Czesław Michniewicz na stadionie Legii - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Michniewicz: W tym zawodzie musisz reagować szybko

Wiśnia, źródło: Legia.com

- Wielu piłkarzy znam z boiska, z niektórymi pracowałem już w reprezentacji, są także zawodnicy, którym będę musiał przyjrzeć się bliżej. Ale w tym zawodzie musisz umieć reagować szybko, szybko wyciągać wnioski – bywałem w takich sytuacjach w przeszłości, więc absolutnie mnie to nie przeraża. Cieszę się, że jestem w tym miejscu i że będę miał okazję pracować w Legii i wspólnie tworzyć nową historię - mówi nowy trener Legii Warszawa Czesław Michniewicz cytowany przez oficjalną stronę klubu.

Jak uzdrowić drużynę?
- Nie da się jednym zdaniem odpowiedzieć na to jak poprawić grę zespołu. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wygląda obecna sytuacja Legii, stąd też znalazłem się dzisiaj w tym miejscu. Nie miałem wpływu na to jak pracował poprzedni trener, jak wygrywał i jak przegrywał. Bardzo szanuję "Vuko", znam go od wielu lat jako piłkarza, szanuję go jako szkoleniowca, życzę mu powodzenia i pocieszam go, że w tym zawodzie nie ma na świecie trenera, którego by nie zwolniono. Naprawdę, życzę mu jak najlepiej.

Kulisy przyjścia do Legii
- Wszystko potoczyło się szybko, znalazłem się przy Łazienkowskiej dzięki ofercie prezesa Mioduskiego i zgodzie prezesa Bońka, za co serdecznie mu dziękuję. Najpierw dał mi szansę zaistnieć w PZPN-ie, teraz pozwolił mi pracować w Legii. Nie mamy wiele czasu, więc przez najbliższe dni przede wszystkim będziemy starali się jak najlepiej poznać piłkarzy. Ostatnio skupiony byłem na obserwacji poszczególnych jednostek, w tym również zawodników Legii, jednak pod kątem gry w reprezentacji – dziś muszę spojrzeć na co całościowo. Jedziemy teraz do Legia Training Center, gdzie wraz z asystentem będziemy mieszkać przez najbliższe dwa tygodnie. Nie będziemy w ogóle stamtąd wychodzić, zamierzamy przygotować jak najwięcej materiałów i treningów, chcemy przeprowadzić obserwację zawodników, z którymi zmierzymy się już w czwartek. Na tym się skoncentrujemy i zrobimy wszystko, by ten zespół grał na miarę potencjału jakim dysponuje.

- Do pracy w Legii konieczna była zgoda Zbigniewa Bońka i odbyła się rozmowa pomiędzy prezesami PZPN-u a Legii Warszawa. Moim warunkiem – prezesa Bońka również – było to, bym mógł dokończyć eliminacje z reprezentacją U21. Jestem z tą drużyną bardzo długo, sporo razem przeszliśmy, zagraliśmy wiele meczów i uznałem, że nie chcę teraz zostawiać tej ekipy. Byłoby to nie fair wobec tych chłopaków, również legionistów, z którymi tam pracowałem. Warunkiem było więc dokończenie przeze mnie eliminacji z kadrą – zostały trzy mecze, nie wiem co będzie później. Jesteśmy w ciekawym momencie eliminacji, przed nami bardzo trudne spotkania z Serbią i Bułgarią. Nie ukrywam, że następnego dnia po meczu w Łodzi na 10 dni wyjechałem na Kaszuby, gdzie analizowałem Serbów i Bułgarów do siódmego pokolenia (śmiech). Na szczęście mam to już za sobą, więc teraz mogę skupić się na analizie kolejnych przeciwników Legii.

Jak będzie grała Legia?
- Nie przeprowadziłem jeszcze żadnych zajęć z zespołem, stąd nie chciałbym już teraz wypowiadać się przed kamerą komu zmienię jaką pozycję. Takie rzeczy się dzieją, trenerzy szukają optymalnego ustawienia, a Legia ma teraz na tyle szeroką kadrę i dobrych piłkarzy, że można grać bardzo elastycznie – zmieniać formację w trakcie meczu, przechodzić na czwórkę, piątkę obrońców zależnie od fazy meczu. Chciałbym, by Legia czuła się swobodnie przechodząc z ustawienia do ustawienia, a żeby tak się działo, trzeba na to poświęcić trochę czasu – wytłumaczyć zawodnikom ich zadania i jeśli ktoś będzie to szybko chwytał, z pewnością z tego skorzystamy. W reprezentacji U21 ta sztuka się udawała – trenowaliśmy ze sobą bardzo krótko, a przecież te mecze wyglądały w większości przypadków pozytywnie. Liczę więc na to, że bardziej doświadczeni piłkarze, reprezentanci krajów, jeszcze szybciej będą łapać nasze idee gry i ta współpraca będzie dobrze przebiegała.

- Liczę na to, że będą omijały nas kontuzje, a zawodnicy, którzy wracają do nas po urazach, jak najszybciej osiągną odpowiednią formę. Wielu piłkarzy znam z boiska, z niektórymi pracowałem już w reprezentacji, są także zawodnicy, którym będę musiał przyjrzeć się bliżej. Ale w tym zawodzie musisz umieć reagować szybko, szybko wyciągać wnioski – bywałem w takich sytuacjach w przeszłości, więc absolutnie mnie to nie przeraża. Cieszę się, że jestem w tym miejscu i że będę miał okazję pracować w Legii i wspólnie tworzyć nową historię.

Praca selekcjonera reprezentacji Polski U-21
- Reprezentacja była świetnym czasem i bardzo dobrym projektem, będąc w PZPN-ie wiele się nauczyłem, nawiązałem dużo znajomości, z których doświadczenia mogłem czerpać garściami. Teraz wstępuję w nowy projekt. Wiem w jakim jestem klubie, wiem jakie są oczekiwania, ale wiem też jakie są możliwości i potencjał tej drużyny. Wiem również co dzieje się z trenerem Legii jak nie wygrywa – tutaj wszystko toczy się bardzo szybko – wjeżdżając do Warszawy powiedziałem do swojego asystenta: zobacz, tutaj nawet samochody szybciej jeżdżą, tu się wszystko szybciej dzieje, tu jest Warszawa (śmiech). U nas w Trójmieście wszystko dzieje się bardziej spokojnie, powiedziałbym po włosku, tutaj jest za to tempo jak w Nowym Jorku (śmiech). Oczekiwania muszą być szybko realizowane, a ja jestem gotów wyjść im naprzeciw.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (66)

+dodaj komentarz
CHV - 23.09.2020 / 00:44, *.orange.pl

Po 4 latach "pudel" w końcu zatrudnił TRENERA. Marzenia się spełniają :D

odpowiedz
leo - 22.09.2020 / 20:32, *.tpnet.pl

Michniewicz wypad.

odpowiedz
BRL - 22.09.2020 / 16:34, *.chello.pl

to już wiem ocb z tym, że Gdańsk to Wolne Miasto

odpowiedz
711plus - 22.09.2020 / 16:13, *.t-mobile.pl

Czuję, że rozjedziemy całą ligę bez zbędnego wysiłku :-)

odpowiedz
Haha - 22.09.2020 / 15:59, *.t-mobile.pl

Szybki tel. i karne w 90minucie :D

odpowiedz
Dombras - 22.09.2020 / 13:40, *.centertel.pl

Oj tam, oj tam...tak wieśki nam wrzucają bezpodstawnie od lat...to w końcu może trener coś kupi!!!

odpowiedz
Kajtus Czarodziej - 22.09.2020 / 13:06, *.co.uk

Powinienes siedziec pajacui przekupczyku! To jest upadek zwiazku ze komus umoczonemu w korupcje pizwala sie pracowac z mlodzieza, o pracy w Legii nie wspominajac! Wsyd i Hanba!!!!!

odpowiedz
lw73 - 22.09.2020 / 16:30, *.chello.pl

@Kajtus Czarodziej:
Michał Pol wczoraj wyjaśnił, że był wzywany jako świadek i prokuratura nie miała nic na niego. A gość ma warsztat i myślę że da radę

odpowiedz
SEBO(L) - 22.09.2020 / 11:26, *.centertel.pl

"W lutym 2009 roku Michniewicz dobrowolnie zgłosił się do wrocławskiego oddziału prokuratury krajowej prowadzącego śledztwo w sprawie korupcji w polskim futbolu. Złożył zeznania z wydarzeń z okresu jego pracy w Lechu. Opowiedział, jak to w AUTOKARZE dzielił pieniądze, tajemniczą premię za wygrany mecz z podtekstami – niestety, nie pamiętał, jaka to była kwota (drużyna ze sztabem piła w autokarze alkohol). Miały to być dolary amerykańskie. Miały to być pieniądze od innych klubów, które dzięki zwycięstwu Lecha mogły utrzymać się w lidze (zeznania Michniewicza w wywiadzie z twórcą bloga Piłkarska mafia Dominikiem Pankiem)." Taki to czysty człowiek i trener...

odpowiedz
KIBIC - 22.09.2020 / 11:07, *.sefako.pl

Można mu dużo zarzucić ale jako trener młodzieżowej kadry wygrał z Portugalia , Belgia, Włosi ostatnio Rosja. Gdzie nie ma co porównywać nawet naszych zawodników do zawodników grających w kadrach Portugalii czy w kadrze Włoch. Trzeba dać mu szanse a może mu się uda dotrzeć do pseudo gwiazdeczek. Powodzenia tylko życzyć a nie od razu nagonkę robić. Wyniki same go rozliczą.

odpowiedz
Michał - 22.09.2020 / 10:11, *.play-internet.pl

A o wesołych czasach w Lechu i kupionym MP dla Lubina nie opowie? Przecież pieczętowali na naszym stadionie z pomocą fana obstawiania sedziowanych meczów Siejewicza. I do tego ten nędzny Włodar.

odpowiedz
Gaci nie urywa ... - 22.09.2020 / 09:52, *.com.pl

Czesiu Grosicki jest do wzięcia !!! Dawać Turbo na Łazienkowską i Czesławie nie śpiewaj nigdy więcej Legła ......

odpowiedz
Gienek - 22.09.2020 / 09:51, *.netfala.pl

Powodzenia Czesiu!

odpowiedz
znajca - 22.09.2020 / 07:08, *.com.pl

Tyle kasy jest regularnie pompowane w apanaże kopaczy o wątpliwych umiejętnościach, a nie ma środków na uznanego trenera z Niemiec, Holandii lub jakiegoś Włocha? Jeden awans do euro-pucharów zwróciłby inwestycję z nawiązką.

odpowiedz
Kristof - 22.09.2020 / 02:01, *.ziggo.nl

Oby Drita wyeliminowala legie.Marzenie calej Polski.

odpowiedz
do ciepły ksysio - 22.09.2020 / 05:26, *.plus.pl

@Kristof: chyba cała twoja wioska spod Poznania

odpowiedz
Ibik - 22.09.2020 / 06:22, *.chello.pl

@Kristof: mów za siebie osiołku

odpowiedz
A - 22.09.2020 / 08:55, *.centertel.pl

@Kristof: do budy pajacu

odpowiedz
Jeśli ma być.... - 22.09.2020 / 00:44, *.amazonaws.com

raz,dwa trzy i gol! To Powodzenia!aby sie udało!

odpowiedz
Taktyk z Football Managera - 21.09.2020 / 23:42, *.vectranet.pl

Ustawienie piątką obrońców? No pięknie...

odpowiedz
Do boju... - 21.09.2020 / 22:56, *.204.40

Czekamy na wielką Legie!

Panie Michniewicz,trzymam za Pana kciuki!!!

odpowiedz
Jimmy L - 21.09.2020 / 22:56, *.t-ipconnect.de

Oj bedzie sie dzialo, jest kasa na pilkarzy ale na trenera niema kasy. Panie Prezesie Pan pracowal w korporacjach to pan wie ze bez dobrego zarzadzania nigdy nie bedzie rezultatow, naprawde niewiem o co tu chodzi?

odpowiedz
Do boju... - 21.09.2020 / 23:00, *.204.40

@Jimmy L: Trafnie

odpowiedz
Odp - 22.09.2020 / 07:48, *.centertel.pl

@Jimmy L: o co chodzi - trenerami nie da się handlować

odpowiedz
Morda - 21.09.2020 / 22:41, *.3.245

Brawo panie Mioduski! Od dzisiaj oficjalnie dołączam do grona przeciwników i będę pisał te komentarze "Pudel won". Jetem cierpliwy ale wszystko ma swoje granice. MIODUSKI WON Z LEGII!

odpowiedz
Pudel won - 22.09.2020 / 01:21, *.orange.pl

@Morda: ja tez

odpowiedz
Kubik - 22.09.2020 / 09:09, *.play-internet.pl

Morda przejmij klub rozbij skarbonkę wyłóż zaskurniaki

odpowiedz
Morda - 22.09.2020 / 11:12, *.111.95

@Kubik: W pierwszej kolejności kupię Ci słownik. Od dawna jest ponad 100.000 osób które posiadają kartę kibica Legii. Gdyby każda osoba dała 100 złotych uzbierana kwota byłaby DUŻO wyższa niż tak za którą Legię kupiła święta trójca od ITI. Jestem za tym, żeby kibice kupili Legię i wybierali prezesa. Trzeba zacząć o tym mówić głośno a po następnej kompromitacji może w końcu ruszymy tyłki i wyciągniemy te "zaskórniaki".

odpowiedz
RAFAL - 22.09.2020 / 18:13, *.play-internet.pl

@Morda: 100%

odpowiedz
McA - 22.09.2020 / 20:32, *.as43234.net

@Morda: ja już widziałem kilka klubów w których zarządzali kibice i raczej kolorowo to nie wyglądało.

odpowiedz
Hugon - 21.09.2020 / 22:38, *.vectranet.pl

To Boruc jest nie do ruszenia bramkarze muszą się szanować tym bardziej że wiek i wagę mają taką samą.

odpowiedz
Maciek Flyingjigjer - 21.09.2020 / 22:14, *.routit.net

powodzenia!

odpowiedz
jo - 21.09.2020 / 21:57, *.centertel.pl

Może wreszcie zobaczymy podania prostopadłe a nie dzidę jak u pana łychy...

odpowiedz
atmosferic - 21.09.2020 / 21:53, *.orange.pl

Nie jestem jego zwolennikiem ale jak jest, to jest, nic na to nie poradze.
Licze ze pojawi sie w koncu wysoki pressing, bo za Vukovicia tego nie bylo - po stracie pilki cala druzyna oddawala pole gry i cofala sie pod wasna bramke co widzialem takze u michniewicza jak oddawal pole gry Wlochom, Beglii i hiszpanii. Taktycznie Vukovicia rozgrywal prawie kazdy trener z wyjatkiem tych ktorzy nie mieli solidnych kadr i Legia mogla dominowac indywidualnosciami.

odpowiedz
Wolfik - 21.09.2020 / 22:35, *.mm.pl

@atmosferic: W dzisiejszych czasach Kolego tylko drużyny ubogie oddają pole rywalowi. Ale nasza myśl szkoleniowa zatrzymała się na latach 70-tych ubiegłego wieku, zatem mnie to nie dziwi. Chociaż....były wyjątki od reguły i czasami zdarzały się "ciekawe" ustawienia zespołu. Jeden z trenerów - obecnie wybitny spec od komentowania meczów w TVP po przegranym spotkaniu stwierdził, mniej więcej: "...gdybyśmy zagrali zachowawczo przegralibyśmy 0:4 lub 0:5. Mecz skończył sie wynikiem 3:7. Kojarzysz ów mecz i owego fachowca??? :).

odpowiedz
Krzeszczu - 21.09.2020 / 22:40, *.bredband2.com

@Wolfik: Borussia Dortmund na wyjezdzie? Ale fachowca nie pamietam. Moze Strejlau? czy Engel?

odpowiedz
Wolfik - 21.09.2020 / 22:46, *.mm.pl

@Krzeszczu: Legia-Bayern 3:7. Trener - a jakże - A.Strejlau.

odpowiedz
oLaf - 21.09.2020 / 23:58, *.vectranet.pl

@atmosferic: ... no to chyba na wysoki pressing to się nie doczekasz... Michniewicz gra archaiczny futbol.

Masakra, zatrudniono gościa co już od lat odpadł z nowoczesnej ścieżki trenerskiej, od 3 lat odcina kupony prawie bezrobotnego w PZPN, nie wiem w czym nam może pomóc...

PS przynajmniej ma dobry humor ; ))) ale to działa tylko kilka tygodni, potem będą schody...

odpowiedz
ben - 22.09.2020 / 19:23, *.inetia.pl

@Wolfik: byłem na prawym sektorze od żylety -październik 88, kilka dni później poszedłem w kamasze.

odpowiedz
Hg - 23.09.2020 / 05:44, *.chello.pl

@ben: urzekła mnie twoja historia

odpowiedz
Rado - 21.09.2020 / 21:31, *.inetia.pl

Liczę na nowe rozwiązania taktyczne i przede wszystkim na wykorzystanie zawodników na tych pozycjach, na których dają najwięcej. I z całym szacunkiem dla Boruca, na zmianę w bramce.

odpowiedz
AtmosferićSzatnović - 21.09.2020 / 21:29, *.t-mobile.pl

Ja wam powiadam to jest trener na lata. Lato 2021.

odpowiedz
Gość niedzielny - 21.09.2020 / 22:54, *.centertel.pl

@AtmosferićSzatnović: he he Dobre

odpowiedz
anty vuko - 21.09.2020 / 21:11, *.vectranet.pl

wreszcie jakiś konkret a nie amator

odpowiedz
PLEBAN - 21.09.2020 / 21:07, *.centertel.pl

Ten facet na tym stanowisku to jakieś nieporozumienie. Co mioduski z nami robi......

odpowiedz
Kamil - 21.09.2020 / 20:59, *.centertel.pl

PIĘKNA INFORMACJA. TRENER KOZAK :)!!

odpowiedz
Cukier - 21.09.2020 / 20:58, *.centertel.pl



Szkoda takiego trenera dla Legii, przecież to zawodnicy walą w trąbę




odpowiedz
Krzeszczu - 21.09.2020 / 20:43, *.bredband2.com

"zmieniać formację w trakcie meczu, przechodzić na czwórkę, piątkę obrońców zależnie od fazy meczu." Czyli mozemy spodziewac sie ofensywnego i plynnego futbolu... NOT.

`nough said.

odpowiedz
atmosferic - 21.09.2020 / 21:57, *.orange.pl

@Krzeszczu: 5 obroncow? to jeszcze nic na euro u21 on gral z hiszpania i wlochami 8semka obroncow... Byla taka mapka i pokazane byly linie podan od zawodnika do zawodnika i z Wlochami najwiecej podan mial grabara i byla taka gruba strzala do kownackiego, czyli najczestrzy "pomysl" na gre to bylo to co ostatnio grala Legia vukovicia, czyli laga na napastnika.

odpowiedz
Krzeszczu - 21.09.2020 / 22:07, *.bredband2.com

@atmosferic: pamietam ten mecz, ogladalem. Bylem w totalnym szoku ze reprezentacja tak moze grac. Pelen uznania dla hiszpanow bo przez 90 minut zamkneli nas w hokejowym zamku. Ale tez pelen niedowiary i szoku ze trener selekcjoner podchodzi do meczu z takim strachem i pelnymi portkami. Przegonil nawet janka to bedzie trudny mecz pampersa. Od tamtej pory stracilem do niego jakikolwiek szacunek jako do trenera bo tak brutalnie przedstawil PMS. A on sam nic nie zrobil zeby zmienic swoj wizerunek trenerski. PMS pelna geba.
Jestem w totalnym szoku.

odpowiedz
Wolfik - 21.09.2020 / 22:19, *.mm.pl

@Krzeszczu: Ciekawe skąd weźmie tych 5-ciu obrońców, ale ok. W sumie nasz bramkarz robi za dwóch teraz....Ciekawe czasu nadchodzą.

odpowiedz
Opoor - 21.09.2020 / 22:34, *.vectranet.pl

@atmosferic: z tego co pamiętam to Mourinho z Chelsea przeciwko Barcelonie autobus postawił i wygrał choć z gry nie powinien. Jednostki też są ważne, a w U21 takich raczej brak.

odpowiedz
Krzeszczu - 21.09.2020 / 22:37, *.bredband2.com

@Wolfik: Kolego, najgorsze i najtragiczniejsze nie jest skad on ich wezmie, ale jego nastawienie psychiczno trenerskie. 4 albo 5 obroncow. A moze i jeszcze wiecej.
Zajebisty zaistne bedzie to futbol do ogladania. Jesli ten prezentowany przez vukovica byl archaiczny, to ten michniewicza pachnie Jurassic Park. Ale czgo w sumie chcielibysmy sie spodziewac po takim reprezentancie PMS?

odpowiedz
Wolfik - 21.09.2020 / 22:39, *.mm.pl

@Krzeszczu: To było pytanie retoryczne... :).

odpowiedz
Krzeszczu - 21.09.2020 / 22:50, *.bredband2.com

@Wolfik: a, okej, sorry, nie kapnalem :-)

odpowiedz
znajca - 22.09.2020 / 06:50, *.com.pl

@Krzeszczu:
Vuković był zakładnikiem swoich pomysłów, nawet gdy były one pomysłami poronionymi: wcześniej uparcie grał drewnianym Kulenoviciem, a ostatnio dwoma napastnikami bez kreatywnym pomocników. Facet nie wyciągał wniosków z własnych błędów i niedoborów kadrowych.
Jednakże wzmianka w PIERWSZYM wywiadzie o chęci zagęszczenia obrony jest wręcz odstraszająca.

odpowiedz
K(L)AKIER - 21.09.2020 / 20:40, *.inetia.pl

Chłopie obudź w tym zespole prawdziwego niedźwiedzia, przed którym beda się bali grać inni...Tylko Legia

odpowiedz
(L)egia - 21.09.2020 / 20:40, *.virginm.net

Brzmi całkiem rozsądnie. Czuć powiew profesjonalizmu z jego wypowiedzi. Oby jego doświadczenie było nam plus. Oby.

odpowiedz
Wolfik - 21.09.2020 / 22:37, *.mm.pl

@(L)egia: Wyjdzie ze z mnie skur....ale napiszę tak. Jego profesjonalizm znikł, gdy zabrano mu sławny telefon.

odpowiedz
Greg - 21.09.2020 / 20:38, *.interkam.pl

powodzenia, Legia to jest potęga!!!

odpowiedz
PZPN - 21.09.2020 / 20:35, *.plus.pl

Kradnie

odpowiedz
(L) - 21.09.2020 / 20:33, *.ilabs.pl

chórzysto nigdy nie będziesz Legionista!!!

odpowiedz
Opoor - 21.09.2020 / 22:38, *.vectranet.pl

@(L): i nie musi być. Panienki z boiska powinni.

odpowiedz
(L)1916(L) - 22.09.2020 / 06:26, *.tpnet.pl

@(L): Z pilkarzykow powinien zrobić Legionistów.

odpowiedz
grzesiek - 21.09.2020 / 20:30, *.centertel.pl

A co ten gruby gosc bedzie mial do poprawiania? Dostal druzyne zbudowana od a do z przez Vuko. Itaka niesprawiedliwosc mnie szalenie boli. Przyjdzie taki gosc i bedzie leciał przez jakies pol roku na rruzynie zbudowanej przez vuko pozniej kooejne pol roku rozwali druzyne. I kolejny trener bedzie pprrzebowal kolejne pol roku na zbudowanie druzyny na nowo.

Wiec widzimy sie na L3 za jakies 2 lata. Elo bracia.

odpowiedz
Cukier - 21.09.2020 / 21:05, *.centertel.pl

@grzesiek: wina zawodników w dupach się im przewraca, a nowy trener znów straci swój autorytetr

odpowiedz