Tomas Pekhart cieszy się z gola - fot. Woytek / Legionisci.com

Lechia 0-1 Legia

Wymęczone zwycięstwo zbliża do mistrzostwa

Mishka, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W meczu 27. kolejki Ekstraklasy Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z Lechią Gdańsk 1-0. Spotkanie nie należało do najciekawszych, nie mieliśmy okazji oglądać zbyt wielu sytuacji bramkowych, a jedyny gol padł po rzucie karnym podyktowanym za faul na Luquinhasie.

Początkowe minuty spotkania były bardzo spokojne i wyrównane. Żadna z drużyn nie stworzyła sobie ciekawej sytuacji. W 11. minucie gospodarze wykonywali pierwszy w tym meczu rzut rożny, ale i wówczas nie stworzyli zagrożenia pod bramką Artura Boruca. W 12. minucie mieliśmy pierwszą niezłą akcję Legii. Po rzucie rożnym piłkę na linii pola karnego przejął Filip Mladenović, oddał strzał, a Dusan Kuciak wybił piłkę poza boisko. 8 minut później dobrze zapowiadającą się akcję zmarnował Bartosz Kapustka. Pomocnik Legii wychodził prawą stroną, jednak jego strzał był zupełnie nieudany. Kolejne minuty przyniosły mało widowiskową grę w środku boiska, dużo podań i brak sytuacji bramkowych dla żadnej z drużyn. Dopiero w 33. minucie legioniści oddali celny strzał, ale i tym razem bez efektu bramkowego. W 37. minucie na uderzenie głową zdecydował się Tomas Pekhart, jednak został zablokowany. Do końca regulaminowych 45 minut nie wydarzyło się już nic zasługującego na uwagę. Pierwsza połowa tego spotkania bardzo rozczarowała - była nieciekawa, nieatrakcyjna dla oka i przede wszystkim nie doczekaliśmy się na groźne sytuacje.

W przerwie trener Legii zdecydował się na dokonanie jednej zmiany - w miejsce Andre Martinsa wszedł Rafel Lopes. Nie wpłynęło to jednak na obraz gry. Dość powiedzieć, że główną atrakcją początku drugiej części gry był gęsto sypiący śnieg, który błyskawicznie pokrył murawę. Sędzia nakazał więc wymianę piłki na pomarańczową. W 55. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Flavio, ale bardzo się pomylił. To był jedynie przerywnik w tej monotonii, którą mieliśmy okazję oglądać. W 59. minucie mieliśmy chyba najlepszą sytuację dla Lechii - Mateusz Hołownia pomylił się, co bezlitośnie wykorzystał Flavio. Wbiegający napastnik Lechii posłał piłkę z ostrego kąta w kierunku bramki, ale trafił jedynie w słupek. W 62. minucie dobre podanie otrzymał Mladenović, zbiegł w kierunku linii końcowej, dośrodkował, jednak obrońcy wybili futbolówkę na rzut rożny. Stały fragment nie przyniósł zagrożenia po bramką Lechii. W 68. minucie w polu karnym przewrócił się Luquinhas, faulowany przez Malocę. Legioniści głośno domagali się rzutu karnego, sędzia musiał skorzystać z pomocy VAR i ostatecznie wskazał jedenastkę. Pewnym egzekutorem okazał się jak zwykle Tomas Pekhart. W 77. minucie źle interweniujący Mateusz Wieteska niemal skierował głową piłkę do własnej siatki. 3 minuty później Josip Juranović dobrze zagrał piłkę z prawej strony przed bramkę, jednak żaden z jego kolegów nie zamknął tej akcji. Chwilę później przed szansą stanął Rafael Lopes, ale piłka po jego uderzeniu została tylko wybita na rzut rożny. W 83. minucie Artur Boruc źle wyszedł z bramki, piłka zmierzała obok bramki, ale zwolniła na śniegu i było niebezpieczeństwo, że dopadnie do niej jeden z piłkarzy Lechii. Boruc szybko musiał wracać, wybił piłkę, a Zwoliński wpadł jeszcze w słupek i bardzo mocno ucierpiał w wyniku tego zderzenia.

W 89. dobry strzał z pola karnego oddał Lopes, jednak Kuciak był na posterunku. Sędzia Jarosław Przybył doliczył 6 minut do drugiej części spotkania. Lechia zmarnowała jeszcze doskonałą sytuację na wyrównanie, a potem niewiele się już wydarzyło na boisku i Legia mogła się cieszyć z wymęczonego zwycięstwa.

Bartosz Slisz 99
46' Andre Martins 24
Filip Mladenović 25
61' Bartosz Kapustka 67
Tomas Pekhart 9
92' Luquinhas 82
Cezary Miszta 35
Marko Vesović 29
61' Walerian Gwilia 8
Jasur Yaxshiboyev 7
Mateusz Cholewiak 17
46' Rafael Lopes 21
Kacper Skibicki 71
Ernest Muci 20
92' Paweł Wszołek 22
Trener: Piotr Stokowiec
Asystent trenera: Łukasz Smolarow
Kierownik drużyny: Patryk Dittmer
Lekarz: Robert Dominiak
Masażyści: Filip Wieczorkiewicz, Rafał Rybczyński
Trener: Przemysław Małecki
Asystent trenera: Kamil Potrykus
Lekarz: Filip Latawiec