Młodzież: mecze wtorkowe i środowe (akt.)

We wtorek swoje mecze w lidze MZPN rozegrały drużyny U10 Akademii i Legia Soccer Schools. Zespół Akademii zmierzył się z UKS Torpedo Mokotów, a spotkanie mogło się podobać. Legioniści grali momentami szybko i efektowanie, a i gospodarze nie odpuszczali do ostatnich minut. Zespół LSS 2011A zagrał z Agrykolą 2010 w lidze U11. W środę Legia U16 w meczu na szczycie uległa 1-4 Escoli Varsovia, grając ostatnie25 minut w 10. Legioniści zajęli 2. miejsce w rozgrywkach mazowieckich. Legia U14 wygrała z kolei 9-0 z SEMP Ursynów i wygrała w rozgrywkach Ekstraligi.

Legia U16 1-4 (0-3) Escola Varsovia 05
0-1 4 min. Dawid Zagórski
0-2 14 min. Gustaw Żebrowski
0-3 32 min. Jakub Oskędra
1-3 72 min. Maciej Bochniak (z rzutu wolnego)
1-4 81 min. Franciszek Rutkowski

Strzały (celne): Legia 11 (7) - Escola 15 (7)

Legia: Antoni Wodzicki - Bartosz Krasuski, Kacper Stankiewicz (46' Igor Szostek Ż), Kajetan Pysz [06] Ż, Szymon Gaj (Kpt) ŻCZ(65') - Filip Rejczyk [06](89' Tomasz ZIeliński), Oskar Lachowicz, Maksymilian Stangret (46' Filip Borowski) - Szymon Grączewski, Maciej Bochniak, Tomasz Rojkowski [06] (62' Roman Zhuk [06])
Trener: Artur Kalinowski, II trener: Tomasz Bąbel

Escola: Kacper Orlicki [06] - Rafał Napert, Karol Sygnowski, Nikodem Leśniak-Paduch [06](46' Mateusz Paszkiel [06]), Patryk Darczyński - Jakub Oskędra Ż (76' Oliwier Myszkowski [06]), Gustaw Żebrowski, Kacper Wielewiecki, Kacper Kalisz (76' Franciszek Rutkowski), Tymon Kłosowicz, Dawid Zagórski (79' Maksymilian Rudnik). Rezerwa: Bartosz Żelazowski
Trener: Piotr Gurzęda

Przed swoim ostatnim spotkaniem ligowym legioniści mogli jeszcze liczyć na zwycięstwo ligowe - warunkiem było jednak pokonanie Escoli oraz jej późniejsza porażka z Polonią. Oba zespoły przystąpiły do gry w mocno osłabio0nych składach - goście bez 2 najskuteczniejszych graczy, Legia bez kilku graczy kontuzjowanych bądź przesuniętych czasowo lub na stałe do starszego rocznika (m.in. Morawski, Siodłowski, Piotrowski, Ceci, Gawroński oraz tradycyjnie Puciłowski i Mikołajczyk). Także gracze z młodszego rocznika występowali raczej w bardziej ograniczonym zakresie składowym i czasowym, mając w perspektywie kilka spotkań, których stawką będzie mistrzostwo Polski. Mimo wszystko, dwa udane spotkania ze Zniczem i Polonią mogły dawać nadzieję na lepszy rezultat niż w pierwszym spotkaniu. Szybko okazało się, że większą determinacją w grze wykazują się goście, którzy wykazywali się żelazną dyscypliną taktyczną, konsekwencją w pressingu i timingiem w wychodzeniu na pozycję oraz dokładnością w rozegraniu. Spotkanie wyglądało zatem na powtórkę sprzed niespełna 2 tygodni. Escola szybko zdobyła bramkę i potem tylko powiększała przewagę, bezlitośnie karcąc błędy i niedokładności legionistów. Trzykrotnie groźnie z dystansu uderzał wprawdzie Oskar Lachowicz, jednak Legia miała przed przerwą spore problemy z przedarciem się w pole karne i oddaniem strzału. Po przerwie Legia próbowała wprawdzie nawiązać walkę (groźne uderzenie z wolnego i niezła okazja Tomasza Rojkowskiego), jednak gdy drugą żółtą kartkę otrzymał Szymon Gaj wiadomo było, że o odrobienie strat będzie ciężko. Gola pięknym uderzeniem z dystansu zdobył wprawdzie Maciej Bochniak (piłka po uderzeniu z ponad 30 metrów odbiła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do siatki), ataki Legii narażały ją na straty - goście szybko odpowiedzieli trafieniem Franciszka Rutkowskiego i stało się jasne, że wynik rywalizacji o mistrzostwo jest przesądzony. Mocno poobijani legioniści (na zmianę mógł liczyć już tylko najbardziej narzekający na uraz Filip Rejczyk, którego zastąpił w polu... rezerwowy golkiper Legii Tomasz Zieliński) poza okazją Bochniaka w końcówce, nie byli już w stanie zmienić losów spotkania. Escola odniosła zasłużone zwycięstwo i jednocześnie zapewniła sobie mistrzostwo Mazowsza w kategorii U-16 (rocznik 2005 i młodsze). Drugie miejsce zajęła Legia, a trzecie - Polonia, niezależnie od wyników ostatniej kolejki.

Legia U14 9-0 (4-0) SEMP Ursynów 07
1-0 1 min. Alex Cetnar (as. Igor Busz)
2-0 6 min. Stanisław Gieroba (as. Alex Cetnar)
3-0 27 min. Igor Busz (as. Stanisław Gieroba)
4-0 37 min. Stanisław Gieroba (as. Aleksander Iwańczyk)
5-0 43 min. Konrad Kraska (as. Igor Busz)
6-0 48 min. Konrad Kraska b.a.
7-0 54 min. Igor Busz (as. Konrad Kraska)
8-0 65 min. Alex Cetnar (as. Michał Reterski)
9-0 70 min. Igor Busz (as. Konrad Kraska)

Strzały (celne) - II połowa: Legia 24 (14) - SEMP 0

Legia: Jakub Misiewicz, Denis Stoliarenko [09] – Mateusz Różański, Mikołaj Kotarba, Jan Leszczyński, Radosław Czerwiec, Kuba Nawrocki, Aleksander Iwańczyk, Igor Busz, Alex Cetnar, Konrad Kraska, Stanisław Gieroba, Maciej Jeleński, Michał Reterski, Aleks Płoszka
Trener: Jakub Renosik, II trener: Tomasz Kycko

W pozostałych meczach ligowych rundy wiosennej mistrzostwo Mazowsza zdobyli dla Legii także: Dawid Ostrowski, Leon Ziętek, Antoni Wasiak-Libiszowski, Kuba Solecki, Dawid Foks, Maciej Jaroszewski, Leon Falecki, Szymon Chojecki i Michał Korba
oraz gracze z młodszego rocznika: Marcel Grzejda (br), Daniel Foks. Z kolei Mateusz Szczepaniak z rocznika 2007, występował na wiosnę w meczach ligowych wyłącznie w kategorii U15.

Na kolejkę przed końcem Legia U14 (rocznik 2007 i mł.) ma 7 punktów przewagi nad Varsovią, 12 nad Escolą Varsovia i 18 nad Polonią Warszawa. To wyraźny postęp, jeśli chodzi o wyniki, w stosunku do rundy jesiennej, którą Legia zakończyła na 3. miejscu. Środowe spotkanie było w tym względzie już tylko formalnością, bowiem legioniści tylko raz na wiosnę stracili punkty, remisując 4-4 z Varsovią. O ile 2 tygodnie temu SEMP stawił dość spory opór, tym razem dwie błyskawicznie zdobyte bramki zupełnie odebrały ursynowianom koncept gry i chęci. Szczególnie jednostronnie prezentowało się widowisko po przerwie, gdy legioniści oddali 24 strzały (zdobywając 5 goli, choć mogli spokojnie dołożyć drugie tyle), a Denys Stoliarenko był w bramce Legii praktycznie bezrobotny. W zdobywaniu bramek ścigali się Kraska, Busz, Cetnar i Gieroba. Bez wątpienia, Centralna Liga Juniorów U-15 na jesieni będzie znacznie większym wyzwaniem. W środowym meczu należy za to pochwalić wolę walki i kreowania sytuacji bramkowych od pierwszej do ostatniej minuty spotkania.

UKS Torpedo Mokotów U10 - Legia Warszawa U10

Strzały (celne): Torpedo 22 (17) - Legia 52 (31)

Legia: Cyprian Lipiński, Filip Wancerz, Stefan Podgórski, Michał Kuć, Bartosz Gawryś, Fryderyk Paprocki, Szymon Wlazło, Maksymilian Albrecht, Stanisław Ziętek
Trener: Łukasz Listwan

Interesujące spotkanie orlików Legii z Torpedo Mokotów. Drużyna gospodarzy jedyne punkty w lidze straciła dotąd właśnie z Legią, stąd pojedynek wtorkowy można było uznać za mecz na szczycie. Nie była też, jak w pozostałych meczach ligowych, konieczna gra w powerplay'u - oba zespoły przez cały mecz występowały w składach 7-osobowych. Legia pokazała szeroki wachlarz umiejętności zarówno w pojedynkach 1 na 1, rozgrywaniu akcji, jak również w wykańczaniu ich w różny sposób (oczywiście, nie zawsze skutecznie). Także gospodarze, choć nie wychodzili wysoko do pressingu, nie bali się za to wchodzić w pojedynki i podejmowali szybkie i odważne decyzje w ataku. Prezentowali też ogromną waleczność, szczególnie w II i IV kwarcie, gdzie byli ją w stanie przekuć na gole. Z kolei w I i zwłaszcza w III kwadransie meczu dość wyraźnie przeważała Legia, grająca tym razem bez nominalnego bramkarza, ale przeprowadzająca istne bombardowanie bramki UKS. Postawa obu drużyn sprawiła, że spotkanie oglądało się bardzo dobrze do ostatnich minut. Legia wywalczyła awans do III ligi warszawskiej (zaczynała sezon na V poziomie rozgrywkowym, nie uczestnicząc wcześniej w rozgrywkach U8 i U9) w dobrym stylu. Może się jednak zdarzyć, że planowana reorganizacja rozgrywek pozwoli obu zespołom znacznie szybciej podjąć rywalizację z mocniejszymi przeciwnikami, na poziomie, na który obecnie zasługują.
W piątek Legia U10 rozegra ostatni mecz ligowy (w LTC), a potem wyjedzie na mocno obsadzony turniej do Lucienia.

Przyszłość Włochy 09 - Legia LSS 2010B U11

Po nie do końca udanym występie przeciwko Przyszłości na własnym boisku, tym razem legioniści zaprezentowali się z lepszej strony. Trzeba jednak przyznać, że spotkanie było długo wyrównane i gospodarze nawiązywali walkę przez dużą część spotkania. Ostatnie minuty to jednak nieco lepsza postawa zawodników LSS.