Radosław Kucharski - fot. Hagi / Legionisci.com
REKLAMA

Kucharski: Kreatywnosć budżetowa jest dosyć duża

Woytek, źródło: Canal+

Radosław Kucharski był gościem programu Liga+ Extra. Dyrektor sportowy Legii Warszawa odpowiadał na pytania dotyczące zimowego okienka transferowego, budżetu na transfery a także o kończących się latem kontraktach. Wypowiedzi Kucharskiego prezentujemy poniżej.

Budżet kreatywny

- Znam powiedzenie Michała dotyczące budżetu na transfery. W moim wypadku to bardziej budżet kreatywny, który nadal obowiązuje na Łazienkowskiej. Jak pokazuje okienko letnie czy zimowe, radzimy sobie z dozą kreatywności. Teraz doszło do klubu czterech piłkarzy, dwóch jest na wypożyczeniu. Kreatywność jest dosyć duża i dajemy sobie z tym radę.

- Muci 500 tys. euro, Jasur 300 tys. euro? Te kwoty nie są prawdziwe, ale to dane niewiele mijające się z prawdą. Nie są to transfery sfinalizowane przez nas w stu procentach. Tendencja na rynku jest taka, że w większości są to płatności ratalne. W tych dwóch przypadkach taka sytuacja ma miejsce.

Geneza okienka zimowego

- W listopadzie mieliśmy wewnętrzne spotkanie w klubie, w obecności trenera i ludzi, którzy odpowiadają za prowadzenie klubu. Ustaliliśmy pewne rzeczy, które dotyczyły przebiegu początku stycznia. Powiedziałem trenerowi, że pierwsze transfery będą z akademii. Włączyliśmy bardzo dużą grupę młodych piłkarzy, żeby przyjrzeć się im w Dubaju. To był świetny ruch. To był nasz pierwszy pomysł co do okienka zimowego, stąd też w 29-osobowej grupie pojawiło się 10 nowych chłopaków. Dopiero później nastąpiły kolejne ruchy. W okresie zimowym, jeszcze przed rozpoczęciem okna transferowego, nikt z naszych piłkarzy, którzy odgrywali jakąś rolę, nie odszedł. Skład mieliśmy dokładnie taki sam. Jedynym zawodnikiem, który musiał opuścić klub był Michał Karbownik.

- Dziś pracujemy w Legii zespołowo. Nie jestem jedyną osobą, która podejmuje decyzje przy transferach. Mam jakiś finalny wpływ na kontraktowanie piłkarzy, natomiast kluczem do sukcesu jest zarządzanie grupą skautów i ludzi, którzy odpowiadają za opiniowanie piłkarzy. Mamy grupę, z którą ciekawie i merytorycznie się pracuje. Transfer Muciego to wspólny projekt autorski wszystkich, a nie tylko dyrektora sportowego.

Trudny transfer Muciego

- Sprowadzenie Ernesta Muciego nie było łatwym procesem. Był to jeden z trudniejszych transferów, jakie robiłem do klubu. Intensywny transfer, wymagający dużej dozy kreatywności. Mógł się wykrzaczyć na finalnym etapie. Okazało się, że w dobie social mediów informacja wypłynęła na zewnątrz mimo wcześniejszej kilkumiesięcznej ciężkiej pracy za kulisami. To pokrzyżowało nam plany na sam koniec, ale cieszę się, że Ernest złapał nasz projekt tak mocno, że chciał dołączyć i ciężko komuś było wejść nam w drogę.

Kto może odejść latem?

- Na boisku mamy kilka dobrze prezentujących się projektów. Nie jest to jednak kwestia tego kto i czy będzie wytransferowany, a raczej kwestia tego czy propozycje, które będziemy mogli rozważyć, będą adekwatne, abyśmy mądrze poruszali się w okienku letnim. Mamy przed sobą cel, którym są europejskie puchary. Trzeba bardzo dobrze przeanalizować sytuację rynkową: czy odejście Luquinhasa, Slisza, Juranovicia czy kogokolwiek innego będzie na tyle naszym osłabieniem, abyśmy mogli w krótkim odstępie czasu odpowiednio się wzmocnić.

- Potwierdzam, że trwają rozmowy z Luquinhasem na temat przedłużenia kontraktu. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli to sfinalizować. Jestem optymistą chciałbym, żeby z nami został. Wiem, że dobrze się tu czuje. Gra coraz lepiej i wzbudza zainteresowanie wielu klubów. To piłkarz, który bardzo mocno się wyróżnia w naszej lidze.

- Liczba kontraktów, które kończą się latem wynosi osiem. W umowach z tymi piłkarzami są przeróżne zapisy kontraktowe. U jednych jest automatyczne przedłużenie odpowiedniej liczbie rozegranych minuty, u innych innych decyzja należy do klubu. Z niektórymi zaczęliśmy już rozmowy o pozostaniu. Okres marcowo-kwietniowy będzie czasem finalnych decyzji kto zostanie i co będziemy mogli spiąć w naszym budżecie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (37)

+dodaj komentarz
Marcel - 02.03.2021 / 02:15, *.t-mobile.pl

W morde jeża nietoperza.

odpowiedz
Alex Bielany - 01.03.2021 / 18:38, *.chello.pl

Same projekty w klubie, Kur....projektant pier...ony , chyba mody !

odpowiedz
Muchito - 01.03.2021 / 15:54, *.mm.pl

Zdejmij te okulary fachowcu.

odpowiedz
olew - 01.03.2021 / 12:58, *.vectranet.pl

obejrzałem ten wywiad, raczej nuda, ciekawa jedynie ta figura " transfer z akademii" ( te mi się marzą ), nie podoba mi się protekcjonalizm naszego dyrektora w stosunku do redaktorów, ale z drugiej strony to straszne nieloty są ... transfery zimowe jakie są to się okaże, Ukrainiec Stoper już dobry , Albańczyk w debiucie spalił się, ale trzeba poczekać, na papierze to oni wszyscy mocni

odpowiedz
Mocny - 01.03.2021 / 19:26, *.torun.pl

@olew: tak mocni, ze nikt poza Legia ich nie chcial? Rosnie nam potega :) ale w europie to my i tak nic nie zrobimmy , wiec bez napinki :)

odpowiedz
olew - 01.03.2021 / 20:01, *.vectranet.pl

@Mocny: stopera ze składu Kijowa, kupi pół Europy , Albańczycy są w cenie i są modni, ten Uzbek mało znany, ale grał u mistrza Białorusi, żaden polski klub nie nabiorą takich grajków, oczywiście okaże się na boisku, czy to asy czy ....sy

odpowiedz
Obiektywna ocena dla wszystkich marud - 01.03.2021 / 11:26, *.orange.pl

Ciekawe jak wy byście poradzili sobie z budowaniem transferów mają budżet 0 zł. w takich warunkach ściąganie Mladenovicia, Juranovicia, Boruca, Kapustki, Lopesa, Muciego, Szabanowa czy tego Uzbeka, którego nazwiska nie umiem wymówić to i tak sukces. Spójrzcie, że Legia w sporej mierze opiera się na ludziach ściągniętych przez Kucharskiego lub wychowankach. To, że Legia się nie rozwijała to głównie wina trenerów, którzy nie potrafili awansować do pucharów w decydujących meczach przegrywając i którzy nie rozwinęli umiejętności piłkarzy, którzy byli w kadrze (Wieteska, Stolarski, Novikowas, Kante, Gwilia, Remy, Obradovic - każdy z nich miał papier na bycie gwiazdą w tej marnej lidze ale jakoś nie podniósł poziomu od przejścia do Legii).

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 01.03.2021 / 12:41, *.247.30

@Obiektywna ocena dla wszystkich marud: a kto doprowadził Klub do zapaści finansowej i kto wybierał trenerów. Kto?! Kibice?

odpowiedz
olew - 01.03.2021 / 13:05, *.vectranet.pl

@Obiektywna ocena dla wszystkich marud:
zgadzam się z tezą , że mieliśmy lepszy zarząd i dyrektora od trenerów, ale ich zły dobór to jakby ... wina dyrektora i zarządu, teraz jest chyba lepiej bo pan Michniewicz bardziej skupiony na pracy, a mniej na misji

odpowiedz
L - 01.03.2021 / 18:56, *.tpnet.pl

@Obiektywna ocena dla wszystkich marud: to jakim cudem zapłaciliśmy tyle za jasura i muciego???

odpowiedz
spasiony - 01.03.2021 / 10:12, *.62.16

Projekty.... Zaraza korpomowy dopadla i ojca dyrektora. Niestety uzywanie modnego slownictwa sukcesu nie gwarantuje. Trzeba jeszcze sie troche znac na robocie. Do czego prowadza te wasze projekty widac po miejscu naszej ligi w Europie.

Kurde, modny swiatowy korpozargon a nawet 500k euro nie maja tylko platnosc w ratach. Bo taki jest trend!

odpowiedz
Wolfik - 01.03.2021 / 12:26, *.mm.pl

@spasiony: Tak, gadane to on ma. Słów dużo, treści trochę mniej, ale teraz taka moda. Do pełni brakuje modnego teraz machania łapami, ale wszystko przed nim...

odpowiedz
Bombur5 - 01.03.2021 / 13:56, *.t-mobile.pl

@spasiony: Mam identyczne odczucia słuchając gościa do tego dodajmy "kreatywne rozmowy' kreatywny budżet" itp. pięknie mówi tylko poczekajmy na efekty

odpowiedz
Pawel - 01.03.2021 / 08:01, *.net.pl

Majac takiego "specjaliste" w klubie nie dziwie sie ze jest rownia pochyla a prezes Mioduski to wszystko lyka... To trudno nazwac prowizorka albo amatorszczyzna

odpowiedz
cuLt - 01.03.2021 / 02:02, *.47.25

Kibice nie chcâ Kucharskiego,Panie Darku bâdzcie sobie kumplami ale daj mu inne zajécie,po co wstyd sobie robisz?nic na siłe!

odpowiedz
(L) uz - 28.02.2021 / 23:56, *.inetia.pl

"- Na boisku mamy kilka dobrze prezentujących się projektów."
No to powiedz jak ci się widzi taki "projekt" - jędza i następny "projekt" - babol. Oni też są w tej grupie "dobrze prezentujących się"? Kto kazał ci przedłużać "projekt " z jędzą?

odpowiedz
Miro Dolar Czajna - 28.02.2021 / 23:35, *.plus.pl

Dlaczego zarobki i wszelkie kwoty transferów nie są ujawniane? Klub dostaje pieniądze z budżetu miasta - czyli z kieszeni podatników, a podatnik chce wiedzieć co się dzieje w klubie - gdzie jest transparentność? Nie ujawnianie takich rzeczy to wał

odpowiedz
Ja - 01.03.2021 / 03:29, *.vectranet.pl

@Miro Dolar Czajna: Miasto... Człowieku, o czym Ty piszesz. Jedyne, co zrobiło Miasto, to dało skromne środki na własną promocję na Legii (ich rozmiary widać po napisie Miasto Stołeczne na strojach i czasie reklam na bandach) i zbudowało za kasę podatników Stadion, dając go Legii w dzierżawę, za którą (L) buli kupę kasy rok do roku. Klubem rządzą ludzie od Kulczyka z Miodowatym na czele i jeśli nie chcą ujawniać kwot transferowych, to mają do tego pełne prawo. Warszawa na sport kładzie lagę, a jak nie wierzysz, to przejdź się w okolice obiektów Skry, Warszawianki, Drukarza, Polfy, Olimpii, itp. Albo sprawdź, w jakich ligach grają te kluby.

odpowiedz
olew - 01.03.2021 / 09:57, *.vectranet.pl

@Miro Dolar Czajna: nie są ujawniane, bo obowiązuje w Polsce prawo, które Legia przestrzega, ale kombinuj, kombinuj transparencie

odpowiedz
Hiszpan - 28.02.2021 / 23:34, *.telnaptelecom.pl

Panie ważniaku weryfikacją będzie awans do pucharów. Czy transfery zimowe są adekwatne do wyzwania? Nie wydaje mi się...

odpowiedz
LkibicL - 01.03.2021 / 06:40, *.orange.pl

@Hiszpan: Jak co roku. Od kilku lat mamy to samo.

odpowiedz
Fliper - 28.02.2021 / 23:11, *.versatel.nl

Jak fliper - kupić tanio, wyremontować, sprzedać drożej

odpowiedz
Projek - 28.02.2021 / 23:10, *.versatel.nl

Wydało się że po boisku to biegają projekty zarobnkowe. Nie ma mowy o budowaniu składu na LM. To tylko komis

odpowiedz
Elquatro - 28.02.2021 / 22:40, *.chello.pl

Czekaj tatka latka

odpowiedz
Echhh - 28.02.2021 / 22:00, *.chello.pl

A swistak siedzi i zawija to w te sreberka. Nie wieze w zadne slowo. Twoje i kudlatego.

odpowiedz
boguś - 28.02.2021 / 21:27, *.play-internet.pl

ciekawe kto zostanie skoro proponujecie zarobki mniejsze o ponad 20%

odpowiedz
PPU - 28.02.2021 / 20:53, *.orange.pl

Kucharski, nie wierzę w żadne Twoje słowo. Jesteś chłopaku nie na swoim miejscu, nie ogarniasz swojej roboty.

odpowiedz
filand - 28.02.2021 / 20:52, *.t-mobile.pl

Oby to się nie zamieniło w kreatywną księgowość.....

odpowiedz
gLa - 28.02.2021 / 20:50, *.vectranet.pl

Projekty na boisku...
Luqi musi zostać!!!

odpowiedz
Marcin - 28.02.2021 / 20:42, *.play-internet.pl

Błedem było przedłużenie umowy z Jędrzejczykiem. Pozbyć się Valencii. Zatrzymać koniecznie Luginiasa

odpowiedz
Spoko - 28.02.2021 / 20:59, *.btireland.net

@Marcin: a pamietasz jak jedza strzelal zwycieskie brameczk? Czy juz zapomniales?

odpowiedz
Marcin - 28.02.2021 / 22:02, *.play-internet.pl

@Spoko: człowieku kiedy to było.. Teraz co mecz to przez niego tracimy bramki.

odpowiedz
Sławek L. - 28.02.2021 / 22:15, *.0-700.pl

@Spoko: no właśnie nie pamiętam tych bramek nie pamiętam żeby były zwycięskie. za dużo to ich nie było aż 4.

odpowiedz
PFCL - 28.02.2021 / 22:50, *.inetia.pl

@Spoko: A pamiętasz jak Kowalczyk strzelał? Kowal do Legii na atak!

odpowiedz
ben - 28.02.2021 / 22:55, *.inetia.pl

@Spoko: pamiętam trzy karne do spółki z frankowskim i 10 żółtych kartek .

odpowiedz
Hiszpan - 28.02.2021 / 23:35, *.telnaptelecom.pl

@Spoko: Bez złośliwości przypomnij mi te epokowe mecze Jędzy bo jakoś nie kojarzę.

odpowiedz
... - 01.03.2021 / 21:28, *.68.151

@Marcin: kazdy normalny trener Co powie, ze pilkarz jest tak dobryjak jego ostatni mecz.. ja juz dawno zapomnialem o zaslugach Jedzy, oby sie nie okazalo ze jest kolejnym Stankiem czy innym Sokolowskim l kiedy wszyscy sie modlili zeby w koncu odeszli!!!

odpowiedz