Lester Medford - fot. Marcin Bodziachowski

Koszykówka

Arka Gdynia 83-92 Legia Warszawa

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W meczu 23. kolejki Energa Basket Ligi Legia Warszawa wygrała 92-83 na wyjeździe z Arką Gdynia. Jest to szesnaste zwycięstwo Legii w obecnym sezonie. Aż 35 punktów zdobył Lester Medford - to indywidualny rekord punktowy obecnego sezonu Legii (dotychczas najwięcej, 34 punkty zdobył Nickolas Neal w Toruniu), jak i całej EBL.

Legioniści rozpoczęli mecz piątką Lester Medford, Jakub Karolak, Jamel Morris, Grzegorz Kulka i Earl Watson, która szybko wypracowała sobie kilkupunktowe prowadzenie. Warszawianie twardo bronili dostępu do własnego kosza, a po atakowanej stronie aktywni byli Jamel Morris i Grzegorz Kulka. W połowie pierwszej kwarty gospodarze cieszyli się lepsza skutecznością, gra wyrównała się, ale to goście minimalnie wygrali tę część meczu, 16:15.

Kolejne minuty nie układały się po myśli Zielonych Kanonierów – gdynianie zbyt łatwo znajdowali otwarte pozycje pozwalające im na zdobywanie kolejnych punktów. Asseco Arka wyszła na prowadzenie , ale Legia w końcu przyśpieszyła co przyniosło skutek w postaci serii punktowej i odzyskania prowadzenia. Po 15 minutach gry stołeczny zespół wygrywał 26:24. Po stronie gospodarzy najskuteczniejsi byli Mikołaj Witliński i Bartłomiej Wołoszyn. Po sześciu punktach z rzędu Lestera Medforda i celnej „trójce” Grzegorza Kamińskiego było już 39:30 dla Legii, a na półmetku spotkania goście prowadzili 44:35.

Wydawało się, ze warszawianie opanowali sytuację i będą dyktować warunki na parkiecie już do końcowej syreny. Tak się jednak nie stało – trafiali Dylewicz, Wołoszyn, Vragović i Asseco Arka traciła do rywali już tylko cztery punkty. Za sprawą przechwytów Lestera Medforda przynoszących łatwe punkty, Legia szybko powróciła do dawnej przewagi, ale błyskawicznie ją straciła i przed decydującą kwartą był idealny remis, 61:61.

Proste środki przyniosły pożądane efekty; Zieloni Kanonierzy znów zagrali szybciej, zdobywali punkty po szybkim ataku i wymuszali faule rywali. To okazało się kluczem do osiągnięcia przewagi 10 punktów na niespełna sześć minut przed końcem meczu. Gdynianie nie zdobyli się na kolejny zryw pozwalający im na zbliżenie się do warszawian. Legia zwyciężyła 92:83.

Kolejny mecz podopieczni Wojciecha Kamińskiego rozegrają we własnej hali w piątek, 29 stycznia o 17:35 z Polpharmą Starogard Gdański. Wygrana zapewni Legii awans do fazy play-off.

PLK: Arka Gdynia 83-92 Legia Warszawa
Kwarty: 15-16, 20-28, 26-17, 22-31