Maciej Kikolski - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

7 legionistów powołanych na zgrupowanie Talent Pro w Hiszpanii

Raffi, źródło: PZPN / Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Poznaliśmy listę powołanych zawodników na zgrupowanie Talent Pro, które w dniach od 9 do 16 stycznia 2021 r. odbędzie się w Pinatar (Hiszpania). Wezmą w nim udział najbardziej wyróżniający się zawodnicy urodzeni w rocznikach 2004, 2005 i 2006. Wśród nich znalazła się szóstka legionistów: Wiktor Kamiński, Maciej Kikolski (2004), Maksymilian Stangret (2005), oraz Franciszek Saganowski, Filip Rejczyk i Rafał Boczoń (2006). Do tej grupy dokooptowany został potem również defensywny pomocnik Bartosz Mikołajczyk (2005).

Zgrupowanie Talent Pro zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurami oraz obostrzeniami pandemicznymi obowiązującym na terenie Polski i Hiszpanii, a także według wytycznych i protokołu bezpieczeństwa PZPN oraz UEFA dotyczących COVID-19.

50 powołanych zawodników było obserwowanych przez cały miniony rok. Także na meczach ligowych i sparingowych Legii można było było często dostrzec skautów i trenerów PZPN. Należy też zaznaczyć, że niektórzy spośród najstarszych zawodników znajdujących się w zainteresowaniu kadry narodowej nie zostali powołani, gdyż w tym czasie będą się przygotowywać do sezonów z drużynami seniorskimi swoich klubów. Warto wspomnieć, że spośród powołanych także występujący w Jagiellonii Krystian Gryglak i Jan Faberski mają za sobą krótki epizod w Legii Warszawa.

Poniżej krótkie sylwetki szóstki powołanych:

- Wiktor Kamiński (2004) - napastnik; w Legii od 3,5 roku, wcześniej występował w KSZO Ostrowiec. Z 15 golami w rundzie jesiennej drugi strzelec Centralnej Ligi Juniorów U18 (grał w 16 meczach, 1279 minut, 15 goli i 5 asyst), gdzie radził sobie dobrze z rywalami starszymi niekiedy o 2 lata. Kamiński błyszczał także w meczach sparingowych - przeciwko starszym rywalom czy wręcz seniorom (4 mecze, 210 minut, 4 gole). Charakteryzuje go instynkt znajdowania się w dogodnych pozycjach strzeleckich, skuteczne radzenie sobie z obrońcami i duża skuteczność w wykorzystywaniu stworzonych sytuacji. Już w listopadzie 2019 r. miał okazję trenować z pierwszą drużyną Legii. Brał także udział w poprzedniej edycji zgrupowania Talent Pro, w styczniu 2020 r.

- Maciej Kikolski (2004, 191/75) - bramkarz; przygodę z piłką rozpoczynał w Escoli Varsovia, skąd latem 2016 r. trafił do Legii. Po rocznym pobycie trafił na 2 lata do Legionovii, a następnie na rok do Miedzi Legnica, skąd latem 2020 r. wrócił do Legii. Dobre warunki łączy z dużą pewnością, jak i spokojem oraz refleksem w interwencjach. Na początku sezonu występował głównie w CLJ U17 (7 meczów, 6 wpuszczonych goli), ale po czterech meczach z rzędu zakończonych z czystym kontem zaczął grać w CLJ U18 (5 meczów, 8 straconych goli), gdzie także pokazał się z całkiem dobrej strony, a 4-krotnie znalazł się również w składzie meczowym Legii II w III lidze. Uczestniczył parokrotnie w treningach pierwszego zespołu.

- Maksymilian Stangret (2005) - napastnik; wychowanek Pogoni Zduńska Wola, z której trafił do Legii w wieku 12 lat, latem 2017 r. Wcześniej wybrany m.in. najlepszym napastnikiem finałów ogólnopolskich turnieju "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku" w kategorii U12. Typowa "dziewiątka", doskonałe warunki fizyczne łączy ze świetną szybkością, dobrą grą tyłem do bramki i niezłą techniką strzału oraz systematycznie poprawiającymi się w ostatnim czasie (po okresie szybkiego wzrostu i 5-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją od marca do sierpnia br.) umiejętnościami technicznymi. Najczęściej występował w zespole U16 (22 gole i 2 asysty w 10 meczach ligowych, 785 minut), jednak zaliczył także 3 występy w CLJ U17 (120 minut). Z kolei w 3 rozegranych jesienią sparingach (162 minuty gry) zdobył 4 gole. Popisem jego gry był zwłaszcza grudniowy sparing z Rakowem Częstochowa, w którym ustrzelił hat-tricka, z trudnym rywalem.

- Bartosz Mikołajczyk (2005) - defensywny pomocnik; przygodę z piłką rozpoczynał w Escoli Varsovia, skąd latem 2018 r. przeniósł się do Legii. Występuje na pozycji defensywnego pomocnika. Choć może nie ma postury giganta i atlety, imponuje za to przeglądem pola oraz umiejętnościami w zakresie uporządkowania gry i wyprowadzenia piłki z głębi pola. W 2019 r. zaliczył już kilka występów w reprezentacji Polski U15. W Legii jesienią 2020 r. zaliczył komplet 14 występów ligowych - wszystkie w CLJ U17, a zatem z graczami o rok starszymi. Na 14 rozegranych spotkań w 5 wyszedł w podstawowym składzie, rozegrał 628 minut (blisko 45 min./mecz), zaliczył 1 gola i 1 asystę. Szczególnie dużo występował pod koniec rundy, gdzie zaliczył także kilka udanych występów w meczach kontrolnych.

- Filip Rejczyk (2006) - środkowy/defensywny pomocnik; w Legii od 1,5 roku, do Legii przyszedł z AP Profi Zielonki, a wcześniej grał w DAP Lider Trześń i w Stali Mielec. W obecnym sezonie występuje wyłącznie w Ekstralidze U16, wspomagając starszych o rok kolegów na pozycji "8" lub - rzadziej - "6". W przeszłości grywał w Legii również na lewej obronie. Dobre czytanie sytuacji w grze obronnej łączy ze spokojem w wyprowadzeniu i uporządkowaniu gry. Ogółem zaliczył 12 występów ligowych (673 minuty, 3 asysty). Od końca października pauzował, ale zdążył powrócić na dwa ostatnie sparingi rundy, z Varsovią U17 (1 gol) i ze Zniczem U15.

- Franciszek Saganowski (2006) - prawy obrońca; w Legii występował od momentu powstania drużyny tego rocznika, latem 2013 roku, natomiast od grudnia 2016 r. do grudnia 2019 r. grał w STF Champion Warszawa, skąd rok temu powrócił do Legii. Wyróżniają go: dobra szybkość, agresja i waleczność, przebojowość i skuteczność w pojedynkach jeden na jeden oraz dobre wykończenie akcji. Część z tych cech ewidentnie "odziedziczył" po ojcu Marku. Występował głównie w CLJ U15 (10 meczów, 647 minut, 2 gole i 1 asysta), ale zaliczył też kilka występów w starszym roczniku (3 występy ligowe: 211 minut, 1 gol i 2 asysty + 1 sparing, w którym zaliczył asystę).

- Rafał Boczoń (2006) - środkowy obrońca; wychowanek Marcovii Marki, w Legii dokładnie od 6 lat (testy przeszedł pomyślnie w grudniu 2014 r.). Rok temu uczestniczył w zgrupowaniu PZPN Future Pro dla graczy późno dojrzewających. W listopadzie 2019 r., na międzynarodowym turnieju Estima Cup zdobył z kolei nagrodę dla najlepszego gracza turnieju. Imponuje spokojem w grze i dobrym wyprowadzeniem piłki i jej opanowaniem. Potrafi włączyć się do poczynań ofensywnych drużyny. Pewny punkt obrony drużyny występującej w CLJ U15. Wystąpił w niej 14 razy (1060 minut, 1 gol i 1 asysta) zaliczając też jeden 20-minutowy występ ligowy w drużynie U16.

Lista powołanych zawodników na zgrupowanie Talent Pro:
Rocznik U-17 (2004): Jakub Antczak (Lech Poznań), Ksawery Kukułka (Lech Poznań), Bartosz Brylowski (Lechia Gdańsk), Borys Freilich (Pogoń Szczecin), Michał Samborski (Pogoń Szczecin), Jakub Kolan (Zagłębie Lubin), Wiktor Kamiński (Legia Warszawa), Maciej Kikolski (Legia Warszawa), Filip Gryglak (Śląsk Wrocław), Aleksander Bobek (ŁKS Łódź).

Rocznik U-16 (2005): Bartosz Bernatowicz (Jagiellonia Białystok), Miłosz Skowronek (Jagiellonia Białystok), Krystian Gryglak (Jagiellonia Białystok), Mateusz Wójcik (Lech Poznań), Dawid Zięba (Lech Poznań), Maksymilian Dziuba (Lech Poznań), Antoni Mikułko (Lechia Gdańsk), Krystian Okoniewski (Lechia Gdańsk), Piotr Pardel (FASE Szczecin), Marcel Szymański (Radomiak Radom), Maksymilian Stangret (Legia Warszawa), Mateusz Jasiński (Escola Varsovia), Marcel Mendes Dudziński (Pogoń Szczecin), Gracjan Hyl (Pogoń Szczecin), Patryk Rychlik (FASE Szczecin), Michał Głogowski (Wisła Kraków), Dawid Gruszecki (Śląsk Wrocław), Kamil Fura (Zagłębie Lubin), Kacper Masiak (Zagłębie Lubin), Kacper Terlecki (Zagłębie Lubin).

Rocznik U-15 (2006): Mikołaj Tudruj (Lech Poznań), Oskar Tomczyk (Lech Poznań), Bartłomiej Barański (Lech Poznań), Michał Gurgul (Lech Poznań), Patryk Olejnik (Lech Poznań), Filip Wolski (Lech Poznań), Mateusz Mędrala (Lech Poznań), Filip Warciarek (Lech Poznań), Nikodem Stachowicz (Lech Poznań), Filip Rejczyk (Legia Warszawa), Franciszek Saganowski (Legia Warszawa), Rafał Boczoń (Legia Warszawa), Miłosz Piekutowski (Jagiellonia Białystok), Jan Faberski (Jagiellonia Białystok), Oliwier Myszkowski (Escola Warszawa), Jakub Krzyżanowski (Wisła Kraków), Jakub Stępak (Wisła Kraków), Szymon Jarek (Rozwój Katowice), Bartosz Borkowski (Lechia Gdańsk), Karol Borys (Śląsk Wrocław).


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.