś , nie popłakał sie jak wygramy tá lige...

odpowiedz
tomiacab - 27.04.2020 / 10:04, *.virginm.net

@Autor: chciała byś

odpowiedz
:D - 27.04.2020 / 16:52, *.t-mobile.pl

@tomiacab: przypomnij sobie poprzedni sezon.. brak PP i mistrzostwa

odpowiedz
Rododendron - 26.04.2020 / 13:39, *.chello.pl

Ostrzegam, używajcie masek rozważnie, wdychania z powrotem dwutlenek węgla i bakterie z maski również mogą powodować zapalenie płuc. Najlepiej używać jednorazówek i wymieniać co 10 minut.

odpowiedz
Arek - 26.04.2020 / 13:54, *.t-mobile.pl

@Rododendron: nie noszę masek, więc dwutlenek mi nie straszny

odpowiedz
Kuba - 26.04.2020 / 14:31, *.t-mobile.pl

@Rododendron: Masz chyba cały plecak maseczek jednorazowych jak wychodzisz na zewnątrz...

odpowiedz
Koniu - 26.04.2020 / 15:00, *.chello.pl

@Kuba:Generalnie to ich się nie powinno nosić bo i tak nie chronią przed wirusem

odpowiedz
Kuba - 26.04.2020 / 15:56, *.t-mobile.pl

@Koniu : Ale jak masz maseczkę, to nie kaszlesz na zewnątrz, nie kichasz na zewnątrz, nie mówisz parskając, nie zarażasz innych po prostu. Nawet, jeśli nie jesteś zarażony, albo przechodzisz bezobjawowo, to zakrywając usta i nos chronisz innych. Tylko tyle i aż tyle.

odpowiedz
Większej głupoty w życiu nie slyszakem - 26.04.2020 / 17:54, *.vectranet.pl

@Rododendron: bredzisz i to jak

odpowiedz
tomiacab - 27.04.2020 / 00:55, *.virginm.net

@Kuba: a to nie umiesz zakryc ust jak kichasz, albo kaszlesz?

odpowiedz
Kuba - 27.04.2020 / 12:35, *.t-mobile.pl

@tomiacab: Kulturalny człowiek to wie, ale prosty niestety nie.

odpowiedz
Hakon - 26.04.2020 / 12:01, *.plus.pl

A skad testy?? Czy kluby zaplaca z wlasnej kieszeni???

odpowiedz
Arek - 26.04.2020 / 10:41, *.master.pl

Ciekawe czy i tym razem "trener" przeje..ie mistrzostwo.

odpowiedz
775 - 26.04.2020 / 09:52, *.orange.pl

Czy za kichnięcie będzie żółta kartka? Jeśli tak to pewnie za plucie będzie czerowna. A kaszel? Za mokry żółta a za suchy czerwona? Oczywiście, wyjaśniając, mój post jest ironią - trzeba było prawie 3 miesięcy aby opracować te "skomplikowane" zasady powrotu do gry. Co śmieszne nie dało się grać przy 100 osobach zarażonych w całym kraju a da się grać przy 18 tysiącach zarażeń (przewidywany stan na koniec maja). Za co PZPN, Ekstraklasa i UEFA biorą pieniądze? Bardzo bym chciał aby te organizacje zostały porządnie rozliczone przez właścicieli klubów europejskich po zakończeniu obecnego kryzysu.

odpowiedz
Triple D - 26.04.2020 / 11:58, *.as43234.net

@775: dokladnie tak samo mysle. wszystko na swiecie stoi na glowie przez chinskiego wirusa. szykuje sie zamordyzm z przyzwoleniem spolecznym.

odpowiedz
775 - 26.04.2020 / 12:25, *.orange.pl

@Triple D: Najśmieszniejsze jest to, że gdy mieliśmy kilkuset zakażonych to nastąpiła kompletna blokada wszystkiego. Teraz, gdy mamy kilkanaście tysięcy chorych na wirusa zaczyna się odblokowywanie tego, co zostało zablokowane przy tych kilkuset zarażonych. Czy to jest logiczne? Gdyby taka sytuacja miała miejsce tylko w Polsce to pomyślałbym, że naprawdę chodzi tylko o te wybory i parcie na władzę, jednak podobne postępowanie jest w bardzo wielu innych krajach (gdzie wyborów nie ma w najbliższej przyszłości).

odpowiedz
Kruszankin do Cyzia cudowna akcja! - 26.04.2020 / 08:21, *.chello.pl

Ponawiam pytanie czy będzie możliwy wjazd z bramą?

odpowiedz
News⚽️Legia - 25.04.2020 / 22:21, *.188.238

Zawsze można zaczâć grać,ale ciéżko to bèdzie ,ktoś kichnie I za raz to sédzia mecz przerwie...

odpowiedz
Arek - 25.04.2020 / 23:27, *.tpnet.pl

@News⚽️Legia: zacznij pisać po polsku w końcu.

odpowiedz
News⚽️Legia - 25.04.2020 / 23:43, *.188.238

@Arek: Naucz sie czytać, ze zrozumieniem...

odpowiedz
Cicho, sza - 26.04.2020 / 00:26, *.chello.pl

@News⚽️Legia:
@Arek nie musi się uczyć czytać "ze zrozumieniem". Wystarczy, że Ty zaprzestaniesz zamieszczać swoje wpisy redagowane niechlujnie i od Sasa do Lasa.
Zważ Kolego na to, że większość z nas nie elektryzuje Twoja radosna twórczość. Tylko przez grzeczność, ew. ważniejsze codzienne zajęcia jesteś "oszczędzany". Oczywiście do czasu...

odpowiedz
pnk - 26.04.2020 / 04:27, *.chello.pl

@Arek: Proszę zostawić naszą maskotkę w spokoju. Ten Pan jest elementem folkloru tej strony :)

odpowiedz
Kruszankin do Cyzia cudowna akcja! - 26.04.2020 / 08:15, *.chello.pl

@News⚽️Legia: wyjazd z tej strony waflu

odpowiedz
News⚽️Legia - 26.04.2020 / 14:27, *.94.116

@Cicho, sza: każdego co coś boli ,niech sobie wsadzi rower Joli...

odpowiedz
Hg - 26.04.2020 / 17:24, *.chello.pl

@News⚽️Legia: ty jednak masz coś z łbem

odpowiedz
Kruszankin do Cyzia cudowna akcja! - 26.04.2020 / 17:54, *.chello.pl

@News⚽️Legia: napisałem coś, wyjazd z tej strony waflu!

odpowiedz
News⚽️Legia - 26.04.2020 / 19:58, *.94.116

@Kruszankin do Cyzia cudowna akcja!:A ty dalej wafel,a co ty kur...!?wafla szukasz?!Ty możesz wyjechać z tej strony,Januszu!

odpowiedz
Elquatro - 26.04.2020 / 20:41, *.chello.pl

@News⚽️Legia: Andrzeju nie denerwuj się, znajdziemy Ci nowy błotnik, weźmiemy z mojego wozu i damy Tobie

odpowiedz
News⚽️Legia - 27.04.2020 / 00:19, *.94.116

@Elquatro: a co ty ?kur...?udajesz mojego lekarza?

odpowiedz
WETERAN - 25.04.2020 / 22:08, *.chello.pl

Pobożne życzenia. Jasne - trzeba walczyć o kasę, ale nie kosztem zdrowia ludzi. Premier i minister mogą sobie zza biurek wydawać zgodę, bo nie mają pojęcia o sporcie. Cały ten plan opiera się na założeniu, że zdarzy się cud i nikt z grona tysięcy (sic!) ludzi zaangażowanych w wznowienie rozgrywek (16x50 ludzi w ekipach, oraz 16 razy obsługa medyczna, gastronomiczna, higieniczna, logistyczna, obsługa stadionów, ekipy sędziowskie, telewizyjne, prasowe, itp.) nie tylko nie zachoruje, ale ni zarazi się nie będzie nosicielem wirusa. Koszty wznowienia rozgrywek będą koszmarne - począwszy od kosztów testów, skończywszy na obsłudze pustych stadionów. I cały ten misterny plan padnie, kiedy okaże się, że choćby jedna w całej lidze pani, która sprząta szatnie, zarazi się, robiąc zakupy w "Biedronce". I tak po trzech kolejkach nadal będzie niedokończona liga, za to dziesiątki chorych sportowców i nie tylko.

odpowiedz
pnk - 26.04.2020 / 04:28, *.chello.pl

@WETERAN: No ten plan nie ma kompletnie sensu... Ale cóż... Wódz chce igrzysk to ciemny lud to kupi.

odpowiedz
Matt - 26.04.2020 / 11:23, *.tpnet.pl

@WETERAN: Też uważam, że to totalny bezsens. OK, nawet jeśli zamiast kwarantanny będą robić testy. Okaże się, że jedna drużyna ma kilku zawodników z wirusem i co? Znów będzie hałas, że sytuacja jest niesprawiedliwa. Poza tym już słyszę te grudniowe narzekanie, że liga trwała bez przerwy od maja do grudnia i piłkarze nie mają siły. Uważam, że należałoby skończyć ligę jak jest, przyznać tytuły, a rozegrać tylko opóźniony Puchar Polski w ramach rozgrzewki Mistrza do el. LM.

odpowiedz
f - 25.04.2020 / 20:07, *.t-mobile.pl

Ludzie kochani, przecież tu wszyscy będą mieli do dyspozycji testy. Nikt nie będzie poddawany dwutygodniowej kwarantannie, bo po co, skoro można (i trzeba) sprawdzić obecność wirusa w ciągu kilku godzin? Jeśli jakiś piłkarz czy członek sztabu coś złapie to go odsuną, a zdrowi, z negatywnym wynikiem testu grają.

odpowiedz
pnk - 25.04.2020 / 18:16, *.chello.pl

Ten plan jest tak dziurawy, że nawet dziecko zauważy w nie ma w nim sensu.

odpowiedz
WarszawskaOchota - 25.04.2020 / 15:26, *.orange.pl

Bardzo bym chciał żeby wszystko wróciło do normalności, żebyśmy wszyscy znowu spotkali się na stadionie.
Tylko co w sytuacji kiedy u jakiegoś piłkarza stwierdzą obecność koronawirusa ? Wtedy z automatu cała drużyna będzie musiała zostać przebadana i poddana kwarantannie i już na 2 tygodnie jedna drużyna wypada.
Patrząc realnie, uważam że tego sezonu nie dokończą, chyba że kosztem zdrowia i życia piłkarzy i sztabów trenerskich.
Jak na razie liczba zachorowań i zgonów w Polsce z każdym dniem rośnie, nie ma tendencji spadkowej, prawda jest też taka że liczba zakażonych i zgonów jest zapewne 2,3 razy większa niż oficjalne dane.
Oby się udało bezpiecznie dograć sezon do końca ale osobiście nie wierzę że to się uda.

odpowiedz
Typel - 25.04.2020 / 16:00, *.play-internet.pl

@WarszawskaOchota: Wisla Kraków lubi to. Prwnie wyślą jakiegoś klienta ktory specjalnie się zarazi

odpowiedz
Ryba - 25.04.2020 / 14:49, *.chello.pl

Wszystko pięknie do czasu pierwszego potwierdzonego testem zachorowania piłkarza. Cała drużyna wyłączona mininium na 14 dni.
Czy jest na to jakiś paln?
Pewnie nie bo wszyscy zakładają wersję optymistyczną.
Oby tak było...

odpowiedz
lucho_83 - 25.04.2020 / 14:38, *.chello.pl

Oby to się udało...

odpowiedz
Krzysiek - 25.04.2020 / 14:05, *.centertel.pl

Dobry news!
Trzymaj się zdrowo Kochana Legio!

odpowiedz