REKLAMA

Budżet Obywatelski

Projekt neonu Semper Invicta, Semper Heroica ponownie zgłoszony

Bodziach, źródło: Legionisci.com

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego dla miasta stołecznego Warszawa (na rok 2022) zgłoszone zostaną dwa legijne projekty. Pierwszym z nich jest boisko Lucjana Brychczego przy Zespole Szkół przy ulicy Urbanistów 3 na warszawskiej Ochocie. Drugim z kolei jest neon "Semper Invicta \ Semper Heroica" ("Zawsze niezwyciężona \ Zawsze bohaterska"), który miałby powstać po praskiej stronie mostu Gdańskiego. Autorem obu z nich jest kibic Legii, "Bobicz".

O projekcie neonu informowaliśmy już w maju 2020 roku, ale ostatecznie miasto nie zdążyło z jego weryfikacją. Tym razem neon "Semper Invicta \ Semper Heroica" jest planowany w prawobrzeżnej części mostu Gdańskiego. - Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Po pierwsze wiem, iż da się tam powiesić tego typu konstrukcję, napis będzie doskonale widoczny dla warszawiaków i turystów spacerujących po bulwarach w okolicach Zamku Królewskiego, a dzielnica przy której ma powstać silnie związana jest z historią naszego miasta. Powodzenie projektu neonu zależy z kolei głównie od mieszkańców Pragi, którym przy okazji dziękuję za pomoc przy formalnościach i już teraz proszę o głosy w czerwcowym głosowaniu - mówi pomysłodawca inicjatywy.

Skąd sam pomysł takiego neonu inspirowanego historią naszego miasta, do którego nawiązywała jedna z opraw zaprezentowanych przez kibiców Legii? - Inspirację stanowiła tutaj patriotyczna oprawa pokazana na starym stadionie Wojska Polskiego przy ulicy Łazienkowskiej 3. Sentencja "Semper Invicta Semper Heroica" widoczna była wzdłuż całej długości boiska na tle warszawskiej Syrenki i napisu "Varsovia". Hasło do dziś obecne jest w wielu miejscach na nowym obiekcie, a przez wiele sezonów znajdowało się także na oficjalnych, piłkarskich koszulkach. Łacińska sentencja "Semper Invicta" to dewiza miasta stołecznego Warszawy. 9 listopada 1939 decyzją naczelnego wodza generała dywizji Władysława Sikorskiego, została wraz z orderem Virtuti Militari dodana do herbu Warszawy "w uznaniu bohaterskiego, wytrwałego męstwa dowiedzionego przez ludność stołecznego miasta Warszawy w obronie przeciw najazdowi niemieckiemu" - mówi "Bobicz".

Informacje nt. głosowania na wspomniane legijne projekty w Budżecie Obywatelskim dla Warszawy na rok 2022 będziemy publikować na naszej stronie w odpowiednim czasie. Warto wiedzieć jedno - budowa boiska Lucjana Brychczego zgłoszona została w obszarze ogólnomiejskim, co oznacza, że głosować na niego będą mogli wszyscy warszawiacy, z kolei neon "Semper Invicta Semper Heroica" jest projektem dzielnicowym dla Pragi Północ.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

+dodaj komentarz
DO MIESZKAŃCÓW PRAGI PÓŁNOC - 02.02.2021 / 18:12, *.chello.pl

jak nie przegłosujecie, to na Żylecie nie macie czego szukać!

odpowiedz
Pacz - 01.02.2021 / 14:47, *.t-mobile.pl

Czyli, że na neon mogą głosować tylko mieszkańcy Pragi, a na boisko Brychczego - Ochoty?

odpowiedz
odp - 01.02.2021 / 15:27, *.com.pl

@Pacz: NIE,

NA BOISKO WSZYSCY BO JEST OGÓLNOMIEJSKI A NEON - MIESZKAŃCY PRAGI :)

odpowiedz
Paczu - 01.02.2021 / 15:33, *.play-internet.pl

@Pacz: na boisko będą mogli głosować wszyscy bo jest to dodatkowe głosowanie a Neon tylko Praga Północ.

odpowiedz
Michał - 02.02.2021 / 10:09, *.orange.pl

@Paczu: Nie. Na boisko wszyscy plus głosy na projekty dzielnicowe. Jeśli chodzi o neon, nawet jeśli mieszkasz w innej dzielnicy, będziesz mógł zagłosować na neon na Pradze, ale nie będziesz mógł głosować już w swojej dzielnicy. Do wyboru jest po prostu jedna dzielnica, niezależnie czy w niej mieszkasz.

odpowiedz
do Michał - 02.02.2021 / 11:35, *.com.pl

@Michał: dokładnie, dobrze jest to pomyślane :) ja i tam mam wywalone na prjekty u mnie - wole zagłosowac na pradze na coś patritoycznego a nie domki dl ajeży albo remont chodnika... jprd.

odpowiedz
elooo - 01.02.2021 / 14:33, *.com.pl

Ta kreska pomiędzy jest genialna, niby nic nie znaczy a każdy Legionista wie o co cho, trochę jak tag pod grafem , sztosik

odpowiedz
Rafał 78 - 01.02.2021 / 13:50, *.play-internet.pl

Legia bawi i uczy :) Fajny pomysł choć jestem ciekawy kto to skuma... Ja sam nie wiedziałem że my to w herbie mamy a mieszkam w Warszawie całe swoje życie. Faktycznie kojarzę to z oprawy. Niezła inspiracja

odpowiedz
odpowiedź - 01.02.2021 / 14:30, *.com.pl

@Rafał 78: nie martw się stary, ja też . troche wstyd więc chętnie zagłosuje bo temat ważny a forma do mnie przemawia

odpowiedz
Szacunek - 01.02.2021 / 13:36, *.com.pl

Brawo chłopie i cała nadzieja w patriotach z Pragi!

odpowiedz
oLaf - 01.02.2021 / 12:23, *.vectranet.pl

super, jedyna dobra wiadomość ostatnich dni.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.