fot. OFMC
REKLAMA

PamiętaMY

Kibice Legii w rocznicę zamachu na Kutscherę

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Kibice Legii upamiętnili akcję żołnierzy Armii Krajowej, którzy 1 lutego 1944 roku zlikwidowali dowódcę SS, zbrodniarza wojennego, Franza Kutscherę. W wyniku akcji na Kutscherę zginęło czterech żołnierzy AK - Zbigniew Gęsicki "Juno" i Kazimierz Sott "Sokół". Otoczeni przez Niemców na moście Kierbedzia, skoczyli do Wisły, ginąc w jej nurcie. Z kolei ciężko ranni

Bronisław Pietraszewicz "Lot" (dowódca akcji) oraz Marian Senger "Cichy" zmarli kilka dni po zamachu.

W 77. rocznicę akcji żołnierzy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej fani Legii zapalili legijne znicze w miejscu pamięci w Alejach Ujazdowskich.




przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (25)

+dodaj komentarz
Tygrys - 05.02.2021 / 21:50, *.virginm.net

Juno przezyl, to brat cioteczny mojej babci, do polowy lat 80 zyl we Francji

odpowiedz
singspiel - 05.02.2021 / 23:10, *.centertel.pl

@Tygrys: poinformuj o tym IPN. to byłby hit dla historyków

odpowiedz
Radomiak - 05.02.2021 / 18:51, *.vectranet.pl

Cześć i chwała Bohaterom

odpowiedz
do Redakcji - syn Powstańca - 05.02.2021 / 18:29, *.net.pl

żaden "zamach na Kutscherę", tylko "akcja Kutschera" - tak jak "akcja pod Arsenałem", a nie "zamach pod Arsenałem". W razie wątpliwości spytajcie żyjących Powstańców. Akcja a zamach to różnica. Jednocześnie szacunek za zapalenie zniczy w Alejach. Cała Legia zawsze razem. Pozdrawiam.

odpowiedz
Jimmy L - 05.02.2021 / 19:07, *.tpnet.pl

@do Redakcji - syn Powstańca: Też syn Powstańca, jak zwał tak zwał. Wielkie dzięki za pamięć. Bóg Honor Ojczyzna

odpowiedz
Juno - 05.02.2021 / 19:21, *.chello.pl

@do Redakcji - syn Powstańca: Ale pod Arsenałem zadaniem naszych było uwolnić "Rudego", a nie likwidować konkretnego szkopa. Więc "Akcja pod Arsenałem''. Zadaniem "akowców'' na alejach Ujazdowskich była likwidacja Kutchery. Jest świetny film nawet pod tytułem ''Zamach (na Kutchere)''. Bez spiny!

odpowiedz
mexx - 05.02.2021 / 19:35, *.chello.pl

@do Redakcji - syn Powstańca:
Bez ciśnień, tu masz relację z pierwszej ręki:
https://pl-pl.facebook.com/legiawarszawaofmc/

odpowiedz
Marcel - 05.02.2021 / 20:02, *.t-mobile.pl

@Jimmy L: Skoro ktoś zwrócił na to uwagę to widocznie jest różnica.

odpowiedz
wnuk powstańca - 05.02.2021 / 23:18, *.centertel.pl

@do Redakcji - syn Powstańca: Operacja pod kryptonimem "Akcja Kutschera" była zamachem na wysokiego stopniem oficera SS.
Operacja pod Arsenałem (kryptonim: "Meksyk II") była próbą (udaną) uwolnienia podharcmistrza Jana Bytnara ps. Rudy

odpowiedz
singspiel - 05.02.2021 / 23:29, *.centertel.pl

@Juno: ten film to koszmarny klops. Nie dość, że akcja dzieje sie latem (!), to gniocie ani razu nie pada nazwa AK. Ten film należałoby nakręcić teraz

odpowiedz
Jimmy L - 06.02.2021 / 16:00, *.tpnet.pl

@Marcel: Kolego różnica jest w niuansach, najważniejsza jest pamięć.

odpowiedz
Juno - 05.02.2021 / 17:14, *.chello.pl

https://www.youtube.com/watch?v=FBl5qVXo9Ow

odpowiedz
Juno - 05.02.2021 / 17:04, *.chello.pl

"Lot" - dowódca akcji!

odpowiedz
Arecki - 05.02.2021 / 16:47, *.com.pl

Pamięć do końca naszych dni, SZACUNEK PANOWIE NA ZAWSZE ZA TO CO ROBICIE

odpowiedz
czaro - 05.02.2021 / 16:11, *.chello.pl

Cześć i Chwała Bohaterom!

odpowiedz
Władeczek - 05.02.2021 / 14:21, *.play-internet.pl

Który most to ten dawny Kierbiedzia? Bo faken nie wiem. Poniatowszczak faken?

odpowiedz
Maciora - 05.02.2021 / 17:31, *.play-internet.pl

@Władeczek: Śląsko-Dąbrowski

odpowiedz
Juno - 05.02.2021 / 17:35, *.chello.pl

@Władeczek: Śląsko - Dąbrowski.

odpowiedz
Singspiel - 05.02.2021 / 18:03, *.plus.pl

@Władeczek: most kierbedzia dzis nie istnieje. Niemcy wysadzili go w 1944. Na jego miejscu jest Śląsko-Dąbrowski

odpowiedz
Franko(L) - 05.02.2021 / 18:25, *.net.pl

@Władeczek: Żal mi Ciebie....

odpowiedz
stary kibic - 05.02.2021 / 18:39, *.net.pl

@Władeczek: Niestety Poniatowszczak to nie dawny Kierbedzia. Wystarczy wpisać w Wikipedii. Widać że kolega nie z Warszawy gdyż "faken" nie licuje z Powstaniem Warszawskim ani jego Uczestnikami. Nie pozdrawiam.

odpowiedz
Wesoły Romek - 05.02.2021 / 19:12, *.orange.pl

@Władeczek: pijesz zbyt dużo maciory faken.

odpowiedz
mexx - 05.02.2021 / 19:41, *.chello.pl

@Władeczek:
Wiesz, Mordo, pomimo że pomylenie Kierbedzia z Poniatowszczakiem dyskwalifikuje intelektualnie – to mimo wszystko, na przekór wszystkiemu Twoje zdrowie! :)))

odpowiedz
Bródno - 06.02.2021 / 16:59, *.play-internet.pl

@Władeczek: tępaku, poczytaj trochę

odpowiedz
ZIBI - 05.02.2021 / 13:57, *.t-mobile.pl

Cześć i chwała bohaterom.

odpowiedz