fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Czy Legii należał się rzut karny?

Wiśnia, źródło: Legionisci.com

W 55. minucie spotkania z Górnikiem byliśmy świadkami sporej kontrowersji, kiedy Przemysław Wiśniewski sfaulował Rafaela Lopesa. Paweł Gil początkowo wskazał na rzut karny, jednak po wysłuchaniu sędziów siedzących w wozie VAR zmienił swoją decyzję, dyktując rzut wolny tuż przed linią pola karnego. Czy wobec takiego obrotu spraw, zawodnik Górnika nie powinien opuścić boiska z czerwoną kartką? Zajrzeliśmy, co na ten temat mówią przepisy PZPN.

Zacznijmy przede wszystkim od samej decyzji o rzucie karnym. W pierwszym momencie wydawało się, że "jedenastka" jest ewidentna, jednak powtórki napawają nieco wątpliwościami w tym temacie. Na dole tekstu zamieściliśmy zdjęcia z sytuacji, którą możecie zobaczyć tutaj. Widać, że Wiśniewski wpada w Lopesa tuż przed polem karnym. Tam zaczyna się moment faulu, a to on jest istotny, jeśli chodzi odgwizdanie przewinienia. Nie jest istotne miejsce, w którym zawodnik faulowany upada, ale sam moment początku nieprawidłowego zagrania przeciwnika.

Pierwotnie Paweł Gil podyktował rzut karny i ukarał zawodnika gości żółtą kartką. W tej sytuacji było to postępowanie jak najbardziej słuszne. Zgodnie z przepisami, jeżeli drużynie został przyznany rzut karny, to faulujący nie otrzymuje już czerwonej kartki - nowelizacja w tego typu akcjach została podjęta przez FIFA już w czerwcu 2016 roku. Sytuacja zmienia się jednak w momencie, kiedy decyzja została zmieniona na podyktowanie rzutu wolnego. Zgodnie z przepisami zawodnik Górnika złamał jeden z punktów zasad, który mówi o pozbyciu piłkarza rywala realnej szansy na zdobycie bramki.

"Zawodnik, zawodnik rezerwowy lub zawodnik wymieniony zostaje wykluczony z gry, jeżeli popełnia jakiekolwiek z następujących przewinień:
- pozbawia przeciwnika bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, który zasadniczo porusza się w kierunku bramki zawodnika przewiniającego, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym (z uwzględnieniem przypadków ujętych poniżej)"
- IFAB Przepisy Gry 2020/21, art. 12 "Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie", pkt 3 "Sankcje dyscyplinarne", ppkt "Przewinienia karane wykluczeniem z gry", s. 116.

Co do przewinienia zawodnika Górnika nie powinno być wątpliwości, ale dla jasności przytoczmy inny fragment z przepisów. Poniższy fragment odnosi się zarówno do przewinienia, za które można podyktować rzut wolny bezpośredni, jak i w przypadku faulu w obrębie pola karnego, gdy odgwizdany zostaje rzut karny.

"Rzut wolny bezpośredni jest przyznany, jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących przewinień w sposób uznany przez sędziego za nieostrożny, nierozważny lub przy użyciu nieproporcjonalnej siły:
- atakuje przeciwnika ciałem (...)"
- IFAB Przepisy Gry 2020/21, art. 12 "Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie", pkt 1 "Rzut wolny bezpośredni", s. 112

Oczywistym jest również, że po analizie VAR sędzia mógł wyrzucić z boiska Wiśniewskiego nawet w sytuacji, kiedy wcześniej ukarał go żółtą kartką.

"Sędzia asystent wideo (VAR) może wspierać sędziego wyłącznie w przypadku popełnienia "oczywistego błędu" lub jeśli "pominięto poważne zdarzenie" w sytuacjach:
(...) - bezpośrednia czerwona kartka (nie dotyczy drugiego napomnienia) (...)
- IFAB Przepisy Gry 2020/21, art. 5 "Sędzia", pkt 4 "Sędzia asystent wideo (VAR)", s. 70

Podsumowując, o ile brak przyznania rzutu karnego można jeszcze zrozumieć, o tyle w przypadku podyktowania rzutu wolnego, zawodnikowi Górnika należała się bezpośrednia czerwona kartka, a nie jedynie żółta, więc sędzia Gil popełnił duży błąd.

fot. Ekstraklasa.tv

fot. Ekstraklasa.tvfot. Ekstraklasa.tv

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (44)

+dodaj komentarz
PedroSc - 21.09.2020 / 18:29, *.chello.pl

Początek faulu był przed polem karnym, ale jego koniec na linii lub tuż za. Kiedyś było tak, że liczył się nie początek faulu tylko jego koniec (moment, w którym ustępuje kontakt). Coś się zmieniło?

odpowiedz
kalosz - 21.09.2020 / 21:27, *.mm.pl

@PedroSc: przpis-przepisem a interpretacja to juz zupelnia inna kwstia... jak dla mnie to sie "czerwien" nalezała-"sam na sam"-real nasza na zdobycie bramki"...z tego comi wiadomo to przepismówi o"miejscu przewinienia" (poczatek)

odpowiedz
xyz - 21.09.2020 / 11:18, *.chello.pl

Czy my pyrami jesteśmy żeby się na siłę doszukiwać wszędzie błędów sędziów? Jak w ostatnich meczach w lidze wynik był mocno na styku to rozumiałem oburzenie o błędy, ale tym razem wyraźnie przegraliśmy. Albo zrozumiałbym jakby ta sytuacja była przy stanie 0-1, ale było już 0-3, a z taką grą to nawet 11 na 10, wątpię żebyśmy odrobili straty :d

odpowiedz
moose - 21.09.2020 / 15:26, *.bt.net

@xyz: powinna być czerwień. vide: wczorajszy mecz Chelsea - Liverpool i kartka (CZ) dla Christensena w analogicznej sytuacji

odpowiedz
Luis - 21.09.2020 / 15:35, *.plus.pl

@xyz:
Chodzi o sam fakt jak ta liga jest sędziowska. Bo następnym razem będzie mecz na styku i co....sędzia go uwali... to nie był błąd gila
...to był wielbłąd

odpowiedz
singspiel - 21.09.2020 / 19:26, *.centertel.pl

@moose: przed kilkoma minutami w mniej oczywistej sytuacji czerwonka dla obrońcy Sheff UTD w meczu z A Villą

odpowiedz
Jim - 21.09.2020 / 11:03, *.tpnet.pl

Tutaj oczywiste jest ze powinna być czerwona kartka tyle, ze jest debilny przepis który mówi ze zawodnik musi mieć kontrolę nad piłką

odpowiedz
Górnik - 21.09.2020 / 09:42, *.centertel.pl

A reka w polu karnym dla górnika powinien byc karny nie szukajcie dziury w dupie

odpowiedz
KibicL - 21.09.2020 / 08:54, *.plus.pl

Czerwona kartka należy się osobie która w klubie z europejskimi ambicjami zatrudnia stażystę trenerskiego zamiast trenera.

odpowiedz
ja - 21.09.2020 / 08:41, *.chello.pl

1. Gramy tragicznie i to my powinniśmy do 50 minuty u siebie wygrywać 3-0. Obecny poziom jaki jest każdy widzi i nie ma co zwalać na sędziego.
2. Albo karny, albo czerwona.
3. Przepisy o rozpoczęciu faulu albo są bezsensowne, albo źle interpretowane. Zostały stworzone po to by nie liczyło się, gdzie się zawodnik wywala i to jest OK. Natomiast obecnie jak ktoś złapie Messiego za koszulkę na środku boiska i będzie go trzymał i biegł z nim, a Messi przebiegnie pół boiska to jak zawodnik go wywali w polu karnym mocniej ciągnąc za koszulkę, to faul zostanie odgwizdany na środku boiska. Taka to jest bezsensowna interpetacja.

odpowiedz
Kibolek - 21.09.2020 / 08:30, *.telefonica.de

Śląskie nigdy nie było i.nie będzie polskie

odpowiedz
Aro - 21.09.2020 / 08:35, *.com.pl

@Kibolek: jestem kibicem Legii i powiem ci jedno...nie pier..l

odpowiedz
Sputnik 44 - 21.09.2020 / 08:41, *.t-mobile.pl

@Kibolek: a ty dlaczego z niemiec piszesz!?

odpowiedz
dino - 21.09.2020 / 09:06, *.vtelecom.pl

@Kibolek:
Siedz w Niemczech polgłówku

odpowiedz
Legionista - 21.09.2020 / 09:07, *.chello.pl

@Kibolek: raczej nie kibolek,tylko pustaczek.
Mniej nienawiści buraku.

odpowiedz
jot - 21.09.2020 / 06:14, *.centertel.pl

Patrzę na wpisy a tu wysyp śląskiego buractwa oraz wszelakiego importu, który nie ma swoich stron internetowych i swojego klubu do oglądania i komentowania...

odpowiedz
Pisia - 21.09.2020 / 00:21, *.vectranet.pl

Drukarze przeciw Legii

odpowiedz
Górnik Zabrze - 20.09.2020 / 23:28, *.centertel.pl

Górnik Zabrze wygrał zasłużenie z Legią Warszawa, bo był w tym meczu drużyną lepszą. Sędziom tego spotkania przytrafiło się kilka błędnych decyzji zarówno dla Górnika jak i Legii. Jedno jest pewne i najważniejsze. Praca sędziów nie wypaczyła wyniku tego spotkania.

odpowiedz
singspiel - 21.09.2020 / 00:10, *.centertel.pl

@Górnik Zabrze : przecież nikt nie napisał, że sędzia wypaczył wynik meczu, ani że Legia była lepsza. tekst jest o tym, że sędzia powinien wyrzucić piłkarza Górnika z boiska za wycinkę rywala wychodzącego sam na sam z bramkarzem

odpowiedz
Górnik Zabrze - 21.09.2020 / 00:24, *.centertel.pl

@singspiel: jeśli ktoś nie oglądał meczu i przeczytałby powyższy tekst, to mógłby odnieść wrażenie, że sędzia ewidentnie skrzywdził jedną z drużyn i wypaczył wynik. Pamiętajmy jednak, że spornych sytuacji było kilka i nie warto rozwodzić się tylko nad jedną.

odpowiedz
dino - 21.09.2020 / 06:00, *.plus.pl

@Górnik Zabrze :
A to nie Wy swego czasu wywiesilscie trans VARSZAWA hehe ciekawe 4ty mecz tego sezonu i 4ty raz sędzia myli się na niekorzysc Legii

odpowiedz
singspiel - 21.09.2020 / 10:53, *.centertel.pl

@Górnik Zabrze : Sytuacja jest ciekawa, bo wiebłąd, który popełnił sędzia w zasadzie go dyskwalifikuje. Czasami w sytuacjach spornych sędzia się wybroni. Tu nie ma nic na swoją obronę - albo brak znajomości przepisów, albo problem z pamięcią. kompromitacja

odpowiedz
anty-wungiel - 21.09.2020 / 13:37, *.play-internet.pl

@Górnik Zabrze : Człowieku jak nie wypaczył wyniku skoro przez 40 minut jedna z drużyn powinna była grać w osłabieniu? Taka sytuacja zmienia zupełnie układ sił na boisku i jeżeli uważasz, że doprowadzenie do chociażby remisu w 40 minut jest niemożliwe to nie masz pojęcia o piłce. To, że Górnik wcześniej prezentował się lepiej nie znaczy, że tak by było przez 40 minut grając w osłabieniu. Gdyby ta sytuacja miałaby miejsce w 88 minucie to wtedy stwierdzenie, że błąd sędziego nie miał wpływu na wynik byłoby właściwe, ale nie w 54 minucie.

odpowiedz
Górnik Zabrze - 21.09.2020 / 22:19, *.centertel.pl

@anty-wungiel: uważam, że przy tak grającym Górniku i wyniku 3:0 dla naszej drużyny, trener Brosz nie pozwoliłby na wypuszczenie zwycięstwa z rąk. Pamiętajmy również o sytuacji, gdy Remy zagrał ręką w polu karnym i należał się karny dla Górnika.

odpowiedz
Antek - 22.09.2020 / 19:46, *.plus.pl

@singspiel: to jak już tak wytykasz błędy sędziego to co powiesz na brak czerwonej dla Kante za faul na Sibczyku ? Gramy 10-10

odpowiedz
HejaBanana - 20.09.2020 / 23:14, *.centertel.pl

Widzę, że usprawiedliwiajac porażkę nie czytacie uważnie przepisów. Decyzja sędziego jak najbardziej poprawna. W przepisach IFAB określone są dokładnie wytyczne jakie Sędzia bierze pod uwage przy ocenie zdarzenia. Pomijając już fakt, że przy przedmiotowej akcji wbiegł w tor biegu piłkarza Górnika, to piłka uciekła mu jeszcze przed kontaktem z Nim. W takiej sytuacji zasadny jest rzut wolny bezpośredni oraz żółta kartka. Dodatkowo IFAB zalecała schodzenie poziom w dół z karaniem za przewinienia, tam gdzie są wątpliwości interpretacyjne. Nie szukajmy na sile winnych gdzieś indziej, tylko we własnym gronie.

odpowiedz
map - 21.09.2020 / 00:26, *.79.35

@HejaBanana: Głupoty piszesz. Jest sam na sam, faul, czerwona kartka i tyle. Tu nie ma żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Tu są tylko sędziowie po raz kolejny popełniający błędy na niekorzyść Legii pomimo VARu. To już się robi chore. Zagrali kiepsko ale to nie usprawiedliwia sędziego dziada. Przy 11 na 10 mogłoby być jeszcze różnie.

odpowiedz
HejaBanana - 21.09.2020 / 08:24, *.centertel.pl

@map: głupoty? nie siej fermentu, bo jeszcze ktoś pomyśli, że Ty na poważnie. Nie ma tam absolutnie nic co by kwalifikowalo na czerwona kartkę. Pilka jeszcze przed faulem zawodnika Gornika jest dawno za Nimi. Przez co nie mozna mowic o pewnej sytuacji bramkowej czy samej mozliwosci opanowania pilki co jest kluczowe dla pokazania czerwonej kartki. Różnica polega na tym ze Ja oceniam to obiektywnie, a nad Tobą emocje biorą górę. Co więcej wycinanie z 100 ponad stronnych przepisów tylko małego fragmentu, z pominięciem zaleceń i dodatkowych regulacji związanych z oceną sytuacji jest zwykłym tworzeniem obrazu pod teorie.

odpowiedz
Legia fan - 21.09.2020 / 12:06, *.co.uk

@map: jeśli jest sam na sam z piłką to oczywiście,Lopez piłki nie miał i nigdzie nie jest powiedziane żeby do niej doszedł,max żółta kartka,decyzja sędziego prawidłowa, mówię to jako kibic Legii

odpowiedz
Siey - 20.09.2020 / 22:25, *.as9105.com

Nawet jakby padł w polu karnym i byłby karny to nie zmienia faktu ze zagraliście jak pi...y i nic tego nie zmieni

odpowiedz
Myś(L)iwiecka - 20.09.2020 / 22:21, *.com.pl

zaczyna się szukanie pudru w doopie! Vuko OUT i tyle!!!!

odpowiedz
KSGliwice - 20.09.2020 / 22:04, *.eimperium.pl

NIE

odpowiedz
Mateusz z Gór - 20.09.2020 / 22:01, *.orange.pl

Gil, największy specjalista w Europie od VAR-u, powinien siedzieć przed monitorem a z boiskiem dać sobie spokój, bo o ile jako VARowiec jest naprawdę skrupulatny, to na boisku niezmiennie niewiele widzi.

odpowiedz
Rytm - 20.09.2020 / 21:59, *.centertel.pl

Trzeba pisać o wałkach przeciwko Legii. Jak jest jakaś kontrowersja na korzyść Legii, to cała Polska ma ból tyłka i kręcona jest afera.
Brawo redakcjo, należy pisać jak jest.

odpowiedz
Thorn - 20.09.2020 / 21:33, *.mm.pl

Wy juz nie macie o czym pisać??

odpowiedz
Potok - 20.09.2020 / 21:22, *.centertel.pl

A kto Legii zabronił zdobyć 1 gola więcej od Górnika?

odpowiedz
adi - 20.09.2020 / 21:18, *.vectranet.pl

Karny był ewidentny! Za zagranie ręką Remy'ego w polu karnym. Także szukanie znów winy nie w sobie (czytać kolejny raz debilnej taktyce vukovicia) jest żałosne.

odpowiedz
Wsciek(L) y - 20.09.2020 / 21:26, *.mm.pl

@adi: dokładnie Remy zagrał ręką

odpowiedz
Wolfik - 20.09.2020 / 21:46, *.mm.pl

@Wsciek(L) y: A Gil oddał to w tej sytuacji. Wyszło na zero. Szkoda czasu na analizę takich spraw. Temat zastępczy, jak w sejmie.

odpowiedz
cezary_1958 - 20.09.2020 / 23:38, *.chello.pl

@adi: Remy nie wykonał żadnego ruchu ręką. Został w rękę trafiony. A to zmienia postać rzeczy.
Na powtórce było to nadto widoczne.

odpowiedz
Pierdolety - 20.09.2020 / 21:15, *.vectranet.pl

A nawet jak by był ,to i tak dno

odpowiedz
Hiszpan - 20.09.2020 / 21:03, *.telnaptelecom.pl

Karnego nie było. Nawet 5 czerwonych kartek nie pomogło by Legii vukovica.

odpowiedz
Kamień - 21.09.2020 / 06:43, *.chello.pl

@Hiszpan: Pomogłoby, bo byłby walkower :)

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.