fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Budżet Ekstraklasy zatwierdzony

Woytek, źródło: Ekstraklasa SA

Akcjonariusze Ekstraklasy, do których należy 16 klubów i PZPN, utrzymali kompetencje do ustalania sposobu podziału wpływów ze scentralizowanych praw mediowych i marketingowych po stronie rady nadzorczej. Rada ligowej spółki z kolei podjęła decyzję, że w sezonie 2020/2021 model podziału pozostaje bez zmian. Oprócz tego rada nadzorcza zatwierdziła budżet na najbliższy sezon. Po raz kolejny do podziału między akcjonariuszy ma być 225 mln zł.

Ustalono też, że Ekstraklasa dofinansuje testy na obecność koronawirusa, przekazując klubom na ten cel 1,6 mln zł, tj. po 100 tys. zł na klub. Jednocześnie zarząd Ekstraklasy otrzymał zgodę akcjonariuszy na finalizowanie porozumienia z nadawcami dotyczącego praw mediowych.

Zgodnie z decyzją klubów i PZPN w sezonie 2020/2021 zastosowane zostaną zasady podziału wpływów Ekstraklasy, obowiązujące od ubiegłego sezonu. W rezultacie blisko połowa, tj. 44%, wypłacanych środków, będzie dystrybuowana między kluby solidarnie, po równo. Pozostałe zostaną podzielone wg zasady: 20% za miejsce w rankingu historycznym, 18% za zajęte miejsce w tabeli na koniec sezonu, 14% dla czterech drużyn występujących w rozgrywkach UEFA, zaś 0,5% (czyli 750 tys. PLN) przypadnie klubowi z dolnej ósemki z opłaty solidarnościowej. Ponadto wypłacone zostanie także wsparcie o wartości 750 tysięcy PLN dla drużyny, która spada z Ekstraklasy do 1. Ligi i dodatkowo 1,6 mln na testy dla wszystkich klubów na COVID-19. W nadchodzącym sezonie Ekstraklasa zamierza też przekazać 17 mln zł na szkolenie młodych piłkarskich talentów (2,5% dzielonych środków), z czego ok. 5,6 mln zł trafi do klubów w ramach programu Pro Junior System.


fot. Ekstraklasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

+dodaj komentarz
Super Samiec - 11.08.2020 / 14:40, *.net.pl

Fulham za awans do Premier League zarobiło 170mln. funtów.....to jest kasa

odpowiedz
Zz - 12.08.2020 / 18:34, *.chello.pl

@Super Samiec : jakby ekstraklasa była liga, która interesuje kogokolwiek poza naszym podwórkiem to by były oieniadze.
Porównywanie.do lig które są popularne na całym świecie nie ma sensu.

odpowiedz
do redakcji - 10.08.2020 / 20:56, *.chello.pl

Albo czegoś tu nie rozumiem albo ktoś ma tu problemy z liczeniem....
44% + 2,5% + 20% + 35,5% = 102% (a nie 100%), poza tym
0,5% x 225 mln = 1,125 mln (a nie 750 tys.) , a
2,5% x 225 = 5,625 mln (a nie 17 mln) ...
Ktoś mi to wytłumaczy??

odpowiedz
L - 10.08.2020 / 23:51, *.play-internet.pl

@do redakcji: może liczyli ze nikt się nie zorientuje ;)

odpowiedz
Matematyk - 11.08.2020 / 15:56, *.btopenworld.com

@do redakcji: Odpowiedz jest prosta na 1 pytanie:
18+14+1+0.5 = 33.5 nie 35.5 <- tu ktos popelnil blad
wiec calosc procentow sie zgadza
44%+ 2.5%+20%+33.5% = 100%

2. Pytanie - to jest rzeczywiscie zle
0,5% x 225 mln = 1,125 mln (a nie 750 tys.)

3. Natomiast szkolenie modziezy (17mln)
to 12 mln (z puli 44%) + 2.5%(5.625) czyli
12mln + 5.625mln = 17.625mln

Mam nadzieje ze troche rozjasnilem, ale rzeczywiscie ta infografika jest malo przejrzysta, ale wlasnie moze o to chodzi :)

Pozdrawiam

odpowiedz
do redekcji - 11.08.2020 / 22:54, *.chello.pl

@Matematyk: no - trochę rozjaśniłeś, ale i tak jakiś kalkulatorek „tffórcom-autorom” by się chyba przydał... ;) pozdro

odpowiedz
Sputnik 44 - 10.08.2020 / 20:27, *.vectranet.pl

No to pan prezes krakowskiej wisły siedzi teraz w kąciku i płacze ;)

odpowiedz
NewsLegia - 10.08.2020 / 20:05, *.50.112

225?a dlaczego nie 250!?brak kasy?17 baniek na szkolenie młodych,to mało..weźcie sie darmozjady obudzcie,budżet co roku ma rosnáć bo apetyty rosná,czemu każda drużyna z 1 ligi nie posiada stadionu wymaganego przez #jebpzpn i grajâ potem na dyskoboliach...

odpowiedz
Sputnik 44 - 10.08.2020 / 20:31, *.vectranet.pl

@NewsLegia: weź chłopie nie przytruwaj! Dlaczego ma niby rosnąć? Bo ty tak powiedziałeś czy poziom poszedł mocno w górę? A teraz pomyśl (jeśli umiesz), że w sytuacji gdy gramy 30 zamiast 37 kolejek to chyba jednak budżet znacznie urósł...

odpowiedz
Olaf - 10.08.2020 / 21:34, *.vectranet.pl

@Sputnik 44: pogodzę Was: poziom spada a budżet jest na dużo mniejszą liczbę meczy więc tak jakby wzrósł : )

odpowiedz
Profesor - 10.08.2020 / 23:15, *.t-mobile.pl

@Olaf: Budżet może być ewentualnie na dużo mniejszą liczbę MECZÓW ;-)

odpowiedz
Jeden uj - 11.08.2020 / 09:21, *.tpnet.pl

@Profesor: akurat meczy i meczów są poprawnymi formami

odpowiedz