LTC, lipiec 2021 - fot. Woytek / Legionisci.com

Rok od otwarcia Legia Training Center

Woytek, źródło: Legionisci.com

Dziś mija rok funkcjonowania ośrodka treningowego Legii Warszawa, który powstał w gminie Grodzisk Mazowiecki. Od 20 lipca 2020 roku w Legia Training Center do wszystkich meczów przygotowuje się pierwsza drużyna. W ośrodku znajduje się sześć pełnowymiarowych boisk trawiastych, dwa ze sztuczną nawierzchnią, jedno niepełnowymiarowe do rozgrzewek i mniejszych gierek, a także małe dodatkowe place gry, z których chętnie korzystają młodsi zawodnicy na co dzień mieszkający w LTC. Na zimę jedno z boisk przykrywane jest balonem, który umożliwia trening nawet przy bardzo niesprzyjającej aurze.

Do wyłącznej dyspozycji pierwszej drużyny są dwa boiska, z czego jedno ma podgrzewaną murawę. W budynku znajdują się pokoje hotelowe i bursa, siłownia, wielofunkcyjna hala, basen, odnowa biologiczna oraz zaplecze medyczne i fizjoterapeutyczne. Funkcjonuje też kuchnia, nie brakuje miejsca na odprawy czy strefy relaksu. W LTC także pracuje spora część pracowników biurowych.

W sezonie swoje mecze rozgrywają drużyny młodzieżowe, Centralna Liga Juniorów, a także trzecioligowe rezerwy.

- Legia Training Center to kolejny projekt transformacyjny Legii. Dziesięć lat temu takim projektem był stadion, a teraz cała ta infrastruktura, bez której nie jesteśmy w stanie dotrzeć tam, gdzie chcemy. Zamierzamy dobić do czołówki klubów w Europie, więc musimy postawić na szkolenie - mówił dokładnie rok temu właściciel klubu, Dariusz Mioduski, który doprowadził do powstania tego obiektu.

Fotoreportaż z otwarcia LTC

Małego stadionu nie będzie

W planowanej koncepcji budowy LTC była także budowa małego stadionu, który dałby możliwość rozgrywania meczów w II czy III lidze. Okazuje się, że przynajmniej w najbliższej przyszłości, jednak on nie powstanie, choć był prezentowany w planach jeszcze podczas wmurowania kamienia węgielnego w maju 2019 roku. - Projekt, podobnie jak większość podobnej skali przedsięwzięć, był wielokrotnie optymalizowany, w tym ze względu na sytuację rynkową w branży budowlanej, ceny materiałów, możliwości budżetowe klubu, negocjacje z generalnymi wykonawcami, w tym tzw. dialog techniczny i inne czynniki - wyjaśnia Tomasz Zahorski, prezes Akademii Piłkarskiej Legii (APL), która odpowiada za powstanie i funkcjonowanie całego ośrodka.

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację podjęto decyzję, że najważniejsze jest zakończenie inwestycji w takim zakresie i terminie, by ośrodek mógł zacząć normalnie funkcjonować. Cały koszt inwestycji oscylował w granicach 100 mln zł. Legia otrzymała 57 mln zł w formie 15-letniego kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowę ośrodka wsparło Ministerstwo Sportu - w sumie w wysokości 24 mln zł w formie trzech dotacji, przy czym jedna z nich przyznana została na zaawansowanym etapie prac. - Jej wysokość (11,85 mln PLN) umożliwiła wykonanie 2 dodatkowych boisk wraz z instalacjami i oświetleniem, boiska bramkarskiego, małych boisk o nawierzchni sztucznej. Co istotne - umożliwiła nam zastosowanie lepszych rozwiązań technicznych i częściowy zakup wyposażenia np. w zakresie siłowni, hali sportowej, systemu sterowania, które optymalizowały koszty eksploatacji. W tej sytuacji zapadła decyzja, że z tych środków nie będzie budowany mini stadionik, który z punktu widzenia szkoleniowego nie były kluczowy dla inwestycji i może być zrealizowany de facto w dowolnym terminie w przyszłości - wyjaśnia prezes APL.

Miejsce na powstanie stadionu cały czas jest. Niedawno zakończono w tym miejscu przygotowanie murawy i postawiono bramki. Aktualnie montowane są także piłkochwyty. W tej chwili to jedyne pełnowymiarowe boisko w LTC bez oświetlenia.

- Warto wskazać, że APL przechodziła w trakcie całego procesu inwestycyjnego bardzo wnikliwe procedury kontrolne zarówno ze strony Ministerstwa Sportu, jak i Banku Gospodarstwa Krajowego. Ponadto już po otwarciu LTC, inwestycja została poddana standardowej kontroli Najwyższej Izby Kontroli, po której spółka otrzymała opinię bez jakichkolwiek zastrzeżeń - dodaje Zahorski.

Jak powstawało LTC?

Od początku budowy ośrodka regularnie relacjonowaliśmy Wam postęp prac. Jak zmienił się obraz okolicy? Możecie to obejrzeć na poniższych slajdach.

Kwiecień 2019 - kwiecień 2020


fot. Woytek / Legionisci.com

A jak z lotu ptaka LTC prezentuje się teraz? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku i zdjęć.fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com

fot. Raffi / Legionisci.com
fot. Raffi / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (20)

+dodaj komentarz
HM - 21.07.2021 / 19:03, *.play-internet.pl

Na których boiach trenuje 1zespół?
Które to boio bramkarskie ?
Ja tam też widzę boio do piłki plażowej?

odpowiedz
c u L t - 20.07.2021 / 23:00, *.133.93

A NIKT NIE PISZE ŻE JEST CIASNO,ŻE POKOJE SĄ ZA MAŁE ATMOSFERA NIE RELAKSUJE I ŚMIERDZI JESZCZE CHEMIĄ BUDOWLANĄ ,TYPOWA POLSKA MYŚL BUDOWLANA A ILE STADIONÓW LEDWO STOI?STRACH ALE PAPIERY W JUŻ W ZNISZCZARCE....

odpowiedz
bronek49 - 20.07.2021 / 18:03, *.chello.pl

i co z tego powstało LTC a nie widać żeby pozwalali młodym na debiuty w pierwszym bo pierwszym hamulcowym jest koń trojański michniewicz

odpowiedz
Arek - 21.07.2021 / 00:17, *.tpnet.pl

@bronek49: zluzuj gumkę w majtach, bo ewidentnie Ci uwiera.

odpowiedz
olew - 20.07.2021 / 16:09, *.vectranet.pl

LEGIA to POTĘGA !

odpowiedz
Zenek M - 20.07.2021 / 12:21, *.tpnet.pl

Ten mini stadion do meczów sparingowych będzie robiony?

odpowiedz
CULT CULT CULT LEGIA GOL! - 20.07.2021 / 23:16, *.133.93

@Zenek M: NIECHCĄ BUDOWAĆ MINI Ł3 NIECHCĄ NA DACHU OGRODU DO RELAKSU NA ŚWIERZYM POWIETRZU, ZA TO CHCĄ ABY ZAWODNICY KISILI SIE W MAŁYCH POKOIKACH,I WDYCHALI AZBEST 24H, OD WYPROWADZKI DUCH PIŁSUDZKIEGO MŚCI SIE I BUDZI ICH PO NOCACH HAHAHAHAHA

odpowiedz
kami(L) - 21.07.2021 / 07:48, *.plus.pl

@CULT CULT CULT LEGIA GOL!: Jak widać boisko już jest, tyle że z wolną przestrzenią bez trybuny ponieważ słyszałem iż Mini Ł3 nie zbudują bo "piniyndzy nima i niibedzie" hahahaha.... Jak będziesz chciał pojechać do Książenic obejrzeć sparing to zabierz ze sobą krzesełko lub leżaczek i mini Ł3 będzie w formie plaży na trawie :-D haha..

odpowiedz
Pacz - 20.07.2021 / 10:56, *.t-mobile.pl

Czekam na artykuł pt. "Rok od otwarcia boisk treningowych pod stadionem Legii". Pięć lat już czekam.

odpowiedz
oLaf - 20.07.2021 / 14:57, *.vectranet.pl

@Pacz: też czekam : O Podejrzewam, że tam się toczą niezłe gierki o ten teren - wartość gigantyczna jakby tylko możnabyłoby hotel tam walnąć! (marzenia cwaniaczka...)

odpowiedz
Pacz - 20.07.2021 / 16:53, *.t-mobile.pl

@oLaf: Strzelnica chce być zwolniona z opłat za dzierżawę gruntu przez 30 lat, za to, że z własnych środków wybuduje nowy budynek (wzdłuż Czerniakowskiej). Miasto nie chce się zgodzić na tak dużą ulgę, więc sprawa trafiła do sądu, który pewnie eksmituje strzelnice, ale to trwa już parę lat.

odpowiedz
Arni87 - 20.07.2021 / 10:41, *.centertel.pl

W tej hali " gołe ściany" to taka moda czy nie stać ich na otynkowanie? Bo na wizualizacji to bardziej ładnie to wyglądało.

odpowiedz
Wolfik - 20.07.2021 / 10:04, *.mm.pl

Obiekt robi wrażenie. Teraz czekamy na to, by realnie zaczął pracować na chwałę pierwszej druzyny :)

odpowiedz
Legionista - 20.07.2021 / 08:54, *.com.pl

Czy piłkarze nie narzekają, że codziennie muszą dojeżdżać kawał drogi na treningi?

odpowiedz
Cieciu - 20.07.2021 / 10:07, *.plus.pl

@Legionista:
Narzekają. I jeszcze że mają tylko 4 HDMI w telewizorach bo za mało konsol można na raz podpiąć.

odpowiedz
atmosferic - 20.07.2021 / 10:16, *.orange.pl

@Legionista: w latach 90 byłby to problem - dziś praktycznie każdy ma samochód i może dojechać.

odpowiedz
Marti - 20.07.2021 / 08:31, *.chello.pl

Troszkę szkoda, że zasypano zbiornik wodny.

odpowiedz
kekw - 20.07.2021 / 09:08, *.chello.pl

@Marti: nic nikt nie zasypał.

odpowiedz
LEGIA - 20.07.2021 / 09:11, *.orange.pl

@Marti: Jak się przyjrzysz on tam jest. Nikt by tego nie zrobił bo zlikwidowały sobie możliwość prawie darmowego zraszania trawy

odpowiedz
Marti - 20.07.2021 / 09:45, *.chello.pl

@LEGIA: fakt na g-maps widać, ale z początku myślałem że jest inaczej

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.