Koszykówka

MKS Dąbrowa Górnicza 89-79 Legia Warszawa

Woytek, źródło: Legionisci.com, Legia Warszawa Sekcja Koszykówki - Wiadomość archiwalna

W meczu 16. kolejki Energa Basket Ligi Legia Warszawa przegrała 79-89 z MKS-em Dąbrowa Górnicza. Jest to piąta porażka "Zielonych Kanonierów" w tym sezonie. Legioniści zajmują 2. miejsce w ligowej tabeli.

Spotkanie udaną akcją rozpoczął jeden z liderów MKS-u, Elijah Wilson, a po trzech minutach gry gospodarze prowadzili 10:4. Straty celnymi rzutami z dystansu zmniejszyli Jakub Karolak i Nick Neal, ale nadal to dąbrowianie dyktowali warunki gry. Podopieczni trenera Alessandro Magro skutecznie zmuszali legionistów do błędów, a sami umiejętnie wykorzystywali wypracowane pozycje w strefie podkoszowej. Pierwsza kwarta zakończyła się zwycięstwem MKS-u, 22:18.

Po 80 sekundach gry w drugiej kwarcie to Legia była na prowadzeniu, które swojej drużynie zapewnił Jamel Morris. Miejscowi nie byli dłużni odpowiadając punktami Michała Kroczaka i Elijah Wilsona. Kolejne minuty stały pod znakiem błędów z obu stron i przede wszystkim bardzo słabej skuteczności. Niemoc przełamał Andy Mazurczak dzięki czemu MKS prowadził w połowie tej części meczu 32:25. Po przerwie na żądanie trenera Wojciecha Kamińskiego gra legionistów nie uległa poprawie – przewaga MKS-u urosła w pewnym momencie do 12 punktów, a na półmetku spotkania dąbrowianie prowadzili 47:32.

Po powrocie z szatni warszawianie wciąż nie mogli znaleźć odpowiedniego rytmu. Pierwszą opcją w ofensywie stał się Jakub Karolak, który w ciągu kilkudziesięciu sekund zdobył osiem punktów. Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego zaczęli grać szybciej na co zdawali się być przygotowani gospodarze, którzy wciąż potrafili utrzymać dwucyfrową przewagę. Zmiana nastąpiła na trzy minuty przed końcem trzeciej kwarty, kiedy to defensywa Zielonych Kanonierów stała się bardziej szczelna a kolejne punkty na swoim koncie zapisywał wspomniany Karolak. Legia zmniejszyła straty do zaledwie siedmiu „oczek” przed decydującą kwartą spotkania.

MKS błyskawicznie odpowiedział skutecznymi i efektownymi akcjami wykończonymi przez Malcolma Rhetta i po dwóch minutach gry w czwartej kwarcie powadził 70:59. Coraz większy nacisk na rywala w wykonaniu stołecznych koszykarzy przynosił kolejne błędy dąbrowian, ale legioniści nieco zatracili skuteczność. Pięć minut przed końcem spotkania faul niesportowy popełnił Elijah Wilson, co wykorzystali Zieloni Kanonierzy zmniejszając straty do czterech punktów. Końcówka starcia w Dąbrowie Górniczej przyniosła wiele emocji. Przy próbie rzutu za trzy punkty faulowany był Michał Kroczak, który nie pomylił się na linii rzutów wolnych. Skuteczny był też Malcolm Rhett, a rzuty Nicka Neal’a i Jakuba Karolaka to było za mało na skoncentrowanych dąbrowian. MKS wygrał 89:79. Dla Legii jest to druga porażka w rundzie rewanżowej sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi.

Kolejny mecz Legia rozegra w środę o godzinie 15:30 w Toruniu.

PLK: MKS Dąbrowa Górnicza 89-79 Legia Warszawa
Kwarty: 22-18, 25-14, 15-23, 27-24