Tomas Pekhart - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Analiza

Punkty po meczu ze Śląskiem

Qbas, źródło: Legionisci.com

Legia wygrała 2-0 ze Śląskiem i na sześć kolejek przed końcem sezonu ma 10 punktów przewagi nad wiceliderem. Po przerwie sanitarnej na meczu przy Łazienkowskiej pojawili się widzowie i obejrzeli niezłe spotkanie.

1. Zasłużenie. Zasłużenie Legia tak wygrała mecz, jak i zostanie mistrzem Polski. "Wojskowi" przeciwko wrocławianom zagrali skoncentrowani i choć na początku zdarzały się im indywidualne pomyłki, to raczej były one wypadkową padającego deszczu, przez który zarówno murawa, jak i piłka były śliskie. Warto też zaznaczyć, że po zdobyciu drugiej bramki podopieczni Vukovicia nie grali już tak intensywnie, jak wcześniej, bo trener nakazał rozsądne gospodarowanie siłami ze względu na spotkanie w Białymstoku, a i tak Śląsk nie był w stanie się odgryźć. Dość powiedzieć, że goście nie oddali żadnego celnego strzału. Jeśli dodamy do tego Arkę, która na Łazienkowskiej oddała jedno takie uderzenie i 10 w poprzednich czterech meczach, to wychodzi na to, że rywale w Warszawie fatygowali Majeckiego średnio rzadziej niż dwa razy w spotkaniu. To tak a propos tego, czy legioniści zasłużyli na tytuł.

2. Śląsk inaczej niż wszyscy. Wrocławianie przyjechali grać w piłkę, wychodziło im to do pewnych fragmentów boiska i meczu. W każdym razie nie było bunkrowania, Śląsk zagrał na luzie więc spotkanie było otwarte, a w pierwszych 15-20 minutach grano atak za atak. Przyjemnie się to oglądało. Potem wodze chwyciła Legia i już nie pozwoliła gościom na rozwinięcie skrzydeł.

3. Dubeltowy Gwilia. Oba gole strzelił Gruzin i był to jego pierwszy dublet w barwach Legii. Niewiele przy tym brakowało, a skończyłby mecz z hat-trickiem, bo przecież na jego początku zmarnował znakomitą okazję. Co ciekaweę, wszystkie sytuacje bramkowe Gwilii wyglądały podobnie - zawodnik wbiegał środkiem pola karnego w wolne strefy pomiędzy cofającymi się głęboko stoperami lub pomiędzy nimi a środkowymi pomocnikami. W tym czasie napastnicy (Kante, potem Pekhart) skupiali na sobie uwagę rywali i były gracz Górnika pozostawał bez opieki. Widać przy tym, że legioniści mieli taki plan na rozegranie ataków i brawa należą się tu zarówno trenerowi Vukoviciowi za zwrócenie uwagi na tę słabość graczy Śląska, jak również piłkarzom, którzy tę wiedzę potrafili wykorzystać.

4. Powrót tria. Jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić Legię bez trójki środkowych pomocników Antolić, Martins, Gwilia. Ostatnio jednak Portugalczyk obniżył loty i wydawało się, że będzie miał kłopot z powrotem do składu. Vuković jednak uznał, że akurat na Śląsk potrzebny mu będzie właśnie ten tercet, a i Martins swoją postawą na treningach i ławce ułatwił trenerowi decyzję. Wszyscy trzej wypadli bardzo dobrze. Najlepiej oceniany jest oczywiście Gwilia, ale i dwaj pozostali swoje zadania wypełnili przynajmniej zadowalająco. Legia ten mecz wygrała w dużej mierze dzięki postawie właśnie w środku pola.

5. Dobra zmiana Pekharta. Czeski napastnik zasiadł tym razem wśród rezerwowych. Szybko jednak okazało się, że Kante zgłasza problemy zdrowotne i potrzebna jest zmiana. Zawodnik pojawił się na murawie pozytywnie zmobilizowany, jakby chciał pokazać trenerowi, że zasługuje na miejsce w wyjściowym składzie. Dużo walczył, biegał, brał udział w obu akcjach bramkowych. Przy drugiej nie tylko zanotował asystę, ale też atak zaczął się od jego powrotu i skutecznego pressingu. Przy tak grającym Perkharcie strata kontuzjowanego Kante będzie znacznie mniej odczuwalna. Przy okazji warto docenić Wszołka, którego crossowe podania dwukrotnie dawały efekt bramkowy.

6. Odkurzony Stolarski. Prawy obrońca zagrał po raz pierwszy w tym roku i jego powrót został oceniony pozytywnie. Zawodnik dobrze wypadł w grze obronnej, choć ustawiał się bardzo wysoko, wyżej niż Vesović, ale robił to bardzo mądrze, ryglując rywalom możliwość rozegrania ataku. Mało jednak wnosił w ofensywie, gdzie brakowało mu pewności, przez co grał nerwowo i często szukał najprostszych rozwiązań, posyłając dośrodkowania niejako na alibi w kierunku Pekharta (w ogóle mam wrażenie, że gdy legioniści nie bardzo wiedzą, co zrobić z piłką w strefie ataku, to dośrodkowaniami, nawet nieprzygotowanymi, szukają Czecha). Niemniej w takiej formie wydaje się, że obrońca, przy kontuzji Vesovicia, może liczyć na miejsce w wyjściowym składzie do końca sezonu.

7. Skandaliczne zachowanie Kante. Wszyscy widzieliśmy, co Kante zrobił z koszulką po zejściu z boiska. Bardzo dobrze przy tym, że klub i trener go bronią, ale nie ma żadnego wytłumaczenia dla jego zachowania. Najgorsze zaś, że próbuje się je uzasadniać zdenerwowaniem. Gdyby schodząc do szatni kogoś pobił, też byłby broniony w ten sposób? Kante to zawodnik bez wątpienia bardzo pracowity, taki, z jakich chce lepić swój zespół Vuković i oczywiście w ten sposób najlepiej oddaje szacunek dla swojego pracodawcy. Ale wyraża się go również poprzez stosowne podejście do pewnych symboli, jak herb, barwy klubowe itd. Widziałem już różne sytuacje, ale Kante jest pierwszym zawodnikiem, który na oczach wszystkich skopał koszulkę swojego klubu, a potem wlókł ją po podłodze. Wyglądało to ohydnie, jest niewytłumaczalne i karygodne. Mam przy tym nadzieję, że zostaną wyciągnięte stosowne konsekwencje, bo przeprosiny nie wystarczą. I tyle. Bo cała sytuacja jest tematem trzeciorzędnym. Najważniejsze bowiem, że wygraliśmy, mamy 10 punktów przewagi nad Piastem i nic już nie powinno nam przeszkodzić w sięgnięciu po tytuł. Inni kibice chcieliby mieć takie problemy, jak my.

Autor: Jakub Majewski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (38)

+dodaj komentarz
Martin - 23.06.2020 / 13:02, *.centertel.pl

Kante postąpił bardzo źle...przeprosił i niech jeszcze odkupi swoją winę dobrą grą na boisku. Każdy w życiu popełnia błędy... A co do jego wyczynu to niejednokrotnie widziałem gościa wracającego z meczu, ledwo trzymającego się na nogach...w zarzyganej koszulce (L) Więc zanim kogoś skreślicie zastanówcie się ile razy zalaliście koszulkę, szalik browarem lub uwaliliście je sosami z hot dogów. Bo takich osób jest w ch...

odpowiedz
Ms - 23.06.2020 / 11:59, *.t-mobile.pl

Barwy trzeba szanowac - sytuacji nie skalowac. A Jedno zakomunikowac: Kazdy kto ma na sobie barwy reprezentuje klub. Mówię to do tych szczacych po przystankach, rozbijajacych butelki na chodnikach, chodzących w brudnych koszulkach. No kuzwa ilu takich co na mecz przychodzi w koszulce z plama z musztardy z przed dwóch miesięcy. Każdy niech zacznie od siebie.

odpowiedz
Legiony - 23.06.2020 / 07:50, *.play-internet.pl

Kowal czy Dziekan kiedyś całował calowali herb Legii na koszulkach A dzisiaj piszą o Legii jak o największym wrogu.

odpowiedz
daro - 22.06.2020 / 23:07, *.net.pl

Kante zrobił źle i oprócz szczerych przeprosin powinien, moim zdaniem, kupić za własne pieniądze z 10 oryginalnych koszulek Legii i przeznaczyć je na losowanie dla kibiców. Nie ma co go skreślać, każdy robi błędy. Chłopak ma serce do gry i niech odkupi swój błąd na boisku.

odpowiedz
olew - 22.06.2020 / 23:02, *.vectranet.pl

Grajek zrobił źle, ma tego świadomość, przeprosił, wyjaśnił. Trener Go zna, widzi na treningach, meczach, w szatni i Vuko wyjaśnił tło. Kante jest naszym Grajkiem, niech wraca do zdrowia i do drużyny ! Nakręcanie afery i szczucie Naszego Grajka to skandal !!! Jutro wypowiadam umowę cyfrze +, tutaj zaś będę ośmieszał ajatollachów, którym nie przeszkadza, co robią kibole z naszymi koszulkami i szalami, a Kante im przeszkadza...

odpowiedz
Wolfik - 23.06.2020 / 00:01, *.mm.pl

@olew: Tylko co ma do tego "cyfra"? Jakaś akcja z "ukryta kamerą" była? Podpuścili naszego napastnika by się wygłupił czy jak? Nie rozumiem. Po czerwonej kartce do szatni schodził również zawodnik Śląska. Też go sfilmowano. I założę się, że tez był sfrustrowany i zły....

odpowiedz
Tony - 23.06.2020 / 00:09, *.orange.pl

@olew: A mi przeszkadzają zarówno kibice, którzy nie szanują barw np. w autobusie i piłkarze, którzy na oczach setek tysięcy widzów robią to samo. I co ty na to?
Nie zamierzam identyfikować się ani z pierwszymi ani z drugimi.

odpowiedz
ben - 22.06.2020 / 22:27, *.inetia.pl

Czy profanowanie barw ze sklepów z podróbami jest tak samo ważne jak barw oficjalnych?

odpowiedz
Pablo33 - 22.06.2020 / 22:22, *.centertel.pl

Redaktorze, nie nakręcaj proszę tej afery na Kante. Proszę o odpowiedzialność również za to co się pisze, bo na pewno tego rodzaju komunikaty nikomu nie służą, a już na pewno nie Legii i atmosferze, która tu panuje. Temat Kante zamknięty.

odpowiedz
Tony - 23.06.2020 / 00:06, *.orange.pl

@Pablo33: byłeś w niedzielę na Legii? Słyszałeś co kibice śpiewali? W tekście widzę jedynie stwierdzenie oczywistych dla normalnych kibiców faktów - piłkarz pajacyk musi swoje odcierpieć. A jak to się odbędzie to już na pewno ty nie będziesz decydował, więc daruj sobie te pouczenia.

odpowiedz
Hg - 23.06.2020 / 00:12, *.ap-media.pl

@Pablo33: 100% poparcia. Autor chyba nie chce, żeby Legia się rozwijała skoro działa na jej niekorzyść...

odpowiedz
AdamJ - 22.06.2020 / 22:01, *.chello.pl

Przecież pisałem...

Przeciwnicy Legii będą grzać temat i powracać do niego jak pies do własnych rzygów jeszcze przez długi czas.

odpowiedz
Micha - 22.06.2020 / 21:29, *.14.27

Martins zagrał dobrze? Kpina, liczyłem, że w przerwie zostanie zmieniony. Początek meczu mocno nerwowy, szczególnie Veso dał się ponieść emocjom. Dobry i pewny mecz Lewczuka. Fajnie Pekhart grał w odbiorze. Karbownik mocno obniżył loty. Chłopak mecz, albo dwa powinien odpocząć.

odpowiedz
Darek - 22.06.2020 / 21:15, *.orange.pl

Szanowny Panie Redaktorze.
Reasumując, jakie konsekwencje proponuje Pan wystosować przeciwko Kante za jego niestosowne zachowanie. Ostracyzm? Zesłanie do rezerw? Gwizdy na zawodnika podczas meczu? Bluzgi w momencie gdy będzie czytane jego nazwisko? Słucham uważnie. Proszę o krótkie i zwięzłe uświadomienie mojej osoby jaka kara byłaby adekwatna do popełnionego czynu.
To może spytam się przewrotnie. Proszę mi powiedzieć komu najbardziej zależy w tym momencie na napiętnowaniu jednego z najlepszych zawodników Ligi, będącego zarazem naszym zawodnikiem? Już spieszę z odpowiedzią. Wszystkim, dosłownie wszystkim kibicom w całej Polsce zależy na takich działaniach, oprócz Legii Warszawa.
Z szacunku dla Pana nie spytam się o Pańskie sympatie kibicowskie, bo byłoby to równie durne pytanie jak i tekst napisany w pkt. 7 powyższego artykułu.
Z wyrazami szacunku
Kibic Legii, którego również zabolała ta sytuacja, ale który stara się brać pod uwagę wszystkie aspekty danego zdarzenia, łącznie z dotychczasowym zaangażowaniem w grę Jose Kante.

odpowiedz
Szelka - 22.06.2020 / 21:31, *.chello.pl

@Darek: dotychczasowe zaangażowanie Kante w grę nie podlega dyskusji. Ale to czego byliśmy świadkami - za pośrednictwem kamer - również nie.
Próbujesz wieszać psy na autorze analizy, szczególnie za pkt 7 - pytanie brzmi: po co i dlaczego? Może Tobie również "zagotowało się w głowie".
Co do formy odkupienia za kuriozalne zachowanie piłkarza, to sądzę że nie znajdziemy jednej dobrej podpowiedzi. Jak zwykle, to rzeczywistość zweryfikuje tego wizerunkowego klopsa.

odpowiedz
PiotrŻo(L)iborz - 22.06.2020 / 22:16, *.play-internet.pl

@Darek: przed meczem byłem w kościele, jeden z wiernych leżał krzyżem przed ołtarzem i odmawiał różaniec. Myślę, że Kante zamiast rozgrzewki powinien leżeć krzyżem przed Żyletą i całować herb Legii powtarzając, moja wina, moja wina... przeto błagam Wielką Żyletą oraz Legię o przebaczenie ciężkiego grzechu zbeszczyszczenia barw klubowych. I proszę o odpuszczenie grzechów.... i tak przed każdym kolejnym meczem.

odpowiedz
Wolfik - 23.06.2020 / 00:04, *.mm.pl

@PiotrŻo(L)iborz: Obawiam się, że to nas wszystkich przerosło....

odpowiedz
Ginka - 23.06.2020 / 01:40, *.chello.pl

@Wolfik: Kolego, to nas wszystkich nie przerosło, tylko my sami (przynajmniej w większości) przestaliśmy zwracać na to uwagę, tzw. zabójcze zbagatelizowanie problemu. Teraz ten mocno nieświeży pasztet próbuje się podrzucić każdemu, byle z daleka od własnego podwórka. Efekty: widać, słychać i czuć!

odpowiedz
Wolfik - 23.06.2020 / 10:03, *.mm.pl

@Ginka: Była to moja odpowiedź na to co napisał Kolega Piotr. W jakimkolwiek kontekście ona była....

odpowiedz
Olaf - 24.06.2020 / 15:50, *.vectranet.pl

@PiotrŻo(L)iborz: i tak przez całą zimę!!!! ; ))))

odpowiedz
grzesiek - 22.06.2020 / 20:23, *.centertel.pl

Absolutnie nie zgadzam sie z karygodnym zachowaniem. Czlowiek w nerwach robi rozne glupie rzeczy zeby rozladowac sie. Jak kopnąłby w słupek to tez obraza bo na słupku narysowana (L) ???

Wbijcie sobie do glowy ze nie zrobil nic obrazliwego ludzie. Podczas walki na boisku czasem przypier***lic mozna rywalowi wchodzac do tunelu a jak emocje opadna to mu sie sciska dłoń i gratuluje wyjscia na boisko i zwyciestwa albo podjecia walki.

odpowiedz
Pobo - 22.06.2020 / 20:20, *.t-mobile.pl

Pan redaktor Majewski się kompromituje swoimi atakami na Kante. Rekomenduję zimne okłady na głowę...

odpowiedz
Ralf - 22.06.2020 / 20:44, *.orange.pl

@Pobo: sam się kompromitujesz takimi oskarżeniami. To redaktor kopał koszulkę czy piłkarz? Winien będzie te co opisuje sytuację, czy ten co do niej doprowadził? Akurat każdy ma prawo do swojej opinii w tej sprawie. Ta w artykule jest o dziwno dość wyważona, należał się większy pocisk pseudograjkowi

odpowiedz
Pobo - 22.06.2020 / 21:50, *.t-mobile.pl

@Ralf: wyważony... cytując autora:

"Najgorsze zaś, że próbuje się je uzasadniać zdenerwowaniem. Gdyby schodząc do szatni kogoś pobił, też byłby broniony w ten sposób?"

Porównanie rzucenia koszulki do pobicia człowieka jest 1/bardzo wyważone 2/ adekwatne 3/na poziomie ...

A autorowi tekstu i Tobie Ralf z pewnością nigdy nie zdarzyło się np. kopnąć ze zdenerwowania krzesełka na stadionie po zmarnowanej sytuacji :) Toż to profanacja świętego miejsca jakim jest nasz ukochany stadion. Porównałbym to do gwałtu na kobiecie. To też jest wyważone porównanie :)

odpowiedz
Przemko - 22.06.2020 / 19:43, *.vectranet.pl

A zwróciliście uwagę jak Slisz smarkał w koszulkę Legii schodząc z boiska? To chyba nie mniej skandaliczne zachowanie od tego co zrobił Kante...

odpowiedz
xLSx - 22.06.2020 / 19:28, *.t-mobile.pl

Również widzę ogromną różnicę między pobiciem kogoś (świadomy czyn, i wiadomo że zły) a takim potraktowaniem koszulki. Wiadomo że dla kibica to świętość i dla piłkarza też być powinna, ale to był po prostu czyn bezmyślny, i Kante nawet pewnie przez myśl nie przeszło że zachowuje się nagannie, bo po prostu łeb mu się wyłączył, czemu też trudno się dziwić. To tylko człowiek jak my wszyscy. Natomiast je.anie go z trybun albo w necie to już zakrawa na hipokryzję. Każdy z nas robił w życiu gorsze i głupsze rzeczy, na Żylecie świętoszki nie siedzą, i każdy powinien mieć szansę przeprosić i błąd naprawić.

odpowiedz
Rafa(L) - 22.06.2020 / 19:14, *.telefonica.de

Piszesz ze sprawa jest tematem trzeciorzednym ale zarazem że przeprosiny nie wystarcza..trochę się nie klei...chciałbym żeby każdy zawodnik tak zapierniczal dla Legii jak właśnie Kante! Pozdrawiam

odpowiedz
Torex - 22.06.2020 / 20:51, *.orange.pl

@Rafa(L): zapierniczanie to on ma wpisane w kontrakcie. Jakbyś nie zauważył, to jego PRACA. Robi to dla siebie i zarabia wielkie pieniądze. Dla mnie natomiast Legia to pasja i miłość. Ale raczej ty tego nie pojmiesz, bo żyjesz jedynie aktualnym wynikiem. Na pewno tak samo opisywałbyś sytuację, gdyby teraz Legia miała 10 pkt straty do Piasta? Nie sądzę.
Pozostawiam do przemyślenia.

odpowiedz
WIDZ - 22.06.2020 / 18:32, *.chello.pl

A może tak jakaś informacja o stanie zdrowia Vesovica i Kante, a nie magiel i hejt?

odpowiedz
WETERAN - 22.06.2020 / 18:31, *.chello.pl

Dyżurny temat: walenie w Kante. Wkurzony maksymalnie facet wyżył się na koszulce. I teraz będą się wyżywać na facecie, który daje z siebie więcej niż inni. A już porównywanie gestu z czynną agresją to gówniażeria Szanownego Autora, który zapewne zamiast "dzień dobry" mówi "Legia jest święta".

odpowiedz
Pawciu - 22.06.2020 / 17:35, *.orange.pl

Kante "wpadl" bo akurat uchwycila to kamera Canal+ ale ja jestem przekonany te takich zachowan jest znacznie wiecej ze strony pilkarzy Legii i innych zespolow...

odpowiedz
Jerz z Potoku - 22.06.2020 / 20:20, *.chello.pl

@Pawciu:
Niestety, mądrze prawisz i to jest najbardziej smutne.
Od siebie dodam, że takie (zarejestrowane) zachowanie zabija mit i legendę poszanowania legijnych barw i symboli. To mega wtopa wizerunkowa tego piłkarza, z której będzie mu bardzo trudno się wygrzebać...
Ps.: "przeprosin" nie ma sensu komentować, albowiem na większości rozpraw karnych ten stary jak świat trik jest stosowany, a cóż dopiero na poletku futbolowym...
Serdeczności

odpowiedz
do autora - 22.06.2020 / 17:23, *.ap-media.pl

skandaliczny to jest ten wpis, a nie zachowanie Kante

odpowiedz
Rafa(L) - 22.06.2020 / 19:23, *.telefonica.de

@do autora: dokładnie!

odpowiedz
Torex - 22.06.2020 / 20:47, *.orange.pl

@do autora: powiedz proszę, gdzie rodzą się takie "wynalazki" jak Ty? Barwy pewnie też tak szanujesz jak Kante koszulkę? Co za pokolenie zje....w.

odpowiedz
Jas - 22.06.2020 / 22:53, *.com.pl

@Torex: dodaj coś jeszcze o lewakach

odpowiedz
jaa" - 22.06.2020 / 17:08, *.com.pl

" Gdyby schodząc do szatni kogoś pobił, też byłby broniony w ten sposób? "

Jest spora roznica pomiedzy atakiem fizycznym na druga osobe a kopnieciem tkaniny. Swoja droga ciezko sie dzis czyta te punkty. Co to za glupoty ze mecz sie przyjemnie ogladalo albo ze Martins gra coraz lepiej.

odpowiedz
karol - 22.06.2020 / 18:02, *.ne.jp

@jaa: też się zastanawiam, jak można porównać te dwie rzeczy... Kante nie powinien tego zrobić, to jest oczywiste. Postąpił wyjątkowo bezmyślnie... Ale jak widać po tym artykule, każdy czasem robi coś nie używając za bardzo rozumu...

odpowiedz