Artur Adamowicz, Dariusz Mioduski, Tomasz Zahorski, Jarosław Jankowski i Jarosław Jurczak - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Legia zarobiła w Ekstraklasie 30 mln złotych

Woytek, źródło: Ekstraklasa

Ekstraklasa, spółka zarządzająca rozgrywkami i pozyskująca przychody dla ligi, wypłaci klubom za sezon 2020/21 łącznie 230,5 mln zł. To o 5,5 mln zł więcej niż wynosił budżet założony na początku sezonu. Na koniec sezonu 2020/21 na szczycie finansowej tabeli Ekstraklasy, analogicznie do klasyfikacji sportowej, uplasowała się Legia Warszawa – do jej kasy trafi blisko 30 mln zł.
Za nią znalazły się Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin z przelewami na ponad 22 mln zł każdy. Jeszcze dwa lata temu wypłaty dla klubów z czołówki tabeli miały wartość w przedziale ok. 13-16 mln zł, a połowa ligi dostawała sumy poniżej 10 mln zł na klub.

Środki przekazywane przez Ekstraklasę są dzielone według modelu przyjętego przez kluby. W tym roku, na jego bazie, ponad 101 mln zł jest rozdysponowanych między kluby po równo – każdy otrzymuje blisko 6,3 mln zł jako kwotę stałą. W tej puli do klubów trafia też 12 mln zł na dofinansowanie szkolenia dzieci i młodzieży ze środków uzyskiwanych m.in. z licencji bukmacherskich. W ramach wyniku sportowego za bieżący sezon dzielona jest pula około 75,6 mln zł, a według rankingu historycznego 46 mln zł. Oprócz tego, Ekstraklasa przeznaczyła 5,57 mln zł na współfinansowany program PZPN, promujący szkolenie młodzieży - Pro Junior System - które w tym roku trafiły do Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin, Górnika Zabrze i Wisły Kraków. Największą pulę otrzymał "Kolejorz" – 2,13 mln zł. W trakcie sezonu do klubów trafiły również 2 mln zł jako dofinansowanie do testów na Covid-19 – na ten cel każdy ekstraklasowy zespół otrzymał 125 tys. zł.

fot. Ekstraklasa SA

fot. Ekstraklasa SA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (51)

+dodaj komentarz
kontroler_biletow - 26.05.2021 / 22:39, *.206.181

bilans musi być

odpowiedz
Hiszpan - 26.05.2021 / 07:01, *.telnaptelecom.pl

Mioduski zarabia krocie . Płaczę że nie ma kasy żeby nie wzmacniać zespołu Kasa misiu kasa.

odpowiedz
Darek - 26.05.2021 / 05:59, *.t-mobile.pl

Ranking historyczny - bzdura jakaś. Wszystko fajnie jak pieniążki dla Legii płyną, ale co to ma wspólnego z tym co obecna drużyna prezentuje na boisku.

odpowiedz
LewLegia - 25.05.2021 / 17:50, *.net.pl

NO CO TAM? krzykacze, że pusto w kasie.

odpowiedz
dino - 25.05.2021 / 18:02, *.plus.pl

@LewLegia:
Śmieszny jesteś

odpowiedz
Wolfik - 25.05.2021 / 19:27, *.mm.pl

@LewLegia: Na warunki europejskie taka kwota to przysłowiowe "waciki". Nasz premieruńcio więcej "uciułał"....

odpowiedz
Zlb - 26.05.2021 / 01:19, *.t-mobile.pl

@LewLegia: Nie no w kasie pełno hahaha...

odpowiedz
Farme(L) - 25.05.2021 / 08:12, *.virginm.net

Jak napisał wczoraj wieczorem azerisport.com tłumaczenie cytatu: „ Pomimo szeregu innych ofert, napastnik piłkarskiej reprezentacji Azerbejdżanu Mahir Emreli będzie kontynuował karierę w polskiej „Legii”.
Jak podaje azerisport.com, w ciągu najbliższych 10 dni strony omówią szereg spraw, po czym podpiszą umowę na trzy lata.
Zwróć uwagę, że 23-letni napastnik ma ofertę od belgijskiego „Mechelen.””
Czekamy!!!

odpowiedz
SEBO(L) - 25.05.2021 / 08:52, *.centertel.pl

@Farme(L): ostatnie kierunki przychodzących piłkarzy to m.in. Uzbekistan, Albania,teraz Azerbejdżan...A potem zdziwienie (?) wynikami w kwalifikacjach do pucharów. Duch futbolu a'la Saddam Sulley wiecznie żywy.

odpowiedz
Ja1916 - 25.05.2021 / 09:02, *.vectranet.pl

@SEBO(L): Akurat Karabach jest drużyną poza zasięgiem polskich klubów, więc skoro to ich najlepszy strzelec to trochę dziwi mnie narzekanie.
Mam wrażenie że Messiego by kupili a i tak by ktoś napisał że za stary i się nie nadaje. Takie polski narzekanie wieczne.

odpowiedz
Farme(L) - 25.05.2021 / 10:01, *.bridgefibre.net

@SEBO(L): Mówimy o zawodniku, który w lidze strzelił ponad polowe bramek całej drużyny. Ma doświadczenie w eliminacjach LM gdzie strzelał gole i grał w LE. Myślę, że jest to solidne wzmocnienie i do tego dość młody zawodnik. Przypominam, że na Legię za słaby był zarówno Lewandowski jak i Sallah :)

odpowiedz
Farme(L) - 25.05.2021 / 10:11, *.bridgefibre.net

@Farme(L):* Salah

odpowiedz
Plaskacz - 25.05.2021 / 04:38, *.centertel.pl

Pyry największa kasa za pro junior, ale okupione miejscem w spadkowej. Czyli wychodzi że ten cały system jest uja wart. Stasiek miał rację :)

odpowiedz
c u L t - 25.05.2021 / 02:32, *.amazonaws.com

Powinno być 100milionòw za Mistrza, , drugie miejsce 70 a trzecie 40 ,czwarte 20 ,piâte 10,i tak do dołu..wtedy by wszyscy zapier...lali cały sezon,każdy klub by chciał przytulić 100 baniek,košci by zgrzytały i piłki kopań by niewytrzymywały,pełne trybuny stadionòw,wiécej sponsoròw wiécej widzów orzed tv,wiécej lepszej gry,może wtedy moda na ✨⚽️✨by wròciła i sukcesy wreszcie nastały,Daj Boże✨

odpowiedz
Optymista - 25.05.2021 / 02:14, *.tpnet.pl

Kuchy niech wróci i Dominik Furman , to byłyby konkretne wzmocnienia , reszta to kwestia taktyki i pragnienie zwycięstw oraz awansu do LM . A zaraz po wyjściu z grupy w LM ( z pierwszego miejsca ) należy spłacić wszelkie długi - od razu . Czy tak się stanie ? Zobaczymy .

odpowiedz
Lol - 25.05.2021 / 00:19, *.165.196

Czyli za zdobycie Mistrzostwa Polski Legia wcale nie zarobiła dużo więcej jak miejsca 2 i 3. Żart jakiś.

odpowiedz
Singspiel - 25.05.2021 / 16:03, *.plus.pl

@Lol: różnica wg wyniku jest olbrzymia. Legia 17 mln, trzecia Pogoń 10 mln. Reszta kasy nie wynika z poziomu druzyn w tym sezonie

odpowiedz
Egon - 24.05.2021 / 23:11, *.centertel.pl

Klawo jak cholera

odpowiedz
c u L t - 24.05.2021 / 22:48, *.02.net

Zaraz ci ze zdjècia roztfoniá połowe kasy, a Legia dalej bèdzie przeciètna.

odpowiedz
SEBO(L) - 24.05.2021 / 22:39, *.chello.pl

Z tej kwoty 0,8-1 mln zł kosztowały występy i ich brak Joela Valencii, a także ok. 1,5 mln zł kosztowała runda jesienna w wykonaniu Antolicia i Kante (kontrakty po około 360-380 tys €/sezon) . Dodajmy jeszcze do tego wspaniałe, zimowe okienko transferowe- co jeden,to powód do zachwytu... I darmo też nie byli,ale dyrektor miło się bawi w FM-a live.

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 24.05.2021 / 20:31, *.petrotel.pl

Legia zarobiła 30 mln, to zadłużenie pewnie wzrośnie o 40 :-)

odpowiedz
Biała Siła - 24.05.2021 / 18:16, *.vectranet.pl

Tu i 300 ml nic nie pomoże jak głową pusta

odpowiedz
OLaf - 24.05.2021 / 20:40, *.tpnet.pl

@Biała Siła: w samo sedno.

odpowiedz
tomiacab - 24.05.2021 / 21:07, *.play-internet.pl

@Biała Siła: 100% racji

odpowiedz
Zu(L)us - 24.05.2021 / 21:20, *.centertel.pl

@Biała Siła: Tobie nawet złotówka nie pomoże

odpowiedz
Cień mgły - 25.05.2021 / 04:21, *.play-internet.pl

@Zu(L)us: odezwał się lepsze

odpowiedz
kami(L)PRAGA - 24.05.2021 / 17:43, *.vectranet.pl

kadra Legi na euro puchary
Boruc
Juranovic Jedrzejczyk
Slisz Mladenowic Luquinhas
Lopez
(Hana i Pekhart Miszta Kapustka ławka )
chyba troszke malo pilkarzy gotowych na gre z calym szacunkiem do tych na lawce ale oni sie nie nadaja do gry o rescie nie wspomne bo z witeska na obronie nawet do confidentallige sie nie zlapiemy tak ja nazywam bo stworzył ja jakis fraj....dla fraje... niebawem najda czasy ze mistrz Polski zamiast w eliminacjach LM bedzie gral w eliminacjach LE stworza i 4 lige dla jeszcze wiekszych fr...

odpowiedz
MarjanoPL - 25.05.2021 / 14:48, *.net.pl

@kami(L)PRAGA: A wśród frajerów grających w tej o to lidze AS Roma, Tottenham, Villarreal. Same ogóry i frajery ... Ta Nasza Legia taka mocna i prawilna, że tym frajerom pokaże co to jest polska myśl szkoleniowa.

odpowiedz
Jaro - 24.05.2021 / 15:09, *.centertel.pl

Nie Legia zarobiła tylko Miodek...

odpowiedz
grzesiek - 24.05.2021 / 13:38, *.centertel.pl

po co europejskie puchary jak w lidze sie tyle zgarnia

odpowiedz
Kris ców - 24.05.2021 / 16:18, *.centertel.pl

@grzesiek: 30mln zł to mniej niż 7mln EUR. Za awans do fazy grupowej LM dostaje się 15mln EUR. Plus za każda wygraną też nie małe pieniądze. Coś jeszcze trzeba tłumaczyć?

odpowiedz
Leśny Dziadek - 24.05.2021 / 16:49, *.centertel.pl

@Kris ców: A ile trzeba wydać wg. Ciebie na transfery, żeby się dostać do LM? I po co to robić, skoro bez ryzyka można przytulić kasę, sprzedać 2 zawodników i jakoś to leci od 4 lat...Ps.Tylko chyba koncepcja nie do końca się sprawdziła, bo po 1. Legia ma ogromne długi, A po 2.Nikt poważny nie chce tu już grać - przykład okienko zimowe.

odpowiedz
Andrzej - 25.05.2021 / 01:58, *.tpnet.pl

@Leśny Dziadek: To może jakiś Joker zagra .

odpowiedz
@lob - 24.05.2021 / 12:55, *.chello.pl

Grają jak panienki dostają na waciki.

odpowiedz
Witam - 24.05.2021 / 12:31, *.inetia.pl

a teraz porównajcie budżety Legii, Rakowa i Pogoni.
Ile kto dostał zwrotu za wydana złotówkę.

odpowiedz
fdsfsdf - 24.05.2021 / 12:15, *.centertel.pl

Bendzie na transwery...

odpowiedz
Krzeszczu - 24.05.2021 / 12:10, *.bredband2.com

A na samych agentow/menadzerow pilkarzy wydala 9,5 miliona.

odpowiedz
singspiel - 24.05.2021 / 12:16, *.centertel.pl

@Krzeszczu: z tej kwoty 3 mln na spłatę tzw. umowy luksemburskiej

odpowiedz
Krzeszczu - 24.05.2021 / 12:37, *.bredband2.com

@singspiel: cala liga/ekstraklapa wydala 40 mln. tzn wszystkie 16 klubow wydalao, z tego sama Legia 9,5. 25% calej kwoty, 1/4 tego co wszystkie inne kluby razem. Od wielu lat powtarzam ze w Legii panuje marnotractwo ktore graniczy z kryminalem.

odpowiedz
singspiel - 25.05.2021 / 13:05, *.atman.pl

@Krzeszczu: wysokie nakłady, a efekty średnie. niczym w gospodarce socjalistycznej

odpowiedz
Krasnal - 24.05.2021 / 11:48, *.com.pl

Jaka liga, takie pieniądze...

odpowiedz
Bolo - 24.05.2021 / 11:43, *.241.163

Co to znaczy ranking historyczny kiedy Górnik ma 1,8 mln a Piast 4,5?

odpowiedz
singspiel - 24.05.2021 / 11:56, *.centertel.pl

@Bolo: to chyba ostatnie 5 sezonów

odpowiedz
Czwarty Pasek Na Dresie - 24.05.2021 / 12:00, *.chello.pl

@Bolo: wyniki z poprzednich kilku lat, a nie od początku dziejów ;)

odpowiedz
L - 24.05.2021 / 10:59, *.tpnet.pl

Pisałem to juz wcześniej ale napisze raz jeszcze: redakcja bardzo umiejętnie dobiera zdjęcia do artykułów ;)

odpowiedz
oLaf - 24.05.2021 / 11:50, *.vectranet.pl

@L: jej, faktycznie! ; )))

odpowiedz
L - 25.05.2021 / 12:24, *.tpnet.pl

@oLaf: panowie ewidentnie mają pieniądz w oku...

odpowiedz
lucho_83 - 24.05.2021 / 10:57, *.81.66

Żeby cokolwiek znaczyć w Europie (dobre transfery, kontrakty itp) tych pieniędzy powinno być 10 razy więcej...

odpowiedz
Kris - 24.05.2021 / 11:54, *.chello.pl

@lucho_83: Kto zapłaci 10 razy więcej za podwórkowy poziom :)

odpowiedz
Zdzicho - 24.05.2021 / 18:52, *.tpnet.pl

@lucho_83: słowacy często graja w LM a ich krolem strzelcow zostal wlasnie koles z Polski, ktory chyba nigdy nie gral w ekstraklasie. Ja go nie znam

odpowiedz
lob - 24.05.2021 / 10:57, *.chello.pl

Będzie na spłatę długów.........w porównaniu z ligami zachodnimi to są marne grosze na waciki..............dla MP........

odpowiedz